چند روز در هفته باید بدنسازی رفت؟

0

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای بسیاری از افراد ایجاد می‌شود، این است که چند روز در هفته باید بدنسازی کار کنیم؟ برای حجم چند روز در هفته تمرین کنیم؟ چند روز در هفته شکم کار کنیم؟ پاسخ به این سوالات چندان ساده نیست. زیرا ابتدا باید وضعیت جسمانی و متابولیسم بدن شما مورد بررسی قرار گیرد. ممکن است آمادگی جسمانی بالایی داشته باشید. در این حالت می‌توانید بیشتر از سایر افراد ورزش کنید و تمرینات بدنسازی انجام دهید. افرادی که به تازگی فعالیت‌های ورزشی و تمرینات بدنسازی را شروع کرده‌اند، آمادگی جسمانی کافی برای حرکات قدرتی ندارند.

 فواید بدنسازی

به همین دلیل باید از بازه‌های زمانی کوتاه شروع کنند و به مرور زمان، تعداد روزهای ورزش را افزایش دهند. علاوه بر این، تعداد روزهای بدنسازی به اهداف ورزشی شما بستگی دارد. آیا قصد دارید وزن کم کنید؟ برای حجم گرفتن به باشگاه می‌روید؟ صرفاً قصد دارید یک برنامه تمرینی بدنسازی را دنبال کنید؟ با توجه به اهداف ورزشی شما، تعداد روزهای بدنسازی متفاوت خواهد بود یک قانون کلی در این باره وجود دارد که چندان دقیق نیست.

به طور کلی برخی مربیان ورزشی معتقد هستند، ورزشکاران باید ۳ تا ۵ بار در هفته حرکات بدنسازی انجام دهند. همچنین هر جلسه باید بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت باشد. اگر تازه کار هستید، پیشنهاد می‌کنیم ۲ تا ۳ جلسه در هفته به باشگاه بروید و تمرینات بدنسازی انجام دهید. در ادامه به طور کامل توضیح می‌دهیم که چند بار در هفته باید بدنسازی رفت. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

یک جلسه بدنسازی چقدر باید باشد؟

یکی دیگر از مهم‌ترین سوالاتی که برای ورزشکاران تازه کار ایجاد می‌شود، این است که یک جلسه بدنسازی چقدر طول می‌کشد؟ برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا باید به برنامه ورزشی خود توجه داشته باشید. چند بار در هفته به باشگاه می‌روید؟ اگر یکی از معدود افرادی هستید که هر روز به باشگاه می‌روند و تمرینات بدنسازی انجام می‌دهند، می‌توانید محدوده زمانی انجام حرکات بدنسازی را کاهش دهید. به عنوان مثال ۴۵ دقیقه تا یک ساعت برای یک جلسه بدنسازی کفایت می‌کند. البته ممکن است با توجه به نظر مربی ورزشی شما، این بازه زمانی کاهش یا افزایش یابد.

البته این محدوده زمانی برای افرادی مناسب است که حداقل ۳ تا ۵ بار در هفته حرکات بدنسازی را انجام می‌دهند. اگر به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم در انجام دادن تمرینات ورزشی زیاده‌روی نکنید. به عنوان مثال، می‌توانید با جلسات ورزشی کوتاه مدت در بازه زمانی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه شروع کنید. به مرور زمان آمادگی جسمانی بدن شما افزایش می‌یابد. بنابراین قادر خواهید بود مدت زمان انجام تمرینات ورزشی را افزایش دهید. البته نوع تمرینی که انجام می‌دهید، بر این بازه زمانی موثر است.

می‌توان در کنار انجام فعالیت‌های ورزشی، از یک رژیم غذایی سالم یا مکمل‌ها کمک گرفت. برخی مکمل‌ها به عنوان بهترین چربی سوز بدنسازی عمل می‌کنند و تاثیر بسیار زیادی بر کاهش وزن دارند. برای دریافت برنامه رژیم غذایی یا برنامه بدنسازی، بهتر است به مجموعه فیت کلاب مراجعه کنید. مربیان این مجموعه، مدت زمان مناسب برای انجام فعالیت‌های ورزشی را به شما پیشنهاد می‌کنند. همچنین تا زمان رسیدن به تناسب اندام، با شما همراه هستند. کافی است با کارشناسان مجموعه فیت کلاب تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید.

استراتژی برای تمرین بدنسازی

چند وقت یکبار حرکات بدنسازی را انجام دهیم تا نتیجه بگیریم؟

اگر قصد دارید لاغر شوید یا به تناسب اندام برسید، باید یک برنامه ورزشی مناسب را دنبال کنید. اگر قرار باشد امروز به باشگاه بروید و جلسه بعدی را به یک ماه آینده موکول کنید، قطعاً نتیجه نخواهید گرفت. بنابراین بهتر است برای دریافت نتیجه بهتر و رسیدن به تناسب اندام، در فواصل زمانی کوتاه به باشگاه بروید. یکی از مهم‌ترین مزایای تمرینات قدرتی، این است که متابولیسم و سوخت و ساز بدن شما را افزایش می‌دهند. یعنی حتی بعد از به پایان رسیدن تمرینات و زمانی که در حال استراحت هستید، بدن شما در حال تجزیه سلول‌های چربی می‌باشد.

این مسئله ممکن است تا ۲۴ یا ۴۸ ساعت ادامه پیدا کند. بنابراین بهتر است بین جلسات تمرینی، حداقل یک یا دو روز فاصله بگذارید. اگرچه می‌توان هفته‌ای یک یا دو بار حرکات بدنسازی را انجام داد، ولی ممکن است در مدت زمان طولانی‌تری به نتیجه برسید. متخصصان و مربیان ورزشی معتقد هستند؛ تداوم و استمرار در تمرینات بدنسازی، می‌تواند زودتر شما را به نتیجه ایده‌آل خود برساند. البته اهداف ورزشی نیز بر این مسئله تاثیرگذار هستند. به عنوان مثال افرادی که برای افزایش حجم توده‌های عضلانی ورزش می‌کنند، باید روزهای بیشتری را در باشگاه بدنسازی سپری کنند.

البته توجه داشته باشید که کیفیت نباید قربانی کمیت شود. مهم‌ترین مسئله، کیفیت تمرینات ورزشی است. اگر صرفاً به روزها یا مدت زمان ورزش کردن توجه داشته باشید، از کیفیت انجام حرکات ورزشی غافل خواهید شد.

فواید انجام تمرینات بدنسازی به صورت مداوم چیست؟

همانطور که گفته شد، تمرینات بدنسازی باید به صورت مداوم انجام شوند تا نتیجه بخش باشند. اما سوال این است که چرا؟ بدنسازی یک رشته ورزشی فوق‌العاده برای تقویت عضلات و ماهیچه‌های بدن است. این ورزش نمی‌تواند در مدت زمان کوتاه مثل یک شب یا یک هفته، فرم بدن شما را تغییر دهد. اما به مرور زمان، تاثیر بسیار زیادی بر تناسب اندام و بهبود فرم ظاهری بدن دارد. بنابراین برای رسیدن به وزن ایده‌آل خود، باید صبور باشید. تداوم و استمرار، مهم‌ترین مسائلی هستند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

انجام منظم حرکات بدنسازی، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که بسیاری از ورزشکاران مبتدی به آن بی‌توجه هستند. فردی را تصور کنید که به صورت نامنظم به باشگاه بدنسازی مراجعه می‌کند. چنین فردی حتی بعد از گذشت شش ماه، ممکن است تغییراتی در وزن یا فرم اندام خود مشاهده نکند. در نتیجه، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد یا ناامید می‌شود. مطالعات نشان داده است انجام مداوم تمرینات بدنسازی یا سایر حرکات ورزشی، بر بهبود سلامت ذهنی و جسمی تاثیرگذار است. ورزش کردن مداوم، باعث ترشح آندورفین می‌شود و تاثیر بسیار زیادی بر بهبود خلق و خو دارد.

علاوه بر این، محیط اجتماعی باشگاه به شما کمک می‌کند تا از انزوا و افسردگی فاصله بگیرید و انگیزه بیشتری برای رسیدن به تناسب اندام داشته باشید. ورزش کردن با دوستان یا همکاران، نوعی احساس حمایت و ارتباط اجتماعی در شما ایجاد می‌کند.

تمرینات قدرتی چیست؟

برای لاغر شدن چند روز در هفته باید بدنسازی رفت؟

در بخش‌های قبلی به طور کامل توضیح داده شد که اهداف ورزشی شما اهمیت بسیار زیادی دارد و بر تعداد روزهای ورزش تاثیرگذار است. اگر برای لاغر شدن و کاهش وزن تمرینات بدنسازی را انجام می‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم حداقل دو تا سه روز در هفته به باشگاه بروید یا فعالیت‌های ورزشی را در خانه انجام دهید. البته برای تعیین دقیق تعداد روزهای بدنسازی در هفته، باید مدت زمان هر جلسه تمرینی و نوع تمرینات مشخص شود. به عنوان مثال افرادی که اضافه وزن شدیدی دارند، ممکن است به جلسات طولانی‌تر و روزهای بیشتری نیاز داشته باشند.

متاسفانه بسیاری از افراد به دنبال برنامه‌های تمرینی بدنسازی سنگین هستند تا سریع‌تر لاغر شوند. این برنامه‌ها آسیب بسیار زیادی به بدن وارد می‌کنند. بنابراین بهتر است برای ورزش کردن تحت نظر یک مجموعه حرفه‌ای قرار بگیرید. علاوه بر این بهتر است در کنار تمرینات بدنسازی، یک رژیم غذایی مناسب را دنبال کنید. در این حالت، زودتر به نتیجه دلخواه خود می‌رسید. افرادی که به کاهش وزن فکر می‌کنند، باید حتماً از برنامه‌های غذایی مناسب و برنامه‌های تمرینی استفاده کنند.

مقدار کاهش وزن شما، به عوامل مختلفی مثل تعداد روزهای تمرین، شدت تمرینات ورزشی و همچنین نوع برنامه رژیم غذایی بستگی دارد. اگر قصد دارید در مدت زمان کوتاه‌تری وزن کم کنید، بهتر است ۴ تا ۵ روز در هفته تمرینات بدنسازی انجام دهید.

برای افزایش حجم چند روز در هفته تمرین کنیم؟

اگر قصد دارید حجم توده‌های عضلانی را با استفاده از برنامه تمرینی بدنسازی افزایش دهید، پیشنهاد می‌کنیم حداقل سه روز در هفته به باشگاه بروید و ورزش کنید. البته تعیین دقیق روزهای ورزش کار چندان ساده‌ای نیست. زیرا در ابتدا باید تعادل و استقامت بدنی خود را افزایش دهید. تا زمانی که آمادگی جسمانی پایینی داشته باشید، توانایی انجام تمرینات بدنسازی پیچیده را نخواهید داشت.

به عنوان مثال نمی‌توانید وزنه‌های سنگین را از روی زمین بلند کنید. بنابراین حتی سه روز ورزش در هفته برای شما زیاد خواهد بود. اگر استقامت بدنی و آمادگی جسمانی پایینی داشته باشید، باید دردهای عضلانی شدید را تحمل کنید. بنابراین بهتر است برای تعیین دقیق تعداد روزهای بدنسازی، با مربیان حرفه‌ای مشورت کنید.

بررسی کلی

در این مطلب به طور کامل توضیح داده شد که چند بار در هفته باید بدنسازی رفت. واقعیت این است که تعیین دقیق تعداد روزهای بدنسازی، بر عهده مربیان ورزشی حرفه‌ای است. مربیان مجموعه فیت کلاب، ابتدا مسائلی مثل تعداد روزهای تمرین شدت تمرین و اهداف ورزشی شما را مورد بررسی قرار می‌دهند. سپس بهترین برنامه تمرینی بدنسازی را در اختیار شما قرار خواهند داد‌.

این برنامه تمرینی به شما کمک می‌کند تا در یک بازه زمانی کوتاه و مشخص، به تناسب اندام برسید. علاوه بر این، می‌توانید تا زمان رسیدن به وزن مناسب خود با مربیان مجموعه فیت کلاب ارتباط باشید./۲۰۸۸۲۴

نظرات