تاریخ کریسمس ۲۰۲۴ چه روزی و چند شنبه است + تاریخ کریسمس و سال نو ۲۰۲۴

0

تاریخ کریسمس ۲۰۲۴ در سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟ تاریخ و روز کریسمس Christmas به تاریخ ایران و تاریخ دقیق عید کریسمس ۲۰۲۴ و سال نو میلادی ۲۰۲۴ به تاریخ شمسی ۱۴۰۲ در دی ماه (شروع و پایان کریسمس ۲۰۲۴) را در این بخش از حرف تازه میخوانید

کریسمس 2024

تاریخ کریسمس ۲۰۲۴ و سال نو میلادی ۲۰۲۴

روز و تاریخ کریسمس ۲۰۲۴ در سال ۱۴۰۲ برابر است با روز دوشنبه ۲۵ دسامبر ۲۰۲۳ و دوشنبه ۴ دی ماه ۱۴۰۲ که مصادف اسا با میلاد حضرت مسیح و عید پاک.

تاریخ سال نوی میلادی ۲۰۲۴ روز اول ژانویه یا شروع سال نو میلادی ۲۰۲۴ که برابر با روز یکشنبه ۱۱ دی ۱۴۰۲ شمسی و با ۱۸ جمادی الثانی ۱۴۴۵ هجری قمری که اولین روز تعطیلات عید سال نو در تقویم میلادی است.

در واقع جشن کریسمس ۱۴۰۲ در ایران در شامگاه یکشنبه ۱۱ دی ساعت ۱۲ شب انجام خواهد شد.

تاریخ کریسمس ۲۰۲۴ چه روزی است

**روز دوشنبه ۴ دی ماه سال ۱۴۰۲ (۱۴۰۲/۱۰/۰۴)

**تاریخ عید کریسمس در تقویم میلادی: دوشنبه ۲۵ دسامبر ۲۰۲۳ (۲۰۲۳/۱۲/۲۵)

**کریسمس در تقویم قمری: ۱۸ جمادی الاولی سال ۱۴۴۵ (۱۴۴۵/۵/۱۸)

همچنین ببینید: عکس نوشته پروفایل و متن تبریک کریسمس

جشن کریسمس (Christmas) با مراسم سال نو میلادی متفاوت است و برخلاف تصور بسیاری از افراد، این دو مناسبت در آئین مسیحیت جدا از هم هستند. جشن کریسمس هر ساله هم زمان با سالروز میلاد حضرت مسیح و با هدف گرامی داشت این روز برگزار می‌شود در صورتی که جشن سال نو، هفت روز بعد از کریسمس و هم زمان با آغاز سال نو میلادی برپا می‌شود.

عید کریسمس و ایام کریسمس جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامیداشت زادروز و میلاد عیسی مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می‌کنند.

فرق کریسمس با سال نو میلادی

کریسمس با سال نو میلادی فرق دارد. کریسمس سالروز ولادت حضرت عیسی مسیح بوده که در روز ۲۵ دسامبر جشنی مانند عید پاک توسط مسیحیان و پسروان آیین مسیحیت برگزار میشود. اما سال نو میلادی اولین روز از سال جدید می باشد. یعنی آغاز سال نو میلادی پنج روز پس از تولد عیسی مسیح، اتفاق می افتد. امسال سال نو میلادی در تاریخ ۱ ژانویه مصادف با ۱۱ دی ماه ۱۴۰۲ آغاز می گردد.

عید و جشن کریسمس ۲۰۲۴ چند شنبه است

کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز ۲۵ دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند. برخی از مسیحیان ارتودوکس در روسیه، اوکراین، فلسطین و دیگر مکانها، به سبب پیروی از تقویم یولیانی، جشن کریسمس را در روز ۷ ژانویه برپا می‌دارند. کلیسای حواری ارمنی طبق سنت منحصر به فردی، روز میلاد و همچنین روز غسل تعمید مسیح را هم‌زمان در روز ۶ ژانویه جشن می‌گیرند.

ایام دوازده روزه کریسمس با سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر شروع میشود و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می‌یابد.

تاریخ عید پاک ۲۰۲۳

مهم‌ترین عید مذهبی در گاهشمار مسیحی، روز عید پاک (Easter) که به عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی است، بسیاری به‌خصوص در کشورهای ایالات متحده و کانادا، کریسمس را مهم‌ترین رویداد سالانه مسیحی محسوب می‌دارند.

برای مسیحیان، کریسمس یکی از مهم ترین تاریخ های یادبود، در کنار عید پاک بوده که رستاخیز مسیح جشن گرفته می شود. به طور کلی، تاریخ دقیق کریسمس ۲۰۲۳ مانند هر سال، به مدت ۱۲ روز، از ۲۵ دسامبر تا ۶ ژانویه است. در واقع، تاریخ کریسمس مربوط به زمان رسیدن سه حکیم (بالتازار، گاسپار و بلکیور) به شهر محل تولد عیسی یعنی بیت لحم بود.

تاریخ کریسمس ۲۰۲۴ برای ارامنه ایران

برای مسیحیان، کریسمس یکی از مهم ترین تاریخ های یادبود، در کنار عید پاک بوده که رستاخیز مسیح جشن گرفته می شود. به طور کلی، تاریخ دقیق کریسمس ۲۰۲۳ مانند هر سال، به مدت ۱۲ روز، از ۲۵ دسامبر تا ۶ ژانویه است. در واقع، تاریخ کریسمس مربوط به زمان رسیدن سه حکیم (بالتازار، گاسپار و بلکیور) به شهر محل تولد عیسی یعنی بیت لحم بود.

مسیحیان پیرو کلیسای کاتولیک و آئین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر مصادف با ۴ دی ماه هر سال جشن گرفته و برخی از مسیحیان نیز این جشن را در شامگاه روز بیست و چهارم همین ماه برگزار می‌کنند اما مسیحیان ارامنه و ارتدوکس، کریسمس را دیرتر از دیگر مسیحیان و در تاریخ پنجم و ششم ژانویه مصادف با ۱۶ و ۱۷ دی ماه جشن می‌گیرند. این گروه از مسیحیان پنجم ژانویه را روز میلاد مسیح می‌دانند. از آنجا که ارامنه بزرگترین گروه مسیحیان در کشور ایران هستند بنابراین جشن کریسمس در ایران معمولاً در ۱۶ و ۱۷ دی ماه برگزار می‌شود.

تاریخ شروع تعطیلات کریسمس

تعطیلات کریسمس از روز میلاد مسیح آغاز شده و تا دوازده روز بعد از آن ادامه دارد. این تاریخ در تقویم شمسی از چهارم دی ماه هر سال شروع شده و در پانزدهم دی ماه خاتمه می‌یابد.

کریسمس ( Christmas) یا نوئل ( Noël) به معنای مراسم عشای ربانی (مَس) در روز مسیح یا جشن مسیح، به جشنی گفته می‌شود که مسیحیان به مناسبت گرامیداشت میلاد مسیح برگزار می‌کنند و از سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر هر سال آغاز و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می‌یابد.

درخت کریسمس یکی از نمادین ترین نشانه های جشن کریسمس ۲۰۲۳ است. رسم آوردن درخت کریسمس به خانه و تزیین آن به دوران باستان باز می گردد. این درخت، یک درخت کاج بوده، زیرا در زمستان نماد مقاومت و امید و صلح است، درست مانند عیسی مسیح برای مسیحیان.

نظرات