فیلم استرچ غذایی ، نادی پلاستیک

0

نکات مهم درباره فیلم استرچ

اگر به تازگی و حتی چندین سال است که در حوزه بسته بندی فعالیت می‌کنید، لازم است تا به برخی از نکات به هنگام خرید یا استفاده از فیلم استرچ توجه داشته باشید. در این مطلب قرار است نکاتی را به شما در مورد فیلم استرچ پرکاربرد بیاموزیم تا بتوانید با آگاهی و اطلاعات بیشتری از این متریال بسته بندی استفاده کنید.

فیلم استرچ غذایی

آشنایی با فیلم استرچ

فیلم استرچ نوعی فیلم نازک با خاصیت کشسانی نسبتا بالا است. این فیلم بر اساس مواد پلیمری به نام پلی اتیلن ساخته می‌شود. استرچ فیلم‌ها با استفاده از دستگاه مخصوص استرچ دورتادور محصولات بزرگ و کوچک پیچانده می‌شوند. وجود برخی ویژگی‌های زیر در استرچ فیلم و انواع آن باعث شده تا این محصولات در صنعت بسته بندی بیشترین استفاده را داشته باشند:

 • کشش بسیار مطلوب
 • چسبندگی مناسب
 • مقاوم در برابر ضربه، فشار و رطوبت
 • برخورداری از قیمت به‌صرفه
 • مقاوم در برابر اشعه فرابنفش خورشید

به چه نکاتی هنگام خرید و استفاده از فیلم استرچ باید توجه کنیم؟

بسیاری از افراد به هنگام خرید فیلم استرچ به برخی نکات بسیار مهم مانند ضخامت، نوع فیلم و… توجه نمی‌کنند. به همین دلیل نمی‌توانند فیلم استرچ متناسب با نیازهای خود را برطرف کنند. در کل به هنگام خرید یا استفاده از این فیلم باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • انواع فیلم استرچ
 • ویژگی‌های ظاهری
 • مناسب بودن کیفیت
 • میزان ضخامت و کشش فیلم
 • میزان چسبندگی فیلم
 • میزان شفافیت فیلم

انواع فیلم استرچ

استرچ فیلم‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند. هر یک از انواع فیلم استرچ با توجه به ساختار و ویژگی‌های خاص خود استفاده متفاوتی در صنعت بسته بندی دارند.

 • فیلم استرچ غذایی: بهترین گزینه برای بسته بندی محصولات غذایی با حفظ موازین بهداشتی
 • فیلم استرچ دستی: قابلیت استفاده به صورت دستی در بسته بندی محصولات و پالت‌ها
 • فیلم استرچ ماشینی: بهترین فیلم برای بسته بندی سریع پالت‌ها
 • فیلم استرچ صنعتی: فیلمی با خاصیت کشسانی بالا و مناسب برای بسته بندی‌ محصولات صنعتی

اگر قصد دارید فیلمی مناسب برای بسته بندی کاملا بهداشتی محصولات غذایی استفاده کنید، بهترین گزینه فیلم اسـترچ غذایی است. استرچ فیلم غذایی با نام سلفون محافظ غذا هم شناخته می‌شود. این نوع فیلم استرچ به دلیل ساختاری که دارد مانع از فساد مواد غذایی شده و باعث افزایش مدت زمان ماندگاری محتویات بسته بندی می‌شود.

ویژگی‌های ظاهری

همیشه به هنگام خرید استرچ فیلم‌ها به ویژگی‌های ظاهری آن‌ها مانند نبود هر گونه چروکیدگی، خطوط ممتد، پارگی سطح اول و… توجه داشته باشید. علت اصلی وجود چنین مشکلاتی استفاده از مواد بی‌کیفیت و همچنین نگهداری غیر اصولی از فیلم‌های اسـترچ است.

یکی دیگر از مواردی که به هنگام خرید فیلم‌های اسـترچ باید به آن توجه کنید نبود هر گونه سوراخ یا ذرات جامد روی سطح فیلم است. وجود هرگونه سوراخ و همچنین ذرات جامد روی سطح فیلم اسـترچ نشان از ایرادات فنی در تولید این فیلم‌ها است. در واقع به علت ذوب نشدن گرانول‌ها و سایر مواد افزودنی سطح رویی فیلم اسـترچ دچار مشکلاتی چون سوراخ شدگی و پارگی می‌شود.

چنین مشکلاتی تنها در شرکت‌هایی وجود دارد که از مواد اولیه بی‌کیفیت استفاده می‌کنند. در شرکت‌های معتبری چون نادی پلاستیک به علت استفاده از بهترین مواد اولیه در تولید انواع فیلم‌های اسـترچ استفاده می‌کنند.

کیفیت ساخت فیلم

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در خرید فیلم‌های اسـترچ باید مورد توجه قرار گیرد، کیفیت ساخت این فیلم‌ها است. اصلی‌ترین علت ماندگاری بسیار بالای فیلم‌های اسـترچ کیفیت ساخت مناسب آن‌ها است. علاوه بر کیفیت ساخت خود فیلم، کیفیت ساخت لوله مقوایی که فیلم اسـترچ روی آن قرار می‌‌گیرد هم از اهمیت بالایی برخوردار است. برای تشخیص کیفیت ساخت مقوای لوله‌ای این فیلم‌ها حتما به مواردی چون ضخامت استاندارد، قطر داخلی و همچنین نبود فرورفتگی و برجستگی روی آن توجه کنید.

میزان ضخامت و کشش فیلم استرچ

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های انواع فیلم اسـترچ خاصیت کشسانی آن است. هر چقدر کیفیت مواد اولیه بیشتر باشد به همان اندازه خاصیت کشسانی و در عین حال مقاومت آن بیشتر خواهد بود. وضعیت استاندارد یک فیلم اسـترچ از نظر خاصیت کشسانی، کشش ۴ برابری نسبت به حالت عادی است.

ضخامت اسـترچ فیلم از جمله مواردی است که همیشه باید به آن توجه داشته باشید. ضخامت هر یک از لایه‌های فیلم اسـترچ بین ۲۰ تا ۲۵ میکرون است. شما بر اساس نوع کاربری خود می‌توانید اسـترچ فیلم با ضخامت مورد نیاز خود را سفارش داده و خریداری کنید.

میزان چسبندگی استرچ فیلم

هر چقدر میزان چسبندگی فیلم اسـترچ بیشتر باشد، به همان اندازه احتمال آسیب دیدن محصول به هنگام جدا کردن فیلم از روی آن بیشتر خواهد بود. البته از طرفی اگر میزان چسبندگی این فیلم کم باشد، ممکن است به خوبی روی محصول قرار نگرفته و نتواند از محصول به خوبی مراقبت کند.

بهترین و مناسب‌ترین فیلم اسـترچ، فیلمی است که خاصیت چسبندگی آن در حال تعادل باشد. زیرا استرچ فیلم‌هایی با خاصیت چسبندگی متعادل علاوه بر محافظت کامل از محصول هنگام جدا شدن به محصول آسیبی وارد نمی‌کنند.

فیلم استرچ غذایی

میزان شفافیت فیلم

اگر قصد دارید محصولاتی که بسته بندی می‌کنید به صورت واضح دیده شود حتما باید فیلم استرچی با شفافیت بالا را انتخاب کنید. فیلم‌های استرچ در دو نوع مات یا شفاف تولید می‌شوند. نوع رنگی این فیلم‌ها برای بسته بندی‌های مختلف و نوع شفاف نیز عمدتا در بسته بندی محصولات غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی می‌توانید اسـترچ فیلم خود را با سطح مات نیز سفارش دهید.

چه قابلیت‌هایی را می‌توان به هنگام سفارش به فیلم استرچ اضافه کرد؟  

یکی از مزیت‌های اصلی خرید فیلم اسـترچ این است که شما می‌توانید با توجه به کاربری خود برخی شخصی‌سازی‌ها را روی این فیلم‌ها انجام دهید. برای نمونه در صورت نیاز می‌توانید قابلیت ضد UV یا همان ضد اشعه فرابنفش را به این فیلم‌ها اضافه کنید. البته اگر به فیلم بسته بندی نیاز دارید که از محصولات شما در برابر الکتریسیته و جریان برق محافظت کند بایستی به هنگام سفارش فیلم اسـترچ از شرکت بخواهید تا خاصیت ضد الکتریسیته را به فیلم اضافه کند.

سخن پایانی

در این مطلب برخی از مهم‌ترین نکات مربوط به فیلم اسـترچ و انواع آن را معرفی کردیم. در حالت کلی قبل از خرید فیلم‌های اسـترچ حتما به موارد مذکر شده توجه لازم را داشته باشید تا بتوانید باکیفیت‌ترین و بهترین نوع اسـترچ فیلم را خریداری کنید. شرکت‌هایی همچون نادی پلاستیک انواع فیلم‌های بسته بندی را با بالاترین کیفیت ممکن و بر اساس استانداردهای روز دنیا تولید و به بازار عرضه می‌کنند./۲۱۰۷۲۸

نظرات