ماجرای افشاگری سیما ثابت مجری اخراجی شبکه ایران اینترنشنال درباره فرداد فرحزاد و استعفا

0

ماجرای افشاگری سیما ثابت مجری اخراجی شبکه ایران اینترنشنال علیه فرداد فرحزاد و استعفا

چت های افشاگری سیما ثابت مجری شبکه ایران اینترنشنال از آزار فرداد فرحزاد و و تحت آزار قرار گرفتن توسط فرداد فرحزاد باعت شده تا برخی علت استعفای سیما ثابت را همین موضوع بدانند.

سیما ثابت با نام اصلی زهرا شهرکی مجری شبکه ایران اینترنشنال، شب گذشته در برنامه چشم انداز رسما از ایران اینترنشنال جدا شد و گفت: به دلیل کرامت انسانی از این شبکه جدا شدم.

ماجرای سیما ثابت و فرداد فرحزاد به نظر می رسد برای داغ کردن خبر کناره گیری این مجری زاهدانی ایران اینترنشنال است و به نوعی شوآف روی این قضیه برای مهمتر جلوه دادن استعفا باشد.

برنامه «چشم‌انداز با اجرای سیما ثابت»، اخرین برنامه و اجرای وی در شبکه ایران اینترنشنال بود. مشخص نیست مسیر فعالیت جدید او به کجا ختم می شود و آیا او دوباره به عنوان مجری فعالیت می کند یا خیر هنوز چیزی معلوم نیست

ماجرای افشاگری سیما ثابت مجری اخراجی شبکه ایران اینترنشنال درباره فرداد فرحزاد و استعفا

علت استعفا

سیما ثابت مجری برنامه چشم‌انداز در شبکه ایران اینترنشنال شب گذشته رسما از این شبکه جدا شد. او با انتشار منتی علت استعفای خود را کرامت انسانی بیان کرد. البته این اشاره به کرامت انسانی مربوط به تغییر احتمالی سیاست‌های شبکه ایران اینترنشنال باشد. اما بیشتر کاربران می گویند: او به دلیل تغییر سیاست های عربستان و آشتی ایران با سعودی ها از ایران اینترنشنال استعفا داد و حالا با کرامت انسانی را به رخ مردم می کشد.

متن استعفای سیما ثابت بدین شرح بود:

از تلویزیون ایران اینترنشنال استعفا دادم و تعطیلی و پایان کار برنامه «چشم‌انداز با سیما ثابت» را اعلام می‌کنم. ناگزیر شدم بین کار در شرایطی خاص و کرامت انسانی‌، دومی را انتخاب کنم.

در این دوران، تلاش کردم صدای مردم ایران باشم، از وجدان فاصله نگیرم و حقیقت را روایت کنم. بی‌طرف نبودم. بدون هیچ تردیدی روزنامه‌نگاری حقیقت‌محور و مردم‌محور را پیش گرفتم. در همه این سالها تحت شدیدترین حملات بودم، اما باور داشتم راهی که می‌پیمایم، درست است. تلاش برای شنیده‌شدن صدای مردم، نقشه راه من بود.
حتی لحظه‌ای خودم را جدا از مردم ندانستم. درد آنها درد من بود، امید آنها امید من بود، و صدای من، بازتابی از صدای آنا و شاید احترام و لطفی که بسیاری از این مردم شریف، هر کجا و در هر فرصتی به من نشان می‌دادند، به این دلیل بود که آنها در من، خودشان را می‌دیدند. و چه شرافتی، چه افتخاری بزرگ‌تر از این؟

در ماههای اخیر، بعد از انتقال برنامه‌ها از لندن به واشینگتن، سربلندم که به قدرت هرگز باج ندادم.

در واشینگتن، شرایط کاری عجیب و جدیدی ظاهر شد که ادامه کار را برای تیم کوچک ما عملا غیرممکن کرد. تلاش ما برای حل چالش‌ها، در یک روند چند ماهه، بی‌نتیجه ماند. در عمل با روندی روبرو شدیم که نتیجه درازمدتش، می‌توانست تضعیف یکی از موثرترین برنامه‌های فارسی‌زبان باشد، چیزی که من و سردبیرارشد(سابق) برنامه‌های گفتگو محور ایران اینترنشنال، سامان رسول‌پور، نخواستیم بخشی از آن باشیم.

واضح است که پایان برنامه «چشم‌انداز با سیما ثابت»، برای ما ناخوشایند است و‌ شخصا آن را به نفع مخاطبان نمی‌دانم.

به مردم قول می‌دهم که اینجا ایستگاه آخر نیست. مسیر ادامه دارد. همیشه، همه جا، کنارشان خواهم بود. همانطور که برنامه «چشم‌انداز با سیما ثابت» نوع دیگری از تجربه برنامه‌سازی تلویزیونی را در فضای رسانه‌های فارسی‌زبان‌عرضه کرد.

برای همه روزنامه‌نگاران و همکاران، که در این سالها، زحمت زیادی کشیدند و در هفته‌های اخیر بعد از استعفا، از هیچ حمایت و محبتی دریغ نکردند، صمیمانه آرزوی موفقیت می‌کنم. کار کردن با آنها، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی است و به آن می‌بالم.

تا دیداری دیگر، وقت شما بخیر، ایام به کام.

ماجرای سیما ثابت مجری شبکه ایران اینترنشنال و آزار فرداد فرحزاد

افشاگری سیما ثابت درباره تحت آزار قرار گرفتن توسط فرداد فرحزاد نیز حسابی جنجالی شده! برخی از اکانت‌های نزدیک به جریانات رسمی در ایران، با انتشار یک اسکرین‌ شات از چتی منتسب به سیما ثابت، مدعی شده‌اند که سیما ثابت تحت آزار فرداد فرحزاد بوده! این اکانت‌ها به آن بخش متن استعفای سیما ثابت اشاره دارند که از کرامت انسانی گفته.

علت دیگر استعفای سیما ثابت، سامان رسول پور است، برخی می‌گویند، ظاهرا رسول‌پور در کار رسانه، بیشتر شبیه یک کنشگر سیاسی عمل می‌کند تا یک فعال رسانه، همین خصلت او موجب فشار به کسانی چون سیما ثابت شده، فرضیه‌ای که طرفداران زیادی ندارد.

واکنش ها

چت خصوصی لو رفته از سیما ثابت با یکی از فالورهایش نشان می دهد که علت استعفای سیما ثابت آزار جنسی فرداد فرحزاد بوده، البته آقای فرحزاد که از سیما ثابت از مجریان قدیمی تر شبکه اینترنشنال است، تاکنون به این هجمه ها پاسخ نداده و واکنش نشان نداده است.

ماجرای سیما ثابت و آزار فرداد فرحزاد به نظر می رسد برای داغ کردن خبر کناره گیری این مجری زاهدانی ایران اینترنشنال است و به نوعی شوآف روی این قضیه برای مهمتر جلوه دادن استعفا باشد.

برخی اکانت‌ها و رسانه‌های چون فرهیختگان، با بازنشر یک توئیت از سیما ثابت که در میانه اعتراضات از پایان جمهوری اسلامی گفته بود، به او طعنه می‌زنند که خودت پایان یافتی و جمهوری اسلامی برقرار ماند!

———–

برخی از او با نام زهرا شهرکی یاد می‌کنند، مشابه همان اتفاقی که درباره مسیح علی‌نژاد هم چندین بار رخ داده و برخی اکانت به وقت تمسخر او را با نام معصومه قمی‌نژاد یاد می‌کنند.

نظرات