نکات مهم و ضروری برای خرید رابیتس

0

در صنعت ساختمان‌سازی مصالح گوناگونی استفاده می‌شود که محبوب‌ترین و پر کاربرد‌ترین آن، رابیتس است. رابیتس همان راویز است که از گالوانیزه گرم طی فرایند کشش و پرس کاری تولید می‌شود. رابیتس انواع گوناگونی دارد که در بازار به فروش می‌رسد.

از اصلی‌ترین خصوصیات که این محصول را خاص کرده است می توان به مقاومت، استحکام بالا و مناسب بودن قیمت رابیتس اشاره کرد. در ادامه به نکات مهم در خرید و موارد مربوط به این محصول اشاره می‌کنیم.

رابیتس چیست؟

ممکن است این سوال را از خود بپرسید که رابیتس چیست؟ رابیتس یا همان راویز از جمله مصالح ساختمانی پر مصرف در ساختمان‌سازی به شمار می‌رود. رابیتس جزء دسته فلزات است و بیش‌ترین کاربرد‌ آن در تزئین سقف‌ها و صنعت ساختمان‌سازی جهت سقف کاذب، گچ کاری و… استفاده می‌شود. استفاده از رابیتس با کیفیت و مناسب به طول عمر بالا ساختمان و پیوستگی قوی دیوار کمک می‌کنند.

  رابیتس چیست؟

عوامل تاثیر گذار بر قیمت رابیتس

عوامل زیادی بر قیمت رابیتس تاثیرگذار هستند، اما می توان گفت مواد اولیه یا قیمت ورق گالوانیزه گرم از همه عوامل مهم تر هستند. در ساخت رابیتس تنها از ورق فولادی بهره می‌برند. بنابراین قیمت آن نقش مهمی در قیمت‌گذاری رابیتس دارد. در این بخش به عوامل تاثیر‌گذار بر قیمت رابیتس می‌پردازیم.

تاثیر تعداد ستون بر قیمت رابیتس

به طور کلی هر ورق رابیتس، از تعدادی ستون تشکیل شده است. در این ستون‌ها چشمه‌هایی وجود دارد که به طور منظم در یک ردیف پشت سر هم قرار گرفته‌اند. سوالی که ذهن بسیاری از مشتریان را درگیر می‌کند این است که رابیتس ۹ ستون گران تر است یا ۱۳ ستون؟ همان‌طور که مشخص است رابیتس ۱۳ ستون نسبت به ۹ ستون قیمت بالاتری دارد. هر چه تعداد ستون‌ها بالا برود متریال مورد استفاده نیز افزایش پیدا و قیمت آن هم صعودی می‌شود.

تاثیر وزن رابیتس

از دیگر عوامل تاثیر‌گذار در قیمت رابیتس یا راویز، وزن محصول است. وزن هر برگ رابیتس به ضخامت ورق فولادی بستگی دارد. رابیتس‌هایی با وزن بیش‌تر قیمت بالا‌تری هم دارند. برای نمونه، راویز ۱۱۲۰ گرم وزن بیش‌تری از رابیتس ۴۱۰ گرم داشته و همین امر باعث افزایش قیمت آن شده است. رابیتس‌ها در سه نوع سبک، متوسط و سنگین تولید و عرضه می‌شوند و نحوه قیمت‌گذاری بر همین اساس صورت می‌گیرد.

تاثیر تعداد چشمه‌ها

تعداد چشمه‌ها یکی دیگر از فاکتور‌های مهم در تعیین قیمت رابیتس است. اگر دقت کنید هر برگ رابیتس دارای ۲الی ۴ ردیف چشمه دارد که هر یک در اشکال مختلف ار جمله لوزی، موازی و شش ضلعی تولید می‌شوند. اگر فاصله بین چشمه‌ها و ستون کم باشد کیفیت محصول بالا می‌رود. در پاسخ به این سوال که رابیتس ۲ چشمه، گران است یا چهار چشمه؟ طبیعا هر چه میزان چشمی‌ افزایش پیدا کند قیمت بالا می‌رود.

برند تولید‌کننده

در حاضر قیمت انواع رابیتس در بازار تفاوت زیادی با یکدیگر دارند که سهم بسیاری از این تفاوت‌ها به دلیل شهرت برند تولید‌کننده است. به طور کلی اگر برند‌ تولید‌کننده در میان مردم به ویژه مشتریان شناخته شده باشد و کیفیت محصول، نحوه عملکرد، میزان تقاضا باعث افزایشی شدن قیمت رابیتس می‌شود.

مزایای رابیتس

به طور کلی رابیتس از جمله مصالح فلزی پر کاربرد است که مزایای آن باعث شده محبوب‌ترین محصول شمرده شود. حال مزایای رابیتس به شرح زیر است؛

  1. هنگام اجرای رابیتس جوش‌های محکم بر اساس اصولی مهندسی بزنید تا سازه شما مقاومت بالایی داشته باشد.
  2. سرعت عمل در اجرای سازه نسبت به راهکار‌های دیگر سریع‌تر است.
  3. متراژ آن با توجه به درخواست مشتری قابل تغییر می‌باشد.
  4. در اجرا و نصب رابیتس نیاز به مهندس یا فرد متخصص ندارید.
  5. استفاده از رابیتس نسبت به روش‌های دیگر مقرون به صرفه است.
  6. نصب راویز کاری راحت است اما به دلیل شکل‌پذیری بالا می‌توانید طرح‌های مختلفی را ایجاد کنید.
  7. به فراوانی در بازار و فروشگاه‌های مصالح ساختمانی یافت می‌شود.

تولید رابیتس

نکات مهم قبل از خرید رابیتس

متریال اولیه در تولید رابیتس ورق گالوانیزه است که طی روش‌های پرس کاری و برش‌کاری ساخته می‌شوند. تعداد ستون‌ها و وزن محصول بر اساس تنوع رابیتس متفاوت بوده و به صورت سبک ۹ ستونه، نیمه سنگین ۱۱ ستونه و سنگین ۱۳ ستونه در بازار عرضه می‌گردد. در ادامه این بخش به نکات مهم قبل از خرید رابیتس می‌پردازیم تا با بهره گیری از آن خرید منحصر به فردی داشته باشید.

ایجاد تناسب بین رابیتس و متراژ مکان:

اکثر رابیتس‌های تولید ایران ابعاد حدود ۲/۴* ۰٫۶ را دارند که قادر به پوشش‌دهی ۱/۴۴ ابعاد هستند. با توجه به این موضوع می‌توانید مقدار رابیتس را به این عدد تقسیم کرده تا مقدار رابیتس مورد نیاز برای سازه مشخص شود. با انجام این کار از خرید و پرداخت هزینه‌های اضافی دوری کرده‌اید.

شخصی که اجرا و نصب رابیتس را به عهده می‌گیرد از شما درخواست رابیتس ۹ ستونه را برای سازه می‌کند تا در کم‌ترین زمان رابیتس کاری را انجام دهد اما این شخص به فکر استحکام و مقاومت سازه شما نیست بلکه به فکر سریع تمام کردن کار خود است. بنابراین توصیه می‌کنیم هنگام خرید رابیتس حتما رابیتس ۱۳ ستون را انتخاب کنید که استحکام بالایی در برابر بلاهای طبیعی و… داشته باشد.

نکته بسیار مهم، هنگام خرید رابیتس به نوع رابیتس و وزن در فاکتور توجه کنید مشخصات قید شده باید دقیقا مطابق خرید شما باشد. زیرا برخی افراد سودجو رابیتس سبک‌تر را به جای رابیتس سنگین فاکتور می‌کنند.

خرید و قیمت رابیتس

نکات ضروری در خرید رابیتس

رابیتس شبکه‌های فلزی و منظمی هستند که از لحاظ سایز با سایر آهن آلات فرق می‌کند. اگر دقت کنید رابیتس دارای چشمی و ستون‌هایی با سایز‌های مختلف است، پس حین خرید ابتدا هدف و نیاز خود را تعیین کنید تا بتوانید به اندازه محل مورد نظر رابیتس تهیه کنید.

راهنمای خرید رابیتس به شما کمک می‌کند محصول را متناسب با نیاز خود تهیه کنید و از آنجایی که رابیتس در وزن‌های سبک و سنگین تولید می‌شود اطلاعات پیش از خرید رابیتس الزامی است.‌ از موارد استفاده راویز می‌توان به ساخت نما و سقف‌های کاذب اشاره کرد.

در ساخت نما از رابیتس ۱۳ ستونه استفاده می‌کنند اما این رابیتس برای ساخت سقف‌های کاذب مناسب نیست زیرا وزن آن سنگین است. عدم توجه به این موضوع باعث خراب شدن، ترک و ریزش سازه خواهد شد. با توجه به مطالب ذکر شده، در ساخت سقف‌های کاذب از رابیتس ۹ و ۱۱ ستونه استفاده کنید که وزن کم‌تری دارند.

البته هر چه تعداد ستون‌های رابیتس کاهش یابد نیاز به ملات بیش‌تری دارید. برای مثال؛ اگر سازه شما وزن زیاد یا به تزئینات نیاز داشته باشد حتما از رابیتس سنگین استفاده کنید زیرا؛ رابیتس‌های سنگین قادر به تحمل وزن بالا هستند.

نتیجه‌گیری از نکات مهم خرید رابیتس

در این نوشته شما کاربران گرامی را با نکات مهم هنگام خرید رابیتس آشنا کردیم. بنابراین به کارگیری نکات ذکر شده کمک می‌کند شما محصول مناسبی را متناسب با سازه خود خریداری کنید. رابیتس یا راویز از لحاظ وزن، تعداد ستون، چشمه و… با یکدیگر متفاوت هستند و هر یک در شرایط خاصی استفاده می‌شود./۵۳۹۰۰۰

نظرات