۵ اشتباه مرگبار رژیم لاغری بدون مراجعه به متخصص تغذیه

0

این روزها راهکارهای مختلفی برای کاهش وزن وجود دارند و رژیم لاغری یکی از این روش ها است. یک رژیم غذایی مناسب باید میزان کالری دریافتی بدن شما را کاهش دهد؛ زیرا این تنها راه لاغر شدن به شمار می رود. پرسشی که مطرح می گردد این است که آیا به طور خودسرانه و با هرنوع رژیمی می توان به لاغری دست یافت؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که خیر! برای دریافت یک رژیم اصولی حتما بایستی از متخصصین تغذیه کمک بگیرید. این پزشکان با تکیه بر دانش و اطلاعات خود در این حوزه می توانند راه حل های مناسبی را برای لاغری پیش روی شما عزیزان قرار دهند. در ادامه این نوشتار، به بررسی دقیق تر اشتباهات مرگبار رژیم لاغری بدون مراجعه به پزشک متخصص خواهیم پرداخت. تا انتهای این مطلب، ما را مهمان نگاه های زیبای خود نمایید.

 رژیم لاغری

اشتباهات بزرگ رژیم لاغری

از جمله اشتباهاتی که عمدتا متقاضیان رژیم غذایی با آن مواجه هستند موارد زیر را می توان نام برد:

حذف وعده های غذایی

برخی بر این باورند که با حذف یک وعده غذایی می توانند سریع تر به لاغری دست یافته و شرایطی ایده آل را تجربه کنند؛ در حالی که چنین باوری کاملا غلط است. این برخلاف باور متخصصین تغذیه است و اگر شما به پزشک مراجعه کنید به هیچ عنوان چنین راهکاری را پیشنهاد نمی نماید. با حذف یک وعده غذایی به طور طبیعی در وعده های بعدی تمایل بیشتری به خوردن غذا دارید و همین امر در نهایت موجب پرخوری شما خواهد شد. چنین شرایطی مانع از کاهش وزن شده و گزینه مناسبی نیست.

حذف کامل یک گروه غذایی

به عنوان دومین اشتباه در رژیم لاغری لازم است اشاره ای به حذف کامل یک گروه غذایی داشته باشیم. توصیه داریم به هیچ عنوان گروه غذایی خود را حذف نکنید؛ زیرا چنین امری موجب حذف کامل کربوهیدرات از وعده های غذایی شما خواهد. فراموش نکنید که کاهش کربوهیدرات خطرات قابل توجهی برای شما به همراه خواهد داشت؛ بنابراین نسبت به حذف کامل گروه غذایی بپرهیزید. با توجه به این موضوع لازم است طی روز حتما چربی های سالم، کربوهیدرات و پروتئین ها را در برنامه غذایی خود قرار دهید؛ زیرا برخی کربوهیدرات ها مانند غلات کامل منبع بسیار بزرگی از فیبر و مواد مغذی هستند که می توانند سلامت شما را تامین سازند. اگر نیاز به برنامه رژیم تثبیت وزن دارید کارشناسان خبره و متخصص جمفیت می توانند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهند.

رژیم لاغری

عدم نوشیدن آب

یکی از قوانین طلایی و بسیار مهم در کاهش وزن دهیدراته نگه داشتن بدن است. این امر بدان معنا است که شما برای لاغری سریع تر نیاز به نوشیدن آب فراوان طی روز دارید. آب به عنوان مایعی سالم قادر است تا روند هضم بهتر غذا را بهبود بخشیده و سموم بدن شما را از بین ببرد. همچنین راه حلی عالی برای حفظ الکترولیت ها در بدن نیز به شمار می رود. توصیه داریم هنگام احساس گرسنگی یک لیوان آب بنوشید تا به این ترتیب از پرخوری نیز جلوگیری گردد.

بی توجهی نسبت به فیبر موجود در مواد غذایی

مصرف غذاهای پرفیبر شرایطی را برای شما فراهم می سازد تا هضم غذای بهتری را تجربه نموده و روند کاهش وزن خود را نیز کنترل کنید. با مصرف این غذاها میزان مواد مغذی زیادی نیز به بدن شما خواهد رسید. از جمله موادغذایی فیبردار می توان به میوه ها و غلات کامل اشاره نمود که قرارگیری آن ها در رژیم لاغری کاهش وزن شما را سرعت می بخشد.

استفاده از رژیم های غذایی غیر اصولی

رژیم هایی که به صورت غیراصولی تنظیم شده اند نه تنها به لاغری شما کمکی نخواهند کرد؛ بلکه در ادامه مشکلات متعددی را نیز ایجاد می کنند. حتما در این باره باید با متخصصین تغذیه مشورت کرده و تحت نظارت آن ها یک رژیم غذایی اصولی دریافت کنید. این متخصصین با بررسی شرایط بدنی شما تصمیم می گیرند که چه مواد غذایی خاصی را در برنامه خود قرار داده و کدام یک را حذف نمایید. این رژیم ها قادر هستند تا با ایجاد تعادل غذایی متابولیسم بدن شما را بهبود بخشیده و به این ترتیب زمینه های کاهش وزن سریع تر شما را فراهم سازند. همچنین شما می توانید با این متخصصین در راستای رژیم بارداری نیز مشورت کنید.

مزایای مصرف پروتئین برای لاغری

برای کاهش وزن بایستی حتما به اندازه کافی پروتئین دریافت کنید. نکته ای که بایستی در این باره بدانید این است که پروتئین ها روش های مختلفی برای لاغری شما دارند. زمانی که به اندازه کافی پروتئین دریافت کنید اشتهای شما کاهش قابل توجهی خواهد یافت. همچنین پروتئین ها با افزایش احساس سیری، افزایش متابولیسم بدن، کاهش کالری دریافتی و محافظت از توده های عضلانی می توانند به شما کمک کنند تا گام های موثری را در راستای لاغری سریع تر خود بردارید. با توجه به این موضوع بایستی هنگام تنظیم رژیم خود بررسی کنید که آیا به اندازه کافی پروتئین دریافت می کنید یا خیر؟

رژیم لاغری

اهمیت بررسی موادغذایی مصرفی در رژیم لاغری

یکی از نکات بسیار مهمی که بایستی برای لاغری به آن دقت کنید بررسی موادغذایی مصرفی طی روز است. شما باید در طول روز حتما مقدار مناسبی از چربی، پروتئین و فیبر دریافت کنید تا روند لاغری را به درستی طی نمایید. در واقع با مصرف موادغذایی مقوی از یک استراتژی مناسب برای کاهش وزن خود استفاده خواهید کرد و این استراتژی تنها با ارزیابی آنچه که مصرف می کنید تحقق می یابد. توصیه داریم حتما میزان کالری هرکدام از موادغذایی مصرفی را موردبررسی قرار دهید تا مانع از مصرف کالری زیاد شوید.

پرسشی که مطرح می گردد این است که کدام گروه مواد غذایی کالری کمتری دارند؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که سبزیجات ومیوه ها کالری بسیار پایینی نسبت به دیگر موادغذایی داشته و برای لاغری بسیار مفید هستند. علت این امر را می توان ایجاد احساس سیری به واسطه مصرف آن ها دانست. بهتر است پیش از غذای اصلی حتما از میوه های تازه، سوپ و یا سالاد استفاده کنید تا هنگام خوردن غذا احساس گرسنگی کمتری داشته باشید.

کلام آخر

با توجه به مطالبی که بیان شد می توان به این نتیجه دست یافت که رژیم لاغری بدن مراجعه به متخصص تغذیه نه تنها زمینه های لاغری را فراهم نمی سازد؛ بلکه خطراتی نیز برای شما به همراه خواهد داشت. در این راستا توصیه داریم حتما با پزشک مشورت کرده و از رژیم های اصولی استفاده کنید.

سوالات متداول

فیبر چه تاثیری بر لاغری دارد؟

فیبر با چسبیدن به ذرات چربی مانع از جذب آن ها به بدن می شود. همچنین موجب ایجاد حالت سیری شده و از پرخوری جلوگیری می نماید.

مهم ترین قانون طلایی لاغری چیست؟

دهیدراته نگه داشتن بدن را می توان مهم ترین قانون برای لاغری دانست که با نوشیدن مایعات فراوان تحقق می یابد.

پروتئین چه مزایایی برای لاغری دارد؟

پروتئین قادر است تا متابولیسم بدن شما را بهبود بخشیده و کالری دریافتی بدن را کاهش دهد. همچنین راهکاری عالی برای ایجاد احساس سیری است.

موادغذایی کم کالری کدامند؟

از مهم ترین مواد غذایی کم کالری می توان به سبزیجات و میوه ها اشاره نمود؛ بنابراین توصیه داریم حتما پیش از غذا از این مواد استفاده کنید تا از پرخوری جلوگیری گردد.

حفظ کامل یک گروه غذایی چه خطراتی دارد؟

با حذف کامل یک گروه غذایی مانع از دریافت چربی مفید، کربوهیدرات و پروتئین خواهید داشت و همین امر بدن شما را با کمبود مواد مغذی مواجه می سازد./۲۱۳۶۴۳

نظرات