مت یوگا (Yoga Mat) چیست؟

0

مت یوگا یک وسیله خاص است که برای انجام حرکات یوگا بر روی آن طراحی شده است. به جرأت می‌توان گفت مت یوگا مهمترین و پر‌استفاده‌ترین ابزار جانبی برای کسانی است که یوگا کار می‌کنند. اندازه مت یوگا آن قدری است که یک فرد معمولی بتواند به راحتی تمام حرکات یوگا را بر روی آن انجام دهد. مت یوگا فراهم کننده یک سطح غیرلغزنده و نسبتا نرم است که باعث می‌شود فرد بتواند حرکات یوگا را بهتر انجام دهد. این وسیله پر‌استفاده به لحاظ اندازه، جنس، ظاهر و … در انواع مختلفی ساخته می‌شود که می‌تواند متناسب با سلیقه‌ها و نیازهای افراد مختلف باشد.

  خرید مت یوگا

در زمان‌های قدیم یوگا مستقیما روی خاک یا چمن انجام می‌شد. گاهی زیراندازهایی ساخته شده از پوست گوزن یا ببر نیز به کار می‌رفت. با محبوب شدن یوگا در غرب زیراندازهای یوگا به صورت صنعتی ساخته شدند که به آنها مت یوگا گفته می‌شود. مت‌های یوگا از جنس‌های مختلفی تهیه می‌شوند که باعث می‌شود خصوصیات و قیمت آنها متفاوت باشد. انواع لاستیک، کتان و بعضی مشتقات نفتی عمده ترین مواد سازنده مت‌های یوگا هستند.

مزیت‌های استفاده از مت یوگا

داشتن مت یوگا برای انجام حرکات یوگا امری ضروری نیست اما استفاده از آن مزیت‌های فراوانی دارد که باعث می‌شود اکثر کسانی که یوگا را به صورت جدی دنبال می‌کنند از این وسیله استفاده کنند. در زیر به تعدادی از این مزیت‌ها اشاره می‌کنیم:

·         راحتی

مت یوگا سطحی نرم و راحت را فراهم می‌کند که در انجام بعضی از حرکات بسیار سودمند است. اگر سطحی که فرد بر روی آن تمرین می‌کند سطحی سخت باشد، انجام بعضی از حرکات که در آن نیاز به نشستن یا قرار گرفتن در حالات خاص است، می‌تواند برای فرد دردناک و ناراحت کننده باشد. این مسأله برای افراد با وزن و سن بالا مشکل‌ساز‌تر است. استفاده از مت یوگا این مشکل را حل می‌کند.

 • فراهم‌کننده پایداری بیشتر

سطح مت‌های یوگا معمولا از جنسی ساخته می‌شود که اصطکاک زیادی با پوست بدن ایجاد می‌کند. این اصطکاک به فرد کمک می‌کند بتواند راحت‌تر حرکاتی که نیاز به حفظ تعادل دارند را انجام دهد. کف دست‌ها و پاهای تمرین کننده در روتین‌هایی که حرکات مشکل‌تری را شامل می‌شود عرق می‌کند و این عرق می‌تواند باعث لغزندگی تماس دست و پای فرد با سطح شود. سطح بعضی از مت‌های یوگا دارای برآمدگی‌های کوچکی است که وجود آنها این مشکل را تا حدود زیادی حل می‌کند.

 • کمک به قرارگیری در وضعیت صحیح

بعضی از مت‌های یوگا بر روی خود خطوط و علائمی دارند که به تمرین‌کننده کمک می‌کنند در طی انجام حرکات بتواند پوزیشن‌های خود را اصلاح کرده و به طور صحیح آنها را انجام دهد. این خطوط و علائم مخصوصا برای تازه‌کاران و یا کسانی که شروع به انجام حرکات و پوزهای جدید کرده اند می‌تواند بسیار مفید باشند.

 • بهداشت

مت یوگا مانعی بین پوست دست یا پای فرد و سطحی که بر روی آن تمرین صورت می‌گیرد ایجاد می‌کند. این مساله مخصوصا در موقعیت‌هایی که یوگا در مکان‌های عمومی انجام می‌شود می‌تواند به لحاظ بهداشتی مزیت بزرگی باشد. در باشگاه‌های یوگا بسیار توصیه می‌شود که هر فرد در هر جلسه تمرینی مت شخصی خود را همراه داشته باشد چرا که در تمرین‌های عمومی این امر در حفظ بهداشت عمومی و تک تک افراد بسیار موثر است.

 • فضای شخصی

در کلاس‌های گروهی یوگا، مت یوگا فضای متعلق به شما را نشان می‌دهد. با استفاده از مت یوگا در کلاس تمرین شما از داشتن فضای کافی برای انجام تمرینات و عدم برخورد با دیگران در حین انجام حرکات مطمئن می‌شوید. این مساله حس داشتن فضای شخصی کافی را به شما داده، کمک می‌کند با آرامش بیشتری بر روی تنفس و حرکات خود متمرکز شوید.

 • راحتی در حمل و نقل

مت‌های یوگا سبک هستند و به راحتی به صورت لوله در می‌آیند. به راحتی می‌توان این مت‌ها را با خود به هر مکانی که می‌خواهیم یوگا تمرین کنیم حمل کنیم. بعضی از آنها دارای کیف و بندهایی هستند که می‌توان آنها را بر روی دوش انداخت.

 • ایجاد آرامش روانی

داشتن مت یوگا می‌تواند به شما حس ارتباط و اتصال با فضای تمرین را بدهد. به لحاظ روانی فضای فراهم شده بر روی مت یوگا فضایی برای آرامش و بودن در لحظه حال است، در نتیجه استفاده از آن برای تمرین‌کننده می‌تواند به صورت نوعی شرطی‌سازی برای آرامش و دور بودن از افکار و استرس عمل کند.

مت یوگا قابل حمل

انواع مت یوگا

مت‌های یوگا انواع و اقسام فراوانی دارند که برای سلیقه‌ها، نیازها و سبک‌های یوگای مختلف ساخته شده اند. هر فرد می‌تواند بسته به شرایط خود مت مناسب را انتخاب و تهیه کند. در زیر انواع مختلف مت یوگا را معرفی می‌کنیم.

 • مت یوگای استاندارد

این مت‌ یوگا پر‌استفاده‌ترین نوع مت یوگا است. این مت‌ها از جنس‌های مختلف ساخته شده و دارای ضخامت‌های متفاوتند (معمولا از ۲ تا ۸ میلی متر). این مت‌ها سطحی نرم با اصطکاک کافی را برای تمرین کننده ایجاد می‌کنند.

مت یوگا با خطوط راهنما

 • مت یوگای سفری

مت‌های یوگای سفری به نوعی ساخته شده اند که سبک و قابل حمل باشند. این مت‌ها از مت‌های معمولی نازک تر هستند و اغلب به طور قابل تا شدن یا جمع شدن طراحی می‌شوند. این نوع مت‌ها برای یوگاکارانی که بسیار در سفر هستند مناسب است.

 • مت یوگای ضخیم

افرادی که مشکل مفصلی دارند یا وزن زیادی دارند و یا افراد مسن ممکن است مت یوگایی که سطحی نرم‌تر داشته باشد را ترجیح دهند. این نوع مت یوگا دارای ضخامت ۸ میلی متر به بالا را دارد که برای این نوع افراد مناسب است. مت‌های یوگای ضخیم برای حمل و نقل سخت‌تر هستند چرا که حتی در صورت امکان لوله شدن، حجم بیشتری اشغال می‌کنند.

 • مت یوگای غیرلغزنده

این نوع مت از جنسی ساخته شده است که می‌تواند اصطکاک بیشتری با پوست بدن یا حتی پارچه لباس تمرین‌کننده ایجاد کند. ممکن است این نوع مت دارای نوع سطحی باشد که این اصطکاک را بیشتر کند. در بعضی از روتین‌های یوگا حرکاتی که باید انجام شود حرکات مشکل تری هستند و در نتیجه تمرین کننده در حین انجام عرق می‌کند. این نوع مت‌ها این قابلیت را دارند که در زمان خیس بودن دست و پای فرد همچنان اصطکاک کافی برای انجام پوزها را برای فرد ایجاد کند.

 • مت یوگای پهن

ممکن است فردی ابعاد بدنی بزرگتری داشته باشد و یا ترجیح دهد فضای انجام تمرین بزرگتری داشته باشد. در این صورت این نوع مت‌ها که اندازه آنها از مت‌های معمولی بزرگ‌تر هستند، مناسب است. این نوع مت‌ها نیز مانند مت‌های ضخیم به علت حجم بالاتر قابلیت جابجایی کمتری دارند.

 • مت یوگای دوستدار طبیعت

یکی از ارکان یوگا هماهنگی فرد با دنیای اطراف خود و رسیدن به تعادل با آن است. به همین دلیل بسیاری از یوگاکاران ترجیح می‌دهند که متی که استفاده می‌کنند از موادی ساخته شده باشد که برای طبیعت مضر نباشد. مت‌های دوستدار طبیعت از موادی ساخته شده اند که قابلیت تجزیه و برگشت به چرخه مواد در طبیعت را دارند. این مواد شامل لاستیک‌های طبیعی، چوب‌های پنبه مانند و کنف هستند. با استفاده از این مت‌ها در حین انجام حرکات فرد می‌تواند بیشتر احساس یکی بودن با دنیایی که در آن زندگی می‌کند را داشته باشد./۵۴۳۰۶۷

مت یوگای عریض

منبع: چیمن

نظرات