اپلیکیشن شهرزاد چیست : نحوه خرید بلیت مترو از سامانه شهرزاد +‌دانلود اپلیکیشن شهرزاد

0

اپلیکیشن شهرزاد چیست و چگونه می توان بلیت مترو و اتوبوس خرید؟ در ادامه معرفی برنامه شهرزاد و آموزش مراحل خرید بلیت مترو و اتوبوس و دانلود اپلیکیشن شهرزاد را در این بخش برای شما توضیح میدهیم. همچنین می توانید اپلیکشین شهرزاد را از کافه بازار و مایکت در دو نسخه اندروید و (iOS) دانلود کنید.

اپلیکیشن شهرزاد shahrzad-app

اپلیکیشن شهرزاد چیست

مدیر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اعلام کرد که از این پس مردم می‌توانند از طریق نصب اپلیکیشن شهرزاد در تلفن‌های هوشمند، نسبت به شارژ کارت‌های مترو و بی‌آرتی (BRT) اقدام کنند.

بر این اساس، مسافران مترو و BRT از اول مهرماه ۱۴۰۲ می‌توانند با نصب برنامه شهرزاد روی گوشی‌های هوشمند خود بلیت خود را شارژ و یا خریداری کنند و با کیوآرکد وارد ایستگاه‌های مترو و BRT شوند.

سعید جهانی مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، در حاشیه رونمایی از کیف پول الکترونیک (اپلیکیشن شهرزاد)، در جمع خبرنگاران گفت: «با رونمایی از کیف پول الکترونیک، مسافران می‌توانند علاوه بر شارژ کارت‌های مترو و بی‌آرتی به‌شکل‌های قدیمی، از طریق تلفن‌های هوشمند نیز نسبت به شارژ کارت خود اقدام کنند.»

او همچنین ادامه داد: «مسافران مترو و بی‌آرتی از امروز می‌توانند با نصب اپلیکیشن «شهرزاد» روی گوشی‌های هوشمند خود نسبت به شارژ کارت بلیت‌های خود اقدام کنند؛ همچنین مسافران می‌توانند با نصب اپلیکیشن شهرزاد و از طریق کیو‌آر کد به ایستگاه‌های مترو و بی‌آرتی وارد شوند.»

جهانی با اشاره به اینکه قرار است تا پایان سال خدمات بیشتری در قالب اپلیکیشن شهرزاد ارائه شود، توضیح داد: «در این مورد می‌توانیم به خدماتی در قالب فرهنگسراها، سینماها، تاکسی‌ها و اتوبوس‌های خصوصی و… اشاره کنیم.»

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران درباره نحوه نصب اپلیکیشن شهرزاد روی گوشی‌های هوشمند گفت: «شهروندان می‌توانند از طریق بازار، این اپلیکیشن را روی گوشی‌هایشان نصب کنند و پرداخت‌های خود را در مترو و بی‌آرتی از طریق گوشی‌های همراه انجام دهند.»

«محسن هرمزی»، سرپرست معاونت حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران نیز درباره سامانه کیف پول الکترونیک گفت: «هفته گذشته با مجوزی که شهرداری تهران از شورای شهر تهران اخذ کرده، نسبت به رونمایی و راه‌اندازی این سامانه در آستانه سال تحصیلی اقدام کرده است.»

به گفته او، راه‌اندازی این سامانه خصوصیات ویژه‌ای دارد که می‌توان به عدم تشکیل صف در ایستگاه‌های مترو و اتوبوس جهت خرید بلیت و ارائه خدمات مطلوب اشاره کرد.

هرمزی با بیان اینکه در زمان حاضر یک میلیون و ۷۰۰ هزار تراکنش در مترو انجام می‌شود، گفت: «با افزوده‌شدن ایستگاه‌های جدید و واگن‌های جدید، این تراکنش به ۲ میلیون مسافر در روز می‌رسد و راه‌اندازی این سامانه می‌تواند کنترل بهتری را بر عملکرد حوزه حمل‌ونقل داشته باشد.»

اپلیکیشن شهرزاد چیست : نحوه خرید بلیت مترو از سامانه شهرزاد +‌دانلود اپلیکیشن شهرزاد

 نحوه خرید بلیت مترو از سامانه شهرزاد

روش خرید بلیت مترو و اتوبوس بی آر تی از طرق کیو‌آر‌کد آسان و ساده است. کیو‌آر‌ کد پس از فعال‌ شدن کیف پول شهروندی و شارژ اعتبار بلیت روی گوشی همراه مسافران فعال می‌شود.
روش دوم، اتصال کارت بلیت به کیف پول است که این کار از طریق درج سریال کارت امکان‌پذیر است. برای این کار بهتر است اعتبار کارت بلیت صفر شود چون هنگام عبور از گیت هزینه سفر از کیف پول کسر می‌شود، نه کارت.

اپلیکیشن شهرزاد چیست : نحوه خرید بلیت مترو از سامانه شهرزاد +‌دانلود اپلیکیشن شهرزاد

دانلود اپلیکیشن شهرزاد نسخه (اندروید، iOS)

دانلود اپلیکیشن شهرزاد برای اندروید از مایکت

در حال حاضر دانلود اپلیکشین شهزاد در کافه بازار امکان پذیر نیست. طبق دستور سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران این برنامه به درخواست توسعه‌دهنده از حالت انتشار خارج شده است

دانلود نسخه iOS اپلیکیشن شهرزاد

امکانات و خدمات

شهرزاد با هدف ارائه کلیه خدمات شهروندی شهر تهران از طریق یک درگاه واحد ایجاد شده است. با نصب اپلیکیشن شهرزاد می‌توانید از خدمات متنوع شهری استفاده کنید.

بخشی از این خدمات در ادامه آمده است:

اتصال بلیت الکترونیکی به کیف پول شهروندی:
بلیت الکترونیکی خود را به کیف پول شهروندی متصل کنید و دیگر نیازی به شارژ بلیت الکترونیکی مترو یا اتوبوس و معطل شدن در صف‌های طولانی نخواهید داشت. فقط کافی است کیف پول شهروندی خود را شارژ کنید و از طریق بلیت الکترونیکی خود(که از طریق اپلیکیشن، به کیف پول متصل شده است)، پرداخت هزینه مترو را انجام دهید.

استفاده از بلیت دیجیتال:

شما می‌توانید از گوشی هوشمند خود به عنوان بلیت دیجیتال برای مترو استفاده کنید. برای این کار، فقط کافی است که کیف پول شهروندی شما موجودی داشته باشد و کد QR ایجاد شده توسط اپلیکیشن را، توسط دستگاه‌های کنترل بلیت مترو اسکن کنید.
‏البته، بلیت الکترونیکی (فیزیکی) شما همچنان برای جایگاه‌ کنترل بلیت اتوبوس‌های بخش خصوصی قابل استفاده است. هنگام استفاده از بلیت الکترونیکی در جایگاه کنترل بلیت اتوبوس‌های بخش خصوصی، موجودی بلیت الکترونیکی شما که قبلا به صورت حضوری آن را شارژ کرده‌اید استفاده خواهد شد.
‏یک کیف پول، برای همه خدمات شهری: با استفاده از کیف پول شهروندی، می‌توانید به راحتی از همه خدمات شهری به صورت آنلاین و با تخفیفات ویژه بهره‌مند شوید. خدماتی مانند بلیط سینما، استخر، برج میلاد و … . از طریق اپلیکیشن شهرزاد می‌توانید کیف پول موجودی کیف پول شهروندی خود را افزایش دهید و از این موجودی برای دریافت خدمات متنوع شهری استفاده کنید.

عدم نیاز به پول نقد برای پرداخت کرایه تاکسی:

می‌توانید به راحتی با اسکن کد QR هر تاکسی، مبلغ کرایه خود را به صورت آنلاین پرداخت کنید.
‏خرید از نزدیک‌ترین میادین میوه و تره‌بار: از طریق اپلیکیشن شهرزاد، می‌توانید نزدیک‌ترین میادین میوه و تره‌بار را مشاهده نموده و خرید خود را با قیمت میدان میوه و تره‌بار انجام دهید و در سریع‌ترین زمان آن را دریافت کنید.

خرید طرح ترافیک برنامه شهرزاد

با استفاده از شهرزاد می‌توانید برای خودروی خود، طرح ترافیک بخرید و در روزهای هفته، در همه خیابان‌های شهر تهران تردد کنید. همچنین از طریق اپلیکیشن، می‌توانید بدهی‌های قبلی مربوط به طرح ترافیک را مشاهده و پرداخت کنید.
‏رزرو وقت مراجعه به مراکز معاینه فنی: با استفاده از اپلیکیشن شهرزاد، می‌توانید وقت معاینه فنی برای خودروی خود رزرو کنید. رزرو معاینه فنی تنها در مراکز خاصی (شامل: مراکز بیهقی ، سراج ، الغدیر ، نیایش ، شهید آبشناسان ، شهید چمران ، شقایق ، دماوند، زمان آباد، فدائیان اسلام و خاوران) امکان‌پذیر است و می‌توانید با رزرو آنلاین وقت معاینه فنی در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

‏‏تغییرات نسخه جدید شهرزاد:

‏• امکان ثبت کارت بلیت دانشجویی و دانش‌آموزی
‏• امکان دانلود کارت بلیت و نقشه ایستگاه‌های مترو
‏• بهبود‌های جزئی در فرآیند کاربری
‏• رفع اشکالات جزئی و بهبود‌های عملکردی

نظرات