arongroups

معرفی ۱۰ نژاد برتر سگ نگهبان

0

از زمان های خیلی دور تاکنون استفاده از سگ های نگهبان برای محافظت و تامین امنیت، یکی از راه های محبوب و پر طرفدار بوده است. سگ های نگهبان پس از گذراندن برخی مراحل برای آموزش و یادگیری می توانند از قلمروی خود در برابر غریبه ها محافظت کنند اما این حیوان در نژادهای مختلفی وجود دارد که در اندازه، قدرت، وزن و توانایی با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه این مطلب به بررسی ۱۰ نژاد برتر سگ نگهبان می پردازیم تا بتوانید با توجه به نیاز خود آن ها را بشناسید و انتخاب درستی داشته باشید.

 سگ نگهبان

۱ .     ایردل تریر

اگر به دنبال سگی هستید تا با شما رفتار دوستانه داشته باشد و در عین حال پرجنب و جوش بوده و از انرژی بالایی برخوردار باشد، ایردل تریر یک انتخاب مناسب خواهد بود. این سگ ها به دلیل شجاعت و تمرکز بالا بسیار زبانزد هستند و در صورتی که خطری احساس کنند بی امان پارس می کنند تا صاحب خود را از این مسئله آگاه نمایند.

اگر ایردل تریر انتخاب شماست باید بدانید که نباید این حیوانات را برای مدت طولانی به حال خود رها کنید؛ چراکه به تنهایی حوصلشان سر می رود و همچنین لازم به ذکر است که این حیوانات برای بازی کردن با شما نیز کمی خشن هستند؛ بنابراین نگران این خشم نباشید. نکته دیگر مربوط به این نژاد، طول عمر آن ها است که بین ۱۱ تا ۱۴ سال عمر خواهند کرد.

۲ .     ماستیف تبتی

سگ نگهبان

یکی از نژادهایی که کم تر در ایران وجود دارد، ماستیف تبتی است. این نژاد معمولا بیشتر در مناطق سردسیر بوده و دارای اراده قوی هستند. اگر از کسانی که نژاد ماستیف تبتی را دارند سوال بپرسید می گویند که گاها نمی توانند دیگران را در قلمرو این نژاد از سگ نگهبان وارد کنند زیرا دارای خوی وحشی بسیار زیادی هستند اما با این حال با اعضای خانواده صاحب خود مهربان، ملایم و رفتار شیرینی دارد. همچنین باید گفت که نژاد ماستیف تبتی در زمره سگ های گران قیمت قرار می گیرد.

اگر قصد دارید از طول عمر این نژاد آگاه شوید باید بگوییم که امید به زندگی در سگ های ماستیف تبتی ۱۰ الی ۱۲ سال خواهد بود.

۳ .     چوپان قفقازی

سگ چوپان قفقازی که با نام های دیگری مانند سگ کوهستانی قفقازی و سگ کله قفقازی شناخته می شود یک سگ آسیایی به شمار می رود. این سگ همانطور که از نامش پیداست متعلق به شمال قفقاز، گرجستان و ایران است اما زادگاه اصلی آن به گرجستان باز می گردد. این سگ در ایران با نام سگ شاهسون شناخته می شوند.

سگ چوپان قفقازی سابقه بسیار زیادی به عنوان سگ نگهبان دارد و بسیار قدرتمند و خشن است. تربیت سگ های نگهبان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ از طرفی سگ های چوپان قفقازی اگر تحت آموزش های مناسب قرار بگیرند بسیار آرام و دوست داشتنی هستند. همچنین عمر آن ها بین ۹ تا ۱۲ سال خواهد بود.

۴ .     آکیتا

سگ نگهبان

یکی از نژادهای برتر سگ نگهبان که اصالت آن ها به ژاپن برمیگردد، سگ های آکیتا هستند که در این کشور نماد سلامتی می باشند. آکیتا جزو سگ هایی است که غریزه قوی در نگهبانی و حفاظت از قلمرو خود دارند. آکیتا معمولا پرخاشگر است؛ از این رو حضور کودکان کنار آن ها کار چندان مناسبی نیست.

سگ های آکیتا پر انرژی، بازیگوش و اجتماعی هستند که به صورت منظم نیاز به ورزش دارند. بنابراین اگر قصد خرید سگ با این نژاد را دارید باید هرروز برای بازی و ورزش با این حیوان زمان داشته باشید. طول عمر این نژاد معمولا بین ۱۰ تا ۱۴ سال است.

۵ .     دوبرمن پینچر

سگ نگهبان

یکی از بهترین نژاد های سگ نگهبان، دوبرمن پینچر است. دوبرمن سگی شیک، نترس و سریع می باشد که در میان دیگر سگ های جهان بسیار باهوش شناخته شده است. این نژاد کاملا هوشیار است و به صاحب خود وفادار خواهد ماند. دوبرمن انرژی بسیار زیادی دارد و همراه بسیار خوبی برای پیاده روی و دویدن است.

نژاد دوبرمن نیازمند به مراقبت های اصولی است؛ زیرا مستعد چاقی، مشکلات پوستی، لخته شدن خون و… می باشد. امید به زندگی در این نژاد بین ۱۰ تا ۱۲ سال تخمین زده شده است.

۶ .     باکسر

سگ نگهبان

اگر در خانوده خود کودک دارید و امکان ارتباط بین سگ و کودک فراهم است، پیشنهاد ما به شما نژاد باکسر است. باکسر سگ مهربان، بازیگوش و صبور بوده که با بچه ها و خردسالان رفتار خوبی دارد. باکسرها سگ هایی با جثه بزرگ و ظاهری قوی هستند اما تهاجمی نیستند. نژاد باکسر برای اینکه بتواند به سگ نگهبان خوبی تبدیل شود باید تحت آموزش های زیادی قرار بگیرد. همچنین نسبت به دیگر نژادها مستعد ابتلا به برخی بیماری ها مانند مشکلات قلبی هستند. طول عمر این نژاد ۱۰ الی ۱۲ سال می باشد.

۷ .     بوسرون

سگ های بوسرون در نگاه اول بسیار شبیه به دوبرمن پینچر هستند و ممکن است با آن ها اشتباه گرفته شوند. نژاد بوسرون در واقع بزرگ ترین سگ های فرانسوی به شمار می روند که صاحبان آن ادعا می کنند که بسیار باهوش و حساس می باشند. این سگ ها با رفتار آرام و روحیه شجاع و بی باکی که دارند می توانند انتخاب مناسبی برای سگ های نگهبان باشند اما برای اینکه بتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند نیاز به آموزش های جدی و پیشرفته تری دارند. لازم به ذکر است که طول عمر آن ها بین ۱۰ تا ۱۲ سال تخمین زده شده است.

۸ .     بلک راشن تریر

سگ نگهبان

برخلاف اسم این نژاد، سگ های آن تنها به رنگ مشکی نیستند و ممکن است با رنگ سفید و خاکستری نیز ظاهر شوند. این نژاد دارای سگ های باهوش، با اعتماد به نفس و زیبا است که می توانند سگ های نگهبان بسیار خوبی باشند. بلک راشن تریر در عین حال که می تواند از خانه، باغ یا قلمروی تعیین شده خود محافظت کند، هم بازی بسیار خوبی برای کودکان است. اگر شما تا به حال تجربه نگهداری از سگ یا آموزش آن ها را نداشتید، این نژاد را به شما توصیه نمی کنیم. امید به زندگی در این نژاد بین ۱۰ تا ۱۲ سال است.

۹ .     گریت دین

گریت دین یکی از نژادهای برتر سگ نگهبان است که اصالت آلمانی دارد. در این نژاد همزمان می توانید زیبایی، قدرت و نیرومندی را ببینید. گریت دین ها ظاهری ترسناک، خشن و بداخلاق دارند اما بر خلاف این موضوع، بسیار آرام و مهربان هستند و خیلی کم وارد جدال با سگ های دیگر می شوند. این سگ ها رفتار خوبی با کودکان دارند و از این رو قابل اعتماد هستند و تقریبا به تمامی چیزهایی که متعلق به صاحبشان است علاقه مند می شوند و آن را جزو اموال خود می دانند.

این نژاد نسبت به دیگر نژادها عمر کوتاه تری دارد و امید به زندگی در آن ها بین ۷ تا ۱۰ سال است ؛از این رو باید به سلامتی آن ها اهمیت بسیار زیادی داد. این نژاد مستعد بیماری هایی چون مشکلات قلبی، بیماری های خونی و عفونت دم هستند.

۱۰ . سرابی

سگ سرابی یک نژاد ایرانی است که به عنوان سگ نگهبان مورد استفاده قرار می گیرد و در خارج از ایران با نام ماستیف ایرانی معروف است. این نژاد بسیار پر طرفدار بوده و به دلیل ویژگی های ظاهری و شخصیتی خاصی که دارد به عنوان سگ نگهبان گله منصوب می شود.

سگ سرابی وفادار است و تا پای جان از صاحب خود حفاظت می کند از این رو می تواند انتخابی بسیار مناسبی باشد. پیشنهاد می کنیم تربیت سگ سرابی را از زمانی که سن کمی دارد شروع کنید، زیرا به دلیل شخصیت و ساختار بدنی این حیوان، تربیت در بزرگسالی برای آن دشوار خواهد بود. همچنین این سگ ها دارای طول عمر بیشتری بین ۱۲ تا ۱۵ سال می باشد.

خرید سگ نگهبان

خرید سگ نگهبان برای تامین امنیت و محافظت از باغ و خانه از زمان های قدیم رواج بسیار زیادی داشته است. همچنین یک روش بسیار عالی برای جلوگیری از وقوع هرگونه مشکل به شمار می رود. در این مطلب ۱۰ نژاد برتر سگ نگهبان را به همراه خصوصیات و طول عمرشان ذکر کردیم تا بتوانید با توجه شرایط موجود، بهترین سگ نگهبان که مناسب شرایطتان است خریداری کنید./۲۲۶۹۱۵

نظرات