arongroups

رفتار با کودک زورگو – ۵ راهکار برای مقابله با قلدری در کودکان

0

والدین همواره تلاش دارند تا کودکانی عالی تربیت کنند، اما زمانی که فرزند شروع به قلدری می‌کند، اوضاع کمی پیچیده و سخت خواهد شد. قلدری در کودکان مسئله چند سال اخیر نیست و از گذشته پدر و مادرها با استفاده از روش‌های نامناسب با کودک قلدر رفتار می‌کنند. این روش‌ها که شامل خشونت فیزیکی، فریاد و تنبیه می‌شود، باعث تشدید رفتارهای قلدرانه خواهد شد. حتی این رفتارهای پدر و مادر در آینده باعث ایجاد استرس سمی در کودکان می‌‌شود و آینده آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 قلدری در کودکان

خوشبختانه برای رفتار با کودک زورگو و رفع قلدری، روش‌های بهتری وجود دارد که به کودک احساس بسیار خوبی منتقل می‌کند. به این ترتیب کودک ناخودآگاه رفتارهای قلدرانه را تکرار نخواهد کرد. برای آشنایی با ۵ روش عالی رفع قلدری در کودکان بدون هیچ‌گونه خشونت، فقط کافی است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

۱ . استفاده از تکنیک ۱ به ۱؛ بهترین روش رفتار با کودک زورگو

تکنیک ۱ به ۱ برای ایجاد رابطه‌ای خوب با فرزندتان بسیار مهم و ضروری است. در این تکنیک پدر یا مادر کودک باید روزانه وقتی را به انجام فعالیت‌های روزانه با کودک اختصاص دهند. این فعالیت ممکن است قدم زدن و خرید کردن یا حتی ظرف شستن باشد! در این مدت زمان، فقط باید روی کودک خود تمرکز کنید. کودکان قلدر به دنبال دریافت توجه از طرف والدین هستند، به همین خاطر رفتارهای قلدرانه را نشان می‌دهند.

زمانی که پدر و مادر این توجه را به کودک بدهند و کودک احساس مهم بودن برای والدین را بچشد، دیگر رفتارهای قلدرانه را نشان نخواهد داد! ناگفته نماند شما می‌توانید در تکنیک ۱به۱ در کنار کودک بنشینید و برنامه موردعلاقه او را تماشا کنید یا حتی کتاب بخوانید. یکی از کتاب‌های مناسب برای کودکان، کتاب آپولو است. این کتاب هیجان‌انگیز در مورد ماجراجویی‌های آپولو خدای خورشید است و داستان‌های بسیار جذابی برای کودکان دارد.

قلدری در کودکان

۲ . نکات مثبت کودک را تحسین و به او یادآوری کنید

تابه‌حال به کودک خود یادآوری کرده‌اید که در انجام برخی کارها عملکرد بسیار خوبی دارد؟ والدین اغلب روی رفتارهای بد کودک تمرکز می‌کنند و آن را به کودک یادآوری می‌کنند. کودکان تصور می‌کنند که رفتارهای بد آن‌ها راهی برای جلب توجه است؛ زیرا فقط به او یادآوری می‌شود که در انجام بعضی از کارها عملکرد بسیار بدی داشته است! فراموش نکنید که بچه‌ها با تمجید دائما رشد می‌کنند و زمانی که با ویژگی‌های خوب خود آشنا شوند،‌ احساس خاص بودن را تجربه خواهند کرد.

زمانی که کودک قلدر کار خوبی انجام می‌دهد او را تشویق کنید، حتی اگر یک لیوان را از روی میز برداشته یا پنج دقیقه با خواهر و برادر خود بازی کرده است. این تشویق، رفتارهای خوب کودک را افزایش می‌دهد و بهترین روش رفتار با کودک زورگو محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای تشویق کارهای خوب و بزرگ کودک، از کتاب‌ها استفاده کنید. برای مثال می‌توانید مدت زمانی را در طول روز به کتاب‌خوانی اختصاص دهید و کتاب‌های موردعلاقه خود مانند کتاب سر گذشت استعمار  و کتاب‌هایی مناسب برای کودکان مانند کریتر کوچولو را مطالعه کنید.

۳ . جمله‌های منفی؛ عامل تشدید قلدری و زورگویی کودکان!

اکثر پدر و مادرها برای رفع قلدری در کودکان از جمله‌هایی دستوری و منفی مانند این کارو نکن، اونجا نرو، چرا درس‌ نمی‌خونی و سایر موارد این چنینی استفاده می‌کنند. این کار کودک را گیج و سردرگم خواهد کرد و از طرفی کودک دیگر حرف‌شنوی نخواهد داشت و رفتارهای قلدرانه تشدید می‌شوند. پدر و مادر باید به کودکان دستورالعمل‌های مشخصی دهند.

برای مثال والدین می‌توانند از جمله «عزیزم بنظرم بهتره اسباب بازی‌ها رو از روی زمین جمع کنی و توی قفسه بزاری» به جای «هر چیزی رو بهم ریختی بزار سرجاش» استفاده کنند. در جمله اول کودک درک می‌کند که باید چه کاری انجام دهد، اما در جمله دوم کودک متوجه نمی‌شود که منظور از بهم ریختگی چیست و دقیقا باید چه‌‌ کاری انجام دهد. پس از مدتی که کودک رفتارهای قلدرانه را کنار گذاشت، شما می‌توانید کتاب بسیار زیبا و جذاب کمیک ایلیا را به او هدیه دهید تا قدم به دنیای خیال و محالات بگذارد.

قلدری در کودکان

۴ . عواقب رفتارهای پرخاشگرانه و قلدری را برای فرزندتان شرح دهید

یکی از پیشنهادات برای رفتار با کودک زورگو،‌ صحبت در مورد عواقب کار است. برای مثال زمانی که کودک رفتار قلدرانه‌‌ای از خود نشان می‌دهد و جسمی را پرت می‌کند، در آرامش برای کودک خود توضیح دهید که ممکن است این جسم به یکی از اعضای خانواده برخورد کند.

بهترین زمان برای انجام این صحبت، پس از فروکش کردن عصبانیت کودک است. اگر کودک پس از صحبت شما به رفتار قلدرانه ادامه داد، عصبانی نشوید و دوباره با او صحبت کنید و درخواست خود را کاملا شفاف شرح دهید.

۵ . استفاده از کتاب‌های آموزشی؛ روشی عالی برای رفع قلدری در کودکان

فرقی نمی‌کند کودک چه رفتار منفی و خطرناکی داشته باشد، استفاده از کتاب‌های آموزشی شاه‌کلیدی برای رفع این رفتارها است. کتاب‌های آموزشی معمولا در مورد شخصیتی صحبت می‌کنند که اشتباه‌های بسیاری دارد. در هر قسمت از کتاب این شخصیت تجربه‌های جدیدی می‌آموزد و تلاش می‌کند تا اشتباه‌های کمتری داشته باشد.

کودک با خواندن این قصه‌ها، به صورت غیر مستقیم با عواقب کارهای بد و تصمیم‌های نادرست آشنا خواهد شد. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود برای رفتار با کودکان زورگو از کتاب‌های آموزشی نیز استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم در زمان‌هایی که قصد استفاده از تکنیک ۱٫۱ را دارید، خواندن کتاب‌های آموزشی را فراموش نکنید.

کتاب‌های رفع قلدری در کودکان را همین حالا از بادبادک تهیه کنید

در این مقاله تلاش کردیم راهکارهایی برای رفع قلدری در کودکان به شما معرفی کنیم. توجه داشته باشید که این روش‌ها زمانی جواب می‌دهد که والدین صبوری خود را حفظ کنند و در صورت تکرار رفتار قلدرانه عصبانی نشوند. یکی از بهترین پیشنهادات برای رفتار با کودک زورگو، استفاده از کتاب‌های آموزشی فروشگاه بادبادک است. در فروشگاه بادبادک مجموعه کتاب‌های بسیاری مانند کریتر کوچولو، من و اژدها و رفتارهای خوب وجود دارد. در این کتاب‌ها با لحنی کودکانه و تصویر سازی‌های جذاب، رفتارهای درست به کودکان آموزش داده می‌شوند. برای تهیه این کتاب‌ها و ده‌ها کتاب آموزشی و داستانی کودکانه دیگر با بهترین کیفیت چاپ، فقط کافی است از آدرس «badbaddak.ir» دیدن کنید./۲۲۶۹۰۷

نظرات