تجهیزات پزشکی برای یک آمبولانس | رمز آسا

0

معرفی ضروری‌ترین تجهیزات پزشکی برای یک آمبولانس

آمبولانس‌ رمز آسا یکی از ضروری‌ترین وسیله‌ها برای حیات انسان هستند و با کمک آن می‌توان بیماران آسیب دیده بسیار زیادی را نجات داد. از آنجایی که اصلی‌ترین اقدامات بیمار باید در بیمارستان صورت بگیرد. پس باید بیمار را فورا به بیمارستان انتقال داد. ولی اگر در طول مسیر اقدامات لازم برای بیمار انجام نشود، ممکن است در صورت حاد بودن شرایط تا قبل از رسیدن به بیمارستان، فوت کند. اقداماتی که در طول مسیر انجام می‌شود، نیاز به تجهیزات خاصی دارد. به همین دلیل ضروری‌ترین تجهیزات پزشکی برای یک آمبولانس در نظر گرفته شده است تا امدادگران خدمات لازم را ارائه دهند. در این مطلب همراه ما باشید تا ضروری‌ترین تجهیزات را معرفی کنیم.

 تجهیزات پزشکی برای یک آمبولانس

یک آمبولانس به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

اصلی‌ترین کاری که برای یک بیمار یا فرد آسیب دیده می‌توان انجام داد، انتقال او به بیمارستان است. ولی گاهی پیش می‌آید که به دلیل شرایط وخیم بیمار یا وضعیت محیط، ناچار هستیم که فرد را با آمبولانس به بیمارستان ببریم. آیا تا کنون فکر کرده‌اید که چه تجهیزاتی درون آمبولانس‌ها وجود دارد؟ آمبولانس‌ها و تمامی تجهیزات درون آن توسط مجموعه رمزآسا تولید می‌شود و شما می‌توانید به‌صورت آنلاین با این مجموعه در ارتباط باشید.

امدادگران حاضر در آمبولانس

جدیدترین گجت‌ها و تجهیزات ساخته می‌شوند و با قرار گیری در آمبولانس‌های مدرن کمک می‌کنند وضعیت بیمار بهبود پیدا کند. ولی هیچ کدام از این تجهیزات نمی‌توانند جای امدادگران را بگیرند. در صورت تماس با آمبولانس، امدادگران فورا به محل اعزام می‌شوند تا به بیماران آسیب دیده بهترین خدمات را ارائه دهند. در حقیقت این افراد برای جلوگیری از تشدید حال بد بیمار و بهبود وی دوره‌های آموزشی می‌بینند و زمانی که در محل حاضر می‌شوند و در طول مسیر تا بیمارستان تمام مراقبت‌های لازم را انجام می‌دهند. آن‌ها به‌خوبی می‌دانند که در شرایط اضطراری مانند آسیب‌های مغزی یا سکته قلبی باید چه اقداماتی را انجام دهند.

اسپینال بورد

آمبولانس خصوصی امدادگران آن دسته از بیمارانی که دچار آسیب دیدگی یا دررفتگی استخوان نخاعی شده‌اند را به تروما بورد می‌بندند. هرگز نترسید، زیرا مورد نگران‌کننده‌ای وجود ندارد. اسپینال بورد یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که این بیماران را بی حرکت نگه داشته و به‌وسیله آن می‌توان بیمار را انتقال داد. تروما بورد یا اسپینال بورد یک تخته صاف و بدون بالشت بود که ستون فقراتتان را در یک راستا قرار می‌دهد.

ابتدا با استفاده از برانکارد اسکوپ، بیمار را از روی زمین بلند می‌کنند. سپس بیمار را به تروما بورد می‌بندند. البته بعضی از امدادگران می‌توانند به‌عنوان اقدام اضافی حیاتی، از دستگاهی به نام ایموبیلایزر سبک وزن استفاده کنند که پشتیبانی و حفاظت از سر و گردن را بر عهده دارد. با استفاده از این تجهیزات پزشکی در آمبولانس، امدادگران می‌توانند در شرایط دشوار و حال بد بیماران، آن‌ها را انتقال دهند.

ونتیلاتورها

ونتیلاتورها نوعی دستگاه پیشرفته برای پشتیبانی از حیات بیمار در آمبولانس هستند. زمانی که بیمار به درستی نفس نمی‌کشد یا به طور کامل تنفس وی قطع شده باشد. ونتیلاتور نقش موثری در ورود هوا به داخل ریه‌ها دارد. در صورت نیاز امدادگر از این دستگاه استفاده می‌کند تا به تنظیم سرعت و عمق تنفس بپردازد. اتصال ونتیلاتور به یک سیلندر اکسیژن باعث می‌شود اکسیژن موردنیاز شما را تامین کند.

تجهیزات پزشکی برای یک آمبولانس

واحد ساکشن

تجهیزات آمبولانس بسیاری از بیماران هنگام انتقال با آمبولانس به بیمارستان به مراقبت‌های اورژانسی نیاز دارند. برای مثال گاهی داخل بدن یا دهان بیمار، مایعاتی جمع می‌شود که باید ساکشن شوند. همچنین در صورت خونریزی داخلی باید به اندام‌های حیاتی بیمار فشار وارد کرد. برای این موارد و موارد اضطراری دیگر، امدادگران به ساکشن نیاز پیدا می‌کنند.

پمپ‌های سرنگ تزریق

با استفاده از پمپ سرنگ تزریق یا برداشت می‌توانید با حجم کنترل شده و سرعت جریانی مشخص، مایعات را به درون بدن بیمار تزریق یا از آن خارج کنید.

تختخواب، رول برای انتقال بیمار و صندلی در آمبولانس

برای بیمارانی که در طبقات بالای یک ساختمان قرار دارند و نمی‌توانند حرکت کنند باید از تختخواب استفاده شود. زیرا حرکت دادن بیمار، وضعیت او را بدتر می‌کند. برای بیمارانی که دچار آسیب در ستون فقرات شده‌اند باید بیمار را با استفاده از یقه‌ها و تخته‌های مخصوصی حرکت دهید. به‌گونه‌ای که پشتیبانی از ستون فقرات بیمار به طور کامل صورت بگیرد. در صورتی که بیمار آسیب ندیده باشد ولی نتواند روی پاهای خود حرکت کند، استفاده از رول انتقال الزامی است. صندلی آمبولانس نیز یکی دیگر از کاربردی‌ترین تجهیزات پزشکی برای یک آمبولانس است که با کمک آن می‌توانید بیمار را از خانه تا پشت آمبولانس حرکت دهید.

نبولایزر

این دسته از تجهیزات قابل استفاده در آمبولانس باعث تبدیل داروهای مایع به بخار می‌شود. در نتیجه بیمار می‌تواند در مسیر بیمارستان، این داروهای بخار شده را استنشاق کند. زمانی که به انتقال دارو برای تسکین فوری بیمار نیاز دارید باید از نبولایزر استفاده کنید.

واحدهایی برای تامین اکسیژن

برای بازماندگان آتش سوزی، اختلالاتی تنفسی مانند آسم یا به هوش آوردن بیمار بیهوش باید از واحدهایی برای تامین اکسیژن استفاده کنید. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین تجهیزات پزشکی برای یک آمبولانس حساب می‌شود.

فشارسنج

ابزاری ساده که با آن می‌توانید فشارخون بیمار را به‌صورت معمولی اندازه‌گیری کنید؛ فشارسنج است. این دستگاه یک کاف لاستیکی با قابلیت باد کردن دارد. کاف را روی بازو می‌بندند و در نهایت با استفاده از فشردن و آزاد کردن مقیاس درجه‌بندی‌شده آن، فشارخون سیستولیک و دیاستولیک را اندازه‌گیری می‌کنید. برای بیمارانی که نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی دارند باید اندازه فشارخون گرفته شود.

آتل و باند

برای بی حرکت نگه داشتن آسان و موثر مفصل‌ها باید از آتل و باند استفاده شود. آتل و باند، تجهیزات معمول در یک آمبولانس هستند. آتل‌ها در شکل و مقیاس‌های متفاوتی وجود دارند تا متناسب با پیچ‌خوردگی یا شکستگی مفصل‌ها بسته شوند.

مانیتور ECG و دفیبریلاتور

بیماری که در معرض ایست قلبی قرار دارد یا بیماری که باید بعد از تصادف، احیا شود به تثبیت ضربان قلب نیاز دارند. بنابراین امدادگران در آمبولانس از دستگاه دفیبریلاتور استفاده می‌کنند. همچنین یک مانیتور ECG برای ردیابی علائم حیاتی بیمار نیز وجود دارد.

در صورتی که بیمار به دلیل شکایت از درد قفسه سینه خود با آمبولانس تماس گرفته باشد، امدادگر جهت اطمینان از عدم حمله قلبی و تشخیص اختلالات موجود از ECG یا مانیتور نوار قلب استفاده می‌کند. این مانیتور، ریتم قلب بیمار را نمایش می‌دهد. حتی با استفاده از این مانیتور، الگوهای غیرعادی ضربان قلب یا آریتمی‌ها نیز تشخیص داده می‌شوند.

به‌گونه‌ای که امدادگر متوجه خواهد شد ضربان قلب، خیلی تند یا خیلی کند است یا ریتم نامنظمی دارد. در صورت تشخیص آریتمی و اختلال در ضربان قلب منظم، امدادگر برای برگرداندن تپش قلب به حالت عادی از دفیبریلاتور استفاده می‌کند. این کار باعث می‌شود ضربان قلب شما دوباره منظم شود.

جامبگ

با رسیدن امدادگران به صحنه یک موقعیت اضطراری، اولین کاری که انجام می‌دهند برداشتن جامبگ است. وسیله‌ای که با استفاده از آن می‌توان لوازم جانبی پزشکی مانند کیت‌های تروما و کمک‌های اولیه و دیگر وسایل پزشکی را حمل کرد. اصلی‌ترین تجهیزاتی که درون جامبگ قرار دارد شامل باند، قطره‌چکان، دارو و سرنگ است. جامبگ نسبت به یک کیف کمک‌های اولیه کامل‌تر است و ابعاد بزرگ‌تری دارد. در این کیف چند جیب برای نظم‌دهی به تجهیزات درون آن، قرار داده‌اند.

آمبوبگ (BVM)

در صورت نیاز بیمار به اکسیژن و تقلا کردن برای تنفس، امدادگر به‌صورت مداوم یک جریان اکسیژن را به داخل ریه‌های شما وارد می‌کند. ماسکی که روی دهان بیمار قرار داده می‌شود به دستگاهی به نام آمبوبگ یا BMW متصل است. ماسک باید اندازه بیمار باشد و به طور کامل اطراف دهان و بینی فرد را بپوشاند. به همین دلیل انواع مختلف ماسک و در اندازه‌های متفاوت در یک آمبولانس قرار می‌گیرند.

واحد ساکشن

در صورتی که مشکلات تنفسی بیمار ناشی از مسدود شدن مایعات در مجرای تنفسی وی اتفاق بیفتد. امدادگر با استفاده از وارد کردن یک لوله ساکشن درون نای، کمک می‌کند تا مایع آرام خارج شود. اگر ساکشن وارد نای بیمار نشود، هوا به بخشی از ریه‌ها نمی‌رسد.

یقه گردنی

در صورتی که امدادگر به آسیب‌دیدگی در ناحیه‌های سر و گردن شک داشته باشد از یکی دیگر از تجهیزات درون آمبولانس استفاده می‌کند که یقه گردنی نام دارد. گردن‌بندی که گردن و سر را در موقعیت مناسب و بدون حرکت نگه می‌دارد. با استفاده از یقه گردنی، خطر آسیب‌های طولانی‌مدت به این اندام‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند. یقه گردنی که برای بیمار استفاده می‌کنند؛ نوعی فریم انعطاف‌ناپذیر است که دور گردن قرار می‌گیرد و با بندهای Velcro آن را ایمن نگه می‌دارند. برای سنین مختلف کودک یا بزرگسال، اندازه یقه گردنی نیز متفاوت می‌شود و برای هر یک از بیماران می‌توان آن را تنظیم کرد. یقه گردنی در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ موجود است.

کیف دارو

کیف دارو که درون آمبولانس قرار دارد، کیفی سبک است که چندین کیسه و بندهای الاستیک دارد و به محل قرار گیری داروها نظم می‌دهد. داروهای خاص که زندگی بیمار را نجات می‌دهند و تسکین‌دهنده درد بیمار محسوب می‌شوند را درون این کیف قرار می‌دهند. داروهایی که درون کیف دارو قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است:

  • ماده بیهوشی به‌عنوان ماده تسکین‌دهنده درد
  • مایعات داخل وریدی به‌عنوان مایعاتی برای درمان شوک یا کم‌آبی
  • داروهای ضد تشنجی
  • آدرنالین به‌عنوان دارویی برای درمان واکنش‌های شدید آلرژیک، باز کردن راه‌های هوایی و جلوگیری از افت فشارخون با تنگ کردن عروق خونی
  • سالبوتامول به‌عنوان ماده‌ای برای بازگشایی مجراهای تنفسی در ریه
  • نیتروگلیسیرین به‌عنوان ماده‌ای برای درمان درد در قفسه سینه به دلیل تنگی عروق قلبی

هموگلوکومتر (HGT)

مبتلایان به دیابت احتمالا با این دستگاه آشنا هستند. دستگاهی که برای بررسی میزان قند خون بیمار استفاده می‌شود. امدادگر، قطره کوچکی از خون شما را برمی‌دارد و روی یک نوار یکبار مصرف قرار می‌دهد. در این صورت قند خون شما تشخیص داده می‌شود. عدد درج شده روی صفحه، نشان‌دهنده سطح گلوکز خون شما است. در صورت کم یا زیاد بودن میزان قند خون بیمار، امدادگر به فرد بیمار دارو می‌دهد تا میزان قند خون به مقدار نرمال خود برسد.

تخت چرخ‌دار

در صورتی که بیمار قادر به راه رفتن نباشد از تختخواب تشک داری برای حرکت بیمار استفاده می‌شود. امدادگر با استفاده از چرخ‌های جمع‌شونده و پایه‌های تخت که قابلیت تنظیم شدن دارد، بیمار را از روی زمین بلند می‌کند و به بیمارستان انتقال می‌دهد.

دیگر تجهیزات آمبولانس

علاوه بر ضروری‌ترین تجهیزات پزشکی برای یک آمبولانس از تجهیزات دیگری هم استفاده می‌کنند که کاربردی ساده و مهم دارند. وجود تجهیزاتی مانند فشارسنج، دماسنج، چراغ‌قوه، استتوسکوپ، نوارهای پزشکی، پتو و… نشان می‌دهد امدادگران در هر شرایطی آماده ارائه خدمات هستند.

ضروری‌ترین تجهیزات پزشکی آمبولانس

همان‌طور که گفتیم هیچ یک از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین تجهیزات نمی‌تواند جایگزینی برای یک امدادگر باشد. پس حضور امدادگران در کنار ضروری‌ترین تجهیزات پزشکی برای یک آمبولانس ضروری است. اقدامات مهمی برای حفظ حیات بیمار وجود دارد که باعث شده این آیتم‌ها به‌عنوان ضروری‌ترین تجهیزات پزشکی برای یک آمبولانس شناخته شوند.

۱) امدادگران

۲) اسپینال بورد

۳) ونتیلاتور

۴) واحد ساکشن

۵) پمپ‌های سرنگ تزریق

۶) تختخواب، رول برای انتقال بیمار و صندلی آمبولانس

۷) نبولایزر

۸) واحدهای تامین کننده اکسیژن

۹) آتل و باند

۱۰) فشارسنج

از آنجایی که آمبولانس‌ها به‌عنوان انتقال‌دهنده یک بیمار، نقش مهمی در نجات جان یک انسان دارند. پس باید برای ارائه اقدامات لازم از بهترین خدمات استفاده کنند. در این مطلب ضروری‌ترین تجهیزات پزشکی برای یک آمبولانس را معرفی کردیم. شما می‌توانید به‌عنوان یک مدیریت بیمارستان دولتی، خصوصی یا مراکز درمانی که به آمبولانس یا تجهیزات درون آن نیاز دارند، تمام تجهیزات موردنیاز را از رمز آسا تهیه کنید. رمز آسا، مجموعه تولیدکننده تجهیزات درون آمبولانس و انواع آمبولانس‌ها بوده که تمام خدمات خود را مطابق با استانداردهای لازم ارائه می‌دهد./۵۸۷۹۹۹

نظرات