بیوگرافی رضا ژیان بازیگر کیست و همسر اول و دومش +سوابق و عکس درگذشت

0

رضا ژیان در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سال ۱۳۸۱ در سن ۵۳ سالگی درگذشت. زنده یاد رضا ژیان یکی از چهره‌های سینماو تلویزیون کشور ایران متولد سال ۱۳۲۸ بود.

مرحوم زنده یاد رضا ژیان بازیگر تئاتر و سینما، تلویزیون ایران بوده که وی علاوه بر بازیگری در عرصه کارگردانی و نویسندگی فعالیت می‌کرد در ادامه مجله حرف تازه به بیوگرافی رضا ژیان در مجله حرف تازه خواهیم پرداخت.

رضا ژیان متاهل بود و با زویا زاکاریان ازدواج نموده بود، ولی این ازدواج ناپایدار بود و پس از جدا شدن از وی با خانم شراره درشتی ازدواج کرد. رضا ژیان در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سال ۱۳۸۱ در حالی که ۵۳ سال سن داشت در بیمارستان شهریار تهران دار فانی را وداع گفت.

یکی از خصوصیت‌های رضا ژیان این بود که در دوران فعالیت خود در عرصه هنرپیشگی چه در تلویزیون و چه در سینما حضور داشته است.

رضا ژیان را بایستی اغلب هنرپیشه سینما بخوانیم، به خاطر اینکه ۶۶ درصد فعالیت‌های ایشان سینمایی و ۳۴ درصد فعالیت‌های وی تلویزیونی بوده است.

رضا ژیان بازیگر کیست و اهل کجاست و همسر اول و دومش +سوابق و عکس درگذشت

بیوگرافی رضا ژیان بازیگر و همسر و فرزندان +علت فوت و سوابق

مرحوم زنده یاد رضا ژیان بازیگر تئاتر و سینما، تلویزیون ایران بوده که وی علاوه بر بازیگری در عرصه کارگردانی و نویسندگی فعالیت می‌کرد رضا ژیان در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سال ۱۳۸۱ در سن ۵۳ سالگی درگذشت

رضا ژیان متاهل بود و با زویا زاکاریان ازدواج نموده بود، ولی این ازدواج ناپایدار بود و پس از جدا شدن از وی با خانم شراره درشتی ازدواج کرد. رضا ژیان در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سال ۱۳۸۱ در حالی که ۵۳ سال سن داشت در بیمارستان شهریار تهران دار فانی را وداع گفت.

می‌توان از شاخص‌ترین فعالی ت‌های رضا ژیان حضور در اثر مومیایی ۳، مسافر ری و سریال خودرو تهران ۱۱ را نام برد.

رضا‌ژیان پس از انقلاب بیشتر بر صفحه تلویزیون ظاهر شد که کارگردانی مجموعه تلویزیونی «مثل‌آباد» و بازیگری در آن و بازی در مجموعه‌های «محله برو بیا» و «محله بهداشت» نام او را بپش از پیش مطرح کرد. رضا ژیان چند سالی را نیز در خارج از ایران سپری کرد. وی همسر زویا زاکاریان بود.

از جمله مشهورترین آثار هنری دیگر او می‌توان به این موارد اشاره کرد: مجموعه‌های تلویزیونی «طنزآوران جهان»، «تهران ۱۱- ۵۹۵ ج ۴۸»، «آژانس دوستی»، «زیر بازارچه» و فیلمهای سینمایی «مرد عوضی»، «مومیایی ۳»، «مسافر ری»، «عشق فیلم» و نمایشهای «دوستان بامحبت» و «عشق روی خرپشته».

«رضا ژیان» در بهمن ۱۳۸۱ در سن ۵۳ سالگی در «بیمارستان شهریار» تهران درگذشت.

همسر اول و دوم رضا ژیان

رضا ژیان متاهل بود و با زویا زاکاریان ازدواج نموده بود، ولی این ازدواج ناپایدار بود و پس از جدا شدن از وی با خانم شراره درشتی ازدواج کرد. رضا ژیان در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سال ۱۳۸۱ در حالی که ۵۳ سال سن داشت در بیمارستان شهریار تهران دار فانی را وداع گفت. درگذشت رضا ژیان

سوابق

رضا ژیان با وارد شدن به کارگاه نمایش فعالیت خود را در عرصه هنرپیشگی شروع کرد و پس از آن در سال ۱۳۵۵ با حضور در اثر پسر ایران از مادرش بی‌خبر است پا به سینما گذاشت.

این چهره فعالیت خود را اولین مرتبه در سینما رقم زد و در سال ۱۳۵۵ در حالی که ۲۷ سال سن داشت در اثر پسر ایران از مادرش بی‌خبر است ساخته فریدون رهنما حضور پیدا کرد.

بیوگرافی رضا ژیان بازیگر کیست و همسر اول و دومش +سوابق و عکس درگذشت

می‌توان از شاخص‌ترین فعالیت‌های رضا ژیان حضور در اثر مومیایی ۳، مسافر ری و سریال خودرو تهران ۱۱ را نام برد.

البته به آن صورت این فعالیتش نسبت به دیگر فعالیت‌های بعدی وی مثل اثر مومیایی ۳ موفق آمیز نبود، ولی تجارب بسیار خوبی به دست آورد و در کنار چهره‌هایی از جمله صادق مقدسی، آهو خردمند، شهناز صاحی و سهیل سوزنی به ایفای نقش پرداخت و به تجربیاتش افزوده شد.

ژیان در سال ۱۳۷۸ دوره پرفعالیتی را در زمینه سینما و تلویزیون سپری کرد و در فیلم‌های شاخصی حضور پیدا کرده است.

ایشان در این سال با ایفای نقش در دو اثر و مجموعه شاخص سینماو تلویزیون به مخاطبین معرفی شد.

فعالیت شاخص رضا ژیان در همان سال حضور در اثر مومیایی ۳ ساخته محمدرضا هنرمند و سریال زیر بازارچه ساخته رضا ژیان و افشین اربابی به شمار می‌روند.

می‌توان افزود یکی از شاخص‌ترین قسمت‌های زندگینامه رضا ژیان حضور در اثر مومیایی ۳ می‌باشد. این هنرمند در سال ۱۳۷۸ در حالی که ۵۰ سال سن داشت در اثر مومیایی ۳ کاراکتر شاخصی را در این اثر بر عهده داشت، که موفق شد با استعدادش آن نقش و اینکه خود را به مخاطبین سینما نشان دهد.

بیوگرافی رضا ژیان بازیگر

در اثر مومیایی ۳ با محمدرضا هنرمند همکاری کرده است. رضا ژیان موفق شد با حضور در اثر مومیایی ۳ تجارب خوبی به دست آورد و در کنار هنرمندانی از جمله :پرویز پرستویی، مهتاب کرامتی، رامبد جوان و سیروس ابراهیم‌زاده به ایفای نقش پرداخت.

وی به غیر از اثر سینمایی مومیایی ۳ یک سال بعد در سال ۱۳۷۹ زمانی که ۵۱ سال سن داشت در اثر مسافر ری هم حضور پیدا کرد.

رضا ژیان این مرتبه با سید داوود میرباقری کارگردان اثر مسافر ری و چهره‌هایی از جمله: داریوش ارجمند، جمشید هاشم‌پور، محمدرضا شریفی نیا و ویشکا آسایش به هنرنمایی پرداخت.

علت فوت رضا ژیان بازیگر

کارگردانی

رضا ژیان که عمده فعالیتش بر صحنه تئاتر متمرکز بود از بازیگران بنام سینما و تلویزیون نیز به‌شمار می‌رفت و علاوه بر بازیگری آثاری را نیز کارگردانی کرد.

وی فعالیت هنری را از دوران تحصیل و در خانه پیشاهنگی و کاخ جوانان آغاز کرد و پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان و در سن بیست سالگی با پیوستن به «کارگاه نمایش»، وابسته به تلویزیون ایران، به صورت حرفه‌ای به بازیگری روی آورد. مجموعه‌های تلویزیونی «حرف تو حرف» و «سرزمین افتخار» از جمله مهمترین کارهای این دوره از فعالیت هنری او به‌شمار می‌رود.

با اینکه رضا ژیان را اغلب به عنوان هنرپیشه مطرح می‌کنیم، ولی در عرصه‌های دیگر هم فعالیت می‌کرده است.
این هنرمند به غیر از هنرپیشگی در عرصه کارگردانی و نویسندگی و همچنین گویندگی هم در سینما و تلویزیون مشغول به کار بوده است.

از شاخص‌ترین فعالیت‌های ژیان در عرصه کارگردانی سریال زیر بازارچه و سریال مثل آباد را می‌توان نام برد.

بیوگرافی و عکس رضا ژیان بازیگر کیست و همسر اول و دومش +سوابق و عکس درگذشت

شاخص‌ترین فعالیت رضا ژیان در عرصه نویسندگی سریال مثل آباد می‌باشد و همچنین شاخص‌ترین فعالیت وی در عرصه گویندگی می‌توان اثر شهر موش‌ها را بیان کرد.

در این سال‌ها رضا ژیان با چهره‌های زیادی فعالیت داشته است، ولی خوب است بدانید که در بین هنرمندان با سیروس گرجستانی ۴ بار، با سیروس ابراهیمی چهار بار، با حمید جبلی سه بار، با مرتضی ضرابی سه بار و با اکبر عبدی سه بار بیشترین همکاری را داشته است.

یکی از خصوصیت‌های رضا ژیان این بود که در دوران فعالیت خود در عرصه هنرپیشگی چه در تلویزیون و چه در سینما حضور داشته است.

رضا ژیان را بایستی اغلب هنرپیشه سینما بخوانیم، به خاطر اینکه ۶۶ درصد فعالیت‌های ایشان سینمایی و ۳۴ درصد فعالیت‌های وی تلویزیونی بوده است.

بیوگرافی و عکس جوانی رضا ژیان بازیگر کیست و همسر اول و دومش +سوابق و عکس درگذشت

رضا ژیان از کل ۱۲ فعالیتی که در پرونده کاری خود به ثبت رسانیده است در هر ۸ فیلم در سینما از جمله: اثر سینمایی عشق فیلم، مسافر ری، مومیایی ۳، مرد عوضی، چوپانان کویر، آتش در زمستان، سیاه راه و پسر ایران از مادرش بی‌خبر است حضور داشته است و در ۴ فیلم در قاب تلویزیون از قبیل :سریال زیر بازارچه، خودرو تهران ۱۱، محله برو بیا و مثل آباد به ایفای نقش پرداخته است.

در کل در پرونده کاری ۵۴ سال این چهره فعالیت‌های شاخصی می‌باشد.

علت فوت و درگذشت رضا ژيان

رضا ژیان هنرپیشه کشور ایران در پایان با باری از تجارب در سال ۱۳۸۱ در حالی که ۵۴ سال سن داشت بعد از فعالیت خود در عرصه هنرپیشگی در ۱۲ فعالیت سینمایی و تلویزیونی دار فانی را وداع گفت.

رضا ژیان کار هنری اش را در مقطع دبیرستان و در خانه پیشاهنگی و کاخ جوانان شروع کرد و بعد از اتمام تحصیلاتش در مقطع دبیرستان و در حالی که ۲۰ سال سن داشت با ملحق شدن به کارگاه نمایش وارد عرصه هنرپیشگی شد و فعالیتش را از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۷ به طور جدی دنبال کرد.

بیوگرافی رضا ژیان بازیگر کیست و اهل کجاست و همسر اول و دومش +سوابق و عکس درگذشت

در سال ۱۳۴۴ با اسماعیل خلج کارگردان برتر تئاتر معرفی شد و در سال ۱۳۴۵ نخستین فعالیت خود را در عرصه بازیگری در نمایش تئاتری شیطان سفید استارت زد. در سال ۱۳۴۸ با ساخت گروه کارگاه نمایش پا به این گروه گذاشت و در همان سال با همکاری اسماعیل خلج گروه تئاتر کوچه را متشکل دادند و از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۶۰ در ۲۰ نمایش حضور پیدا کرد.

فعالیت در امریکا

مرحوم ژیان مدتی را هم در خارج از کشور و در آمریکا گذراند بعد از سفر به آمریکا و در سال ۱۳۶۴ چند نمایش تئاتری از قبیل: آهای هالو در لس آنجلس، آن سفر کرده و خانه ما آن سوی مرز را در همان جا ایفا و کارگردانی نمود.

رضا‌ژیان در لس آنجلس کارگاه تهران را ساخت و نمایش شبی با رضا ژیان از آخرین فعالیت‌های ایشان در آمریکا محسوب می‌شود. بعد از برگشت به کشور ایران کارش را به عنوان هنرپیشه دنبال کرد.

رضا ژیان

سوابق و عکس درگذشت رضا ژیان

او تمرکزش بیشتر بر روی صحنه تئاتر بود و از هنرمندان نامدار سینما و تلویزیون هم به حساب می‌آمد و به غیر از هنرپیشگی در عرصه کارگردانی هم فعال بوده است.

ژیان بعد از انقلاب اغلب بر قاب تلویزیون حضور پیدا کرد، که کارگردانی سریال تلویزیونی مثل آباد و بازی در آن و حضور در سریال‌های محله برو بیا و محله بهداشت اسم ایشان را بیشتر از قبل مطرح کرد.

کارگردانی سریال‌هایی از جمله: مثل آباد سال ۶٠، عاقبت نقد فروشی، عاقبت نسیه فروشی سال ۷۷ و همچنین زیر بازارچه در سال‌های ۷۷ و ۷۸ را در پرونده کاری خود به ثبت رسانیده است.

مرحوم ژیان در سریال‌هایی همچون: حسن خیاط باشی و سرزمین افتخار حضور پیدا کرده است.

این چهره با حضور در اثر پسر ایران از مادرش بی‌خبر است ساخته فریدون رهنما در سال ۱۳۵۵ نخستین فعالیت خود را در سینما استارت زد.

ایشان در آثاری از جمله: مومیایی ۳ و مسافر ری نیز حضور داشته است.

آثار و درگذشت رضا ژیان

 • عشق فیلم سال ۸۱
 • مسافر ری سال ۷۹
 • زیر بازارچه سال ۷۸
 • مومیایی ۳ سال ۷۸
 • مرد عوضی سال ۷۶
 • خودرو تهران ۱۱ سال ۷۵
 • چوپانان کویر سال ۶۷
 • آتش در زمستان سال ۶۳
 • سیاه راه سال ۶۳
 • محله برو بیا سال ۶۲
 • مثل آباد سال ۶۰
 • پسر ایران از مادرش بی‌خبر است سال ۵۵
 • زیر بازارچه مثل آباد

به عنوان نویسنده :

 • مثل آباد

به عنوان گوینده :
شهر موش‌ها

نظرات