حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۳

0

یکی از موضوعات مهم که در روزهای پایانی سال برای کارمندان و حقوق‌بگیران مهم است اطلاع از میزان افزایش حقوق و دستمزدها در سال جدید می‌باشد. در این مقاله، جزییات افزایش حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۳ بررسی می‌شود.

افزایش حقوق کارمندان دولت در سال ۱۴۰۳:

در حال حاضر، متوسط افزایش حقوق کارمندان ۲۰ درصد تصویب و حداقل حقوق آن‌ها نیز ۱۰ میلیون تومان تعیین شده است. علاوه بر این، ۳ هزار امتیاز (معادل ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان) به حقوق کارمندان دولت اضافه می‌شود و حق عائله‌مندی و حق اولاد آن‌ها نیز افزایش قابل توجهی خواهد داشت. با این اوصاف، متوسط افزایش حقوق کارمندانی که زیر ۲۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند، حدود ۴۰ درصد خواهد بود.

 نرم افزار حقوق و دستمزد

افزایش حقـوق کارگران در سال ۱۴۰۳:

معمولا میزان حقـوق کارگران در سال جدید بر اساس افزایش حقوق کارکنان دولتی تعیین می‌شود. پیش‌بینی می‌شود این مبلغ همانند دستمزد کارکنان دولت، افزایشی ۲۰ درصدی داشته باشد. بنابراین، احتمال دارد پایه حقوق اداره کار سال ۱۴۰۳ از ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان به ۶ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۹۴۰ افزایش یابد. بدین ترتیب، کارگری با یک سال سابقه کار و یک فرزند، ۹ میلیون و ۶۵۸ هزار تومان حقوق خواهد داشت.  جزئيات مربوط به افزایش حقـوق ۱۴۰۳ را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

۱۴۰۳ (با افزایش ۲۰ درصد) ۱۴۰۲ شرح (دستمزد کارگر با حداقل یک سال سابقه کار)
۲۱۲ هزار و ۳۳۱ تومان ۱۷۶ هزار و ۹۴۲ تومان حداقل دستمزد روزانه
۶ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۹۴۰ تومان ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۲۸۲ تومان پایه حقوق وزارت کار ماهانه
۶۳۶ هزار و ۹۹۴ تومان ۵۳۰ هزار و ۸۲۸ تومان حق اولاد
۱ میلیون و ۸۰ هزار تومان ۹۰۰ هزار تومان حق مسکن
۱ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بن کارگری
۲۵۲ هزار تومان ۲۱۰ هزار تومان پایه سنوات
۹ میلیون و ۲۱ هزار و ۹۴۰ تومان ۷ میلیون و ۵۱۸ هزار و ۲۸۲ تومان حداقل حقوق دریافتی کارگر بدون فرزند
۸ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۴۴ تومان ۷ میلیون و ۶ هزار و ۷۰۲ تومان خالص حقوق دریافتی کارگران بدون فرزند (پس از کسر بیمه و مالیات)
۹ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۹۳۴ تومان ۸ میلیون و ۴۹ هزار و ۱۱۰ تومان حداقل حقوق دریافتی کارگر با یک فرزند
۹ میلیون و ۴۵ هزار و ۳۶ تومان ۷ میلیون و ۵۳۷ هزار و ۵۳۱ تومان خالص حقوق دریافتی کارگر با یک فرزند (پس از کسر بیمه و مالیات)

مالیات بر درآمد و معافیت‌های مالیاتی ۱۴۰۳:

علاوه بر میزان افزایش حقـوق ۱۴۰۳، اطلاع از نرخ مالیات بر درآمد نیز یکی از مسائل مهم برای کارگران و کارمندان است. معمولا با توجه به عوامل مختلفی از جمله شرایط اقتصادی، تورم و نظر کمیسیون تعیین‌کننده مالیات، مبلغی که باید از حقوق کارگران کسر شود، مشخص می‌شود. گفتنی است که میزان مالیات برای کارگران و کارمندان یکسان است.

در سال ۱۴۰۳، سقف معافیت مالیاتی حقوق ۱۲ میلیون تومان در ماه و ۱۴۴ میلیون تومان در سال تعیین شده است و افرادی که درآمدی پایین‌تر این مبلغ دارند، از پرداخت مالیات معاف خواهند بود. در مقایسه با سال ۱۴۰۲، سقف معافیت مالیاتی افزایشی ۲ میلیون تومانی داشته است.

افرادی که بیشتر از سالانه ۱۴۴ میلیون تومان درآمد دارند، مشمول پرداخت مالیات می‌شوند. می‌توانید میزان مالیات پرداختی را با توجه به بازه حقـوق دریافتی در جدول پایین مشاهده کنید:

نرخ مالیات مازاد درآمد سالانه
۱۰ درصد ۱۴۴ الی ۱۹۸ میلیون تومان
۱۵ درصد ۱۹۸ الی ۳۲۴ میلیون تومان
۲۰ درصد ۳۲۴ الی ۴۸۰ میلیون تومان
۳۰ درصد بالای ۴۸۰ میلیون تومان

حقوق و دستمزد پرسنل خود را با نرم‌افزار پرسنلی و حقوق و دستمزد تدبیر مدیریت کنید:

با نرم‌افزار پرسنلي و حقوق و دستمزد تدبير می‌توانید در کوتاهترين زمان ممکن محاسبات حقـوق را بدون کمترين خطاي انساني انجام داده و گزارش‌هاي متنوع مورد نياز مديران سازمان را در اختيارشان قرار دهید.

نرم افزار حقوق و دستمزد

نرم‌افزار پرسنلي و حقوق و دستمزد تدبير علاوه بر پوشش دادن اين نيازها، با برنامه حسابداري مالي به عنوان هسته مرکزي مجموعه نرم‌افزارهاي مالي و اداري تدبير، ارتباط مستقيم و یکپارچه داشته و مي‌تواند به عنوان بانک اطلاعاتي جامع از اطلاعات پرسنل اعم از اطلاعات شناسنامه‌اي، سوابق تحصيلي، دوره‌هاي آموزشي، اطلاعات مالی، وام‌ها، اقساط و حساب‌ها مورد استفاده قرار گیرد. صدور سند مالی حقوق به‌صورت دلخواه و اتوماتیک و همینطور  امکان ساخت و ارائه گزارشات به سازمان‌ها و موسسات با فرمت‌های مختلف از  مزایای استفاده از این سیستم می‌باشد.  سیستم حقـوق و دستمزد تدبیر همراه با محصول جدید “اپلیکیشن کارکنان تدبیر” که روی سیستم تحت وب و اندروید قابل اجرا است،  امکانات و تسهیلات منحصربه‌فردی در اختیار کارفرمایان و کارکنان این سیستم قرار می‌دهد./۲۶۵۸۶۳

نرم افزار حقوق و دستمزد

نظرات