معرفی انواع سگ شیتزو و معروف‌ترین کراس‌های آن

0

سگ های نژاد شیتزو، سگ‌هایی بازیگوش، زیبا و باوفا هستند و شخصیت دوست داشتنی و ظاهر جذابشان آنها را به نژاد محبوبی تبدیل کرده است. همین ویژگی‌ها باعث شده تا پرورش دهندگان زیادی این نژاد را پرورش دهند و انواع مختلفی از آن را ایجاد کنند. این نژاد سگ انواع مختلفی دارد که هر کدام دارای ویژگی های ظاهری و رفتاری متمایزی هستند. در این مطلب میخواهیم شما را با انواع سگ شیتزو آشنا کنیم تا با ویژگی‌ها و تفاوت‌های بین آنها آشنا شویم. از آنجایی که نژاد سگ شیتزو انواع مختلفی دارد، ممکن است بخواهید با شناخت هر نژاد شروع کنید. از نژادهای اصیل گرفته تا دورگه، در ادامه برخی از رایج‌ترین انواع شیتزو را معرفی می‌کنیم:

     سگ شیتزو

شیتزو امپریال (سلطنتی)

این یک باور عمومی است که امپریال شیتزوها اصیل هستند، با این حال، National Kennel Club این موضوع را تایید نمی‌کند. شیتزوهای امپریال در واقع نژادی دورگه است که اندازه و جثه کوچکتری نسبت به شیتزوهای اصیل دارند. این در حالی است که هیچ محدوده وزن یا قد خاصی برای شیتزو سلطنتی تعریف نشده است.

شیتزوهای امپریال خلق و خوی ملایم و در عین حال مشتاقی دارند و نیاز به نوازش مداوم دارند. شما می توانید این نوع شیتزوها را از روی پوزه پرپشت و مودار آنها تشخیص بدهید. شیتزوهای سلطنتی باید به خوبی مراقبت شوند زیرا مستعد ابتلا به نقص‌های ژنتیکی هستند. همچنین به دلیل اندازه کوچکتر، شیتزوهای امپریال ممکن است شکننده‌تر و مستعد ابتلا به برخی از مشکلات سلامتی مانند مشکلات مفصل زانو، مشکلات دندانی، و مشکلات تنفسی باشند.

شیتزو آمریکایی

برخلاف شیتزو‌های سلطنتی، شیتزوهای آمریکایی اصیل هستند و آمریکن کنل کلاب AKC در سال ۱۹۶۹ به رسمیت شناخته شده‌اند. آنها دارای سینه‌های کوچک، گردن کوتاه و پاهای بلند هستند. این نوع سگ شیتزو دارای سر مربعی شکل و چشمان سیاه و ریز و پوزه کوتاه است. با این حال، خز آنها بلند و ابریشمی است. آمریکن شیتزو معمولا بین ۴ تا ۷.۳ کیلوگرم وزن و حدود ۲۰ تا ۲۸ سانتی متر وزن دارد.

شیتزوهای آمریکایی به خاطر شخصیت های دوستانه، محبت آمیز و برون گرا معروف هستند. آنها حیوانات همراه بسیار خوبی هستند و به دلیل ویژگی های صورت متمایز خود اغلب به عنوان “chrysanthemum-faced” یا صورت داوودی توصیف می شوند. آنها به داشتن پیوندهای قوی با صاحبان خود معروف هستند و به طور کلی با کودکان و سایر حیوانات خانگی خوب هستند.

شیتزو آمریکایی

شیتزو سیاه

شیتزو سیاه یکی از نادرترین انواع سگ شیتزو به حساب می‌آید. مشخصه بارز بلک شیتزو رنگ مشکی پوشش و کت آنها است. این سگ‌ دارای پوششی عمدتاً مشکی هستند که می‌تواند از مشکی یکدست گرفته تا نشانه‌های سفید کوچک یا رنگ‌های دیگر متغیر باشد. این نشانه‌ها غیر معمول نیستند و می‌توانند عنصر جذابی را به ظاهر آن‌ها اضافه کنند. پوشش شیتزو سیاه معمولاً بلند، صاف و ابریشمی است و برای حفظ ظاهر براق و ظریف خود نیاز به نظافت منظم دارد.

نکته مهم درباره این نوع سگ شیتزو این است که گاهی اوقات، ممکن است که رنگ آنها از مشکی به سفید، خاکستری یا نقره‌ای تغییر کند. این موضوع به خاطر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید است که نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارد.

شیتزو سیاه

شیتزو اروپایی

این نوع شیتزو اصیل است و توسط باشگاه کنل انگلستان The Kennel Club تایید شده است. شیتزوهای آمریکایی و اروپایی دارای ویژگی‌های مشابه با برخی تفاوت‌های جزئی هستند. شیتزو اروپایی دارای گردنی بلند و سر گرد است، در حالی که شیتزو آمریکایی دارای صورت مربعی و گردن کوتاه است. همچنین توله های شیتزو اروپایی دارای چشمان درشت و مشخص و سینه پهن هستند. این سگ‌ها پرانرژی هستند، پس انتظار داشته باشید که هر جا که می‌روید، شما را دنبال کنند.

شیتزو اروپایی

شیتزو tea cup

یکی از کوچترین انواع سگ شیتزو، شیتزو تی کاپ است. البته این نژاد یک تنوع نژادی شناخته شده و رسمی نیست. همانطور که از اسم این نژاد مشخص است، این سگ به اندازه یک فنجان چای است. این سگ ها به دلیل دستکاری ژنتیکی انجام شده توسط پرورش دهندگان کوچک باقی می‌مانند.

سگ شیتزو

شیتزوهای فنجانی با اندازه بسیار کوچکشان مشخص می شوند. وزن آنها معمولاً کمتر از ۲٫۷ تا ۴٫۱ کیلوگرم است و حدود ۱۸ تا ۲۳ سانتی متر هم قدشان است. این ابعاد، آنها را به طور قابل توجهی کوچکتر از شیتزو استاندارد می‌کند. این نوع نژاد شیتزو به دلیل جثه کوچک خود به مراقبت و احتیاط شدید نیاز دارد. چنین سگ‌های ریزی ممکن است بیشتر مستعد مشکلات سلامتی از جمله استخوان‌ بندی ضعیف، هیپوگلیسمی (قند خون پایین)، مشکلات تنفسی، مشکلات دندانی و خطر آسیب بیشتر باشند.

شیتزو ژاپنی

شیتزوهای ژاپنی که به اصطلاح با نام Jatzu هم شناخته می‌شوند، یک نژاد رسمی از شیتزو نیست. شیتزو ژاپنی در واقع یک کراس از شیتزو است که از ترکیب دو نژاد شیتزو و سگ Japanese Chin ایجاد شده است. معمولا به این سگ، Chin-Tzu هم می‌گویند. شیتزوهای ژاپنی نژادهای بین المللی هستند و سگ هایی با نگهداری نسبتا کم هستند. این باعث می شود این نوع شیتزوها آموزش داده شوند. برخلاف انواع مختلف شیتزوها که معمولاً با به صداها واکنش نشان می‌دهند و پارس می‌کنند، شیتزو‌های ژاپنی خلق‌و‌خوی آرام و صلح طلبی دارند. علاوه بر این، از آنجایی که این دوستان پشمالو در طبیعت آرام هستند، بیش فعال نیستند و به ورزش زیادی نیاز ندارند.

تا اینجا با انواع سگ شیتزو رسمی، غیر رسمی و میکس آشنا شدیم، اما سگ شیتزو براساس مشخصات ظاهری هم ممکن است با نام‌های متنوعی شناخته شود که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم.

بریندل شیتزو

شیتزو بریندل در واقع یک نوع سگ شیتزو و یک نژاد مجزا نیست. بلکه یک شیتزو استاندارد با ظاهر و پوشش متمایز است. اصطلاح “brindle” به یک الگوی رنگی خاصی اطلاق می‌شود، در این الگوی رنگی، نوارها یا رگه‌های تیره روی زمینه روشن‌تر وجود دارد. اما در شیتزو‌ها، الگوی بریندل معمولاً از ترکیبی از سایه‌های تیره‌تر و روشن‌تر همرنگ تشکیل شده است. الگوی رنگی بریندل یکی از الگوهای کمتر رایج رنگ پوشش در سگ‌های شیتزو است، اما یک الگوی نادر، چشمگیر و منحصر به فرد است.

سگ شیتزو

شیتزو قهوه‌ای

یکی از جذابیت‌های شیتزو‌های قهوه‌ای وجود رنگدانه‌های قهوه‌ای روی پوست به جای مو است. این نوع از نژادهای شیتزو به رنگ قهوه ای شکلاتی یا قهوه‌ای مایل به قرمز هستند. با این حال، این سایه از رنگدانه‌های پوست است و نه از پوشش سگ. همچنین شیتزوهای قهوه‌ای دارای سایه‌های مورب روی لب‌ها، بینی، پد پنجه‌ها و لبه‌های چشم خود هستند. به یاد داشته باشید، این پوست آنها قهوهای است و نه موهای آنها، بنابراین باید از آنها مراقبت کنید تا سایه خود را حفظ کنید. نکته مهم این است که این رنگ پوست در توله‌های شیتزو به ندرت رخ می‌دهد و ممکن است به مرور زمان محو شود.

شیتزو چشم آبی

تا اینجا با انواع سگ شیتزو آشنا شدیم، اما شیتزو چشم آبی، معرکه است. یکی دیگر از تفاوت‌های ظاهری در برخی شیتزو‌ها وجود چشمان آبی است. همانطور که از نام آن پیداست، این نوع شیتزو دارای چشمان آبی واضح است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سگ فاقد ژن رنگ سیاه باشد و دارای ژن مرل (Merle gene) باشد که سنتز رنگدانه سیاه را در سگ مختل می‌کند. ژن مرل یک الگوی ژنتیکی است که در نژادهای مختلف سگ یافت می‌شود و بر رنگ پوشش و چشمان سگ تأثیر می گذارد.

شیتزو چشم آبی از نظر ظاهری و فرم بدنی، همان شیتزو استاندارد و رسمی است، اما با این تفاوت که چشمانش آبی است.

تا اینجا با انواع سگ شیتزو آشنا شدیم، در ادامه می‌خواهیم چند تا از محبوب‌ترین کراس‌های شیتزو (شیتزو کراس)‌ را نیز معرفی کنیم.

محبوب‌ترین شیتزو کراس‌ها در دنیا

شی پو یا Shih-Poo

یکی از محبوب‌ترین کراس‌های شیتزو، شی پو است که ترکیبی از نژاد شیتزو و پودل است. این سگ‌های جذاب بهترین‌ ویژگی‌های هر دو نژاد سگ را به ارث برده‌اند. Shih-Poo به خاطر پوششی با ریزش موی کم معروف است، که این موضوع آنها را بهترین گزینه برای افرادی که حساسیت دارند تبدیل کرده است. شی‌پو بسیار سازگار است و به دلیل ماهیت محبت آمیز و خلق و خوی بازیگوش خود حیوانات خانگی شگفت انگیزی برای خانواده به حساب‌ می‌آید.

شی‌چون Shichon

شیچون ترکیب شیتزو و بیچون فرایز است که با نام زوچون نیز شناخته می‌شود. این شیتزو کراس، ترکیبی از ظرافت شیتزو و شخصیت شاد بیچون فرایز است. این سگ‌ها فوق‌العاده اجتماعی هستند و در تعاملات انسانی بسیار عالی رفتار می‌کنند و آنها را به همراهان عالی برای مجردها، زوج‌ها و خانواده‌ها تبدیل می‌کند. شیچون ها با پوشش‌های کرکی و بدون ریزش و رفتار دوستانه خود به عنوان سگ‌های درمانگر و حیوانات عاطفی محبوبیت پیدا کرده‌اند.

مال‌شی Malshi

مالشی، ترکیبی از شیتزو و مالتیز است، یک سگ همراه ریزه اندام و جذاب است. این سگ دو رگه‌ به خاطر طبیعت دوست داشتنی و وفادار خود شناخته می‌شوند و آنها را به سگ‌های بغلی کامل تبدیل می‌کند. مالشی‌ها اغلب دارای یک پوشش مجلل و ابریشمی هستند که نیاز به نظافت و مراقبت دوره‌ای دارد تا ظاهر زیبایش را حفظ کند. اندازه کوچک و سازگاری آنها با زندگی آپارتمانی آنها را به انتخابی محبوب برای شهر نشینان تبدیل کرده است.

شورکی Shorkie

شورکی، تلاقی بین شیتزو و یورکشایر تریر، یک سگ کوچک پر جنب و جوش و با روحیه است. این هیبریدها به خاطر شخصیت بازیگوش و پرانرژی خود شناخته می‌شوند. پوشش شورکی‌ در برخی از آنها مانند شیتزو صاف و روان است و در برخی دیگر همانند یورکشایر ابریشمی و براق است. شورکی یک انتخاب عالی برای خانواده‌هایی با سبک زندگی فعال هستند که به دنبال یک همراه کوچک و قوی هستند.

شی‌چی ShiChi

ShiChi، ترکیبی از شیتزو و چی‌هواهوا است. این سگ دو رگه‌ غالباً وارث روحیه شی‌هواهوا و طبیعت محبت آمیز شیتزو است. با وجود جثه کوچکشان، شی‌چی‌ها به خاطر قلب‌های بزرگ و غرایز محافظتی شان معروف هستند. آنها می‌توانند برای خانواده‌هایی با فرزندان بزرگتر و مجردهایی که به دنبال یک همراه وفادار و قابل حمل هستند مناسب باشند.

سخن آخر

تمام انواع مختلف سگ شیتزو از یک نژاد واحد، یعنی شیتزو می آیند. این سگ‌های شایان ستایش از نظر اندازه بدن و خز بلند شبیه به هم هستند. با این حال، انواع مختلف شیتزو در برخی از ویژگی‌های ظاهری و فیزیکی با هم متفاوت هستند که در این مقاله آنها را معرفی کردیم. اگر به دنبال نگهداری از این سگ باوفا، باهوش، زیبا و یک همراه مهربان هستید، شیتزو می‌تواند گزینه مناسبی باشد./۴۹۳۲۸۴

نظرات