arongroups

علت ریزش مو در کودکان چیست + درمان ریزش مو در کودکان که حتما باید بدانید

0

علت ریزش مو در کودکان : کودکان هم مانند بزرگ‌سالان دچار ریزش مو می‌شوند. هر چند ریزش مو در کودکان امری شایع نیست؛ اما برخی از کودکان در سنین مختلف و به دلایل گوناگون درگیر ریزش مو می‌شوند.همراه ما باشید.

علت ریزش مو در کودکان

دلیل ریزش مو در کودکان

اختلال در کارکرد غده‌ی تیروئید

اولین علت ریزش مو در کودکان که شیوع نسبتا بالایی دارد، مشکلات غده‌ تیروئید است. غده‌ تیروئید یکی از مهم‌ترین ارگان‌های بدن است و نقش مهمی در تولید هورمون‌ها و متعادل‌سازی آن‌ها دارد. از شایع‌ترین بیماری‌های تیروئید می‌توان به کم‌کاری یا پرکاری تیروئید اشاره کرد. کم‌کاری تیروئید در کودکان معمولا باعث ریزش مو می‌شود. علاوه بر ریزش مو، کم‌کاری تیروئید ممکن است مشکلات دیگری را نیز برای کودکان به همراه داشته باشد. افزایش وزن، اختلال در خواب، افسردگی، کاهش رشد، اختلال در یادگیری و تغییر رنگ پوست از جمله این مشکلات به شمار می‌روند.اگر ریزش مو به دلیل مشکلات تیروئید باشد، می‌توان با استفاده از رژیم غذایی مناسب و مصرف ید از آن جلوگیری کرد. چرا که یکی از دلایل اصلی‌ ایجاد تیروئید کم‌کار کمبود ید در بدن است. در موارد پیشرفته لازم است مطابق با دستور پزشک از قرص‌های هورمون جایگزین مثل لووتیروکسین استفاده شود. توجه داشته باشید که هرگز نباید از قرص لووتیروکسین یا سایر قرص‌های تیروئید برای کودکان استفاده کرد.

عفونت قارچی پوسته‌ی سر

عفونت‌های قارچی، دیگر دلیل ریزش مو در کودکان هستند که معمولا از طریق استفاده از وسایل مشترک آلوده منتقل می‌شوند. در کودکانی مبتلا به عفونت قارچی، موی سر به ‌صورت لکه‌ای شروع به ریزش می‌کند و نقطه‌هایی سیاهی در‌ این قسمت‌ها دیده می‌شود. عفونت‌های قارچی که علت ریزش مو در کودکان هستند، معمولاً با مصرف داروهای ضد قارچی درمان می‌شوند. در کنار مصرف دارو بهتر است از شامپوی ضد قارچ برای کاهش قرمزی و التهاب پوست سر و همچنین جلوگیری از انتقال ویروس به کودکان دیگر استفاده کرد. عفونت‌های قارچی معمولاً در کودکان بین ۳ تا ۱۰ سال ‌ایجاد می‌شوند و پسران بیش از دختران در معرض ابتلا قرار دارند. عفونت قارچی در موارد مختلف به عنوان علت ریزش مو در کودکان هشت ‌ساله نیز شناخته شده است.

بیماری آلوپسی آره آتا

یکی دیگر از علل ریزش مو در کودکان بیماری آلوپسی آره آتا است که به ریزش سکه‌ای معروف است. این نام‌گذاری به آن دلیل است که در افراد مبتلا، موی سر به‌ صورت دایره‌ای و بیضی شکل شروع به ریزش می‌کند. در ‌این بیماری هیچ‌گونه التهاب و قرمزی برای کودک رخ نمی‌دهد و تنها موی سر شروع به ریزش می‌کند. علت اصلی ‌ایجاد ‌این بیماری نقص در سیستم ‌ایمنی کودک است. به این صورت که سلول‌های دفاعی بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند و سبب ریزش مو می‌گردند. بیماری آلوپسی آره آتا واگیردار نیست و کودک هیچ علائمی به جز ریزش مو ندارد. درمان بیماری بر اساس ‌اینکه ضایعه فعال باشد یا غیرفعال متفاوت است. معمولاً برای درمان ریزش سکه‌ای از مکمل ویتامین ب در کنار داروهای موضعی در محل ریزش موها استفاده می‌شود. دلیل ریزش مو در کودکان مبتلا به بیماری وسواس می‌تواند همین بیماری آلوپسی آره آتا باشد.

استرس

گاهی اوقات ممکن است علت ریزش مو در کودکان استرس و اضطراب شدید آن‌ها باشد. ‌این نوع از استرس اغلب زمانی رخ می‌دهد که کودک در معرض شوک ناگهانی قرار بگیرد و فشار عصبی شدیدی به او وارد شود. تب، جراحی، داروهای بی‌هوشی و بی‌حسی و یا فوت یکی از افراد خانواده از جمله عوامل استرس‌زایی هستند که ممکن است دلیل ریزش مو در کودکان باشند. این علت ریزش مو در کودکان درمان قطعی و مناسبی ندارد؛ اما در اغلب موارد پس از به پایان رسیدن شرایط بحرانی رشد موها به حالت عادی باز خواهد گشت.

سوءتغذیه

سوتغذیه و کمبود منابع غذایی مفید و ضروری برای بدن می‌تواند به عنوان دلیل ریزش مو در کودکان نقش مهمی داشته باشد. بیوتین – یکی از ویتامین‌های گروه B – در سوخت‌رسانی به بدن و تبدیل کربوهیدرات به گلوکز بسیار موثر است. علاوه بر آن، روی (Zn) نیز از جنبه‌های مختلف به متابولیسم سلول‌های بدن کمک می‌کند و باعث بهبود روند رشد در دوران کودکی و نوجوانی می‌شود. روی همچنین نقش اساسی در ساخت فولیکول‌های مو بر عهده دارد. به همین خاطر کمبود بیوتین و روی یکی از مهم‌ترین دلایل ریزش مو در کودکان است و لازم است این کمبود با مصرف مکمل‌های مناسب جبران شود. البته توجه داشته باشید که مصرف بیش ‌از اندازه‌ ویتامین‌ها نیز برای بدن مشکل‌آفرین خواهد بود. به‌ عنوان ‌مثال مصرف ویتامین A بیش از مقدار مجاز، علت ریزش مو در کودکان شناخته شده است.

ریزش مو در کودکان

رمان ریزش مو در کودکان

هرگز بدون نظر پزشک درمانی را برای ریزش مو در کودک به کار نبرید. چرا که ممکن است اثر معکوس در پی داشته باشد. پزشک باید پیش از اقدام به درمان مشخص کند که ریزش موی کودک به چه دلیلی است. اگر ریزش مو درست علت‌یابی نشود، هیچ درمانی کارساز نخواهد بود. پس از تعیین علت، نوع درمان تعیین می‌شود.

اگر کودک شما به دلیل استرس زیاد دچار ریزش مو شده باشد، پزشک علاوه بر تجویز دوز مناسب داروی آرام‌بخش، کودک را به روانشناس یا روان‌پزشک معرفی می‌کند تا علت ‌ایجاد استرس به ‌درستی شناسایی شده و از بین برود. اگر دلیل ریزش مو در کودکان استرس باشد، باید تا زمانی که موها دوباره رشد کنند، به ‌آرامی با پوست سر رفتار کنید. موهای کودکان نازک‌تر و شکننده‌تر از افراد بزرگ‌سال است. سعی کنید موهای کودکان را محکم نبندید و از شانه‌های چوبی برای برش زدن موی کودکان استفاده کنید.
اگر ریزش موی کودک شما به دلیل عفونت قارچی باشد، پزشک از داروی ضد قارچ در دوز مناسب استفاده می‌کند.

اگر علت ریزش مو در کودکان بیماری آلوپسی آره‌آتا باشد، پزشک داروهایی را برای تحریک فولیکول‌های مو به رشد مجدد تجویز می‌کند و برای ارزیابی دقیق به پزشک متخصص ارجاع می‌دهد. در برخی از کودکان آلوپسی آره ‌آتا خودبه‌خود و بدون هیچ دارویی از بین می‌رود.

اگر علت ریزش مو در کودکان کمبود خواب باشد، باید ساعت خواب کودک را تنظیم کرد و تلاش کرد تا کودک در طول شب آرام بخوابد. در ‌این صورت ریزش مو به ‌صورت طبیعی از بین می‌رود.

اگر علت ریزش مو در کودکان عادت به کشیدن موها باشد، باید با صبر و تمرکز کودک را از انجام ‌این کار منع کنید. می‌توانید از روان‌پزشک برای درمان‌ این اختلال مشورت بگیرید. کشیدن مو در کودکان می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله افسردگی، اضطراب یا عصبانیت باشد. اگر‌ این علائم از بین بروند، موهای کودک دوباره به رشد عادی برمی‌گردند.

رمان ریزش مو در کودکان

همراه ما باشید

نظرات