تفریحات

تاریخ و زمان جشن شکوفه ها ۱۴۰۲ برای کلاس اولی ها چه روزی و چند شنبه است

2

تاریخ و زمان جشن شکوفه ها ۱۴۰۲ برای کلاس اولی ها چه روزی و چند شنبه است؟

زمان برگزاری جشن شکوفه ها در سال ۱۴۰۲ روز چهارشنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۲ در سراسر کشور برگزار خواهد شد جشن شکوفه ها برای کلاس اولی ها و برای دانش آموزان پایه اول ابتدایی همه ساله در روزهای اخر شهریور ماه برگزار می شود که امسال (۱۴۰۲) قرار است ۲۹ شهرورماه برپا شود. این مراسم با حضور والدین دانش اموزان و معلمان و مربیان در مدارس همه شهرهای ایران برگزار خواهد شد.

تاریخ و زمان جشن شکوفه ها ۱۴۰۲ برای کلاس اولی ها چه روزی و چند شنبه است

محمد مهدی کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: جشن شکوفه‌ها مربوط به پایه اول ابتدایی و جشن جوانه‌ها مربوط به پایه هفتم است که روز چهارشنبه ۲۹ شهریور ماه برگزار می‌شود و استان‌ها باید برای این روز برنامه‌ریزی خود را انجام دهند. جشن غنچه‌ها برای کودکستانی‌ها (پیش دبستانی‌ها) نیز ۱۵ مهر ماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

به گفته رئیس ستاد بازگشایی مدارس وزارت آموزش و پرورش، امسال تعداد دانش آموزان اول ابتدایی حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است.

همچنین معصومه نجفی پازوکی معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه چهارشنبه ۲۹ شهریور، روز جشن شکوفه‌هاست، گفت: دانش‌آموز کلاس اولی برای اولین بار در نهاد بزرگی به نام مدرسه به صورت مستقل حضور پیدا می‌کند؛ این فضا در ابتدا یک فضای مبهمی برای کلاس اولی است و تا به شناخت برسد، نگرانی دارد. به همین دلیل از خانواده‌ها درخواست دارم قبل از سال تحصیلی، به همراه فرزندشان به مدرسه‌گردی بروند و تمام بخش‌های مدرسه را ببیند.

حضور والدین کلاس اولی ها در جشن شکوفه ها

نجفی پازوکی با بیان اینکه در نظر داریم امسال به والدین کلاس اولی، یک ماهنامه‌ای را تقدیم کنیم که در هر شماره این ماهنامه، نکات تربیتی و آموزشی مطرح می‌شود، اضافه کرد: در اولین شماره این ماهنامه به زبان‌آموزی اشاره شده است، چون درس فارسی، مهم‌ترین درس در ابتدایی است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه بیشترین سهم زبان‌آموزی، خواندن است، افزود: از معلمان ابتدایی می‌خواهم، بچه‌ها را درگیر رونویسی بدون فکر نکنیم؛ چرا که هیچ پیشرفتی ایجاد نمی‌شود. کمک کنید با آن چیزی که متناسب با فطرت و شرایط سنی کودک است، موقعیت یادگیری ایجاد کنید تا کودک لذت ببرد و خودش کشف کند و بیاموزد.

وی با بیان اینکه بیشترین مشکلات دوره ابتدایی در شاخص‌ها مربوط به پایه اول است، اظهار کرد: اگر پایه اول به خوبی شکل گیرد، خروجی دوره ابتدایی مسلط به شایستگی‌های پایه است؛ در همین ماهنامه اول ابتدایی، از والدین خواستیم که با بچه‌ها کتاب داستان زیاد بخوانند.

برنامه ها

نجفی پازوکی ادامه داد: موضوع مشاهده میدانی مهر سال گذشته باعث شد به سرعت بسته‌های آموزشی خودآموز معلم را برای نشانه‌های الفبایی آماده کرده و ۸۲۰۰ کلاس روستایی را با این بسته‌ها مجهز کردیم و امسال تعداد دیگری را مجهز می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در نظر داریم دوره‌های آموزشی را برای والدین طراحی کنیم و والدین را پای کار تربیت بیاوریم، اضافه کرد: امسال قرار است در ۶۴۰ کلاس اولی ابتدایی، نظام دوری را اجرا کنیم یعنی معلم کلاس اولی همراه دانش‌آموزان به پایه دوم و سپس به پایه سوم می‌رود. به عبارت دیگر قرار است دوره اول ابتدایی خودش یک نظام باشد و اجزایش همراه با هم کنار هم باشند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: دوره ابتدایی، شکل‌گیری شخصیت و شایستگی‌های پایه را دنبال می‌کند و در نظام دوری، سه سال فرایند تربیت توسط یک معلم پیگیری می‌شود که در نتیجه هم‌افزایی معلم، دانش‌آموز و خانواده را افزایش می‌دهد. در این حالت دانش‌آموز احساس امنیت می‌کند چرا که وقتی دانش‌آموز کلاس اولی به کلاس دوم می‌رود، با تغییر معلم انگار به او شوک وارد می‌شود و همچنین در نظام دوری نقش خانواده پررنگ‌تر می‌شود.

2 دیدگاه در “تاریخ و زمان جشن شکوفه ها ۱۴۰۲ برای کلاس اولی ها چه روزی و چند شنبه است

 1. مریم گفت:

  سلام من نظرم اینه واقعا روی هفت یا هشت سالگی بچه زیاد
  نگرانی به خودتون راه ندید هر چقدر کودک با آگاهی و علم بیشتری به مدرسه قدم بزاره برای خودش بهتره؛رشد عقلی کامل تر میشه…یک سال توفیقی تو رونر زندگیش نداره و اتفاقا دیر مدرسه رفتن بهتره اینو به عنوان مادر دو تا بچه نمیه اولی میگم

 2. ناشناس گفت:
  5
  2

  واقعا جای تاسف هست دخترمان بخاطر ۶روز باید تو۸ستلگی توکلاس اول درس بخونه توکشور یه قانون درست وحسابی وجود نداره متأسفم برای مدیریت آموزش وپرورش کشور جمهوری اسلامی ننگ براین قانون‌های بی معنی ظالمانه به عنوان یک مادر امروز خیلی ناراحتم که دخترم روز جشن شکوفه هاباید باحسرت نرفتن به مدرسه توخونه بشینه.

نظرات