مصدق معاون اول قوه قضاییه کیست +‌‎بیوگرافی و سوابق و فرزندان

0

حجت الاسلام محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه می باشد. او در سال ۱۳۴۱ در تبریز متولد شد و دارای همسر و فرزند می باشد. محمد مصدق از فروردین ۱۳۹۸ و به معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه در دولت رئیسی منصوب شد.

بیوگرافی محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه کیست

حجت الاسلام مصدق از مدیران ارشد دستگاه قضا و از قضات معتمد رؤسای چند دوره اخیر قوه قضائیه می باشد که در رده های مختلف مدیریتی سال ها فعالیت داشته است. او در زمانی که رئیس دیوان عدالت اداری و سرپرست معاونت حقوقی قوه قضائیه بود، به عنوان معاون اول قوه قضائیه انتخاب شد.

مصدق معاون اول قوه قضاییه کیست +‌بیوگرافی و سوابق و فرزندان
سوابق

محمد مصدق، از ۱۴ سالگی وارد حوزه علمیه تبریز و سپس قم شد. او در قم شاگرد روحانیونی چون میرزا جواد تبریزی و محمد فاضل لنکرانی بوده‌است. بر پایه وبگاه پژوهشکده حقوق و قانون ایران تحصیلات او بیش از ۱۰ سال خارج فقه و اصول سطح چهار و برابر دکترا است.

محمد مصدق، مصدق معاون اول قوه قضاییه از سال ۱۳۷۱ کار قضایی خود را به عنوان دادیار در سازمان قضایی نیروهای مسلح آغاز کرد و به ترتیب به ریاست دادگاه، مدیرکلی و معاون قضایی این سازمان رسید. محمد مصدق کهنمویی در سال ۱۳۹۱ به معاونت بررسی و پیشگیری دادستانی دادگاه ویژه روحانیت رسید.

انتصاب به عنوان معاون اول قوه قضاییه

در دوره ریاست آیت‌الله رئیسی، محسنی‌اژه‌ای معاونت قوه قضائیه را در اختیار گرفت و حجت‌الاسلام محمد مصدق که همزمان رئیس دیوان عدالت اداری و سرپرست معاونت حقوقی قوه قضائیه بود به عنوان معاون اول قوه قضائیه انتخاب شد.

به این ترتیب محمد مصدق در جایگاهی قرار گرفت که در آن ساماندهی هم‌افزایی مجموعه‌های درون قوه قضائیه و نیز همکاری و ارتباط مؤثر قوه قضائیه با قوه مقننه و دولت، مأموریت اصلی و مهم است.

محمد مصدق کیست

محمد مصدق کهنموئی، مناصب قضائی مهمی را در اختیار داشته است؛ معاون اول دادستان کل کشور در دوره ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی، معاون حقوقی قوه قضائیه و رئیس دیوان عدالت اداری در زمان ریاست آیت‌الله رئیسی و هم‌اکنون هم معاون اول قوه قضائیه در زمان ریاست حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای.

به این مناصب قضاوتی و مدیریتی، عضویت در شورای پژوهش پژوهشکده حقوق و قانون ایران را هم باید افزود؛ معاون اول قوه قضائیه آثاری متعددی از جمله «نگرش علمی کاربردی جرم کلاهبرداری»، «مسئولیت مرتکب به پرداخت هزینه‌های درمانی مازاد بر دیه» و … را به رشته تحریر درآورده است.

داشتن مدرک سطح ۴ حوزه (معادل دکتری) و گذراندن خارج فقه و اصول، در کنار سابقه قضاوت و مدیریت در سطوح عالی دستگاه قضا سبب شده تا مدیرمسئول سابق فصلنامه دادستانی ویژه روحانیت از جمله حقوقدانان قوه قضائیه محسوب شود که در ارائه نظریه مجازات جایگزین حبس، پیشگام محسوب شود.

بیوگرافی محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه کیست +‌بیوگرافی و سوابق و فرزندان

فرزندان

محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه، همچنین با بیان اینکه فرزندان تعدادی از مسئولان نظام در خارج از کشور تحصیل می‌کنند اما این فرصت برای دیگر اقشار جامعه مهیا نیست، از مجلس خواسته بود تا طرحی را تصویب برساند که بر اساس آن فرزندان مسئولان نظام مجاز به تحصیل در خارج از کشور نباشند.

ریاست دیوان عدالت اداری

آیت‌الله رئیسی طی حکمی، حجت‌الاسلام مصدق را به ریاست دیوان عدالت اداری منصوب کرد. دیوان عدالت اداری در پیشگیری از اقدامات خلاف قانون دستگاه‌های اداری و اجرایی نقش بسیار مهمی دارد و ملجأ و پناه مردم در این موارد است؛ برای تحقق وظایف و تکالیف دستگاه قضائی مقرر در اصل ۱۵۶ قانون اساسی، دو بازوی مهم در خود قانون اساسی تعریف شده است که در اصول ۱۷۳ و ۱۷۴ مضبوط هستند و آنها عبارتند از: تکالیف و مسئولیت‌های سازمان بازرسی کل کشور که ناظر بر حسن انجام امور و اجرای صحیح قوانین است و تکالیف و مسئولیت‌های دیوان عدالت اداری که ناظر بر رسیدگی به تظلمات و شکایت‌های مردم از مأمورین و واحد‌های حکومتی و همچنین بررسی آیین‌نامه‌های دستگاه‌های اجرایی از حیث انطباق با قانون و شرع است.

نظرات