۸ اعمال مهم آخرین چهارشنبه ماه صفر / نحوه خواندن نماز چهارشنبه آخر صفر

0

۸ اعمال مهم آخرین چهارشنبه ماه صفر / نحوه خواندن نماز چهارشنبه آخر صفر

در منابع معتبر از علما و بزرگان دین اسلام آمده: آخرین چهارشنبه ماه صفر دارای اعمال و فضائلی می باشد که مهمترین آنها خواندن نماز دورکعتی برای طول عمر، خرید طلا، خرید خانه و دعای رزق و روزی را می توان نام برد. انجام اعمال و خوانده نماز چهارشنبه آخر ماه صفر بسیار توصیه شده و صواب زیادی دارد است. در ادامه این مقاله مذهبی حرف تازه به مطلب آخرین چهارشنبه ماه صفر از اعمال تا نماز و دعاهای آن می پردازیم.

6 اعمال مهم آخرین چهارشنبه ماه صفر / نحوه خواندن نماز چهارشنبه آخر صفر

آخرین چهارشنبه ماه صفر دارای اعمال و فضائلی می باشد که مهمترین آنها خواندن نماز دورکعتی برای طول عمر، خرید طلا، خرید خانه و دعای رزق و روزی را می توان نام برد. برای انجام دادن این اعمال، از طلوع خورشید در روز چهارشنبه تا پایان شب فرصت دارید. انجام اعمال و خوانده نماز چهارشنبه آخر ماه صفر بسیار توصیه شده و صواب زیادی دارد است.

اعمال آخرین چهارشنبه ماه صفر

  • خواندن نماز چهار رکعتی
  • خواندن نماز دو رکعتی
  • هفت مرتبه خواندن سوره الم نشرح
  • ۷ مرتبه خواندن سوره تین
  • ۷ مرتبه خواندن سوره نصر
  • ۷ مرتبه خواندن سوره توحید
  • نماز حاجت
  • دعاها

زمانی که آخرین چهارشنبه ماه صفر از راه رسید این دعا را حتما بخوانید:

«بسم الله الرحمن الرحیم اللهم یا ذا العَرشِ العظیم و العطاءِ الکریم عَلیکَ اِعتمادِی یا اللهُ یا اللهُ یا اللهُ الصمدُ الرحمنُ الرحیمُ، یا فردُ یا وترُ یا حیُّ یا قَیُّوم ، اِمْنَعْ عَنِّی کُلَّ بلاءٍ و بلیّةٍ و فرقةٍ و هامةٍ ، وامنع عَنِّی شَرَّ کُلِّ ظالمٍ و جبارٍ یا قدوسُ یا رحمنُ یا رحیمُ.»

بر اساس روایات هرکس در این روز این دعا را بخواند، در آن سال نمی میرد و آفات و بلایا از او دور خواهد شد، به طوریکه عزرائیل به خداوند می گوید:یا رب! عمر فلانی تمام شده و شما امر به قبض روح او نکردید خداوند می فرماید:راست می گویی ولیکن عمر او را به سبب قرائت این دعا طولانی کردم و تا اخر صفر آینده او را از جمیع آفات و بلایا حفظ کردم.

نحوه خواندن نماز چهارشنبه آخر ماه صفر

خواندن نماز چهار رکعتی : در آخرین چهارشنبه ماه صفر مستحب است نمازی چهار رکعتی با دو سلام خوانده شود. در هر رکعت ابتدا سوره حمد را بخوانید و پس از آن ۱۷ مرتبه «سوره مبارکه کوثر» و پنج مرتبه «توحید» و یک مرتبه «سوره ناس» و«فلق» و بعد از سلام این دعا را بخوانید:

« اللهم یا شدیدَ القوی یا شدیدَ المِحالِ یا عزیزُ ذَلَّتْ لِعِزَّتِکَ جَمیعُ خَلْقِکَ فَاکْفِنِی شرَّ جمیعِ خَلْقِک یا مُحسِنُ یا مُجْمِلُ یا مُتِفَضلُ یا مُنْعِمُ یا مُتِکَرِّمُ یا کافیُ یا وافیُ یا حافظُ یا حَفیظُ ، یا مَن بِیَدِهِ مقادیرُ کلِّ شیء ، إلیکَ ألجَأُ و بِکَ اَلُوُذُ و علیک أَتَوَکَّلُ فَاحْرُسْنِی بِحَراسِ حِفْظِک وحُلْ بَینِی و بَینَ مَن ناوانِی أَدْرَأُ بِکَ فی نحرِهِ وأَعُوذُ بِکَ مِن شَرِّهِ فَاکْفِنِی یا ربِّ بِلا إله إلا أنت برحمتک یا أرحم الراحمین وصَلِّ علی سَیّدِی محمدٍ و علی آله الطاهرین» (مفاتیح الجنان)

خواندن نماز دو رکعتی : در رکعت اول ابتدا سوره حمد را می خوانیم و سپس آیات ۲۶ و ۲۷ آل عمران را می خوانیم:

«قُلِ اللَّهُمَّ مالِکَ الْمُلْکِ تُؤْتِی الْمُلْکَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْکَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِیَدِکَ الْخَیْرُ إِنَّکَ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیرٌ (۲۶) تُولِجُ اللَّیْلَ فِی النَّهارِ وَ تُولِجُ النَّهارَ فِی اللَّیْلِ وَ تُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَ تُخْرِجُ الْمَیِّتَ مِنَ الْحَیِّ وَ تَرْزُقُ مَنْ تَشاءُ بِغَیْرِ حِسابٍ (۲۷)»

در رکعت دوم نیز سوره حمد را خوانده و سپس آیه ی ۱۱۰ سوره مبارکه کهف را می خوانیم:

«قُلْ إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُکُمْ یُوحی‏ إِلَیَّ أَنَّما إِلهُکُمْ إِلهٌ واحِدٌ فَمَنْ کانَ یَرْجُوا لِقاءَ رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلاً صالِحاً وَ لا یُشْرِکْ بِعِبادَةِ رَبِّهِ أَحَداً (۱۱۰)» و بعد از سلام گفته شود:« اللهم اصْرِفْ عَنِّی بَلیتَهُ و شُؤْمَهُ وَ ارْزُقْنِی رَحْمَتَهُ و بَرَکَتَهُ وَ جَنِّبْنِی مِمَّا أَخافُ مِن نُحُوساتِهِ و کُرُباتِهِ بِفَضْلِکَ یا دافعَ الشرورِ یا مالکَ یومِ النُشُورِ برحمتک یا أرحم الراحمین»

خواندن سوره های الم نشرح، تین، نصر، توحید

یکی دیگر از اعمال ماه صفر هفت مرتبه خواندن هر یک از سوره های « الم نشرح، تین، نصر، توحید » است. هرکس این سوره ها را در چهارشنبه آخر ماه صفر بخواند به حول و قوه ی الهی تا آخرسال بی نیاز می شود.

نماز حاجت

در چهارشنبه اخر ماه صفر، قبل از غروب آفتاب توصیه شده است، برای خانه دار شدن زیر آسمان نماز حاجت خوانده شود.

در رکعت اول پس از نیت، یک بار سوره ی حمد را بخوانید و ۱۱ مرتبه سوره ی توحید (قل هو الله احد) و سپس همانند نمازهای معمولی به رکوع و سجود بروید. در رکعت دوم یکبار سوره ی حمد سپس ۲۱ مرتبه سوره ی توحید و بعد از آن قنوت نمازهای معمولی را بخوانید و سپس به رکوع و سجود بروید و پس از سجده دوم، تشهد و سلام بگویید و نماز اول را تمام کنید.

در نماز دوم، ابتدا نیت کرده سوره ی حمد را یکبار خوانده و “۳۱ مرتبه سوره ی توحید” را بخوانید و به رکوع و سجود بروید. در رکعت دوم، نیز پس از خواندن یکبار سوره ی حمد “۴۱ مرتبه سوره ی توحید” را خوانده و سپس قنوت و بعد از آن به رکوع و سجود بروید و تشهد و سلام بخوانید و نماز را تمام کنید. بعد از نماز ۶ مرتبه هر کدام از سوره های ” الم نشرح، تین، اذا جا، توحید، ناس، فلق ” خوانده شود

زمان انجام اعمال آخرین چهارشنبه ماه صفر

برای انجام دادن این اعمال، از طلوع خورشید در روز چهارشنبه تا پایان شب فرصت دارید.

نظرات