تفاوت هایفو و آر اف در چیست؟ – ویژگی‌ها و مزایا و معایب

0

تفاوت هایفو و آر اف که دو نوع از بهترین دستگاه‌های لیفتینگ و جوانسازی در بازار ایران است، از جمله سوالات متداول خیلی از افرادی است که قصد انجام لیفتینگ و جوانسازی دارند. مطلب زیر نکات کاملی درباره اینکه کدام یک بهتر است و همچنین ویژگی‌ها، مزایا و معایب هر یک دارد که توصیه می‌کنیم حتما آنرا بخوانید. گفتنی است این محتوا به نقل از سایت مدیکال تک در حرف تازه درج می‌شود:

ما در این مطلب می‌خواهیم به بررسی تفاوت هایفو و آر اف بپردازیم. بالاخره کدام بهتر است؟ لطفا شما هم ما را در این زمینه یاری کنید و تجربه خودتان را از انجام هایفو یا آر اف در کامنت‌ها در میان بگذارید.

با این توضیح مختصر برویم بررسی کنیم و ببینیم هایفو بهتر است یا آر اف و این دو دستگاه زلیخاساز! چه تفاوتی با هم دارند.

 تفاوت هایفو و آر اف

تفاوت هایفو و آر اف (کدام بهتر است؟)

جفت این دستگاه‌ها برای جوانسازی، لیفت پوست و از بین بردن چین و چروک‌های صورت و غیره است با دو فناوری متفاوت.

ما در این مطلب کامل تفاوت‌ها را بررسی می‌کنیم و ۷ مورد از تفاوت های هایفو و آر اف را بر می‌شماریم؛ کمی حوصله کنید و مطلب را تا انتها بخوانید چون در آخر همین مطلب هم جدول تفاوت آر اف با هایفو را گذاشتیم و هم در قالب اینفوگرافی، تصاویر جذابی برای شما تولید کردیم تا دیگر لازم نباشد مطلب دیگری بخوانید.

از چیستی تا بررسی اینکه آر اف بهتر است یا هایفو

معمولا ما تا ۲۵ – ۳۰ سالگی به دنبال نشانه‌های پیری نیستیم، اما بعد از این می‌توان کم کم، نشانه‌هایی از آن پیدا کرد. جلوی آینه ایستادیذ که متوجه می‌شوید ای داد بیداد، پنجه کلاغی های کنار چشم، اوضاع خوبی ندارد و خیلی چروک افتاده است.

این عدد ۲۵ سالگی را همینطوری از خودمان در نیاوردیم! طبق تحقیقات از ۲۵ سالگی به بعد، پوست ما توان کلاژن سازی را کم کم از دست می‌دهد. طبق همان تحقیقات علمی سالی ۱ تا ۲ درصد از این توان کاسته می‌شود.

نور و اشعه خورشید، آلودگی هوا، حتی آلودگی صوتی و از همه جالب‌تر، جاذبه زمین! و خیلی از موارد دیگر، بعد از مدتی خاصیت ارتجاعی پوست شما را از بین می‌برد.

با از بین رفتن خاصیت ارتجاعی، چین و چروک پوستی و افتادگی آن آغاز می‌شود؛ اما نگران نباشید، چون روش‌هایی برای بالا بردن توان کلاژن سازی وجود دارد که دو مورد از آن‌ها را در همین مطلب یعنی هایفو و آر اف بررسی خواهیم کرد.

البته نباید انتظار خارق العاده‌ای از این ۲ دستگاه داشته باشید و فکر کنید بعد از انجام کار با آن‌ها مارگو رابی تحویل شما داده می‌شود! چون به هر حال شما نمی‌توانید روند پیری پوست را متوقف کنید اما می‌توانید آنرا کاهش دهید.

بررسی مختصر دستگاه هایفو

هایفو یا High-intensity focused ultrasound همان سونوگرافی خودمان است اما خیلی شدیدتر، ترجمه انگلیسی هایفو هم می‌شود امواج اولتراسوند متمرکز شده با شدت بالا.

این دستگاه همانطور که گفتیم از امواج فراصوت استفاده می‌کند و با ایجاد گرما در لایه‌های عمیق پوست، فرآیند کلاژن سازی را در پوست شما تقویت می‌کند.

ما در قسمتی از محتوای دسته بندی هایفو نوشتیم:

هایفو به وسیله امواج صوتی قدرتمند و با فرکانس بالا که به صورت ناهمگن هستند، کار کرده و در عمق پوست اثر می‌گذارد. این دستگاه قادر است با انتقال این امواج به نقاط مختلف، آن‌ها را به حرارت تبدیل کرده و این حرارت موجب انقباضات و تنگی بافت‌های پوستی می‌شود؛ این فرآیند منجر به سفت شدن پوست شده و در نتیجه لیفتینگ صورت می‌گیرد.

هایفو دستگاه تقریبا گرانتری از سایز تجهیزات لیفیتینگ در دسته غیرجراحی است و علت آن هم به روز بدون تکنولوژی و اثرگذاری بهتر است؛ این قسمت را بخوانید:

علت گرانتر بودن هایفو نیز پیچیده‌تر و جدیدتر بودن تکنولوژی آن است. قیمت دستگاه هایفو پزشکی در بازه یا محدوده مختلفی قرار دارد. چون ما در ایران هستیم این محدوده و بازه خیلی گسترده‌تر است، چون نوسانات ارزی ناشی از قیمت ارز و تورم و غیره روی آن بیشتر اثرگذار است.

بیشتر از این نمی‌خواهیم درباره چیستی هایفو توضیح دهیم ولی همینقدر بدانید که هایفو نه تنها در ایران بلکه در دنیا به شهرت زیادی رسیده است و طرفداران بسیاری دارد.

بررسی مختصر دستگاه آر اف

آر اف یا RF مخفف radio frequency است که همان فرکانس‌های رادیویی خودمان است. این دستگاه همین فرکانس‌ها را برای ایجاد گرما به لایه اپیدرم ارسال می‌کند.

وقتی گرما ارسال شد، تخریب سلولی صورت می‌گیرد و بعد از آن هم کلاژن سازی شروع می‌شود. از بین بردن چین و چروک صورت و پیری و غیره، کار دستگاه آر اف است و مزایای پرشماری دارد:

لیفت کردن پوست، جوانسازی پوست، از بین بردن خطوط ریز، کوچک کردن منافذ بزرگ و حتی رفع آکنه و مواردی از این قبیل از کاربردها و مزایای آر اف است.

۷ تفاوت هایفو و آر اف که در انتخاب شما اثرگذار است!

ما در ادامه ۷ تفاوت آر اف و هایفو که باید بدانید و حتما روی تصمیم‌گیری شما اثرگذار است را در ادامه بررسی کردیم.

۱- تفاوت هایفو و آر اف از نظر تکنولوژی

در بررسی چیستی هر دو دستگاه، فناوری آن‌ها را ذکر کردیم. هایفو از امواج اولتراسوند یا فراصوت استفاده می‌کند اما آر اف از امواج رادیویی یا رادیو فرکانسی.

طبیعتا این دو موج، دو نوع متفاوت از امواج هستند با طول موج‌های مختلف و متفاوت. در این باره یک مثال می‌زنیم تا مطلب بهتر فهم شود.

با نظر شما کار کولر آبی و کولر گازی چیست؟ قطعا جواب آن چیزی جز “خنک کنندگی” نیست، اما آیا به یک روش خنک می‌کنند؟

قطعا خیر، دستگاه هایفو و دستگاه آر اف هم هر دو کار جوانسازی پوست، لیفت پوست، از بین بردن چین و چروک و غیره را انجام می‌دهند اما به دو روش متفاوت. برویم سراغ تفاوت دوم.

۲- هایفو کم حجم می‌کند اما آر اف حجم می‌دهد

تفاوت دیگری که باید بدانید چون در انتخاب شما خیلی اثرگذار خواهد بود، این است که هایفو ممکن است با از بین بردن چربی و آب کردن آن‌ها باعث کاهش حجم نواحی مورد استفاده شود.

در صورتی که از آر اف اتفاقا برای حجیم کردن و بازگرداندن حجم جوان پوست استفاده شده و دستگاه توصیه شده برای حجم دادن RF است.

فرق هایفو با آر اف

ما سه نوع استایل پیری صورت داریم که نشانه‌های پیری آن‌ها با هم متفاوت است و اینگونه نیست که برای همه آن‌ها هایفو یا آر اف مناسب باشد. جدول زیر را ببینید:

نوع پیری نشانه‌های پیری دستگاه پیشنهادی
سینکر (Sinker) کاهش حجم گونه‌ها، صورت و شقیقه – فرورفتگی، لاغری و خالی شدن صورت آر اف یا ترماژ
ساگر (Sagger) شل شدگی پوست و کاهش حالت ارتجاعی پوست و همچنین حجیم شدن آن هایفو تراپی
رینکلر (Wrinkler) چروکیدگی زیادی پوست، چروک‌های ریز در اطراف چشم و روی گردن و غیره. آر اف برای حجیم شدن پوست و هایفو برای از بین بردن چروک‌ها

نکته مهم: هر دو درمان با هایفو یا آر اف مقرون به صرفه است چون روشی بدون جراحی است. در زیر می‌توانید نقاط اشتراک هایفو با آر اف را مشاهده کنید:

  1. هر دو درمان غیر تهاجمی است.
  2. هر دو بدون خونریزی انجام می‌شود.
  3. بعد از هر دو درمان با هایفو یا آر آف، بلافاصله به کارهای روزانه باز می‌گردید.
  4. بعد از درمان، نیاز به مراقبت خاصی نیست.
  5. هر دو دارای نتایج دائمی هستند چون از سیستم کلاژن سازی طبیعی بدن استفاده می‌شود. (برخلاف فیلر و بوتاکس و غیره.)

تفاوت هایفو آر اف از نظر عمق نفوذ در لایه های پوست

۳- تفاوت آر اف با هایفو از نظر عمق نفوذ

تفاوت مهم دیگری که حتما باید به آن اشاره کنیم و شما هم باید در نظر داشته باشید، عمق نفوذ هایفو و آر اف است.

در تصویر زیر (تصویر ۲) می‌توانید به راحتی ببینید که عمق نفوذ هایفو و آر اف چه تفاوتی با هم دارند. در واقع هایفو عمق نفوذی بیشتری دارد و می‌تواند علاوه بر لایه درم به لایه SMAS هم برسد اما دستگاه آر اف تمرکز بیشتری روی لایه اپیدرم دارد و نهایت نفوذ آن تا لایه درم است.

۴- تفاوت در مناطق و نواحی قابل استفاده

ما در بالا مدل‌های پیری را گفتیم و نشانه‌های آن را نیز توضیح دادیم، در اینجا می‌خواهیم آن قسمت را تکمیل کنیم. یک تفاوت مهم هایفو با RF در نوع استفاده آن‌ها در نواحی مختلف صورت و گردن است.

به صورتی که از هایفو بیشتر برای افتادگی پوست گردن، افتادگی چانه [چانه دوتایی]، لیفت ابرو و غیره استفاده می‌شود اما از دستگاه آر اف برای برای نواحی ظریف مثل پلک‌های بالایی و پایینی، چروک کنار چشم [پنجه کلاغی] و غیره استفاده می‌شود.

علت اینکه از آر اف برای نواحی ظریف صورت استفاده می‌شود، به مورد سوم یا همان عمق نفوذ باز می‌گردد، چون آر اف عمق نفوذ کمتری دارد، برای نواحی ظریف مناسب‌تر است.

۵- تفاوت از نظر ماندگاری (نظر غیر قطعی)

نکته دیگری که در تفاوت‌های این دو دستگاه باید به آن اشاره کنیم، ماندگاری و اثرگذاری ار اف و هایفو است. البته باید به این نکته اشاره کنیم که این یک تحقیق علمی قطعی نیست و بیشتر بر اساس تجربه کاربران به دست آمده است.

براساس نظرات کاربران، گفته می‌شود نتایج هایفو ماندگاری بیشتری دارد، با این حال این یافته علمی نیست، چون هر دو دستگاه از طریق فعال کردن کلاژن سازی دست به جوانسازی می‌زنند و یک روش طبیعی به حساب می‌آید که باید ماندگاری مشابهی داشته باشند.

تفاوت هایفو و آر اف از نظر ظاهر امواج

۶- تفاوت در شکل امواج هایفو و آر اف

شکل ظاهری امواج هایفو که از نوع امواج فراصوت یا اولتراسوند است با امواج رادیو فرکانسی دستگاه‌های RF متفاوت است.

در تصویر بالا این شکل ظاهری را مشاهده می‌کنید. در واقع دستگاه هایفو امواج خود را به صورت مستقیم و زاویه دار می‌تاباند و در نقطه‌ای از عمق پوست این امواج به یکدیگر رسیده و متمرکز می‌شوند اما در دستگاه آر اف، امواج به صورت دایره‌ای ارسال می‌شود.

۷- تفاوت از نظر قدرت لیفتینگ

در نهایت فرق آخری که باید به آن اشاره کنیم این است که هایفو قدرت بیشتری در لیفتینگ دارد، برای همین برای نواحی پوست کلفتی مثل گردن استفاده می‌شود چون قدرت و توانایی بیشتری در لیفتینگ پوست دارد و دلیل آن هم این است که می‌تواند لایه‌های عمیق پوست را نیز هدف قرار دهد.

برعکس، آر اف توان کمتری در لیفیت پوست داشته و بیشتر برای از بین بردن چین و چروک‌ها مناسب است.

جدول بررسی تفاوت هایفو و آر اف [کدام بهتر است؟]

همانطور که قول دادیم برای اینکه به راحتی بتوانید جمع بندی کنید، یک جدول کامل از تفاوت هایفو و آر اف برای شما طراحی کردیم و تمام نکات افتراق آن‌ها را توضیح دادیم.

هایفو آر اف
مناسب برای افتادگی پوست، چین و چروک و رنگدانه کاهش حجم، چین و چروک و رنگدانه
فناوری اولتراسوند رادیو فرکانسی تک قطبی
مکانسیم عملکرد تمرکز امواج در یک نقطه از پوست و ایجاد گرمای شدید (حدودا ۷۵ درجه سانتیگراد) با استفاده از امواج فراصوت در لایه‌های عمیق پوست. سپس ایجاد تخریب سلولی و تحریک و در نهایت آغاز فرآیند کلاژن سازی و جوانسازی پوست. ایجاد گرمای به صورت دایره‌ای و کلاژن سازی برای از بین بردن منافذ بزرگ شده روی پوست، زخم‌های سطحی، آکنه‌ها و غیره.
عمق می‌تواند به عمق درم و همچنین به SMAS برسد. تمرکز روی عمق اپیدرم می‌کند و از عمق درم بیشتر نفوذ نمی‌کند.
دفعات استفاده از مدل خانگی میانگین یک بار در ماه میانگین ۳ تا ۴ بار در هفته
برندهای رایج در سالن‌های زیبایی هایفو اولترا، هایفو دابلو، هایفو دلتا، هایفو ۷ بعدی و هایفو ۴ بعدی دستگاه GSD، دستگاه آر اف فرکشنال
بهترین مناطق قابل استفاده مناسب برای مناطقی از بدن همچون از بین بردن چانه دوتایی، سفت کردن پوست شل دور گردن، لیفت کردن ابروها و چین و چروک‌های عمیق. بهترین انتخاب برای مناطق ظریف صورت مثل پلک‌ها، چین و چروک دور چشم و پنجه کلاغی.

آر اف بهتر است یا هایفو

آر اف بهتر است یا هایفو (سوالی بی اساس!)

اگر این محتوا را از ابتدا خوانده باشید، به ما حق می‌دهید که پرسیدن این سوال که آر اف بهتر است یا هایفو کاملا بی‌اساس است. چون ما در این مطلب کاملا توضیح دادیم که این دو دستگاه چه تفاوت‌هایی با هم دارند اما نگفتیم که این تفاوت‌ها خوب است یا بد!

مثل اینکه شما بپرسید عمل جراحی قلب باز بهتر است یا آنژیوگرافی؟! طبیعتا هر دو روش قابل استفاده است و با توجه به نوع بیماری، یکی از آن‌ها تجویز می‌شود.

استفاده از دستگاه هایفو و آر اف هم هر کدام با توجه به وضعیت شما و نظر متخصص انجام می‌شود. ما در همین مطلب گفتیم که هایفو بیشتر مناسب چه مناطقی از پوست است و آر اف برای کدام نواحی مفید است.

از طرفی هر دو دستگاه یک کار را با دو تکنولوژی متفاوت انجام می‌دهند و هر دو هم کارآمد هستند.

بنابراین پاسخ این سوال که آر اف بهتر است یا هایفو عبارت است از:

با توجه به نوع پیری شما (سینکر، ساگر یا رینکلر) و همچنین با توجه به اینکه کدام نواحی را می‌خواهید لیفت کرده یا چین و چروک آن را از بین ببرید، متفاوت است. برای نواحی دور گردن، چانه، لیفت ابرو، چروک‌های عمیق و غیره هایفو بهتر است و برای چین و چروک‌های ریز، کوچک کردن منافذ بزرگ، چین و چروک دور چشم، لیفت پلک و غیره آر اف بهتر است.

جمع بندی از تفاوت هایفو و آر اف (نتیجه گیری)

ما در مدیکال تک هر دو نوع دستگاه را به فروش می‌رسانیم، نه تنها درمان شونده‌ها بلکه خیلی از کلینیک‌داران نیز که در ابتدای راه هستند یا می‌خواهند کلینیک خود را تجهیز کنند این سوال را از ما می‌پرسند که تفاوت هایفو و آر اف چیست و کدام یک بهتر است؟

این مطلب پاسخ کاملی به همین سوال بود، با این حال اگر سوالات بیشتری در ذهن دارید که بی پاسخ است، در زیر همین مطلب کامنت گذاشته یا با شماره موبایل ۰۹۱۲۵۴۹۳۷۵۵ تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند./۵۴۳۷۲۶

منبع مطلب:

https://medical-tech.ir/hifu-vs-rf/

نظرات