کفپوش آرملات چیست؟ بررسی مهمترین کاربرد و نحوه ی اجرای آن

0

مقدمه : کفپوش آرملات، یکی از مقاوم ترین کفپوش های بتنی موجود در سطح کشور می باشد که علاوه بر مقاومت سایشی و فشاری بالا به واسطه استفاده از سنگدانه های معدنی زیبایی خاصی را نیز به سطح هدیه می دهد.

در گذشته برای اجرای کف سازی صنعتی، از کفپوش های سنتی مانند موزاییک و سنگ استفاده می‌شده است. اگرچه استفاده از این مصالح تا حدی، نیازها را برآورده و مقاومت فشاری و خمشی را در حد متوسط تأمین می‌کرد اما معایبی از جمله عدم پایداری در برابر سایش و فرسودگی، عدم یکپارچگی سطح و احتمال شکستگی و جداشدگی در اثر تردد سنگین و همچنین سرعت اجرای پایین از دغدغه های متخصصین فعال در حوزه کفسازی جهت استفاده از این مصالح بوده است.

کارشناسان شرکت تولیدی صنعتی آرملات با اندیشه در جهت رفع این کمبودها و شناخت نیاز به یک کفسازی مقاوم در صنعت ساختمان، بر آن شدند که محصولی تولید نمایند تا پاسخگوی نیاز این حوزه از صنعت ساختمان باشد. در سال ۱۳۶۶ و پس از چند سال تحقیق و توسعه کارخانه این شرکت در شهر دلیجان ساخته و در سال ۱۳۶۷ محصول خود را به نام کفپوش آرملات به حوزه صنعت و ساختمان معرفی و عرضه نمود.

کفپوش آرملات

کفپوش آرملات چیست؟

آرملات کفپوش بتنی بسیار مقاوم در برابر سایش است که با تلفیق سنگدانه‌های معدنی با مقاومت بسیار بالا، سیمان و افزودنی های خاص در طیف رنگ های مختلف تولید می‌گردد و با سطحی سنگدانه ای جلوه خاصی را در ذهن بیننده تداعی می‌نماید. اگرچه در ترکیبات و تولید محصول آرملات از میلگرد و دانه­های فلزی استفاده نمی‌گردد، لیکن انتخاب سخت­دانه­های­کانی مانند گرانیت، کوارتزیت و پاره‌ای از مواد شیمیائی و سیمان توانسته است، مقاومت فشاری۸۰ MPa  و مقاومت خمشی  MPa  ۱۰را به این محصول بدهد. آرملات از گرانول­هایی با قطر ۷۵/۰ تا ۱۰ میلی‌متر و سختی ۶ تا ۸ در مقیاس موس (Mohs) تولید می‌گردد.

لایه آرملات بر اساس تردد مورد انتظار در ضخامت یک تا دو سانتیمتر بر روی بتن تازه اجرا شده و سطح آن به وسیله ماله سینی و پروانه‌ای پرداخت می‌گردد. بعد از گذشت دروه کیوراسیون بتن (۲۸ روز) توسط دستگاه ساب رویه سطحی (شیرابه سیمان) از روی سطح برداشته می‌شود تا سنگدانه‌ها نمایان شوند. این ساب میتواند هم به صورت معمولی و هم به همراه آرموگلس که مواد نفوذگر بر پایه سیلیکات لیتیوم می‌باشد، صورت پذیرد که باعت افزایش مقاومت سایشی، مقاومت در برابر نفوذ آب و روغن و همچنین زیبایی دو چندان آرملات می‌گردد.

کفپوش آرملات

کاربرد کفپوش آرملات

این کفپوش به واسطه میزان مقاومت و کیفیت بالایی که دارد در طیف وسیع صنایع کاربرد دارد. از مهمترین کاربرد های این کفپوش را می توان در خطوط تولید صنایع خودرو سازی، هلی ‌پد، فرودگاه و آشیانه هواپیما  پالایشگاه ها و صنایع پتروشیمی، صنایع دفاعی، صنایع کشتی‌سازی ، سوله مواد غذایی، بیمارستان ها و مراکز درمانی، انبارهای عمومی، نمایشگاه ها و موزه ها، سردخانه های صنعتی، سالن های با تردد بالا مانند ایستگاه های مترو و راه آهن اشاره کرد..

مزایای کفپوش آرملات

از مهمترین مزایای این کفپوش می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مقاومت فشاری و سایشی فوق العاده، فاقد جمع شدگی، مقاومت در برابر حریق و غیرقابل اشتعال، هزینه کمتر و مقرون به صرفه نسبت به سایر محصولات رایج در بازار، مقاومت عالی در تردد سنگین، عدم تولید گرد و غبار و نظافت راحت، طیف رنگی مختلف، مقاوم در برابر اسید و قلیاهای ضعیف، مقاوم در برابر یخ زدگی اشاره کرد.

مراحل اجرای کفپوش آرملات

۱-آرماتوربندی

با توجه به شرایط پروژه و زمان‌بندی عملیات ساختمانی، در هر مرحله آرماتوربندی، لازم است آرماتوربندی کف طبق نقشه­های اجرایی بر روی خرك­هاي پلاستيكي (spacer) انجام گردد و نحوه کارگذاری خرک‌ها به‌گونه‌ای باشد كه

شبكه آرماتور تحت وزن كارگر هنگام بتن‌ریزی جابجايي نداشته باشد. رعایت پوشش بتن روی میلگرد (cover) حداقل ۷ سانتیمتر مطابق آئین نامه الزامی می باشد.

۲- قالب‌بندی

کف هر محوطه اجرایی برحسب عملیات اجرا، شمالی/جنوبی یا شرقی/غربی به عرض حداكثر ۳ متر توسط پروفيل قوطي به‌عنوان قالب بتن تقسيم مي­شود. در صورت نداشتن محدوديت عمقي، براي ثابت نگه‌داشتن قالب (قوطي) از میلگردهایی كه از قبل آماده شده، استفاده مي­گردد. (البته در صورت لزوم می‌توان از روش‌های جايگزين استفاده نمود). قالب­ها به‌صورتي تنظیم گردند كه تراز روي قالب (قوطي) منطبق بر سطح نهائی اجرا باشد.

۳- اجراي بتن‌ریزی كف

در اين مرحله با توجه به اجراي قالب­بندي­ها به‌صورت نواري، بتن با ویژگی مقاومت حداقل ۳۰ مگاپاسکال به‌صورت آماده توسط تراك ميكسر حمل و با قرارگيري ميكسر در مجاورت پمپ بتن، به داخل قالب­ها تخلیه مي­گردد، قبل از بتن­ريزي تراز قالب­ها توسط نقشه­بردار كنترل نهايي می­شود. عمليات بتن­ريزي به‌صورت يك خط در ميان صورت می­گیرد و با رعايت همپوشاني ميلگردها، نسبت به اجراي بتن­ريزي در خطوط خالي اقدام خواهد شد. در مرحله بعدی جهت اجرای درزهای اجرایی و انبساطی (Construction Joint & Expansion Joint) با رعایت فواصل تعیین‌شده و همچنین با در نظر گرفتن مراحل بستن آرمــاتور که قبل از بتن­ریزی انجام‌شده، نسبت به ادامه بتن­ریزی اقدام خواهد شد.

۴- اجراي آرملات و پرداخت سطح نهايي

پس از ريختن بتن در محل موردنظر، تراز و شمشه نمودن سطح بتن زیرین به­صورت اره­کشی  به‌نحوی انجام می‌گردد که سطح تمام‌شده  به­اندازه ضخامت لایه آرملات پایین­تر از سطح تمام‌شده نهایی کف‌سازی باشد، سپس با گیرش اولیه بتن (سطح بتن به قدری سخت شده باشد که بتواند وزن آدمی را پذیرا باشد ولی جای عاج کفش روی بتن باقی بماند) لایه آرملات اجرا گردیده و  پس از آماده‌سازی و اجرای لایه آرملات و شمشه­کشی و گذشت زمان گیرش اولیه ، ماله پروانه ای با سینی جهت تسطیح سطح نهایی کار اجرا و پس از گذشت زمان مورد­نیاز، ماله پروانه­ای بدون سینی جهت پرداخت نهایی در چندین مرحله متوالی بر روی سطح کار اعمال می­گردد.

۵- اجراي برش روي سطوح تمام‌شده کف

پس از اتمام عمليات بتن و کف‌سازی، به منظور کنترل ترک‌هاى احتمالى در سطح، محل اضلاع اسلب‌ها  كه در نقشه مشخص گرديده با كاتر (cutter) با عرض ۳ تا ۵ میلی‌متر و با عمق ۳/۱ ضخامت دال  برش داده خواهد شد. لازم به ذكر است كه اين عمليات (اجراي درزهاي اجرايي) پس از گذشت مدتی از اتمام کار برحسب فصول كار و دماى محيط انجام خواهد شد.

۶- ساب­زنی و کفسابی

پس از اتمام عملیات اجرایی و با توجه به شرایط محیط (حدود ۱۰ روز بعد) عملیات ساب‌زنی روی پوشش آرملات اجرا می­گردد. اجرای فرآیند کفسابی  باعث برداشته شدن شیره سیمان و نمایان شدن سنگدانه­های آرملات می‌شود.

۷- پر نمودن درزهاي سطح

در پایان کار درزهاي عرضي ایجادشده و درزهاي طولي به‌وجود آمده با مواد پر­كننده که بر پــــایه پلی‌یورتان می­باشند پرگرديده­ و بندكشي مي­گردد.

کفپوش آرملات

جمع بندی

آرملات، امروزه با ۳۵ سال تجربه اندوزی و با تکیه بر دانش نیروهای متخصص خود،  مهمترین تولیدکننده روکش مواد سخت بتنی در خاورمیانه می باشد. لازم به ذکر است به دلیل کیفیت بسیار مطلوب محصول کفپوش صنعتی آرملات و از طرفی عدم وجود قانون برندینگ، متاسفانه در دهه های ۸۰ و ۹۰ شرکت های مختلفی محصولات خود را با نام آرملات تولید و عرضه نمودند که تماما کپی ناقص و فاقد کیفیت از محصول کفپوش صنعتی شرکت تولیدی صنعتی آرملات می باشد.

برای مشاوره ، بازدید فنی کارشناسان و یا استعلام قیمت ، با دفتر مرکزی شرکت به شماره ۰۲۱۵۸۴۳۹ تماس حاصل فرمایید./۲۰۹۳۵۲

منبع: کفپوش آرملات

نظرات