متن تبریک روز گرگان + عکس نوشته و عکس پروفایل گرگان / تاریخچه و شعر تبریک

0

متن تبریک روز گرگان + عکس نوشته و عکس پروفایل گرگان / تاریخچه و شعر تبریک

۲۰ شهریور ۱۴۰۲ روز گرگان است و به همین مناسبت متن تبریک روز گرگان و عکس نوشته های پروفایل و تاریخ دقیق و تاریخچه این شهر با متن و اس ام اس و جملات تبریک روز گرگان برای استوری و کپشن و تبریک را آماده و مورد بررسی قرار داه ایم

روز گرگان

عکس نوشته و متن تبریک روز گرگان

۲۰ شهریور، روز گرگان مبارک این روز با پیشنهاد شورای نامگذاری و بر اساس مصوبه اعضای سومین دوره شورای شهر گرگان در سال ۸۹ بود كه ۲۰ شهریور هر سال به عنوان روز گرگان نامگذاری شده است. شهر‌گرگان تا ۲۰ شهریور ۱۳۱۶ استرآباد نامیده می‌شد، نامی که پیشتر ناصرالدین‌شاه بر روی آن نهاده بود. اما پس از آن به گرگان تغییر نام داد.

هدف از نامگذاری روزی برای گرگان، سرمایه ای برای هم افزایی مردمان آن به منظور مشاركت بیشتر در رفع مسایل و مشكلات، آشنایی بیشتر با تاریخ، فرهنگ و هویت و بهره گیری از این ظرفیت ها برای توسعه است. در این روز همایش ها و مراسم و جشن های ویژه ای برگزار شده و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان باید در همراهی و مشاركت دستگاه ها، نهادها و سازمان ها پیشقدم شود تا‌گرگان در سطح ملی معرفی می شود.

 عکس نوشته و متن روز گرگان برای تبریک

علت نامگذاری

در سال ۱۳۸۶ بیستم شهریور ماه با پیشنهاد شورای نامگذاری و بر اساس مصوبه اعضای سومین دوره شورای شهر‌گرگان به عنوان روز‌گرگان نامگذاری شده است.

تاریخچه شکل گیری شهر

شهر تاریخی‌گرگان كه قدمتی افزون بر پنج هزار سال دارد و در دوره زرتشیان بنا شده است و تا قبل از سال ۱۳۱۶ هجری خورشیدی نام استرآباد داشت و از آن پس به گرگان تغییر و شهرت یافت.
این شهر تاریخی در زمان سلطنت شاهان قاجار كه گفته می شود، آغا محمدخان قاجار نیز در این شهر زاده شده و حتی خانه تولد و نخستین مكان حكومتی و دولتی این شاه قاجاریه هنوز موجود است، یكی از ولایات ۱۲ گانه ایران بود

گرگان واقع در بخش جنوبی استان گلستان از شمال به آق قلا و بندرتركمن، از جنوب به استان سمنان، از شرق به علی آباد و از غرب به كردكوی محدود می شود.
وسعت شهرستان گرگان ۸ /۱۶۱۵ كیلومتر مربع معادل ۹۱/ ۷ درصد از مساحت استان گلستان است كه طبق تقسیمات كشوری از دو بخش مركزی و بهاران و چهار شهر گرگان، سرخنكلاته، جلین و قرق، پنج دهستان و ۹۸ روستا تشكیل شده است. بیشتر جمعیت این شهر پارسی زبان هستند و اقوامی چون گرگانی ها، سادات استر آبادی، مازنی ها، بلوچ ها، سیستانی ها، آذری ها، تركمن ها، قزاق ها و برخی اقوام از استان های سمنان و خراسان بزرگ در آن سكونت دارند.

از لحاظ ویژگی های طبیعی، دارای سه ناحیه جلگه ای، كوهپایه ای و كوهستانی می باشد كه نقاط جنوبی این شهرستان اقلیم كوهستانی و نواحی شمالی آن اقلیم نیمه مرطوب دارند.

شهرگرگان (استراباد) در دوران قاجار دارای محله بزرگ بنام های ‘سر پیر، درب نو، سر چشمه، میخچه گران، نعل بندان، سبزه مشهد و میدان’ بود كه هر محله دارای چند محله فرعی مثل پاسرو، میركریم، دوشنبه ای، شیركش، باغ شاه، دباغان، شاهزاده قاسم بودند. محله ها و محلات فرعی شهر هنوز هم به همین نام ها وجود دارند و بیشتر مساجد، تكیه ها و زیارتگاه ها و مكان های مذهبی شهر در این محلات قرار دارند و امروز بافت قدیم و معماری سنتی و تاریخی این شهر، بخش عمده ای از میراث فرهنگی آنرا تشكیل می دهند ضمن اینكه قزاق محله نیز از محله های قدیمی گرگان بشمار می رود.

در زمان حاضر و از بناهای شهر قدیم گرگان بنای امامزاده نور واقع در كوی بازار نعلبندان و بنای مسجد گلشن در كوی درب نو و نیز چند تكیه در نقاط مختلف شهر باقی مانده است.

متن تبریک روز گرگان + عکس نوشته و عکس پروفایل گرگان / تاریخچه و شعر تبریک

چهره معروف

ابوسعید گرگانی شاعر خوش ذوق اوایل قرن ۶ هجری، حكیم میرداماد، حكیم لامعی گرگانی، فخرالدین اسعد گرگانی (داستان سرای بزرگ قرن ۵ هجری)، ابن شرفشاه حسینی (فیلسوف و عالم)، هلال جغتایی استرآبادی (شاعر و پارسی گوی سده ۹ هجری)، سید اسماعیل جرجانی (پدر علوم آزمایشگاهی)، فخرالدین محمد سماكی استرآبادی (از علما و فقها و متخلص به كوهسار)، نظام الدین استرآبادی (از قصیده سرایان عصر تیموری و صفوی) و ابن حسام استرآبادی (شاعر قرن هفتم و معاصر سعدی) نیز نشان دهنده لزوم نامگذاری روزی برای شهر‌گرگان است.

مناطق گردشگری

ناهارخوران

جنگل ناهارخوران با مساحت ۳۰۰ هکتار در جنوب و فاصله ۱۰ کیلومتری از مرکز شهرگرگان قرار دارد. سرسبزی، هوای مطبوع و وجود امکانات رفاهی این منطقه باعث شده گردشگران بسیاری به آن جذب شوند. این جنگل ۴۰ میلیون سال قدمت دارد و جزو جنگل‌های هیرکانی است.

النگدره

پارک جنگلی النگدره با مساحت ۱۸۵ هکتار در مسیر جاده ناهارخوران در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر واقع شده‌است.

تپه هزارپیچ

تپه هزارپیچ یا هزارچم یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های تفریحیگرگان با مساحت ۳۰۰ تا ۲۵۰ هکتار است. تپه هزارپیچ دارای سایت ورزشی است که از آن برای ورزش‌های سبک مانند چتربازی و پاراگلایدر استفاده می‌شود. این تپه بر منظره شهر‌گرگان اشراف دارد و آن را بام گرگان نیز می‌نامند. سوگله یا سروگله نام‌های قدیمی آن بوده‌اند

متن تبریک روز گرگان + عکس نوشته و عکس پروفایل گرگان / تاریخچه و شعر تبریک

تپه قلعه خندان

تپه قلعه خندان یکی از آثار بجا مانده از زمان ساسانیان است. این تپه در محدوده شهری و شمال غربی‌گرگان واقع شده و در سال ۱۳۶۴ ثبت ملی شده‌است.

خانه‌های تاریخی

از خانه‌های تاریخی ارزشمند و موجود در این بافت می‌توان خانه باقری، خانه مفیدیان، خانه میرشهیدی، خانه خراسانی، خانه شفیعی، خانه شیرنگی و خانه امیرلطیفی و مسجد جامع گرگان را نام برد. مدرسه عمادیه که متعلق به دورهٔ صفویه است، در محله درب‌نو در همین بافت قرار دارد.

بازار نعلبندان

بازار نعلبندان که در بافت تاریخی قرار دارد، یکی از شلوغ‌ترین بازارهای شهر است و زمانی بزرگ‌ترین بازار شمال کشور محسوب می‌شد.

پیامک تبریک روز گرگان

گرگان شهری با اصالت است که همواره در طول تاریخ ایران زمین یکی از خاستگاه های حقیقی علم ،فرهنگ، ورزش و هنر بوده است.
نامگذاری بیستم شهریور به نام روز گرگان در واقع گرامی داشت تمامی وقایع تاریخ ساز این شهر و یادبود چهره هایی است که در مسیر اعتلای آن از نام، مال و جان خویش دربغ نکرده اند و سربلندی آن را غیرت مندانه رقم زده اند.
اینجانب ضمن تبریک روز‌گرگان به تمامی ساکنان این شهر، دوستداران اعتلای آن و علاقه مندان به فرهنگ و آبادانی این سرزمین، بر این باورم گرگان‌شهری تاریخی و با گذشته ای سترگ است و مردم این شهر شایسته بهترین ها در عمران و خدمات هستند.

متن تبریک روز گرگان + عکس نوشته و عکس پروفایل تبریک روز گرگان / تاریخچه و شعر تبریک

گرگان من ای سبزترین شهر شمالم

از عمق وجودم به تو نیکوکده بالم

گرگان من ای رایحه ی عطر دل انگیز

از دشت تو خیزد پاسخ هر چه سئوالم

——

گرگان‌من ای شهر عزیز و جاودانه

از بحر خزر بهره ی تو گشته روانه

گرچه که اصالتکده ما تو نبودی

با این همه خاک تو شده بستر خانه

——–

گرگان‌من ای فخرفروش اسعدو میر

من روی تو بوسم که شدی دروطنت پیر

ای شهر من ای دوست ترین یار صمیمی

هرجا که روم مهر تو برپا شده زنجیر

اشعار درباره گرگان

سلام ای آبروی نوبهاران

سلام ای خاستگاه خیزش نور

سلام ای خطه سرهای پرشور

دلم بی‌تو شکیبایی ندارد

جهان دور از تو زیبایی ندارد

تو فخر جاودان روزگاری

شکوفایی هر چه نوبهاری

شعر تبریک روز گرگان

شعر تبریک روز گرگان

جمال حسن گیتی وام‌دارت

درود هر چه زیبایی نثارت

هر آنچه آینه محو جمالت

خوشا با این همه خوبی به حالت

سلام ای گوهر یکدانه من

کهن‌بوم و بر ای ورکانه من

سلام ای جان فدای نام پاکت

چو من صدها فدای مشت خاکت

جملات زیبا درباره روز گرگان

جملات زیبا برای تبریک روز گرگان

کنام شیرمردانی همیشه

تو گرگانی، تو گرگانی، همیشه

تو گرگانی که در متن اوستا

ستوده نام پاکت را اهورا

ز یادت خاطر تاریخ شادست

تو را از شوکت و عزت نهاد است

تمام نام و ننگ مرز ایران

شده مجموع زیر نام‌گرگان

متن تبریک روز گرگان + عکس نوشته و عکس پروفایل گرگان / تاریخچه و شعر گرگان

استوری تبریک روز گرگان

که گرگان ریشه در اسطوره دارد

هزاران نکته مستوره دارد

ز اعصار و قرون صد پند و پیغام

نهفته مام ایران زیر این نام

هزاران زاهد و مفتی و عالم

و دنیایی ز انواع مکارم

تداعی میشود با نام‌گرگان

که فرخ باد بام و شام گرگان

——-

تو را ای ملک‌گرگان دوست دارم

دیارت دوست، چون نیکوست، دارم

تویی در پهلوانی مایه‌ی رشک

ز تو آمد برون تیغ بنی اشک

تو با عنوان گرگان سخت و ستوار

به گیتی سربرآوردی ز اعصار

تو چون خورشید در تاریخ ایران

بلند و باشکوهی و فروزان

———-

ز هر جایی فزون آوازه داری

ز جان برگ، از شرف شیرازه داری

سلام ای خاستگاه عشق و عرفان

تجلی‌گاه بیداری و ایمان

دلم پیوسته در بند هوایت

سر و جانم فدای اعتلایت

که هر جا صحبت از ناموس و نام است

به ذکر نام تو حجت تمام است

———-

تو ای‌گرگان برای جان جانی

از این برتر برایم، هیرکانی

کشید اینجا دگر چون حسن تعبیر

قلم در رقص آمد حین تحریر

که ایرانم چه والا سرزمینیست

که هر ناحیتش زیبانگینیست

ولی گرگان نگینی از زبرجد

و در بین سران نامش سرآمد

———-

به پای نام این پاکیزه این خاک

چه سرهایی که درغلتیده در خاک

که تاگرگان ز صدها معبر خون

گذشت و آمد اینک تا به اکنون

چنین بودست، زین پس هم چنان باد

و نام پاک‌گرگان جاودان باد

نظرات