arongroups

کمبود نیروی انسانی یک معضل اصلی و جهانی در کسب و کارهای کوچک

0

کمبود نیروی انسانی یک معضل اصلی و جهانی بوده و از مهمترین چالش‌ها و نگرانی‌های کسب‌وکارهای کوچک است.

کارکنان با ارزش‌ترین دارایی شرکت‌ها هستند و حکم طلا را دارند. نحوه انجام کار توسط کارکنان می‌تواند باعث موفقیت یا شکست یک کسب‌وکار شود.

کمبود نیروی انسانی

محمد گودرزی، هم‌بنیان گذار استودیوی انیمیشن سا‌زی پیکسیون ( Pixune)  می‌گوید:

«بیشتر کسب‌وکارهای کوچک دچار کمبود نیروی انسانی هستند و این موضوع می‌تواند گاهی اوقات نگران کننده باشد، به ویژه در درازمدت.  کارکنان در یک کسب‌وکار کوچک که دچار کمبود نیروی انسانی هست، مجبور به کار بیشتر هستند که معمولاً ایرادی ندارد. ولی با این حال، گذر زمان می‌تواند منجر به تأثیر منفی روی آن‌ها شود.  آیا طبیعی است که نیروی انسانی کم باشد و مجبور شویم سخت کار کنیم؟ بله. اما همه کسب‌وکارهای کوچک باید بر این موضوع نظارت داشته باشند.»

“ Most small businesses are understaffed and it can be worrisome at times, especially in the long term. Employees within a short-staffed small business are asked to do more, which is usually fine. However, over time it can take its toll and leave negative marks on you. Is it normal to be short-staffed and have to work hard? Yes. But it’s still something all small businesses should keep an eye on.”

Mohammad Goodarzi, Co-Founder Pixune Game Art & 3D Animation Studio

تأثیر کمبود نیرو در کسب‌وکارهای کوچک بر روی کارکنان:

کارفرمایان در شرایطی که با کمبود نیروی کار مواجه هستند کار بیشتری را به کارمندان خود محول می‌کنند. در حالی که این کار ممکن است در کوتاه مدت مؤثر باشد، اما به سرعت بر عملکرد و سلامت کارکنان تأثیر منفی می‌گذارد. این تأثیرات عبارتند از:

۱ .  «فرسودگی شغلی» و سلامت روانی ضعیف

سلامت روان یکی از اولین جنبه‌های زندگی انسان است که تحت تأثیر کار بیش از حد قرار می‌گیرد.

·        استرس و فشار:

طبق آمار حدود ۸۰ درصد از مدیران و کارمندان در محل کار استرس دارند. حجم کاری بیش از حد عامل اصلی استرس در بین کارکنان است. مسائلی مانند سردرد و مشکلات گوارشی، محیط‌های کاری پرتنش و زندگی اجتماعی محدود، می‌توانند ناشی از حجم کاری اضافی باشند.

·        اضطراب و افسردگی

کار بیش از حد بر خلق و خو و وضعیت عاطفی کارکنان، روابط آن‌ها با افراد در محل کار و زندگی شخصی و همچنین عملکردشان اثرگذار است. کارمندانی که بیش از حد کار می‌کنند اغلب افسردگی و اضطراب شدیدی دارند.

·        فرسودگی

سازمان جهانی بهداشت فرسودگی شغلی را نتیجه استرس مزمن کاری توصیف می‌کند که سطح انرژی و کارایی کارکنان را کاهش می‌دهد. فرسودگی شغلی زمانی اتفاق می‌افتد که کارمندان احساس می‌کنند به دلیل حجم کاری بیش از حد، قدرت یا کنترلی بر کار خود ندارند. در نتیجه از همکاران فاصله می گیرند و از شغل خود متنفر می‌شوند. بر اساس نظرسنجی شرکت رفاه کارکنان، Limeade، چهل درصد از استعفاها در سال ۲۰۲۱ به دلیل فرسودگی شغلی بوده است.

۲ .  مشکلات سلامت جسمانی

کار بیش از حد، سلامت جسمانی کارکنان را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد.

·        بی‌خوابی

بی‌خوابی می‌تواند منجر به کاهش بهره‌وری شود و تمرکز و دقت کارکنان را کم کرده و احتمال آسیب‌دیدگی در محیط کار را افزایش می‌دهد.

·        افزایش خطر بیماری قلبی و عوارض

تحقیقات ارتباط مستقیمی بین کار بیش از حد و عوارض قلبی را نشان داده‌اند. اضافه کاری ۳ تا ۴ ساعته در روز، کارکنان را ۶۰ درصد بیشتر در معرض بیماری مزمن قلبی قرار می‌دهد.

·        افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

کارکنانی که بیش از حد کار می‌کنند، شانس بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ دارند. در پژوهشی ارتباط بین کار ۵۵ ساعت در هفته و بروز دیابت نوع ۲ نشان داده شد.

کمبود نیروی انسانی

تأثیر کمبود نیرو بر تیم‌های کاری در کسب‌وکارهای کوچک:

کمبود نیرو در کسب‌وکارهای کوچک علاوه بر تاثیری که بر سلامت روان و جسم اشخاص دارد بر عملکرد تیم هم مؤثر است:

۱-  کار با کیفیت پایین

استرس و خستگی کارکنان می‌تواند منجر به کاهش بهره‌وری شود. کارکنان بیش از حد خسته نمی‌توانند مطابق با استانداردهای معمول خود عمل کنند. آن‌ها ممکن است از بررسی‌های نهایی صرف‌نظر کنند تا کار را در سریع‌ترین زمان ممکن به پایان برسانند تا بتوانند به کار بعدی برسند و همین از کیفیت کار کم می‌کند.

۲-  درگیری های مکرر در محل کار

یکی از بارزترین نشانه های استرس تحریک پذیری است. اگر متوجه درگیری در محل کار شدید یا کاهش چشمگیری در همکاری و همدلی تیم مشاهده کردید، حجم زیاد کار می‌تواند دلیل آن باشد.

۳-  جابجایی زیاد

کار بیش از حد به محیط کاری آسیب می‌زند و یکی از دلایلی است که باعث می‌شود کارکنان شغل خود را ترک کنند.

۴-  صدمه به اعتبار شرکت

قبل از اینکه کارمندان جدید بخواهند برای کار در شرکت شما درخواست بدهند دستمزد، مزایا و حجم کاری شرکت شما را بررسی خواهند کرد. نقص در هر یک احتمالاً آن‌ها را  پشیمان خواهد کرد.

چگونه از تأثیر کمبود نیروی کار بر کارکنان جلوگیری کنیم؟

در اینجا چند ایده وجود دارد که به شما کمک می‌کند تعادل بهتری بین کار و زندگی کارکنان خود ایجاد کنید:

۱- درست هدف‌گذاری کنید

همیشه کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و زمان کافی نیست. بنابراین، زمان محدود شما باید سرمایه گذاری شود. هدف گذاری درست به همراه تفویض اختیار و تعیین ضرب‌الاجل می‌تواند شما را در مسیر درست قرار دهد و حجم کاری را تا حدودی کم می‌کند.

۲-    کارها را اولویت‌بندی کنید

به یاد داشته باشید که اگر همه چیز مهم است، پس هیچ چیز مهم نیست! اهمیت دادن به همه چیز باعث سردرگمی کارکنان شده و هدف اصلی گم می‌شود.

۳-    سعی کنید وظایف را تک به تک پیاده سازی کنید

یک به یک انجام دادن کارها باعث می‌شود کارکنان شما در یک زمان فقط بر روی یک کار تمرکز ‌کنند و کیفیت کار بالا رود.

۴-    مرزها را تعیین کنید تا فشار را کاهش دهید

به کارکنان خود بگویید از چک کردن ایمیل‌های کاری خود در خارج از ساعات کاری خودداری کنند و خودتان هم سعی کنید با آن‌ها در روزهای تعطیل یا آخر هفته تماس نگیرید، مگر اینکه شرایط اضطراری باشد.

۵-    به سلامت روان و مراقبت کارکنان‌تان اهمیت دهید

سلامت روان و مراقبت از خود را به موضوعی باز برای گفتگو تبدیل کنید. این می‌تواند حس توجه و حمایت را در محیط کار القا کند.

۶-    سیستم مدیریت منابع خود را بهبود بخشید

این سیستم‌ها نشان می‌دهند که کدام کارمند شما وقت آزادتری دارد و کدام بسیار شلوغ است. این کار باعث می‌شود تا بتوانید بار کاری کارکنان را مدیریت کنید.

۷-    یاد بگیرید «نه» بگویید

قاطعیت یکی از مهم‌ترین مهارت‌های ارتباطی در محیط کار است. گفتن و شنیدن «نه» اشکالی ندارد. شما فقط باید با همدلی و صبر ارتباط برقرار کنید. اگر کارکنانتان به همه چیز بله بگویند قطعاً به مشکل برمی‌خورید.

۸-    کمک بخواهید

کمک خواستن نشانه ندانستن نیست. اگر روحیه همکاری را در بین کارکنان خود تقویت کنید می‌توانید مطمئن باشید که در مواقع لزوم آن‌ها از هم کمک می‌خواهند و به یاری هم می‌شتابند.

نتیجه گیری

همانطور که محمد گودرزی اشاره می‌کند، کمبود نیروی کار در کسب‌وکارهای کوچک باعث می‌شود کارمندان مجبور شوند بیشتر کار کنند. البته در کوتاه مدت این موضوع مشکلی را ایجاد نمی‌کند و اگر محیط کار یک محیط سالم و پویا باشد، کسب‌وکار این چالش را پشت سر خواهد گذاشت اما کمبود نیرو در درازمدت آثار جبران ناپذیری خواهد داشت.

بنابراین مدیران کسب‌وکارهای کوچک علاوه بر اینکه باید از تأثیر کمبود نیرو بر روی کارکنان خود آگاه باشند، باید بدانند چگونه می‌توانند این موضوع را مدیریت کنند./۲۲۷۰۸۶

نظرات