راهنمای خرید دوچرخه ثابت: مهم‌ترین نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنید

0

امروزه مزایا و فواید ورزش برای بدن بر کسی پوشیده نیست و افراد زیادی تمایل دارند با انجام ورزش‌های مختلف از بدن و سلامتی خود مراقبت کنند.

    خرید دوچرخه ثابت

بااین‌حال مشغله‌های کاری و زندگی باعث شده برخی‌ها زمان لازم برای رفتن به باشگاه را نداشته باشند و تصمیم بگیرند برای مدت کوتاهی در طول روز هم که شده در خانه ورزش انجام دهند. زمانی که صحبت از ورزش در خانه می‌شود خیلی‌ها به فکر خرید دوچرخه ثابت می‌افتند.

اگر شما هم جزو این دسته از افراد بوده و به‌دنبال خرید دوچرخه ثابت هستید اما نمی‌دانید چه نوعی مناسب شما بوده و به چه نکاتی باید توجه داشته باشید، این مطلب دقیقاً برای شماست. پس تا انتها همراه ما بمانید.

انواع دوچرخه ثابت

قبل از خرید دوچرخه ثابت شاید بد نباشد با انواع دوچرخه ثابت که در بازار وجود دارد آشنایی لازم را داشته باشید. در این صورت می‌توانید با چشمانی باز و متناسب با نیازها و ویژگی‌های مد نظر خود برای خرید این وسیله ورزشی اقدام کنید.

به‌طور کلی ۴ نوع دوچرخه ثابت وجود دارد:

  1. دوچرخه ثابت ایستاده یا عمودی (Upright)
  2. دوچرخه ثابت نشسته (Recumbent)
  3. دوچرخه ثابت اسپیتینگ یا سالنی
  4. دوچرخه ثابت مینی بایک (Mini Exercise Bike)

در ادامه هر یک از این انواع دوچرخه ثابت را همراه با مزایا و معایبی که دارند بررسی خواهیم کرد.

۱ .  دوچرخه ثابت ایستاده یا عمودی

یکی از رایج‌ترین انواع دوچرخه ثابت، نوع ایستاده یا عمودی آن است. دوچرخه ثابت ایستاده به‌گونه‌ای است که شما هنگام سوار شدن بر آن نزدیک‌ترین احساس به دوچرخه واقعی را خواهید داشت. دوچرخه ایستاده یا عمودی به شما اجازه می‌دهد که در حالت‌های ایستاده و نشسته رکاب بزنید، به همین دلیل هم به این اسم معروف شده است.

یکی از ویژگی‌های دوچرخه ثابت ایستاده این است که همانند دوچرخه‌هایی که در فضای باز استفاده می‌شوند، پدال‌ها در زیر بدن قرار می‌گیرند. همچنین زین یا صندلی آن هم باریک بوده که باعث می‌شود در هنگام رکاب زدن حرکت‌های آزادانه‌تری داشته باشید.

در این نوع دوچرخه ثابت دسته‌های دوچرخه در ارتفاع بالاتری نسبت به زین هستند، این طراحی، پدال زدن و استفاده از دوچرخه ثابت را برای ورزشکاران تسهیل می‌کند.

دوچرخه ثابت ایستاده بیشترین فشار را به عضلات پا، شکم و لگن وارد می‌کند. مهم‌ترین نکته‌ای که باید حین ورزش با این دستگاه رعایت کنید این است که سعی کنید در حین گرفتن دسته‌ها، بدن خود را نیز صاف نگه دارید. علاوه‌بر این با توجه به موقعیت قرارگیری دسته‌ها؛ در هنگام رکاب زدن، دست‌ها و بازوها هم دخیل بوده و عضلات آن‌ها نیز تقویت می‌شود. بنابراین با خرید دوچرخه ثابت ایستاده نه تنها عضلات پایین‌تنه، بلکه عضلات بالاتنه خود را نیز تقویت می‌کنید.

یکی دیگر از مزایای مهم دوچرخه ثابت عمودی این است که بیشتر مدل‌های آن دارای قابلیت تاشوندگی هستند و بعد از تمرین می‌توانید آن را جمع کرده و در گوشه‌ای قرار دهید. این ویژگی برای افرادی که فضای زیادی در دسترس ندارند می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

در کنار تمام مزایایی که گفتیم، این نوع دوچرخه ثابت برخی معایب نیز دارد که ممکن است روی تصمیم شما مبنی بر خرید دوچرخه ثابت ایستاده تأثیرگذار باشد. برای مثال با توجه به فرم زین، این نوع دوچرخه برای استفاده‌های طولانی مدت راحت نیستند و شاید شما را اذیت کنند. علاوه‌بر این، ازآنجایی که صندلی این دوچرخه ثابت پشتی ندارد، ممکن است در حین تمرین در بعضی از نواحی بدن مانند گردن و پشت احساس ناراحتی کنید.

۲ .  دوچرخه ثابت نشسته

خرید دوچرخه ثابت نشسته

دوچرخه ثابت نشسته که به آن پشتی‌دار و مبله هم گفته می‌شود دارای صندلی پشتی‌دار راحتی است که فرد برخلاف نوع ایستاده، روی صندلی می‌نشیند و پدال می‌زند.

دوچرخه ثابت از نوع نشسته به‌دلیل نوع طراحی و صندلی که دارد بیشتر برای افرادی مناسب است که قصد ندارند در هنگام ورزش به کمر و عضلات آن فشاری وارد شود، مانند تازه‌کارها یا افرادی که کمردرد دارند. وجود تکیه‌گاه در این نوع دوچرخه ثابت باعث می‌شود در هنگام پدال زدن کمترین فشار به کمر وارد شود.

با توجه به ویژگی‌های گفته شده، اگر هدف شما از خرید دوچرخه ثابت صرفاً درگیر کردن بخشی از عضلات پایین‌تنه و داشتن فعالیت روزانه است و نه کالری‌سوزی، این مدل دوچرخه ثابت گزینه مناسبی برای شما است.

یکی از معایب دوچرخه ثابت این است که وزن زیادی داشته و امکان جا‌به‌جایی آن به‌راحتی وجود ندارد. همچنین، برخلاف دوچرخه ثابت از نوع ایستاده نمی‌توان آن را جمع و یا تا کرد. در نتیجه فضای نسبتاً زیادی را به خود اختصاص می‌دهد.

۳ . دوچرخه ثابت اسپینینگ

ازآنجایی که از این نوع دوچرخه ثابت بیشتر در سالن‌های ورزشی استفاده می‌شود به آن دوچرخه سالنی یا باشگاهی نیز گفته می‌شود. دوچرخه اسپینینگ از نظر ظاهری شبیه به دوچرخه ثابت ایستاده است با این تفاوت که دسته‌های دوچرخه و زین در یک سطح و ارتفاع قرار دارند. همانند دوچرخه ثابت ایستاده نیز، در دوچرخه اسپینینگ طرز قرار گرفتن فرد روی آن بسیار شبیه به دوچرخه واقعی به‌خصوص دوچرخه کوهستان است.

اگر حرفه‌ای‌تر هستید و هدف شما از خرید دوچرخه ثابت چربی‌سوزی، کالری‌سوزی بالا و انجام تمرین‌های هوازی سخت است، خرید دوچرخه اسپینینگ می‌تواند شما را در رسیدن به هدفتان کمک کند.

در این نوع دوچرخه ثابت ارتفاع صندلی و دسته‌های دوچرخه متناسب با قد ورزشکاران نیز قابل تنظیم است. یکی از ویژگی‌های دوچرخه اسپینینگ این است که شرایط مختلفی مانند سطوح شیب‌دار یا سرعت‌های متفاوت را می‌توان با آن شبیه‌سازی کرد.

همچنین دوچرخه‌های سالنی به‌گونه‌ای هستند که میزان مقاومت را به‌صورت دستی و با کم و زیاد کردن دیسک‌ها می‌توان کنترل کرد. به بیان دیگر می‌توان نوع پدال زدن را از ساده به سخت تغییر داد. این ویژگی به ورزشکاران کمک می‌کند که بعد از چند جلسه تمرین، توان هوازی آن‌ها در کنار چربی‌سوزی و تقویت عضلات نیز افزایش یابد.

باوجود همه مزایایی که برای دوچرخه اسپینینگ گفتیم، معایبی نیز وجود دارند. برای مثال زین این دوچرخه ثابت نیز مانند دوچرخه ثابت ایستاده بعد از گذشت مدت زمانی از تمرین ممکن است برای برخی از افراد ناراحت‌کننده باشد. در صورت استفاده نادرست یا افراطی نیز می‌تواند تأثیر عکس گذاشته و باعث تحلیل رفتن عضلات شود.

۴ . دوچرخه ثابت مینی بایک

دوچرخه ثابت مینی بایک

دوچرخه ثابت مینی بایک نسل جدید دوچرخه‌های ثابت است که کمترین فضا را در محیط خانه اشغال کرده و قیمت ارزان‌تری نیز نسبت به انواع دیگر دارد.

دوچرخه ثابت مینی بایک تنها پدال و یک صندلی داشته و دسته و پشتی ندارد. بنابراین به‌راحتی حتی در زیر میز جا خواهد شد.

شما با خرید دوچرخه ثابت مینی بایک می‌توانید در هر حالتی مانند درحال کار با کامپیوتر، موبایل، صحبت با تلفن یا خواندن کتاب از آن استفاده کرده و با پدال زدن و تحرک کالری‌سوزی کنید.

یکی دیگر از ویژگی‌های این دوچرخه ثابت این است که استفاده از آن محدود به سن خاصی نبوده و همه افراد حتی کسانی که نیاز به فیزیوتراپی دارند می‌توانند از آن بهره ببرند. همچنین در دوچرخه مینی بایک سرعت گردش پدال‌ها قابل تنظیم بوده و دارای نمایشگری است که می‌توان کالری، سرعت، میزان مسافت و زمان را روی آن دید.

خرید دوچرخه ثابت برقی بهتر است یا مکانیکی؟

تمام انواع و مدل‌های دوچرخه ثابت دارای سطوح مقاومتی مختلفی هستند که به کاهش یا افزایش شدت تمرین و شبیه‌سازی شرایط مختلف کمک می‌کنند و باعث می‌شوند تمرین شما هدفمند باشد. مقاومت در دوچرخه‌های ثابت معمولاً به ۲ صورت برقی و مکانیکی تنظیم می‌شود که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

دوچرخه ثابت برقی

در دوچرخه ثابت برقی یا مگنتی یا الکترونیکی تنظیم مقاومت به‌صورت دیجیتال و خودکار و توسط یک صفحه نمایشگر لمسی انجام می‌شود. در واقع در دوچرخه‌ ثابت برقی برنامه‌های از پیش تنظیم‌شده‌ای وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها تمرین‌های با شدت مختلف اجرا کنید. همچنین در این نوع دوچرخه‌ها نمایشگری برای نمایش سرعت، کالری، مسافت، زمان، ضربان قلب و گردش خون نیز وجود دارد که فرآیند ورزش کردن را برای شما لذت‌بخش‌تر و قابل‌کنترل‌تر می‌کند.

دوچرخه ثابت مکانیکی

در دوچرخه‌های ثابت مکانیکی یا دستی برای تنظیم مقاومت از یک درجه چرخان استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، خود ورزشکار برای تغییر مقاومت باید به‌صورت دستی آن درجه را بچرخاند تا مقاومت دوچرخه ثابت کم یا زیاد شود.

لازم به ذکر است که این مدل از دوچرخه‌های ثابت نسبت به نوع برقی آن قیمت ارزان‌تری دارند. بنابراین اگر نمی‌خواهید برای خرید دوچرخه ثابت هزینه زیادی متحمل شوید نوع مکانیکی دوچرخه ثابت مناسب شماست.

نکات لازم برای خرید دوچرخه ثابت

 

خرید دوچرخه اسپینینگتا این قسمت از مطلب درباره انواع مختلف دوچرخه ثابت صحبت کردیم و با مزایا و معایب آن‌ها آشنا شدیم. قبل از خرید دوچرخه ثابت بهتر است با برخی نکات آشنا شوید تا خریدی باکیفیت و متناسب با نیاز خود داشته باشید.

تعیین هدف خود از خرید دوچرخه ثابت

قیل از اینکه تصمیم به خرید دوچرخه ثابت را عملی کنید لازم است مشخص کنید اصلاً چرا می‌خواهید این وسیله ورزشی را داشته باشید. پاسخ به این سوال به شما کمک می‌کند آن نوع از دوچرخه ثابت را بخرید که کاملاً می‌تواند نیازهای شما را برطرف کند. برای مثال اگر حرفه‌ای هستید و می‌خواهید بیشترین میزان کالری‌سوزی و شکل‌دهی به عضلات پا را تجربه کنید بهتر است به‌دنبال خرید دوچرخه اسپینینگ باشید. درحالی‌که اگر هنوز توانایی بدنی شما پایین است یا دچار آسیب کمری یا بیماری هستید، خرید دوچرخه ثابت نشسته یا مینی بایک برای شما مناسب‌تر است.

توجه به نوع سیستم مقاومت دوچرخه ثابت

یکی از قابلیت‌های مهم دوچرخه ثابت که موقع خرید باید به آن توجه شود قابلیت تنظیم مقاومت آن است. معمولاً در شروع تمرین با دوچرخه ثابت، مقاومت پایین بوده و با گذشت زمان این مقاومت افزایش پیدا می‌کند.

همان‌طور که قبل‌تر هم به آن اشاره کردیم ۲ نوع سیستم مقاومت در دوچرخه‌های ثابت وجود دارد. در دوچرخه‌های ثابت مکانیکی سیستم مقاومت مبتنی بر فلایویل است. در این نوع سیستم مقاومت، با تعویض دستی فلایویل سنگین‌تر، مقاومت و در نتیجه سطح تمرینات افزایش پیدا می‌کند.

در دوچرخه‌های ثابت برقی نیز سیستم مقاومت مبتنی بر آهن‌ربا است. یعنی از ۲ آهن‌ربا برای کنترل حرکت و افزایش مقاومت استفاده می‌شود. دوچرخه‌های ثابت‌ با این مدل صدای کمتر اما قیمت بیشتری دارند. بنابراین بهتر است هنگام خرید دوچرخه ثابت به این قابلیت توجه لازم را داشته باشید.

توجه به قابلیت تنظیم زین دوچرخه ثابت

یکی دیگر از نکات مهمی که برای خرید دوچرخه ثابت باید به آن توجه کنید قابلیت تنظیم زین آن است. در برخی از مدل‌ها زین ثابت بوده و امکان تغییر ارتفاع آن وجود ندارد. اگر ارتفاع زین با بدن شما متناسب نباشد ممکن است به بدنتان فشار وارد شده و خیلی زود احساس خستگی کنید.

در زین‌هایی که قابل تنظیم هستند افراد مختلف می‌توانند متناسب با قد خود ارتفاع زین را تنظیم کنند تا حداکثر استفاده مفید و بهره‌وری را بدون آسیب به بدن خود داشته باشند.

بررسی امکانات جانبی دوچرخه ثابت

شاید در نگاه اول امکانات جانبی دوچرخه ثابت مهم به نظر نرسد، اما اگر زمان خرید دوچرخه ثابت بین ۲ یا چند مدل مردد بودید امکانات جانبی آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. بعضی از انواع دوچرخه ثابت دارای فن خنک‌کننده، سیستم پخش موسیقی، نمایشگر، نگهدارنده آب، دمبل، موبایل، تبلت و کتاب هستند. بنابراین اگر تمایل دارید هم‌زمان با تمرین با دوچرخه مشغول به کار دیگری هم باشید می‌توانید این قابلیت‌ها را در زمان خرید مد نظر خود قرار دهید.

توجه به محدودیت وزنی

یکی از مشخصات مهمی که هنگام خرید دوچرخه ثابت باید درباره آن از فروشنده بپرسید این است که تا چند کیلو وزن را می‌تواند تحمل کند. معمولاً بسته به مدل، دوچرخه‌های ثابت می‌توانند وزنی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم را تحمل کنند.

بررسی نوع اطلاعات قابل اندازه‌گیری دوچرخه ثابت

خرید دوچرخه ثابت ایستاده

اگر دوست دارید عملکرد خود را در حین ورزش و تمرین با دوچرخه ثابت اندازه‌گیری و ثبت کنید باید مدلی را انتخاب کنید که نمایشگر داشته باشد. در نمایشگر دوچرخه ثابت معمولاً اطلاعاتی مانند کالری مصرف شده، سرعت، زمان، مسافت طی شده، ضربان قلب و آهنگ پدال زدن  نشان داده می‌شود.

قابلیت جمع‌شوندگی و جابه‌جایی دوچرخه ثابت

امروزه با توجه به کوچک و آپارتمانی بودن خانه‌ها داشتن قابلیت جمع‌شوندگی دوچرخه ثابت برای خیلی‌ها یک امر ضروری است. بنابراین اگر شما هم دوست دارید بعد از تمرین، دوچرخه خود را جمع کرده و در گوشه‌ای بگذارید، در هنگام خرید دوچرخه ثابت حتماً بررسی کنید که مدل مد نظرتان این امکان را داشته باشد. خوشبختانه مدل‌های تاشو دوچرخه ثابت در محدوده‌های قیمتی مختلفی در بازار وجود دارند.

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید دوچرخه ثابت باید به آن توجه کنید این است که آیا امکان جابه‌جا کردن آن به‌راحتی وجود دارد یا خیر. امروزه بیشتر مدل‌های دوچرخه ثابت دارای چرخ‌هایی در قسمت انتهایی خود هستند که کمک زیادی به جابه‌جایی آن می‌کنند.

توجه به ایمنی دوچرخه ثابت

اگر می‌خواهید در حین ورزش احتمال آسیب را به حداقل برسانید باید به وزن دوچرخه ثابت نیز توجه داشته باشید. اگر وزن دوچرخه ازحد استاندارد کمتر باشد باعث می‌شود که در حین استفاده حالت لرزان به خود گرفته و تعادل لازم را نداشته باشد. در نتیجه ایمنی شما به خطر می‌افتد. هرچه وزن دوچرخه ثابت بیشتر باشد ایمنی آن نیز افزایش پیدا می‌کند. البته باز هم به این نکته توجه داشته باشید که از حد مجاز تجاوز نکند.

اگر در منزل خود کودک خردسال دارید، هنگام خرید دوچرخه ثابت مدلی را انتخاب کنید که قسمت زنجیر و چرخ‌دنده آن کاملاً پوشیده شده باشد. در غیر این صورت ممکن است برای کودکان خطرآفرین باشد.

به سروصدای دوچرخه ثابت توجه کنید

اگر به صدا حساس هستید و یا دوست ندارید در حین ورزش با دوچرخه ثابت دیگران اذیت شوند بهتر است زمان خرید دوچرخه ثابت به این موضوع توجه کافی داشته باشید. آن دسته از مدل‌های دوچرخه ثابت که دارای فن هستند معمولاً سروصدای زیادی هم تولید می‌کنند. هر چقدر هم که میزان رکاب زدن افزایش یابد سروصدای تولید شده هم بیشتر می‌شود.

توجه به گارانتی و خدمات پس از فروش

هنگام خرید تجهیزات ورزشی مانند دوچرخه ثابت حتماً به گارانتی و داشتن خدمات پس از فروش آن توجه کنید. بهتر است ضمانت‌نامه شامل بدنه، قطعات متحرک اصلی و عملکرد دستگاه باشد. در نتیجه دوچرخه ثابت خود را از برندی تهیه کنید که خدمات پس از فروش بیشتر و بهتری داشته باشد.

همان‌طور که خواندید انواع مختلفی از دوچرخه ثابت وجود دارد که باید بسته به نیاز خود اقدام به خرید آن‌ها کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده و خرید تجهیزات ورزشی مختلف مانند انواع دوچرخه ثابت، از سایت www.varzeshazad.com دیدن فرمایید. همچنین می‌توانید با جست‌وجوی عبارت سایت ورزش آزاد در اینترنت مدل‌های مختلف دوچرخه ثابت را دیده و آن‌ها را از نظر قابلیت و کاربرد با یکدیگر مقایسه کنید.

خرید دوچرخه ثابت برای چه کسانی مناسب است؟

خرید تجهیزات ورزشی

برای افرادی که به‌صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند و یا درگیر بیماری‌های مربوط به مفاصل و استخوان‌ها نیستند خرید دوچرخه ثابت می‌تواند بسیار مفید باشد.

چربی‌سوزی و فرم‌دهی به عضلات

اگر بیماری خاصی نداشته و مفاصل شما سالم هستند می‌توانید با خرید دوچرخه ثابت و انجام تمرین‌ با آن به کالری‌سوزی و فرم‌دهی به عضلات خود کمک کنید. ورزش با دوچرخه ثابت تأثیر به‌سزایی در تقویت عضلات ساق پا، لگن و ماهیچه‌های چهارسر ران دارد.

بیماران دیابتی

به‌طور کلی ورزش برای بیماران دیابتی بسیار مفید است. زیرا با افزایش متابولیسم بدن به کنترل قند خون کمک می‌کند. اگر جزو بیماران دیابتی هستید که پاهای شما درگیر زخم‌های دیابتی است می‌توانید ورزش با تجهیزات ورزشی ثابت مانند دوچرخه ثابت را در روتین روزانه خود قرار دهید. البته توصیه می‌کنیم حتماً قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید.

فشار خون

ورزش‌های سبک و ملایمی مانند دوچرخه ثابت برای افرادی که درگیر فشار خون بالا هستند بسیار مفید است. زیرا منقبض یا منبسط شدن رگ‌های قلب در حین تمرین اتفاق نمی‌افتد و خطری برای بیمار ندارد. در عین حال از پیشرفت بیماری نیز جلوگیری می‌کند.

چه کسانی بهتر است از خرید دوچرخه ثابت صرف‌نظر کنند؟

با وجود همه فواید و مزایایی که ورزش کردن با دوچرخه ثابت برای بدن دارد اما برخی افراد به‌دلیل شرایط خاصی که دارند بهتر است که این نوع ورزش اجتناب کنند.

آرترروز

اگر درگیر آرتروز هستید از خرید دوچرخه ثابت صرف نظر کرده و سعی کنید با مشورت پزشک خود ورزشی را انجام دهید که حداقل آسیب را به شما وارد کند. آرتروز یک بیماری مربوط به التهاب مفاصل است. ورزش با دوچرخه ثابت معمولاً فشار زیادی به مفاصل وارد می‌کند و دردهای حاصل از آرتروز را شدت می‌بخشد.

سیاتیک

افرادی که مشکل سیاتیک داشته و دردهای قسمت پا و زانو آن‌ها ناشی از عصب سیاتیک است نیز بهتر است از دوچرخه ثابت استفاده نکنند. چراکه با فشار به عصب سیاتیک باعث می‌شود دردها افزایش پیدا کند.

همچنین اگر به تازگی روی زانوهای خود عمل جراحی انجام داده‌اید نیز توصیه می‌کنیم سراغ ورزش دیگری غیر از دوچرخه ثابت بروید.

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مطلب خواندید انواع مختلفی از دوچرخه ثابت در بازار وجود دارند که باید متناسب با شرایط، اهداف و نیازهای خود اقدام به خرید دوچرخه ثابت کنید. در این صورت حداکثر استفاده مفید از آن را داشته و کمترین آسیب به شما وارد می‌شود.

مواردی مانند زین قابل تنظیم، امکانات، گارانتی دستگاه، ایمنی، نوع سیستم مقاومت از جمله نکات و فاکتورهای مهمی هستند که هنگام خرید دوچرخه ثابت باید آن‌ها را مد نظر خود داشته باشید./۵۴۱۹۴۵

نظرات