بهترین نوع پیوند گردو

0

همانطور که می­دانید یکی از روش­های رایج و مرسومی که به ویژه در نهالستان­ها برای تولید نهال گردو استفاده می­شود روش پیوندی است، تکثیر نهال گردو با استفاده از شیوه­ی پیوند مزیت­های بسیار زیادی دارد که باغداران را ترغیب به استفاده از ارقام پیوندی در باغ خود می­کند، در این خبر نامه شما را بهترین شیوه­ی پیوندی که به ویژه در نهالستان­ها از آن استفاده می­شود آشنا می­کنیم و قوانین مهمی را که باید در زمان پیوند زدن رعایت شود به شما می‌آموزیم.

بهترین روش پیوندی که در نهالستانها انجام می­شود

در نهالستان­ها برای بالابردن کیفیت نهال­های تولید شده به ویژه کیفیت و مقاومت ارقام اصلاح شده این ارقام را بر پایه­های بذری یک ساله پیوند می­زنند، به این معنی که در ابتدا نهال پایه را به صورت بذری در خزانه تولید کرده و زمانی که نهال پایه بذری به سن یک سالگی رسید رقم مورد نظر خود که معمولا اصلاح شده است را بر روی پایه ی بذری پیوند می­زنند.

پیوند گردو

با توجه به اینکه سن نهال پایه یک ساله است و نهال پیوندی هم باید حداکثر در سن دو سالگی به زمین اصلی منتقل شود بنابراین این محدودیت زمانی باعث می­شود که بهترین روش پیوندی در نهالستان­ها روش پیوند امگا باشد.

روش انجام پیوند در نهالستان

دانستید که روش پیوند امگا بهترین روش پیوندی است که در نهالستانها برای پیوند زدن ارقام تجاری و اصلاح شده بر پایه­های یک ساله­ی بذری انجام می­شود، برای انجام این پیوند باید نکات زیر رعایت شود:

  • برش پیوندک از نهال مورد نظر باید با استفاده از دستگاه مخصوص و با دقت انجام شود.
  • پیوندک را باید در موم مذاب قرار دهند و سپس برای سرد شدن موم آن را بلافاصله در آب سرد قرار دهند.
  • پیوندک باید حدود بیست روز در مکانی مرطوب و در دمای ۲۵ درجه قرار گیرد، این مکان می­تواند زیر خاک مرطوب و در اتاق ۲۵ درجه باشد و یا می­تواند در دستگاه ژرمیناتور سپری شود.
  • پیش از پیوند زدن پیوندک را از محل مورد نظر خارج کرده و چند روزی در محلی به دور از نور مستقیم خورشید قرار گیرد.

قوانین انجام پیوند در نهالستانها

برای اینکه پیوند به خوبی انجام شود و نهال پیوندی به خوبی در زمین اصلی مستقر شود باید نکات زیر را رعایت شود:

  • فصل مناسب برای انجام پیوند:

فصل انجام پیوند به نوع پیوند، سن پایه و شرایط آب و هوایی منطقه­ای که نهالستان در آن قرار دارد مربوط است و بنابراین روش پیوند امگا در نهالستان­های معتبری مانند برتر نهال (www.bartarnahal.ir) که کار تولید و فروش نهال گردو پیوندی را به صورت تخصصی انجام می­دهند در اواخر زمستان و یا اواخر پاییز انجام می­شود.

پیوند گردو

  • اطمینان از سلامت نهال پایه و پیوندک:

با توجه به این نکته­ی با اهمیت که بسیاری از بیماری­های قارچی، باکتریایی و ویروسی می­توانند از طریق پایه به پیوندک و یا از طریق پیوندک به پایه منتقل شده و در نهالیت به باغ مشتریان انتقال پیدا کند بنابراین اطمینان از سلامت نهال پایه و پیوندک اهمیت بسیار زیادی دارد، این اطمینان پیدا کردن چشمی نبوده و با انجام آزمایشات گیاهپزشکی در نهالستان­های معتبر انجام می­شود.

  • انجام درست پیوند توسط افراد ماهر:

گیرایی پیوند ارتباط مستقیم با مهارت کاربر پیوند زننده دارد و بنابراین بهره مندی از افراد ماهر در زمینه­ی پیوند زدن از قوانین انجام این کار در نهالستان­های معتبر و با تجربه است.

رعایت این قوانین یعنی برخورداری از نیروی کار ماهر و با تجربه و انجام آزمایشات گیاهپزشکی برای تایید سلامت نهال پایه و پیوندک و همچنین تولید نهال پایه و پیوندک به طور جداگانه هزینه­بر بوده و به همین دلیل است که قیمت نهال گردو پیوندی در نهالستان­ها بالاتر از نهال­های بذری است.

اطمینان از کیفیت نهال پیوندی

برای اینکه تمام شرایط و قوانین پیوند زدن با هزینه­ی بهینه و به صرفه انجام شود بهتر است این کار توسط نهالستان­ها انجام شود، انجام کار پیوند در سطح وسیع می­تواند هزینه­ی کمتری نسبت به انجام پیوند توسط باغداران داشته باشد و بنابراین برای باغداران بهتر است که اقدام به خرید نهال گردو پیوندی از نهالستان­های معتبر کنند تا اینکه خود بخواهند این نهالها را تولید کنند.

برای اینکه بدانید یک نهالستان تمام این قوانین را رعایت کرده و نهال باکیفیت در اختیار شما می­گذارد باید در زمان خرید نهال گردو از کارشناسان بخواهید تا گواهی سلامت و شناسنامه­ی نهال را در اختیار شما بگذارند.

پیوند گردو

کلام آخر

پیوند زدن نهال گردو برتر نهال کاری تخصصی و پیچیده است، شاید عمل پیوند زدن را بسیاری بلد باشند اما رعایت قوانین پیوند مانند اطمینان از سلامت نهال کاری است که باید در مراکز تخصصی و با نظارت کارشناسان و مهندسان گیاهپزشک انجام شود، بنابراین برای باغداران به صرفه­تر این است که نهال پیوندی را خریداری کنند تا اینکه بخواند خود پیوند بزنند./۵۳۴۵۱۸

تماس با پالیز نهال: ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

تماس با برتر نهال:  ۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

نظرات