arongroups

بهترین بانک برای حساب ارزی چیست؟

0

افتتاح حساب ارزی گامی مهم در تجارت بین‌المللی است که افراد و کسب و کارها می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. حساب ارزی به شما امکان می‌دهد ارزهای خارجی را در حساب خود نگهداری کنید و از آن‌ها برای معاملات بین‌المللی، سرمایه‌گذاری یا حتی پس‌انداز استفاده کنید. همچنین می‌توانید با داشتن یک حساب ارزی معتبر خرید از سایت‌های خارجی را انجام دهید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین بانک برای حساب ارزی امنیت آن است و بانک انتخابی شما باید از مراقبت‌های لازم برای حفاظت از اطلاعات شما برخوردار باشد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های بهترین بانک برای افتتاح حساب ارزی و مدارک لازم برای آن پرداخته می‌شود.

 حساب ارزی

حساب ارزی چیست؟

حساب ارزی، یک نوع حساب بانکی است که به شما امکان می‌دهد ارزهای خارجی مانند دلار آمریکا، یورو، پوند و … را نگهداری و حفظ کنید. این نوع حساب به شما امکان می‌دهد تا معاملات ارزی را به راحتی انجام دهید، ارزهای خارجی را نگهداری کنید و همچنین از آن به عنوان یک وسیله برای حفظ ارزش پولتان در برابر تغییرات نرخ ارز استفاده نمایید.

حساب‌های ارزی برای شما امکان واریز و برداشت ارزها را از حساب بانکی در سراسر جهان فراهم می‌کند. همچنین، می‌توانید به کارت‌های اعتباری یا کارت‌های پیش‌پرداخت ارزی دسترسی داشته باشید تا از موجودی حساب خود مطلع گردید. علاوه بر مراجعه حضوری برای ساخت حساب، امکان افتتاح حساب ارزی آنلاین هم برای بسیاری از بانک‌ها فراهم است.

شرایط و مدارک لازم برای افتتاح حساب ارزی

شرایط و مدارک لازم برای افتتاح حساب ارزی ممکن است با توجه به بانک یا موسسه مالی متفاوت باشد. اما به طور کلی، مدارکی که در جدول زیر اشاره شده است، برای افتتاح حساب ارزی مورد نیاز هستند:

مدارک لازم برای افتتاح حساب ارزی
اشخاص حقیقی اشخاص حقوقی
کپی و اصل شناسنامه + اصل کارت ملی مدارک هویتی صاحبان امضای مجاز شرکت طبق اساسنامه و آخرین آگهی منتشر شده در روزنامه رسمی
تکمیل فرم مربوط به افتتاح حساب و تایید کردن شرایط ذکر شده برای  افتتاح حساب مدارک هویتی شرکت یا موسسه شامل شرکت‌نامه، اساسنامه، روزنامه رسمی، آگهی تأسیس اولیه، صورتجلسه مجمع عمومی مبنی بر آخرین تغییرات
کپی و اصل سند محل اقامت تعهد مبتنی بر درست بودن اطلاعات آخرین مدارک ارسال شده و اطلاعات مربوط به شرکت و همچنین اعلام کتبی هرنوع تغییر در اساسنامه
تأمین حداقل موجودی ارزی برای افتتاح حساب مدارک شناسایی و نامه نماینده شرکت به صورت رسمی برای افتتاح حساب

توجه داشته باشید که ممکن است شرایط و مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب ارزی در هر بانک یا موسسه مالی مختلف باشد.

حساب ارزی کدام بانک بهتر است؟

بهترین بانک برای حسـاب ارزی بسته به نیازها و معیارهای شما متفاوت است. هر بانک ممکن است شرایط و مزایا خود را داشته باشد. در انتخاب بهترین بانک برای حساب ارزی، این نکات را در نظر بگیرید:

 • نوع حساب

برای تعیین بهترین بانک، نوع حسـاب ارزی مهم است. آیا شما یک حسـاب ارزی شخصی، تجاری یا سرمایه‌گذاری می‌خواهید؟ هر بانک ممکن است حسـاب‌های مختلفی برای این اهداف ارائه کند.

 • نرخ بهره

نرخ بهره که بانک به شما برای موجودی حسـاب ارزی پرداخت می‌کند، مهم است. بهره‌گیری از حسـاب با نرخ بهره مناسب می‌تواند برای شما سودآور باشد.

 • کارمزدها

کارمزدها و هزینه‌های مرتبط با حسـاب ارزی نیز باید مورد بررسی قرار گیرند. این شامل کارمزدهای تبدیل ارز، کارمزدهای پرداخت‌های بین‌المللی و سایر هزینه‌ها باشد.

 • سقف برداشت

برای نیازهای شخصی یا تجاری خود، سقف برداشت از حسـاب ارزی در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که بانک انتخابی شما محدودیت‌های منطقه‌ای یا محدودیت‌های دیگری برای برداشت ارز از حسـاب اعمال نمی‌کند.

 • امنیت
  امنیت حسـاب ارزی شما از اهمیت بالایی برخوردار است. مطمئن شوید که بانک انتخابی شما دسترسی به شبکه‌های بین‌المللی را دارد.

حساب ارزی

افتتاح حساب ارزی آنلاین

به دلیل تحریم‌هایی که علیه کشور ایران وجود دارد، افتتاح حساب ارزی بین المللی در بانک‌های خارجی از ایران امکان پذیر نیست، مگر آنکه از یک شرکت واسط برای انجام این کار استفاده کنید. یکی از شروط اصلی برای افتتاح حساب بانکی بین المللی این است که شما مقیم کشور مورد نظر باشید. با توجه به اینکه اخذ اقامت کشورهای دیگرکار ساده‌ای نیست، شما می‌توانید بدون حضور و رفتن به کشوری دیگر، با بهره‌گیری از خدمات شرکت‌های معتبر و شناخته شده مانند ایرانیکارت افتتاح حساب ارزی آنلاین خود را انجام دهبد. برای این کار تنها کافی است که در سایت ایرانیکارت ثبت نام کرده و درخواست خود را ثبت کنید.

انواع حساب و سپرده ارزی

هنگامی که می‌خواهید یک حسابی در بانک یا موسسه مالی افتتاح کنید، ممکن است با انواع مختلفی از حساب‌ها و سپرده‌های ارزی روبرو شوید. در این قسمت به توضیح تعدادی از انواع رایج حساب‌ها و سپرده‌های ارزی پرداخته می‌شود.

حساب سپرده ارزی

این نوع حساب به شما امکان می‌دهد تا مقداری ارز را در بانک یا موسسه مالی نگهداری کنید. شما به عنوان وجه قراردادی ارزی به بانک پول می‌دهید و در عوض، بانک به شما بهره‌ای ارائه می‌دهد. تعدادی از ویژگی و مزایای حساب سپرده ارزی به شرح زیر است:

 • نگهداری ارز

با افتتاح حساب سپرده ارزی، شما می‌توانید ارزهای مختلف را در حساب خود نگهداری کنید. این ارزها ممکن است شامل دلار آمریکا، یورو یا دیگر ارزهای معتبر باشند.

 • بهره‌دهی

حساب سپرده ارزی به شما بهره‌ای ارائه می‌دهد که بر اساس میزان موجودی حساب و نرخ بهره‌گیری تعیین می‌شود. این بهره معمولاً بسیار کمتر از سود حاصل از سرمایه‌گذاری در سهام است.

 • محافظت در برابر نوسانات نرخ ارز

اگر شما نیاز به حفظ ارزش پس‌اندازهای خود در برابر نوسانات نرخ ارز دارید، حساب سپرده ارزی گزینه مناسبی است.

 • دسترسی به  موجودی

شما می‌توانید به ارز خود از حساب سپرده ارزی دسترسی داشته باشید. این به شما امکان می‌دهد تا به معاملات خارجی، سفرهای خارجی، خریدها و سایر نیازهای مالی مرتبط با ارزهای خارجی پاسخ دهید.

حساب جاری ارزی

حساب جاری ارزی برخلاف حساب سپرده ارزی، به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی از ارز خود برای تراکنش‌های روزانه استفاده کنید. برخی دیگر از ویژگی‌های حساب جاری ارزی شامل:

 • پرداخت‌های بین‌المللی

با یک حساب جاری ارزی، می‌توانید به راحتی پرداخت‌های بین‌المللی مانند خرید از سابت‌های خارجی را انجام دهید.

 • انتقال پول به حساب‌های بانکی خارجی

اگر نیاز به انتقال پول به حساب‌های بانکی در کشورهای دیگر دارید، حساب جاری ارزی به شما این امکان را می‌دهد. می‌توانید به سادگی پول را به حساب‌های بین‌المللی منتقل کرده و معاملات مالی با کشورهای دیگر را انجام دهید.

 • سهولت دسترسی

با یک حساب جاری ارزی، به راحتی می‌توانید به موجودی خود دسترسی داشته باشید و از آن به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت‌ها و معاملات خارجی استفاده کنید.

حساب ارزی تجاری

اگر شما یک کسب و کار دارید و نیاز به انجام معاملات تجاری با ارزهای خارجی دارید، می‌توانید یک حسـاب ارزی تجاری افتتاح کنید. این حسـاب به شما امکان می‌دهد تا تراکنش‌های مرتبط با تجارت خارجی را انجام دهید. از جمله مزیت‌هایی  که یک حسـاب ارزی تجاری دارد به شرح زیر است:

 • معاملات تجاری بین‌المللی

با افتتاح حسـاب ارزی تجاری، کسب و کارها می‌توانند به راحتی معاملات تجاری با شرکای خارجی شامل خرید و فروش کالاها و خدمات را انجام دهند.

 • نگهداری ارز

حسـاب ارزی تجاری به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا پول را به صورت ارزهای مختلف نگهداری کنند. این ارزها می‌توانند برای پرداخت‌های بین‌المللی یا به عنوان سرمایه در معاملات تجاری مورد استفاده قرار گیرند.

 • تبادل ارز

شما می‌توانید به راحتی ارز را به ارزهای دیگری تبدیل کنید. به این صورت می‌توانید با معاملات بین‌المللی و تغییر نرخ‌های ارزی متغیر روبه‌رو شوید.

حساب ارزی

کارمزد استفاده از حسـاب ارزی

کارمزدها برای استفاده از حسـاب ارزی ممکن است بسیار متنوع باشند و به بانک یا موسسه مالی مورد نظر، نوع حسـاب ارزی، حجم تراکنش‌ها و خدمات ارائه شده بستگی دارد. برای محاسبه کارمزد از حسـاب ارزی باید به موارد زیر توجه نمود:

۱-    کارمزد تبدیل ارز

وقتی که ارزهای مختلف را تبدیل می‌کنید، بانک ممکن است کارمزدی را برای انجام این تراکنش اعمال کند. این کارمزد بر اساس نرخ تبدیل ارزها و مقدار آن تعیین می‌شود.

۲-    کارمزد پرداخت‌های بین‌المللی

اگر از حسـاب ارزی برای انجام پرداخت‌ها به مقصد‌های خارجی استفاده می‌کنید، بانک ممکن است کارمزدی برای انجام این پرداخت‌ها در نظر بگیرد. این کارمزد ممکن است به صورت مبالغ ثابت یا درصدی از مقدار پول پرداخت شده باشد.

۳-    کارمزد حفظ حساب

برخی از بانک‌ها ممکن است کارمزدی را برای حفظ حسـاب ارزی شما بر اساس موجودی در حسـاب در نظر بگیرند. این کارمزد ممکن است به صورت ماهیانه یا سالیانه باشد.

۴-    کارمزد انتقال پول بین حساب‌ها

برای انتقال وجه از حسـاب ارزی به سایر حساب‌ها در همان بانک یا بانک‌های دیگر، کارمزدی در نظر گرفته می‌شود.

۵-    کارمزد برداشت‌های نقدی

برای برداشت پول نقد، کارمزدی نیز می‌بایست پرداخت کنید.

۶-    کارمزد سفرهای خارجی

برخی بانک‌ها ممکن است کارمزدی برای معاملات و پرداخت‌هایی که در سفرهای خارجی با کارت اعتباری خود انجام می‌دهید، اعمال کنند.

توجه داشته باشید که مقدار و نوع کارمزدها می‌تواند بسته به نوع بانک متغیر باشد.

حساب ارزی

مزایا و معایب حساب ارزی

داشتن حسـاب ارزی علاوه بر این که به شما امکان تراکنش را در حسـاب‌های خارجی می‌دهد،می‌تواند مزایای بسیار زیاد دیگری نیز به همراه داشته باشد. همچنین با استفاده از حسـاب ارزی ممکن است با چالش‌هایی رو به رو شوید که در ادامه به بررسی هر یک پراخته می‌شود.

مزایای حسـاب ارزی

–      بهره‌مندی از بخشودگی مالیاتی و افتتاح حساب در بانک‌های کشور دارای قوانین مالیاتی

–      داشتن حساب بانکی پایدار و دائمی

–      امکان استفاده از چند ارز به صورت همزمان (مناسب برای افراد دارای فعالیت اقتصادی)

–      برخورداری از خدمات سوئیفت

–      محافظت از دارایی بدون در نظر گرفتن ملیت، تغییرات سیاسی و اقتصادی (مثل بی ارزش شدن پول، تورم، جنگ یا کودتا)

–      برخورداری از خدمات سوئیفت و سایر نیازهای تجاری

–      انتقال پول بین حساب‌ها

–      انعطاف‌پذیری

–      ارائه خدمات آنلاین به صاحبان حساب

–      استفاده از مستر کارت و ویزا کارت

–      افزایش اعتماد و اعتبار شما در معاملات تجاری

–      امکان بیمه کردن سپرده در بانک مقصد

معایب حسـاب ارزی

 • کارمزدها و هزینه‌ها

حسـاب ارزی معمولاً هزینه‌ها و کارمزدهای متعددی دارد که شامل کارمزدهای تبدیل ارز، کارمزدهای پرداخت‌های بین‌المللی، کارمزدهای حفظ حسـاب و هزینه‌های دیگر می‌باشد.

 • نرخ بهره‌گیری پایین

بسیاری از حساب‌های ارزی دارای بهره‌گیری نسبتاً کمی هستند و این بهره ممکن است حتی کمتر از نرخ تورم باشد.

 • محدودیت برداشت

برخی از حساب‌های ارزی ممکن است دارای محدودیت‌هایی برای برداشت پول نقد باشند و به شما اجازه ندهند تا به راحتی به پول نقد در ارزهای مختلف دسترسی داشته باشید.

 • محدودیت‌های منطقه‌ای

برخی از حساب‌های ارزی تنها برای مشتریان خاصی از یک منطقه یا کشور قابل دسترسی هستند. این محدودیت‌ها ممکن است معاملات شما را تحت تأثیر قرار دهند.

سقف برداشت از سپرده ارزی

سقف برداشت از سپرده ارزی به بانک یا موسسه مالی مورد نظر شما و همچنین قوانین مربوط به کشور و منطقه مختلف متغیر است. هر بانک و هر کشور ممکن است سقف مختلفی برای برداشت ارز از حسـاب ارزی اعمال کند. این سقف ممکن است به موارد زیر بستگی داشته باشد:

 • نوع حساب ارزی

سقف برداشت ممکن است بسته به نوع حسـاب ارزی متغیر باشد. حساب‌های ارزی مختلف محدودیت‌های متفاوتی در مورد برداشت دارند.

 • نوع ارز

سقف برداشت ممکن است بر اساس نوع ارز مورد نظر شما متغیر باشد. برخی از ارزها ممکن است محدودیت‌های خاصی داشته باشند.

 • استانداردهای کشوری

هر کشور ممکن است استانداردهای خود را برای سقف برداشت از حساب‌های ارزی اعمال کند. این استانداردها بر اساس قوانین ارزی کشور متغیر است.

 • نوع تراکنش

سقف برداشت بسته به نوع تراکنش (برداشت نقدی، انتقال به حساب دیگر، پرداخت بین‌المللی، و غیره) متغیر است.

بنابراین برای افتتاح حساب ارزی، انتخاب بهترین بانک برای نیازها و هدف‌های شما بسیار مهم است. قبل از انتخاب بانک، ارزیابی کنید که آیا شما به یک حساب شخصی یا تجاری نیاز دارید و نوع ارزهای مورد نظرتان چیست. همچنین نرخ بهره، کارمزدها، سقف برداشت و … را در نظر بگیرید. یکی از بهترین روش‌های برای افتتاح حساب بین المللی و داشتن یک حساب ارزی مطمئن استفاده از خدمات ایرانیکارت است. قبل از افتتاح هر گونه حسابی می‌توانید با شماره تماس این مجموعه تماس گرفته و از راهنمایی‌های تیم پشتیبانی ۲۴ ساعته این مجموعه بهره‌مند شوید./۲۲۸۸۲۷

نظرات