arongroups

نمک اپسوم چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

0

نمک اپسوم یکی از نمک‌های معدنی طبیعی است که ترکیبی از منیزیم و سولفات می‌باشد. این نمک از نظر ظاهری شبیه نمک خوراکی است و طعم تلخی دارد. اغلب افراد از این نمک برای کاهش استرس، رفع درد پا و درد عضلات، التیام زخم‌ها و دفع سموم از بدن استفاده می‌کنند.

 نمک اپسوم

مطالعات نشان می‌دهند ترکیبات موجود در نمک اپسوم (منیزیم و سولفات) هر دو به راحتی از طریق پوست جذب می‌شوند و استفاده از حمام نمک، راهی آسان و ایده‌آل برای لذت بردن از مزایای سلامتی آن می‌باشد.

منیزیم بعنوان یک ماده معدنی مهم نقش حیاتی در تنظیم فعالیت بیش از ۳۲۵ آنزیم، کاهش التهاب، کمک به عملکرد ماهیچه‌ها و اعصاب و جلوگیری از سخت شدن شریان‌ها ایفا می‌کند. سولفات‌ها نیز در تسریع جذب مواد مغذی، دفع سموم و تسکین سردردهای میگرنی موثر می‌باشند.

خواص نمک اپسوم

نمک اپسوم

شگفتی‌ها و خواص نمک اپسوم صدها سال است که به خوبی شناخته شده است و برخلاف سایر نمک‌ها، این نمک دارای خواص ارزشمندی است که می‌تواند بدن، ذهن و روح ما را آرام نماید.

برخی از فواید نمک اپسوم برای سلامتی شامل تسکین سیستم عصبی، درمان مشکلات پوست و مو، تسکین کمردرد و درد پاها، کاهش فشار عضلانی، کمک به بهبود سریع زخم‌ها و بریدگی‌ها، کمک به ایجاد آرامش و رفع بیخوابی و خارج کردن سموم از بدن می‌باشد.

در اینجا به مهمترین خواص نمک اپسوم اشاره می‌کنیم :

کاهش درد و تسکین گرفتگی عضلات با نمک اپسوم

خواص نمک اپسوم در کاهش درد و تسکین التهاب و گرفتگی عضلات شناخته شده است، بطوری که در درمان درد عضلات، آسم برونش و سردردهای میگرنی کاربرد گسترده‌ای دارد. علاوه بر اینها، در بهبود بریدگی‌ها و کاهش درد ناشی از زایمان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

براحتی می‌توانید عضلات و پاهای خسته و دردناک خود را در یک وان (یا تشت آب) با نصف فنجان نمک اپسـوم قرار دهید تا به کاهش درد آنها کمک کرده و آرامش را احساس کنید.

کمک به بهبود کارکرد اعصاب و ماهیچه‌ها

مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از نمک اپسـوم می‌تواند به تنظیم الکترولیت‌ها در بدن (الکترولیت‌ها در عملکرد صحیح ماهیچه و اعصاب، هیدراتاسیون بدن، pH خون و فشار خون تاثیر دارند) شما کمک نماید و در نتیجه به عملکرد مناسب ماهیچه‌ها، اعصاب و آنزیم‌ها تاثیر مطلوبی بگذارد.

منیزیم همچنین در کارکرد و استفاده صحیح از کلسیم (که به عنوان رسانای اصلی تکانه‌های الکتریکی در بدن شما عمل می‌کند) نیز بسیار مهم می‌باشد. افرادی که از آرتریت و بیماری‌های التهابی رنج می‌برند، می‌توانند با استفاده از نمک اپسـوم به کاهش تورم و تسکین درد کمک نمایند.

بهبود جریان خون و جلوگیری از لخته شدن خون با نمک اپسوم

مطالعات نشان می‌دهد نمک اپسـوم با بهبود جریان خون، محافظت از خاصیت ارتجاعی شریان‌ها، جلوگیری از لخته شدن خون و کاهش خطر مرگ ناگهانی ناشی از حمله قلبی کمک می‌کند، که در نتیجه سلامت قلب را بهبود بخشیده و از بیماری‌های قلبی و سکته جلوگیری می‌کند.

افزایش اثربخشی انسولین در بیماران دیابتی

تامین میزان مناسب و کافی منیزیم و سولفات، اثربخشی انسولین را در بدن افزایش داده و می‌تواند به کاهش خطر یا شدت دیابت کمک نماید.

کمک به رفع استرس و آرامش بدن با نمک اپسوم

نمک اپسوم

استرس منجر به کاهش ذخایر منیزیم بدن و افزایش میزان آدرنالین (هورمون استرس) می‌شود. زمانی که از نمک اپسـوم در حمام استفاده می‌کنید منیزیم موجود در آن از طریق پوست جذب شده و میزان کمبود منیزیم را در بدن جبران می‌کند.

ماده معدنی منیزیم با کمک به کاهش اثرات آدرنالین، به آرامش و تولید سروتونین (هورمون افزایش دهنده خلق و خو در مغز و ایجاد احساس آرامش) کمک می‌کند. کارشناسان معتقدند که استفاده از نمک اپسوم (سه بار در هفته) به شما در داشتن ظاهری بهتر و آرامش و انرژی بیشتر کمک خواهد کرد.

کمک به رفع یبوست و پاکسازی روده‌ها با نمک اپسوم

مطالعات متعدد نشان داده است که نمک اپسـوم می‌تواند در درمان یبوست موثر باشد. نمک اپسـوم در صورتی که بصورت خوراکی مصرف شود، به عنوان یک ملین در رفع یبوست و پاکسازی روده‌ها عمل می‌کند. با این حال، قبل از استفاده با پزشک متخصص مشورت نمایید.

دفع سموم و فلزات سنگین از بدن

سولفات‌های موجود در نمک اپسـوم به دفع سموم و فلزات سنگین از بدن شما کمک کرده و درد عضلانی را کاهش می‌دهد. پوست همانند یک غشای بسیار متخلخل است و با افزودن این نمک به آب حمام، از طریق فرآیند اسمز معکوس، سموم شیمیایی را از بدن شما خارج می‌نماید.

برای کمک به سم‌زدایی از بدن سعی کنید حداقل یک بار در هفته دو فنجان از نمک اپسـوم رومارن را به آب گرم وان یا تشت اضافه نموده و به مدت ۱۰ دقیقه دداخل آن قرار بگیرید.

خاصیت نمک اپسوم برای پوست

استفاده از نمک اپسـوم می‌تواند به نرم شدن پوست خشک، خروج مواد سمی از پوست، کاهش خارش پوست و کاهش علائم برخی از بیماری‌های پوستی از جمله پسوریازیس و اگزما کمک نماید. نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۵  نشان داد که منیزیم موجود در اپسوم به کاهش خشکی پوست و التهاب آن کمک می‌کند.

تسکین  سردرد میگرنی و درد عضلانی

نمک اپسـوم در شل کردن عضلات و تسکین درد در شانه، گردن، سر، کمر و جمجمه استفاده می‌شود. به عنوان نمونه با شل کردن عضلات اطراف جمجمه، منیزیم موجود در نمک اپسـوم به رفع سردرد میگرنی کمک می‌کند. این ویژگی همچنین می‌تواند در تسکین درد عضلات در دوره ریکاوری بعد از تمرین ورزشی نیز موثر باشد.

خواص نمک اپسوم برای موها

نمک اپسوم

نمک اپسوم می‌تواند به بهبود موهای شما نیز کمک نماید. منیزیم موجود در این نمک به بهبود شرایط موهای خشک و تقویت پوست سر کمک می‌کند. استفاده از این راه حل بسیار مقرون به صرفه‌تر از محصولات معمولی مراقبت از مو در بازار می‌باشد.

مراقبت از پا و رفع خستگی روزانه با نمک اپسوم

خیساندن پاها در نمک اپسوم می‌تواند در کاهش درد و رفع خستگی روزانه کمک نماید. همچنین در کمک به تسهیل تخلیه ناخن فرورفته در موارد شدیدتر نیز موثر باشد.

برای کمک به رفع درد پا و رفع خستگی روزانه توصیه می‌شود دو قاشق غذاخوری از نمک اپسوم را به یک لیتر آب ولرم اضافه کرده و بخوبی هم بزنید. سپس پاهای خسته و یا آسیب‌دیده خود را به مدت ۲۰ دقیقه داخل آن قرار دهید. افراد مبتلا به آرتروز نیز می‌توانند از این روش برای تسکین دردها استفاده نمایند.

فواید نمک اپسوم در به رفع جوش و کاهش التهاب

نمک اپسـوم دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی است آن را به گزینه‌ای فوق العاده برای درمان جوش و کاهش التهاب تبدیل می‌کند. سعی کنید قبل از خواب، یک قاشق چایخوری نمک اپسـوم را با شوینده معمولی صورت خود مخلوط کرده و به طور معمول بشویید.

افزایش و بهبود کیفیت خواب با نمک اپسوم

نمک اپسوم

استفاده از حمام نمک اپسـوم برای افراد و یا بیمارانی که با بی خوابی یا سایر مشکلات مربوط به خواب سر و کار دارند توصیه می‌شود.

حمام نمک اپسـوم به آرامش عضلات و کاهش استرس کمک کرده و شما را برای یک خواب راحت و آرام و با درد کمتر آماده می‌کند.

کمک به ریکاوری بعد از تمرین در ورزشکاران

یکی از رایج ترین کاربردهای نمک اپسـوم کمک به تسکین درد و خستگی عضلانی است. منیزیم تعادل الکترولیت بدن شما را که برای تنظیم کلسیم و جذب پتاسیم مورد نیاز است، را منظم می‌کند.

نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ در خصوص رابطه بین منیزیم و فعالیت بدنی در ورزشکاران نشان داد که ورزش شدید می‌تواند نیاز فرد به منیزیم را ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش دهد. توصیه می‌شود پس از ورزش‌های سنگین، دو سوم لیوان نمک اپسـوم را در وان پر از آب گرم یا یک چهارم لیوان از آن را در حمام پا استفاده کنید.

کمک به کاهش علائم پسوریازیس

بنیاد ملی پسوریازیس تاکید می‌کند که حمام نمک اپسـوم می‌تواند علائم پسوریازیس از جمله خارش را رفع کرده و به کاهش پوسته‌های پسوریازیس کمک کند. اگر از نمک اپسـوم برای پسوریازیس یا سایر بیماری‌هایی که منجر به خشکی پوست می‌شوند استفاده می‌کنید، سعی کنید از آب خیلی داغ استفاده نکنید

انجمن آکادمی ‌پوست آمریکا توصیه می‌کند زمان حمام خود را به ۱۵ دقیقه محدود نمایید.

چگونه می‌توان از نمک اپسـوم استفاده کرد؟

نمک اپسوم

بهترین ایده استفاده از نمک اپسـوم این است که آن را در آب گرم بریزید تا منیزیم و سولفات را حل کرده تا از طریق پوست جذب بدن شما شود. قرن‌هاست که استفاده از نمک اپسـوم به این روش، مزایای شگفت انگیزی خود را به شما بخوبی انتقال می‌دهد.

الف ) نحوه استفاده از نمک اپسوم برای تسکین دردها و دفع سموم از بدن

حدود یک لیوان از نمک اپسوم را در یک وان آب گرم بریزید. سعی کنید با دستان خود نمک را در آب هم بزنید تا بخوبی در آن حل شود.

به آرامی داخل وان قرار بگیرید و استراحت کنید. زمان استفاده از آن به مدت ۱۵ دقیقه کافی می‌باشد.

ب) نحوه مصرف نمک اپسوم برای بهبود سریع زخم‌ها و رفع پادرد

اگر می‌خواهید از خواص نمک اپسوم در بهبود سریع زخم‌ها و رفع پادرد استفاده کنید، توصیه می‌شود ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری نمک اپسوم را در هر لیتر آب گرم بریزید. بعد از اینکه کاملا مخلوط شد، ناحیه آسیب دیده و یا پاهای خود را را به مدت ۲۰ دقیقه داخل آن قرار دهید.

عوارض جانبی حمام نمک اپسوم

به‌طور کلی مصرف در حد اعتدال نمک اپسوم هیچگونه عوارض خاصی ندارد. توصیه می‌شود در صورت وجود التهاب شدید پوست، عفونت‌های پوستی، زخم‌های باز و سوختگی شدید از مصرف نمک اپسوم خودداری گردد.

در صورت استفاده خوراکی از نمک اپسوم برای رفع یبوست و یا دفع سنگ کیسه صفرا با یک متخصص مشورت نمایید.

هر چند وقت یکبار می‌توانیم از حمام نمک اپسوم استفاده کنیم؟

می‌توانید هفته ای یک تا دو بار از حمام نمک اپسوم برای کاهش استرس و رفع درد عضلات استفاده نمایید.

سخن پایانی

برای بهره‌مندی از خواص ارزشمند و معجزه‌گر نمک اپسوم، بایستی از نمک باکیفیت و اصل استفاده نمایید. فروشگاه رومان با ارائه محصولات آرایشی و بهداشتی اصل و باکیفیت بالا، همیشه سعی در ایجاد رضایت و خوشنودی مشتریانش تلاش کرده است.

شما می‌توانید نمک اپسوم اصل را با خیال راحت از فروشگاه محصولات آرایشی و بهداشتی رومارن (www.Romaran.ir) خریداری نمایید./۲۲۸۹۲۷

نظرات