۲۸ صفر ۱۴۰۲ چند شنبه است +‌تاریخ رحلت پیامبر و ۲۸ صفر ۱۴۰۲ چندم است؟

0

۲۸ صفر ۱۴۰۲ چند شنبه است +‌تاریخ رحلت پیامبر و ۲۸ صفر ۱۴۰۲ چندم است؟

پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ صفر ۱۴۴۴ تاریخ رحلت پیامبر اكرم (ص) می‌باشد. این روز در تقویم شمسی در ایران تعطیل رسمی می باشد.

تاریخ ۲۸ صفر ۱۴۰۲ امسال پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۲ و رحلت پیامبر اکرم است. این مناسبت یکی از مناسبت های مهم در تاریخ مسلمانان است و جزو تعطیلی های رسمی به شمار می آید.

۲۸ صفر ۱۴۰۲ چند شنبه است +‌تاریخ رحلت پیامبر و 28 صفر 1402 چندم است؟

تاریخ رحلت پیامبر اكرم و ۲۸ صفر ۱۴۰۲ کی و چند شنبه است

۲۸‌صفر ۱۴۴۴ و ۲۳ شهریور ماه سال ۱۴۰۲ سالروز رحلت پیامبر اكرم می‌باشد.

رحلت پیامبر ۱۴۰۲

تاریخ شمسی: پنجشنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ میلادی: ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۳
تاریخ قمری: ۲۸ صفر ۱۴۴۵

تاریخ رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) در تاریخ بیست و هشتم صفر می باشد.

تاریخچه

حضرت محمد (ص) در سال ۱۱ هجری درسن ۶۳ سالگی از دنیا رفت. ابوالقاسم، ابوابراهیم، ​​و ملقب به مصطفی یکی از نام های او (علیه السلام) در قرآن است. مادر ایشان، خانم آمنه بنت وهب بن عبد مناف الزهری است. آن حضرت (علیه السلام) در هفدهم ربیع الاول سال فیل سال ۵۷۱ میلادی در مکه مکرمه به دنیا آمد و او را سال فیل نامیدند. چون مکه در معرض تجاوزات ابرهه حبشی صاحب لشکر فیل قرار گرفت، خداوند نقشه آنها را گمراه کرد، چنانکه در سوره فیل قرآن کریم آمده است.

رحلت حضرت پیامبر اکرم و شهادت حضرت امام حسن در یک روز است، هر چند بنا به روایاتی، شهادت امام حسن مجتبی در ۷ صفر می باشد. اما ۲۸ صفر به بر اثر محاسباتی به واقعیت نزدیکتر است. امام در این روز در سال ۵۰ هجری امام حسن مجتبی (علیه السلام) به شهادت رسید. بنابر قولی آن حضرت در ۷ صفر و بنابر قولی دیگر در ۵ ربیع الاول واقع شده است.
جعده دختر اشعث اشعث بن قیس با زهری که معاویه برای او فرستاده بود آن حضرت را مسموم کرد. معاویه همراه با زهر صد هزار درهم فرستاد و وعده کرد که او را به عقد یزید[لعنة الله علیه] در آورد ولی به وعده خود وفا نکرد. مسمومیت حضرت چهار روز طول کشید و پس از ظهور اثرات سم بر بدن مبارک و فرارسیدن وقت شهادت به سید الشهدا (علیه السلام) فرمودند : مرا مسموم کرده اند و پاره های جگرم داخل طشت است. من می دانم چه کسی مرا مسموم کرده است ولی یه حقی که بر شما دارم در این باره حرفی نزنید.

نظرات