از بین بردن آهک خاک

0

اگر بخواهیم در این مطلب به صورت کلی دربارده از بین بردن و کاهش میزان آهک یا پی اچ آن اطلاعاتی را بازگو کنیم باید بگوییم که این کار در کل مشکل است و اغلب به کشاروزان پیشنهاد می‌شود اگر دارای زمین‌های کشاورزی قلیایی هستند درختان را به رشد و پرورش برسانند که با آن سازگاری داشته باشد و نیاز به از بین بردن آهک موجود در خاک نباشد.

 آهک خاک

برای برخی از مناطق که باید این تغییرات را ایجاد کرد می‌توان گفت که ایران بیشتر دارای زمین‌های با خاک‌های قلیایی است در صورتی که در کشورهای اروپای خاک زمین‌هایشان بیشتر اسیدی است و برای تغییرات زا میزان زیادی آهک استفاده می‌کنند و از خطرات و مشکلات کم‌تری رو به رو هستند در صورتی که در ایران برای تغییر خاک قلیایی به خاک اسیذی باید میزانی گوگرد اضافه کرد که ممکن است کشاورزان و درختان کاشته شده در زمین را دچار خطرات و خساراتی بکند.

تاثیر گوگرد و سولفران اسید در نابودی آهک در خاک

همانطور که در مطالب بالایی به آن اشاره داشتیم گوگرد تا حد کمی می‌تواند پی اچ خاک را کاهش دهد لذا به همین خاطر اغلب کشاورزان این کار را با ترکیب روش‌های دیگری انجام می‌د‌هد.

به طور مثال: برخی از باغداران برای هر هکتار از زمینشان ۲۰ تن کود حیوانی و دامی را با میزان دو تن آهک ترکیب می‌کنند و به خاک زمینشان می‎دهند سپس زمینشان را سیراب از آب می‌کنند به طوری که شناور در آب باشد و در آخر با انجام شخم زدن این کار را پایان می‌دهند تا گوگرد به خوبی در عمق زیری خاک نفوذ داشته باشد از طرفی برخی دیگر با استفاده از سوففران اسید که می‌تواند درصدی از میزان قلیایی بودن خاک را کم کند استفاده می‌کنند البته باید در این امر توجه داشته باشید که چه میزان از گوگرد و کودی برای زمین زراعی شما مناسب است چرا که استفاده بیش از اندازه آن می‌تواند زمین کشاورزی شما بدون استفاده کند.

آهک خاک

چه دلایلی باعث از بین بردن خاک آهکی در مزارع می‌شود

  • بالا بودن آنیون در خاک
  • بالا بودن بیش از حد عنصر کلسیم

ابن دو موردی که نام برده شد از دلایلی است که در برخی از مناطق باید اصلاح خاک آهکی را انجام داد چرا که میزان بالای ph در خاک منجر می‌شود تا درختان و گیاهان کنترل خود را در رشد با کیفیت خود از دست بدهند و در نهایت محصول بی کیفیتی را به عمل بیاورند از طرفی بالا بودن بیش از حد عنصر کلسیم در این خاک‌هایی قلیایی متجر می‌شود تا کشاورزان دچار خسارات زیادی شوند.

به طور مثال: حتما محصول گوجه فرنگی که دارای سفتی زیاد است مشاهئه کرده‌اید این امر به دلیل بالا بودن کلیسم در خاک و نبود روی و اهن ایجاد می‌شود که در بسیاری از مناطق ایران قابل ذکر می‌باشد. لازم به ذکر است افراد برای این که اصلاحاتی را در خاک آهکی داشته باشند ابتدا لازم است با استفاده از دستگاه‌های مخصوص که برای این کار ساخته شده‌اند استفاده کنند و میزان قلیایی بودن خاک را مورد سنجش قرار دهند و در صورت بالا بودن اقدام به اصلاح خاک آهکی کنند.

چند روش موثر برای از بین بردن آهک خاک

  • اسیدهای آلی
  • کودهای اسیدی
  • نابودی لایه‌های خاک

قبل از هر توضیحی باید این را خاط نشان کنیم که هیچ روشی نمی‌تواند به طور کاملی آهکی و قلیایی بودن خاک شما را از بین ببرد و تنا با انجام روش‌های می‌توانید میزانی از آن را تا حد یک واحد کاهش دهید به طوری که استفاده از اسیدهای آلی در این امر که اغلب از اسید هیومیک به کار می‌گیرند می‌توانند این روند را کاهش دهند یا استفاده از کودهایی که دارای ازت و هیدورژن هستند در این امر بسیار کمک کننده می‌باشد.

همچنین لازم به ذکر است خاک زمین‌های آهکی دارای جذب رصوبت بالایی هستند به همین خاطر از خاک سبک و شنی برخوردار می‌باشند که برای کاهش در این موضوع افراد باغدار می‌توانند با نابودی بافت خاک با استفاده از کودهای دامی و حیوانی که پوسیده هستند این میزان قلیایی بودن را کاهش دهند البته برای استفاده از این روشها بهتر است با مشاوران متخصص در این زمینه ارتباط حاصل کنید.

نقش اسید انفوریک در کاهش آهک خاک

امروزه دغدغه بسیاری از کشاورزان وجود شوری خاک است ک این امر به دلیل نسبت قلیایی بودن خاک بوجود می‌آید و در نتیجه محصول درختان را با بی کیفیتی رو به رو می‌سازد حال برای کاهش در این امر می‌توانید از ماده اسید انفوریک استفاده داشته باشید که این ماده دارای میزان زیادی از گوگرد و نیتروژن است که بسیار در پایین آوردن پی اچ خاک مناسب است این ماده در هنگام بارشات و ابیاری به لایه‌های زیری خاک نفوذ می‌کند و منجر می‌شود تا از میزانی قلیایی بودن آن کاهش پیدا کند.

همچنین استفاده از این روش کم هزینه می‌تواند شوری در خاکتان را کاهش دهد و زمینه رشد برای اغل درختان با بستر مناسب‌تری فراهم شود. لازم به ذکر است استفاده از اسید انوفریک موجب می‌شود تا ریشه گیاه به عناصری همچون: روی و آهن هم دسترسی داشته باشد و در نهایت برای رشد بهتر خود را آماده کند.

آهک خاک

نتیجه‌گیری:

با توجه به مطالبی که برای کاهش و از بین بردن آهک خاک به آن اشاره داشتیم به این نتیجه رسیدیم که روش‌های مورد استفاده نمی‌تواند به طور کلی شوری و پی اچ خاک را از بین ببرد از این رو تنها می‌توان میزان و وادحد کمی از آن را کنترل نمود و درختان خود را به کاشت برسانیم لذا شما عزیزان برای دریافت اطلاعت بیشتر از قبیل با شماره تماس مجوعه برتر نهال ارتباط بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند./۵۳۴۴۸۸

تماس با پالیز نهال: ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

تماس با برتر نهال:  ۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

نظرات