۴ دلیل مهم در خاموشی آیفون تصویری

0

مقدمه

امروزه با توجه به افزایش بازار مصرف دربازکن در ایران، آیفون تصویری ،تعمیرات و خاموشی آن  به یکی از دغدغه های بسیاری از مصرف کنندگان و تعمیرکاران الکترونیک تبدیل شده است در این مقاله ما به ابعاد و دلایل شایع قطعی برق در مانیتور آیفون تصویری و یا خاموشی آیفون تصویری می پردازیم و قصد داریم به این پرسش ها پاسخ دهیم:

 آیفون تصویری خاموش

  1. دلیل روشن نشدن یک آیفون تصویری چه میتواند باشد؟
  2. آیا با خاموشی یک مانیتور آیفون تصویری باید آنرا تعویض کرد؟
  3. چگونه از آیفون تصویری در مقابل سوختن محافظت کنیم؟
  4. چه موقع بفهمیم دیگر نمیتوان از یک در بازکن انتظار تعمیر داشت؟

برای پاسخگویی به این سوالات لطفا تا انتها همراه ما باشید.

  • انواع دلایل خاموش شدن آیفون تصویری​
  • مشکلات برق و عیب یابی آن در آیفون تصویری​ 
  • خرابی پاور یا تغذیه آیفون تصویری​
  • خرابی برد کفی یا برد صوت آیفون تصویری​
  • خرابی برد درایور، tftو یا lcd آیفون تصویری​
  • پاسخ به سوالات شما در مورد روشن نشدن و عیوب شایع آیفون تصویری​

انواع دلایل خاموش شدن آیفون تصویری

چرا آیفون تصویری ناگهان خاموش شد، چرا مانیتور صدای تیک تیک میدهد، چرا چراغ ال ای دی ان خاموش شد، چرا صفحه آیفون خاموش شد و ….  اینها سوالاتی است که ممکن است شما را به این صفحه آورده باشد، پس لازم است برای همه این چراهای خود و رفع مشکل خاموشی آیفون تصویری به بررسی عوامل موجود و راههای رفع آن بپردازیم.

آیفون تصویری دارای قسمتهای مختلفی است ولی زمانی که بحث قطعی مطرح می شود حتما بحث مانیتور در جریان است زیرا مانیتور به برق شهر وصل می شود و از حیث آسیب پذیری مستقیم در نوک پیکان قرار دارد.

مانیتور دارای قسمتهای مختلفی است که شامل نمایشگر برد کفی یا برد اصلی، کی بورد و برد تغذیه می باشد.

برای بررسی دلایل خاموشی آیفون تصویری نیاز است ما به قسمتهای داخلی و نحوه ورود ولتاژ به آن اشاره داشته باشیم. وقتی یک مانیتور روشن می شود اول باید به برق وصل شود پس مشکلات برق ورودی تا داخل مانیتور اولین کاندید بررسی است.

تغذیه یا پاور مانتیور آیفون تصویری قطعه ای در درون مانیتور است که وظیفه تبدیل برق شهر به برق ۱۵ ولت مورد نیاز آیفون تصویری را دارد، پس خرابی پاور یا تغذیه که اولین وسیله ای که برق شهر را دریافت می کند و ممکن است خراب شود میتواند دومین کاندید سوختن آیفون تصویری باشد.

برد کفی یا برد صوت مغز متفکر سیستم مانیتور است که وظیفه آن ارتباط با پنل است و تمامی هماهنگی ها از آن انجام می شود، پس خرابی برد کفی یا برد صوت بعد از برد تغذیه می تواند سومین کاندید خاموش شدن آیفون تصویری باشد.

برای نمایش تصاویر بخشی مجزا در آیفون تصویری وجود دارد که از دو بخش برد درایور و نمایشگر تشکیل شده که با همکاری هم تصویر را در مانیتور آیفون تصویری می سازند.خرابی برد درایور ، tft و یا lcd در مانیتور بسیار شایع است که شاید بتوان گفت بعد از تغذیه در مرتبه دوم از لحاظ فراوانی است اما در اینجا ما در انتها و چهارمین کاندید به آن میپردازیم.

مشکلات برق و عیب یابی در آیفون تصویری

برق شهر همواره از معضلاتی است که همه وسایل برقی یک خانه را تهدید می کند البته معمولا صاحبین خانه برای اینکه دچار آسیب دیده گی در این مورد نشوند از لوازم برقی خود بوسیله محافظ ولتاژ که معمولا در بازار برای انواع و اقسام وسایل برقی هم وجود دارد استفاده می کنند اما بسیار دیده می شود که نوسان برق از همه ی لایه های محافظتی عبور می کند و سیستم را دچار آسیب میکند.

برای بررسی این مشکلات لازم است ابتدا ببینیم اصلا برق پریزی را که برق را تامین می کند وصل است یا نه که میتوانیم این کار را با فازمتر یا مولتی متر انجام دهیم و یا حتی فیش آیفون تصویری در پریزی که مطمین هستیم سالم است قرار دهیم.

در مرحله دوم اگر پریز سالم بود باید آیفون تصویری را باز کنیم تا از قطعی سیم و دوشاخه تا محل تغذیه اطمینان حاصل کنیم.

توجه کنید حتما دستگاه را از برق خارج کنید و از ابزار درست و محافظت لازم برای اینکار استفاده کنید.

کلید ورودی معمولا چیزی است که برای خاموش کردن آیفون تصویری در زمانیکه در مسافرت هستیم استفاده می شود و در اثر استفاده زیاد یا جنس نامرغوب ممکن است خراب شود، تست این قطعه بوسیله مولتی متر و در حالت تست کلید امکان پذیر است. از آنجاییکه کلید در بین جریان برق شهر تا تغذیه قرار می گیرد برای اطمینان از رسیدن برق تا ورودی تغذیه لازم است ولتاژ برق ۲۲۰ ولت را در ورود تغذیه تست کنیم چنانجه ولتاژ برق آیفون تصویری در روی فیش ورودی تغذیه برقرار بود به مرحله بعدی میرویم.

برد پاور آیفون تصویری

خرابی پاور یا تغذیه آیفون تصویری

بعد از اینکه مطمین شدیم برق به برد تغذیه می رسد لازم است بدانیم که آیا ولتاژ در خروجی تغذیه هم دریافت می شود یا خیر، نکته مهم در این مسئله این است که باید حتما برد پاور را ار مدار جدار کنیم و بعد اقدام به تست کنیم، اگر ولتاژ حدود ۱۵ ولت در خروجی برقرار بود حتما تغذیه معیوب است و شما میتوانید انواع تغذیه را از بازار تهیه کرده و جایگزین کنید و یا اگر تعمیرکار هستید انرا تعمیر کنید.

حتی زمانیکه ولتاژ ۱۵ ولت به ۱۲ و یا کمتر هم برسد در عملکرد دربازکن شما مشکلاتی بوجود میاورد و نیاز است انرا تعویض یا تعمیر کنیم ، اما اگر برد تغذیه در حالتی که از مدار خارج است ولتاژ دارد اما زمانیکه به مصرف کننده خود یعنی برد صوت و یا کفی آیفون تصویری وصل می شود دچار قطعی میشود لازم است بردهای دیگر تست شوند.

برد کفی یا برد صوت آیفون تصویری

خرابی برد کفی یا برد صوت در آیفون تصویری

از آنجایی که تغذیه های موجود در آیفون های تصویری عموما از نوع تغذیه های سوییچینگ می باشد و یکی از خصوصیات خوب تغذیه های سوییچینگ قابلیت قطع جریان در صورت جریان کشی بیش از حد مجاز است بنابراین زمانی که قطعه ای در قسمت ورودی برد کفی یا همان برد صوت یا صدا در آیفون تصویری دچار مشکل شود، تغذیه بطور کامل از کار خواهد افتاد یا اصطلاحا زیر بار می خوابد.

در این صورت با قطع برد تغذیه از آن ولتاژ گیری شود چنانچه از نوعی مرغوبی باشد و آسیب ندیده باشد دوباره ولتاژ خروجی سالم را به شما نشان خواهد داد و شما با تعمیر اتصالی و یا با تعویض برد صوت میتوانید آنرا بازیابی کنید.

برد صوت آیفون تصویری من چگونه است؟ آیا این مدل در دسترس است؟ خرابی برد صوت را چگونه تعمیر کنیم؟

برد ال سی دی تابا

خرابی برد درایور، TFTیا LCD آیفون تصویری

همانطور که عنوان شد منبع اصلی تبدیل برق شهر به برق مورد نیاز ما برای روشن شدن مانیتور تغذیه یا پاور آیفون تصویری است که ولتاژ و جریان مورد نیاز دربازکن را فراهم می آورد از جمله این ولتاژ ها که باید تامین شود ولتاژ برد درایور نمایشگر که به برد tft یا lcd معروف است می باشد، وظیفه اصلی برد lcd یا نمایشگر اجرای فرمان تصویر است که می تواند با ایسی های پردازنده خود تصویر دریافتی از دوربین پنل را در قالب خطوط افقی و عمودی به نمایشگر تحویل دهد نمایشگر ها میتوانند از ۲٫۴ اینچ تا ۱۰ اینچ در بازار متفاوت باشند و برای هر کدام هم درایور مجزایی نیاز است اما همه یک آنها برای روشن شدن به ولتاژ تغذیه ورودی نیازمند هستند.

بنا به اطلاعات موجود که بالا به آن اشاره شد، از قابلیت های برد تغذیه سوییچینگ قطع جریان در زمان اتصال کوتاه و یا جریان بیش از حد مجاز است، بنابراین چنانچه برد ال سی دی یا نمایشگر دچار اتصالی یا جریان کشی بیش از حد شود نیز ممکن آیفون تصویری خاموش شود که در این صورت نیز با جدا کردن فیش کانکتور برد نمایشگر یا درایور مانیتور روشن می شود و شما میتوانید مطمئن شوید برد های دیگر سالم هستند.

البته از آنجاییکه تغذیه های سوییچینگ هر چند لحظه یکبار خروجی را چک می کنند تا در صورت قطع اتصال برد نمایشگر مجددا ولتاژ و جریان خروجی را متصل کنند بنابراین ممکن است در صورت خرابی برد نمایشگر و یا حتی برد صوت ممکن است هر چند لحظه چراغ مانیتور روشن و سپس خاموش کند آنهم در فواصل نزدیک که صدای شبیه تیک تیک در آیفون تصویری را نیز بوجود می آورد.

برای رفع اتصالی بهتر است به یک تعمیرکار متخصص آیفون تصویری مراجعه کنید اما چنانچه خود تا حدودی از دانش برق و الکترونیک در زمینه تعمیرات برخوردارید می توانید برد نمایشگر خود را تعویض نمایید. معمولا برد TFT3.5 اینچ کماکس به طیف وسیعی از مانیتورهای موجود در بازار سازگار زیرا از قدیمی ترین نوع نمایشگرهای بازار است البته بردهای TFT 4.3 و ۷ اینچ این برند نیز دارای کارایی عمومی است اما بهتر است از فروشنده راهنمایی برای نصب آن بخواهید.

پاسخ به سوالات شما در مورد روشن نشدن  آیفون تصویری

۱ . آیا با خاموشی یک مانیتور آیفون تصویری باید آنرا تعویض کرد؟

خیر عموما آیفون های تصویری تعمیر می شوند تنها در ۳ صورت باید آنها را تعویض کرد

۱ . بیش از دوبار در مدتی کوتاه تعمیر شده باشد

۲ . از عمر آن بیش از ۱۵ سال گذشته باشد

۳ . هزینه تعمیر آیفـون تصویری معادل نصف قیمت نو آن باشد.

۲ . چگونه از آیفون تصویری در مقابل سوختن محافظت کنیم؟

بطور عام بیشترین مشکل در آیفـون تصویری نوسانات برق و مخصوصا دوفاز شدگی است، در این حال بجای نول برای لحظاتی فاز دیگری وارد برق می شودو واختلاف پتانسیل یا ولتاژ ورودی برق ساختمان به ۳۸۰ ولت می رسد، برای این منظور می توان در مسیر برق ورودی و برای همه وسایل برقی خانه استابلایزر قرار داد تا برق همواره ثابتی بما ارائه دهد و یا از محافظ های مخصوص لوازم الکتریکی از جمله محافظهای کوچک آیفـون تصویری برای جلوگیری از دوفاز شدگی برق شهر استفاده نمود.

۳ . چه موقع بفهمیم دیگر نمی توان از یک در بازکن انتظار تعمیر داشت؟

عموما زمانی که بیش از دو برد در یک مانیتور خراب می شود مخصوصا اگر برد درایور یا ال سی دی باشد و یا اینکه برد یکپارچه باشد و سوختگی قسمتی از برد را سوزانده باشد قطعا دیگر انتظار تعمیر دقیق و اصطلاحا مثل روز اول شدن از آن کمی دور از ذهن خواهد بود و پیشنهاد به تعویض آن می شود./۵۷۵۹۰۳

نظرات