فضاهای باز و بسته در محیط کار

0

اگر از شما بپرسند که دوست دارید در یک اتاق تنها کار کنید یا ترجیح می‌دهید میزتان نزدیک به همکارانتان باشد، انتخاب شما کدام است؟ هنگام انتخاب فضای باز و بسته در محیط کار به چه عوامل و فاکتورهایی دقت می‌کنید؟ آیا هنگام کار سکوت مطلق و تمرکز را دوست دارید یا تمایل دارید که گاهی با همکارتان هم صحبتی داشته باشید؟ برای پاسخ به این سوالات باید ابتدا با ویژگی‌های این دو فضا، مزایا و معایب آن‌ها آشنا باشید.

 طراحی محیط کار

اهمیت نوع طراحی فضای داخلی محیط کار

از همان زمانی که کسب‌وکارها به داخل ساختمان‌ها کشیده شد، ایده‌هایی در باب طراحی و چینش محیط مطرح و در نهایت تمام این نقشه‌ها به دو دسته فضاهای باز و بسته در محیط کار تبدیل شدند. هر کدام از این دو سبک مزایا و معایب خود را داشته و باعث می‌شوند تا کارمندان به شیوه‌های گوناگونی به مسئولیت‌های خود رسیدگی کنند.

طراحی محیط کار

نباید اهمیت طراحی فضای داخلی محیط کار را با راندمان کل کسب‌وکار دست کم گرفت. بهتر است با توجه به حوزه و سبک بیزینس خود یک فضای ایده‌آل خلق کنید و بگذارید تا نفرات جای خود را در این محیط پیدا کنند. مثلا مجموعه آذر آنلاین با افتتاح دفتر جدید خود، سبک نوینی در طراحی داخلی را به کار گرفته و همین موضوع باعث شده روحیه کل تیم به سطح جدیدی ارتقا پیدا کند.

پارامترهای مهم در انتخاب فضاهای باز و بسته در محیط کار

بسیاری از افراد نمی‌دانند که بین فضاهای باز و بسته در محیط کار باید کدام یک را انتخاب کنند. با وجود مزایایی که هر یک داشته، پیشنهاد می‌شود تنها از یک سبک استفاده کنید تا تمامی کارمندان با یکدیگر احساس برابرتری داشته باشند. البته در برخی موارد این کار دشوار بوده و نیاز است در کنار فضای باز در محیط کار، از اتاق‌های خصوصی نیز استفاده کرد اما بهتر است که اکثر مساحت زمین به یک سبک اختصاص داده شود. در ادامه به چند نکته مهم هنگام انتخاب پلان طراحی داخلی اشاره شده است.

  •       حوزه کسب‌وکار شما
  •       مساحت دفتر و ساختمان
  •       تعداد کارمندان حاضر در شرکت
  •       نیاز یا عدم نیاز ارتباط مستقیم کارمندان با یکدیگر
  •       میزان تمرکز و آرامش مورد نیاز کارمندان
  •       نحوه تعامل با مراجعین حضوری
  •       بودجه اختصاص یافته به طراحی داخلی

آشنایی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد فضاهای باز در محیط کار

طراحی محیط کار

ایده اصلی در طراحی فضای باز یک اداره این است بتوان به اطراف نگاه کرده و در همان لحظه بدون محدودیت تمام نقاط دفتر را بدون مانع مشاهده کنید. در این نوع طراحی خبری از دفاتر مختلف نبوده و محل حضور هر فرد توسط میز کار و یا یک پارتیشن کوتاه مشخص شده است. افراد هر دپارتمان پشت میزهایی متصل به هم نشسته تا بدون وقفه با یکدیگر ارتباط داشته باشند. در این سبک طراحی می‌توان به شکل آزادانه‌تری اقدام کرده و از دیزاین‌های مفهومی بیشتر بهره برد.

مزایا و معایب محیط کاری با فضای باز

برای درک بهتر از اینکه فضاهای باز و بسته در محیط کار چه منافعی برای شما داشته و اینکه آیا انتخاب یک فضای باز برای محیط کاری شما مناسب است، باید به بررسی مزایا و معایب این بخش پرداخت. در ادامه به جنبه‌های مثبت و منفی فضای باز در هر اداره‌ای خواهیم پرداخت.

مزایا و نکات مثبت طراحی فضای باز

در این نوع طراحی مهم‌ترین اتفاقی که رخ می‌دهد، افزایش تعامل کارمندان با یکدیگر است. اگر به دنبال این هستید که محیطی پویا و پر جنب‌وجوش خلق کنید، تنها این دیزاین است که به درد شما خواهد خورد. می‌توانید بیشترین استفاده را از مساحت کلی ساختمان کرده و لازم نیست بخش قابل توجهی از آن را به دیوار کشیدن اختصاص دهید. افراد بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌کنند با یکدیگر برابر هستند و به دلیل نبود دیوارهای داخلی، روشنایی سالن بیشتر از قبل به چشم مي‌آید که خود نوعی صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.

نکات منفی و معایب طراحی فضای باز

از طرف دیگر نبود هیچ دفتری باعث ایجاد همهمه در فضا شده و سروصدا بیش از اندازه خواهد بود. افراد به سختی می‌توانند تمرکز کنند و اتفاقات اطراف دفتر می‌تواند حواس همه را پرت کند. از طرفی افراد حریم شخصی زیادی نداشته و شاید این موضوع تا حدی آزار دهنده باشد. افراد درون‌گرایی که تنهایی را ترجیح می‌دهند، در این شرایط با کاهش راندمان روبرو شده و به اندازه دیگر همکاران خود از محیط لذت نمی‌برند. در نهایت نیز مواردی مانند درجه حرارت محیط، میزان روشنایی، سروصدا و…. به صورت یکسانی برای تمام محیط اعمال شده و هرکس نمی‌تواند به صلاحدید خود این موارد را تغییر دهد.

بررسی فضاهای بسته در محیط کار

تقریبا همه ما با فضای بسته در محیط کار آشنا هستیم زیرا اغلب ادارات و موسسات دولتی و غیردولتی به همین صورت طراحی شده‌‌اند. حتی اگر نگاهی به فیلم و سریال‌های قدیمی بیندازید هم مشاهده می‌کنید که در محیط‌های کاری، معمولا هر شخص داخل یک اتاق با در بسته کار می‌کند. این مدل فضاها در مقایسه با فضای باز، فردیت بیشتری برای کارمند قائل است.

معمولا یک یا دو نفر در یک اتاق کار می‌کنند و روی درب آن هم حوزه فعالیت مشخص شده است. بنابراین اگر فرد تازه‌ای وارد شرکت شود، به سرعت می‌تواند بخش مورد نظر خود را پیدا کند. این در حالی بوده که محیط‌های کاری با فضای باز، در ابتدا کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسند. پس اگر بخواهیم ويژگی‌های فضاهای بسته در محیط کار را بررسی کنیم باید بگوییم:

  •       تمام افراد حاضر در یک دپارتمان معمولا در یک اتاق با هم کار می‌کنند؛
  •       فضاهای بسته، حریم شخصی بیشتری را برای کارمندان ایجاد می‌کند؛
  •       سروصدا در این مدل محیط کارها کمتر بوده زیرا هر اتاق با یک در از راهرو و اتاق‌های دیگر جدا می‌شود.

مزایا و معایب فضای بسته در محیط کار

حالا که با ویژگی‌های فضاهای بسته در محیط کار آشنا شدیم، نوبت به بررسی جنبه‌های مثبت و منفی این فضاها می‌رسد. اگر قبل از طراحی با مزایا و معایب این محیط‌ها آشنا شوید، بهتر می‌توانید انتخاب کنید.

مزایای فضاهای بسته در محیط کار

همان‌طور که گفتیم یکی از مهم‌ترین مزایای فضاهای بسته، حفظ حریم شخصی کارمندان است. این مساله به خصوص در شرکت‌هایی که قوانین پوشش در آن‌ها سفت و سخت بوده، اهمیت بیشتری دارد. با بسته بودن درب یک اتاق، افراد احساس راحتی بیشتری در حضور هم جنس‌های خود دارند.

علاوه بر این، سروصدا و صحبت دیگران در این محیط‌ها کمتر است. تصور کنید در یک اتاق ۳۰ نفر کارمند نشسته‌اند که در هر دقیقه یکی از آن‌ها با تلفن صحبت می‌کند. در مقابل اتاقی که تنها ۲ یا ۳ نفر در آن کار می‌کنند. روشن است که آرامش و سکوت فضای دوم به مراتب بیشتر است.

معایب فضاهای بسته در محیط کار

در مقابل نمی‌توان معایب و نکات منفی این مدل فضاها را انکار کرد. یکی از اولین معایب فضاهای بسته در محیط کار این است که کار و فعالیت‌های تیمی در آن‌ها کم است. هر فرد تنها با کارمندان دپارتمان خود در ارتباط بوده که این مساله همکاری را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

همچنین، هزینه ساخت این مدل فضاها زیاد بوده و شاید در بسیاری از شرکت‌ها تنها برای مدیران توجیه مالی داشته باشد. البته علاوه بر هزینه ساخت، فضای بسیار زیادی را هم نیاز دارد. در نتیجه به هیچ عنوان نمی‌توان در یک شرکت خصوصی را در یک واحد آپارتمان تاسیس کرد.

کلام پایانی

یکی از نمونه‌های بارز طراحی فضای شرکتی باز و مدرن می‌توان به طراحی داخلی شرکت آذرآنلاین اشاره کرد که به شکلی زیبا با حفظ حریم شخصی افراد، فضای مدرن و جذابی را برای کارکنان ایجاد کرده است.

طراحی محیط کار

انتخاب بین فضای بسته و باز در محیط کاری به عوامل مختلفی از جمله بودجه شرکت، حوزه فعالیت و متراژ فضا بستگی دارد. با این حال، اگر محدودیت‌هایی وجود دارد که برای طراحی داخلی باید به سراغ ترکیب فضاهای بسته و باز بروید، گزینه‌های زیادی در مقابل شما قرار دارد. پارتیشن‌های شیک و ترموود، استفاده از گلدان‌های بزرگ، صندلی و میزهای استاندارد همگی می‌توانند در عین رعایت حریم شخصی، یک محیط کار با فضای باز را تشکیل دهند./۲۷۰۳۷۷

نظرات