امیر خلبان پرویز رضایی کیست و همسرش و فرزندان +‌علت فوت و بیوگرافی

0

امیر خلبان پرویز رضایی کیست و همسرش و فرزندان +‌علت فوت و بیوگرافی

خلبان پرویز رضایی خلبان جنگنده اف۵ می باشد که پیش از این خلبان جنگنده اف۵ در هشت سال دفاع مقدس بوده و در سال ۱۳۳۵ در خرم آباد به دنیا امده است. خلبان پرویز رضایی روز گذشته درگذشت.

خلبان پرویز رضایی کیست

او متولد سال ۱۳۳۵ در خرم‌آباد بود و دوره های خلبانی را در دوران پهلوی در آمریکا گذرانده بود

فروردین ۱۳۵۴ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و حدود یکسال بعد نیز برای طی دوره خلبانی به آمریکا اعزام شد.

امیر سرتیپ دوم خلبان پرویز رضایی کیست و اهل کجاست +‌علت فوت و بیوگرافی

سوابق

خلبان پرویز رضایی خلبان جنگنده F5 بود. او فروردین ۱۳۵۴ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و حدود یک‌سال بعد نیز برای طی دوره خلبانی به آمریکا اعزام شد. رضایی در آمریکا آموزش پرواز با هواپیماهای T۴۱ و T۳۷ و T۳۸ را دید و آذر ۱۳۵۶ به کشور بازگشت؛ سپس برای کلاس آموزشی اف پنج E در پایگاه مهرآباد در نظر گرفته شد.

خلبان رضایی دوره رزمی هواپیمای اف پنج E را با آموزش اساتیدی چون ایرج امامی و یحیی جان‌محمدی در پایگاه دزفول پشت سر گذاشت، اما به‌دلیل ناآرامی‌های انقلاب، این کلاس به حالت تعلیق درآمد.

امیر سرتیپ دوم پرویز رضایی با آغاز جنگ تحمیلی به‌عنوان افسر ناظم مقدم به خطوط درگیری اعزام شد و سه ماه جنگ را با این وظیفه پشت‌سر گذاشت.

سرتیپ رضایی دوره رزمی اف پنج E را در بهار ۱۳۶۰ تکمیل کرد و داوطلب انتقال به پایگاه وحدتی دزفول شد. او در تمام دوران جنگ در این یگان خدمت کرد.

رضایی مأموریت برون‌مرزی و پشتیبانی و همچنین ۲۷۸ سورتی پرواز اسکرامبل و پوشش هوایی را در کارنامه خود ثبت کرده‌است.

علت فوت و درگذشت خلبان پرویز رضایی

امیر سرتیپ دوم مراد خوش‌کنار از درگذشت امیر خلبان پرویز رضایی از خلبانان هشت سال دفاع مقدس خبر داد. وی روز گذشته از دنیا رفت

فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۸۴ پیاده لرستان با بیان اینکه امیر سرتیپ دوم خلبان پرویز رضایی مردی از تبار صدها خلبان تیزپرواز بود که نامشان لرزه بر اندام دشمن می‌انداخت، عنوان کرد: این خلبان نمونه‌ای از تبار خلبانان غیور عرصه نبردهای هوایی است که بر بلندترین پرواز بال گشود و نامش در قلب مردم حق‌شناس کشورمان جاودانه شد.

بیوگرافی امیر سرتیپ دوم خلبان پرویز رضایی کیست و اهل کجاست و همسر و فرزندانش +‌علت فوت و بیوگرافی

بیوگرافی

خلبان پرویز رضایی متولد ۱۳۳۵ خرم آباد استان لرستان بود که در ۴ مهر ۱۴۰۲ به علت بیماری درگذشت.

او ۲۴ سال در پایگاه دزفول خدمت کرد و سال ۱۳۸۵ با بیش از ۳۱ سال خدمت با درجه سرتیپ دومی بازنشسته شد.

مراسم تشییع و خاکسپاری

خوش‌کنار گفت: امیر سرتیپ دوم خلبان رضایی روز سه‌شنبه در تهران درگذشت و مراسم تشییع و خاکسپاری وی روز چهارشنبه در بهشت‌زهرای تهران انجام می‌شود.

فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۸۴ پیاده لرستان ابراز کرد: مراسم ختمی هم در زادگاه امیر سرتیپ دوم خلبان رضایی (خرم‌آباد) روز جمعه ۷ مهرماه در حسینیه حبیب بن مظاهر برگزار می‌شود./ خبرگزاری تسنیم

نظرات