تفاوت ورق روغنی و گالوانیزه و مقایسه آنها

0

اگر در انتخاب بین دو نوع ورق روغنی و ورق گالوانیزه در شک و تردید هستید و اصلاً نمی‌دانید این ورق‌ها چه تفاوتی دارند و برای چه مواردی استفاده می‌شوند، ما اینجاییم تا شما را از تفاوت این محصولات آگاه کنیم. هر دو ورق روغنی و ورق گالوانیزه جزء ورق‌های پرکاربرد در صنعت هستند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. البته که بهتر است هرکدام از آنها در جای درستی استفاده شوند تا بهترین نتیجه حاصل شود. این ورق‌ها از همان ابتدا در پروسه تولید فرایند متفاوتی را طی می‌کنند و بنابراین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متفاوتی نیز دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این محصولات و تفاوت آن‌ها آشنا شویم.

 تفاوت ورق روغنی و گالوانیزه

آشنایی با ورق روغنی و ورق گالوانیزه

در این قسمت تعریفی مختصر و کوتاه از هر کدام از ورق‌های روغنی و گالوانیزه ارائه می‌کنیم تا یک دید کلی نسبت به هر کدام داشته باشید.

ورق روغنی

ورق روغنی نوعی ورق فولادی است که طی فرایند نورد سرد تولید می‌شود و در مراحل پایانی تولید و برای انبار کردن، تمام سطح آن به روکشی از روغن آغشته می‌شود. این پوشش روغنی باعث می‌شود تا ورق مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی داشته باشد. ورق روغنی خود به عنوان یک ورق پایه برای ساخت دیگر ورق‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برای ساخت ورق گالوانیزه از ورق روغنی استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: چرا ورق های روغنی تاریخ انقضا دارند؟

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه و ورق روغنی هردو طی فرایند نورد سرد تولید می‌شوند. اما برای گالوانیزه کردن، ابتدا پوشش روغنی روی ورق کاملاً شستشو داده شده تا از بین برود، سپس وارد فرایند گالوانیزاسیون می‌شود. برای تولید ورق گالوانیزه، روی سطح ورق را با لایه‌ای از جنس فلز روی (Zn) می‌پوشانند. همین روکش روی باعث می‌شود تا ورق در برابر زنگ زدگی، اکسایش و خوردگی مقاومت بسیار بیشتری داشته باشد.

مقایسه ورق روغنی و گالوانیزه

تمامی ورق‌های صنعتی از جمله ورق‌های روغنی و ورق‌های گالوانیزه از ورق فولادی خام تشکیل شده‌اند. از آن جایی که ورق‌های فولادی در حالت عادی هیچ گونه مقاومتی در برابر عوامل محیطی ندارند و به طور کلی خصوصیات مکانیکی آن‌ها بهبود نیافته است، عملاً استفاده‌ای در صنایع نمی‌شوند یا اگر هم از آن‌ها استفاده شود اندکی نخواهد گذشت که دچار زنگ زدگی و پوسیدگی می‌شوند و از رده خارج خواهند شد.

بنابراین تولیدکنندگان با انجام یک سری عملیات روی این ورق‌ها، میزان دوام و مقاومت آن‌ها را افزایش می‌دهند و همچنین از نظر ظاهری تغییراتی در آن‌ها ایجاد می‌کنند تا بتوان استفاده بیشتری از این محصولات در صنایع داشت.

ورق روغنی

دو نمونه ورق پرکاربرد در صنایع، ورق روغنی و ورق گالوانیزه هستند که البته از بسیاری جهات متفاوت از یکدیگر هستند و خریداران باید حتماً از این تفاوت‌ها آگاه باشند تا بتوانند متناسب با نیاز خود مناسب‌ترین نوع ورق را خریداری کنند. در ادامه این دو ورق را از جهات گوناگون مورد بررسی و مقایسه قرار می‌دهیم و در این حین به تفاوت‌های آن‌ها نیز در هر زمینه اشاره می‌کنیم.

تفاوت ورق روغنی و ورق گالوانیزه در روش ساخت

اولین تفاوت ورق روغنی و ورق گالوانیزه در روش ساخت آن‌هاست. برای ساخت ورق روغنی، ورق‌های فولادی خام کاملاً از هر گونه آلودگی تمیز شده و طی فرایند نورد سرد عملیات روغن کاری روی آن‌ها انجام می‌شود. در این فرایند برای اینکه ورق‌ها به ضخامت یکدست و ابعاد مناسبی برسند زیر فشار دستگاه‌های غلتک مانند قرار می‌گیرند. (دمای استاندارد برای تولید این ورق‌ها، دمایی نزدیک به دمای محیط است.)

ورق‌های گالوانیزه در مراحل اولیه ساخت فرایندی مشابه ورق‌های روغنی را طی می‌کنند. اما تفاوت اصلی این ورق‌ها دقیقاً در اینجاست که ورق‌های گالوانیزه پس از پروسه نوردکاری آماده بهره برداری نیستند و باید تحت عملیات گالوانیزاسیون قرار بگیرند. در این فرایند است که روکشی از فلز روی بر روی ورق قرار می‌گیرد. عملیات گالوانیزاسیون نیز به دو روش شناوری و روش الکترولیت قابل انجام است. (پس می‌توان گفت تعداد مراحل برای تولید ورق گالوانیزه بیشتر از ورق روغنی است.)

تفاوت ورق روغنی و ورق گالوانیزه از نظر شکل ظاهری

ورق‌های روغنی به دلیل تولید به روش نورد سرد، دارای ظاهر صیقلی، صاف، براق و درخشان هستند. به نحوی که در بسیاری از صنایع که زیبایی محصولات اهمیت زیادی دارد، از این نوع ورق‌ها استفاده می‌شود. ورق‌های گالوانیزه نیز از آن جهت که ورق پایه تشکیل دهنده آن‌ها ورق روغنی است چنین خصوصیات ظاهری را در خود دارند. اما همین عملیات گالوانیزاسیون که باعث می‌شود ورق به روکشی از فلز روی آغشته شود از میزان درخشندگی و حالت صیقلی ورق می‌کاهد. به همین دلیل می‌توانیم بگوییم ورق‌های روغنی نسبت به ورق‌های گالوانیزه شکل ظاهری زیباتر و درخشان‌تری دارند.

ورق گالوانیزه

تفاوت ورق روغنـی و ورق گالوانیزه از نظر دوام و طول عمر

در مقایسه دو ورق روغنـی و ورق گالوانیزه از نظر دوام باید بگوییم ورق‌های گالوانیزه دوام و طول عمر بیشتری دارند. دلیل آن هم این است که ورق‌های روغنی تنها دارای یک روکش روغنی هستند. این لایه محافظ نیز تا یک بازه زمانی مشخصی می‌تواند از ورق در برابر عوامل محیطی محافظت کند. با از بین رفتن روکش روغنی، ورق نیز در اثر رطوبت محیط دچار زنگ زدگی و فرسودگی می‌شود.

در حالی که ورق‌های گالوانیزه علاوه بر روکش روغنی دارای یک لایه محافظتی مقاوم از جنس روی هستند که این روکش طول عمر آن‌ها را در برابر رطوبت و دیگر عوامل آسیب‌زا بسیار افزایش داده است. براساس بررسی‌های انجام شده، عمر مفید ورق‌های روغنی در بهترین حالت ۱۰ سال و عمر مفید ورق‌های گالوانیزه در بهترین حالت تا ۵۰ سال خواهد بود.

تفاوت ورق روغنـی و ورق گالوانیزه از نظر قیمت

یکی از فاکتورهای مهم برای خریداران درخرید ورق، قیمت محصول است. عوامل متعددی در قیمت ورق‌ها تأثیرگذار هستند که از آن جمله می‌توانیم به روش و هزینه ساخت هر ورق، ویژگی‌های هر ورق، کاربرد هر ورق در صنعت و میزان تقاضا برای آن در بازار، استانداردها و کیفیت ساخت هر ورق، عمر مفید هر ورق و… اشاره کنیم.

بنابراین در مورد قیمت محصولات نمی‌توان اظهار نظر کرد. اما در یک مقایسه کلی باید بگوییم ورق‌های گالوانیزه گران قیمت‌تر از ورق‌های روغنی هستند. دلیل آن هم این است که فرایند تولید ورق‌های گالوانیزه نسبت به ورق‌های روغنی پیچیده‌تر است. همچنین ورق‌های گالوانیزه طول عمر بیشتری دارند و از این رو طبیعی است اگر با قیمت بیشتری به فروش برسند./۲۷۱۲۸۷

نظرات