تفاوت‌ و شباهت‌های سگ هاسکی با مالاموت آلاسکایی

0

در دنیای سگ‌ها، نژادهای مختلفی وجود دارند که از نظر ظاهر، رفتار و خلق و خو شبیه هم هستند. در بین این نژادها، دو نژاد هاسکی سیبری و مالاموت آلاسکایی که برای زندگی در مناطق سردسیر ساخته شدند، بیشتر به چشم می‌آیند. اگرچه ممکن است این دو نژاد سگ در نگاه اول شبیه به هم باشند، اما ویژگی‌های متفاوتی دارند که آنها را از هم متمایز می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد تفاوت‌ها و شباهت‌های نژادهای هاسکی و مالاموت صحبت کنیم و به مرور تاریخچه، نگهداری، تفاوت‌های ظاهری، تربیت پذیری و موارد دیگر هر دو نژاد هاسکی و مالاموت بپردازیم.

  سگ هاسکی در مقابل مالاموت

نگاهی اجمالی به تفاوت و شباهت‌ مالاموت و هاسکی

شباهت ها:

 • رفتاری بسیار دوستانه با انسان دارند.

 • هر دو نژاد دارای پوشش دولایه هستند.

 • دو بار در سال (پاییز و بهار) دچار ریزش مو می‌شوند.

 • سطح انرژی بالا و نیاز به ورزش روزانه دارند.

 • گزینه خوبی برای نگهداری در آپارتمان نیستند.

 • به یک مالک قوی نیاز دارند که به عنوان رهبر گروه به او احترام بگذارند.

 • هر دو نژاد جزو سگ‌های گروه کاری (working) هستند.

تفاوت ها:

 • مالاموت از گذراندن وقت با انسان‌ها لذت می‌برد در حالی که هاسکی بسیار مستقل‌تر و گوشه گیرتر است.

 • مالاموت‌ها عمر کوتاهی دارند و نسبت به هاسکی مشکلات سلامتی بیشتری دارند.

 • هاسکی به گله خود وفادار خواهد بود در حالی که مالاموت به صاحب خود وفادار خواهد بود.

 • مالاموت‌ها سگ‌های بزرگتر و سنگین‌تری هستند در حالی که هاسکی‌ها سگ‌های سبک‌تر و در عین حال سریعتر هستند.

 • هاسکی ترجیح می‌دهد با سگ‌های دیگر زندگی کند، در حالی که یک مالاموت از زندگی با انسان‌ها راضی است.

 • هاسکی بیشتر عمر می‌کند و مشکلات سلامتی کمتری دارد.

 • هاسکی سیبری در مقایسه با مالاموت، کمی باهوش‌ و حیله‌گر‌ است.

نگاهی کوتاه به تاریخچه این دو نژاد سگ

سگ هاسکی سیبری و مالاموت آلاسکایی هر دو سگ های کارگر قطب شمال هستند، اما هاسکی متعلق به سیبری و مالاموت متعلق به آلاسکا است. همچنین این دو نژاد از نظر سوابق کاری مشابه هم هستند.

مالاموت آلاسکا یکی از قدیمی‌ترین سگ‌های سورتمه قطبی است که گمان می‌رود از نوادگان سگ‌های گرگ اصلی باشد که اولین مسافران را از طریق تنگه برینگ به آمریکای شمالی همراهی کردند. آنها برای حمل بار طراحی شده بودند و به عنوان یک تیم برای جابجایی سورتمه‌های سنگین در مسافت‌های طولانی، اغلب با سرعتی آهسته اما پیوسته، کار می‌کردند.

از سوی دیگر، هاسکی سیبری در شمال آسیا پرورش داده شده‌اند و سرعت بیشتری هم دارند. آنها بارهای سبک را با سرعتی سریع حمل می‌کردند و زمانی که در اوایل دهه ۱۹۰۰ برنده شدن در مسابقات سورتمه را آغاز کردند، شهرت بیشتری پیدا کردند.

گروهی از سگ های هاسکی در حال کشیدن سورتمه

تفاوت و شباهت‌های ظاهری هاسکی با مالاموت

در نگاه اول شاید به نظر برسد که سگ هاسکی با مالاموت آلاسکایی تفاوتی ندارد و این دو نژاد شبیه به هم هستند، اما اینگونه نیست. درست است که هاسکی و مالاموت دارای ویژگی‌های ظاهری تقریبا یکسانی هستند، اما چند راه وجود دارد که می‌توانید این دو سگ را از طریق ظاهر آنها تشخیص دهید.

تفاوت‌های ظاهری در پوشش هاسکی و مالاموت عبارتند از:

تفاوت در نوع پوشش:

هاسکی و مالاموت هر دو دارای پوشش‌های ضخیم و دولایه هستند. با توجه به اینکه این دو نژاد برای کار و زندگی در هوای بسیار سرد پرورش داده شده‌اند، داشتن این نوع پوشش برای آنها طبیعی است. با این حال، موهای مالاموت نسبت به هاسکی بلندتر است.

تفاوت در رنگ:

هر دو نژاد دارای رنگ مشابهی هستند. رنگ بندی این دو نژاد سگ از سفید تا سیاه، خاکستری و حتی قهوه‌ای کم رنگ متغیر است. با این حال تفاوت‌های ظریفی در علامت‌های روی بدنشان باهم دارند. به عنوان مثال توله سگ‌های هاسکی اغلب پوشش پر رنگ‌ و متضاد تری نسبت به توله‌های مالاموت دارند. اما با بالا رفتن سن سگ‌ها این تفاوت رنگی کمتر می‌شود. بسیاری از هاسکی‌ها دارای نشانه‌هایی مانند ماسک‌های سفید روی صورتشان هستند که رنگ‌هایی در اطراف یا روی چشم‌ها و پایین بینی‌شان ایجاد کرده است.

در طرف مقابل، مالاموت‌ها معمولا رنگ‌آمیزی ظریف‌تری دارند و همچنین گاهی اوقات دارای نشانه‌های مشخصی روی صورت هستند که انجمن AKC آمریکا این نشانه‌ها را شبیه کلاهی روی سرشان توصیف می‌کند.

شباهت هر دو نژاد هاسکی و مالاموت در رنگشان این است که رنگ زیر شکم هر دو نژاد سگ سفید است.

تفاوت در دُم:

یکی دیگر از تفاوت های قابل توجه بین هاسکی و مالاموت دُم آنهاست. در حالی که دُم هاسکی به سمت پایین است، مالاموت دارای دُمی با موهای پرپشت است که آن را روی پشت خود حمل می‌کند. دم مالاموت مانند یک ستون پَردار است که در هوا موج می‌زند.

تفاوت دُم سگ مالاموت با هاسکی

تفاوت در رنگ چشم‌ها:

در نهایت، حتی کسانی که با نژاد هاسکی سیبری آشنایی چندانی ندارند، حداقل با چشمان آبی چشمگیر آنها آشنا هستند. البته همه هاسکی‌ها این ویژگی را ندارند، برخی از هاسکی‌ها ممکن است یک چشم آبی و یک چشم قهوه‌ای و برخی دو چشم قهوه‌ای داشته باشند. این یک ویژگی مشترک است که هاسکی‌ها را از هم متمایز می کند.

در طرف دیگر اما، چشمان سگ مالاموت معمولا قهوه‌ای تیره یا کهربایی هستند.

اندازه هاسکی و مالاموت

اندازه شاید یکی از قابل توجه ترین تفاوت‌های هاسکی سیبری و مالاموت آلاسکا باشد. اندازه مالاموت، به طرز چشمگیری بزرگتر از هاسکی است.

طبق گفته سایت AKC، قد هاسکی ها معمولا بین ۲۰ تا ۲۴ اینچ (۵۱ تا ۶۱ سانتی‌متر) است. وزن یک هاسکی نر بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم و هاسکی ماده بین ۱۶ تا ۲۲ کیلوگرم است. مالاموت خیلی بلندتر نیست و بین ۲۳ تا ۲۵ اینچ (۵۸ تا ۶۳ سانتی‌متر) قد دارد.

تنها جایی که مالاموت از نظر اندازه از هاسکی جلوتر است، در وزن زیاد آنهاست. مالاموت ماده حدود ۳۴ کیلوگرم و مالاموت نر حدود ۳۸ کیلوگرم است. می‌توان دید که مالاموت‌ها تقریبا ۱٫۵ تا ۲ برابر هاسکی وزن دارند.

تفاوت در مراقبت و نظافت هاسکی و مالاموت

درست است که هر دو سگ نیاز به کمی نظافت دارند، اما هاسکی نسبت به مالاموت نگهداری کمتری لازم دارد. پوشش‌های ضخیم مالاموت‌ها نیاز به برس زدن روزانه دارند، اما در هاسکی برس زدن هفتگی کافیست. حتی بهتر از آن، برنامه حمام کردن است. هاسکی‌ها معمولا کمتر کثیف می‌شوند و خودشان اقدام به تمیز کردن می‌کنند و تنها به چند حمام در سال نیاز دارند.

اما هر دو نژاد سگ، ۲ بار در سال ریزش موی فصلی دارند که نیاز به برس زدن مکرر برای کنترل ریزش مو دارند.

شباهت و تفاوت در خلق‌و‌خو

مالاموت‌های آلاسکا و هاسکی سیبری خلق و خوی مشابهی دارند. هر دو سگ بسیار دوستانه هستند، حتی با افرادی که نمی‌شناسند. در حالی که این دو نژاد سگ برای زندگی با خانواده مفید هستند، اصلا گزینه مناسبی برای نگهداری از خانه به عنوان سگ نگهبان نیستند.

هاسکی و مالاموت هر دو جزو سگ‌های بارکش هستند و نسبت به صاحبشان بسیار وفادار و مهربان رفتار می‌کنند. با این حال، مالاموت یک جنبه مستقل دارد، آنها تمایل دارند بعضی از اوقات کاملا تنها باشند و از آن لذت ببرند. همچنین مالاموت ممکن است گاهی اوقات نسبت به سایر سگ‌ها پرخاشگر باشد.

از سوی دیگر، هاسکی ها بیشتر وقت خود را با خانواده خود می‌گذرانند (چه مردم یا سایر حیوانات خانگی خانگی) و طرفدار تنها ماندن نیستند.

میزان فعالیت و انرژی

این دو نژاد سگ یعنی هاسکی و مالاموت جزو سگ‌های کاری محسوب می‌شوند. این یعنی نیاز به تحرک و فعالیت بالایی دارند. با این حال روش‌های متفاوتی برای تخلیه انرژی و فعالیت در این دو سگ وجود دارد.

هاسکی برای کشیدن سریع سورتمه پرورش داده شده است، در حالی که مالاموت برای حمل بارهای سنگین پرورش داده شده است. امروزه دیگر خبری از سورتمه‌کشی نیست، اما آنها نیاز به کشیدن و حمل کردن را در خودشان احساس می‌کنند. با این حال میتوان فعالیت‌های جایگزین دیگری را برای این دو نژاد تعریف کرد. به عنوان مثال:

هاسکی‌ها دویدن را دوست دارند و می‌توانند تمام تمرینات مورد نیاز خود را در یک حیاط خلوت بزرگ انجام دهند. مالاموت‌ها نیز وقتی به پیاده روی یا شنا می‌روند بهتر عمل می‌کنند و از اینکه کوله پشتی را در پیاده روی حمل کنند لذت می‌برند.

آموزش و تربیت هاسکی و مالاموت

هر دو نژاد سگ هاسکی و مالاموت، سگ‌های باهوشی هستند، اما این بدان معنا نیست که آنها به آموزش مناسب نیاز ندارند. مانند بسیاری از نژادها، هر دو نژاد به آموزش اجتماعی شدن و اطاعت در سنین پایین نیاز دارند. هوش بالای این دو نژاد کمک می‌کند تا سریع‌تر فرامین آموزشی را انجام دهند. هر دو نژاد شخصیتی قاطع و با اراده دراند، پس اگر در سنین پایین به آنها یاد ندهید که رئیس شما هستید، تمایل دارند که به شما مسلط شوند.

هاسکی‌ها غریزه‌ای برای دویدن و فرار دارند و وقتی در حیاطی باشند که حصارکشی نشده باشد، لازم است تا در بند باشند. از سوی دیگر، هاسکی با یک حصار معمولی مهار نمی‌شود. آنها تمایل عجیبی به حفاری و کندن زمین دارند. پس لازم است که حصارها درون زمین کاشته شده باشند.

بیماری‌های رایج در مالاموت و هاسکی

همه نژادهای سگ معمولا دارای یک سری بیماری‌های زمینه‌ای و ارثی هستند. این موضوع در مورد مالاموت و هاسکی هم وجود دارد. از بین این دو نژاد، هاسکی‌ها نژادی هستند که مسائل بهداشتی کمتری برای مراقبت از آنها وجود دارد.

هاسکی مستعد ابتلا به بیماری آب مروارید است و در صورت ابتلا نیاز به تشخیص زود هنگام و معاینات منظم دارد. همچنین مانند سایر سگ‌های گروه کاری، هاسکی با افزایش سن ممکن است قربانی مشکلات لگن و مفصل شوند.

از سوی دیگر مشکلات سلامتی در سگ مالاموت آلاسکایی بیشتر از هاسکی است. از جمله بیماری‌های رایج در مالاموت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیسپلازی مفصل ران
 • دیسپلازی آرنج
 • ترومبوپاتی (اختلال پلاکتی)
 • کندرو دیسپلازی (کوتوله‌گی)
 • کم‌کاری تیروئید
 • پلی نوروپاتی ارثی (منجر به درد عصبی)
 • بیماری فون ویلبراند (اختلال خونریزی)
 • و روز کوری

جمع بندی

تعجب نمی کنیم اگر نتوانید بین هاسکی سیبری و مالاموت آلاسکایی یکی را انتخاب کنید. اگر در فکر این هستید که از بین دو نژاد سگ مالاموت آلاسکایی و هاسکی سیبری یکی را برای زندگی با خانواده انتخاب کنید، باید بدانید که انتخاب یکی از این دو نژاد کار سختی است.

هاسکی و مالاموت هر دو انرژی بسیار بالایی دارند، بنابراین مهم است که صاحبش مایل باشد که هر روز زمانی را به ورزش اختصاص دهد. بدون آن، شما نه تنها یک سگ بی حوصله و ناراضی خواهید داشت، بلکه احتمالاً یک خانه ویران شده نیز خواهید داشت. این انرژی باید یک جایی تخلیه شود، نگویید ما به شما هشدار ندادیم!

اگر فکر می کنید سگ هاسکی یا مالاموت گزینه خوبی برای شما هستند، آماده باشید که هزینه زیادی را برای خرید و نگهداری از این دو نژاد صرف کنید. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با شباهت‌ها و تفاوت‌های بین سگ هاسـکی و مالاموت بیشتر آشنا کنیم. در این مقاله دیدید که تفاوت بسیار جزئی بین این دو نژاد سگ وجود دارد، اما با این حال اگر قصد آوردن یکی از این دو نژاد سگ را دارید، لازم است بیشتر در مورد هاسـکی و مالاموت تحقیق کنید./۴۹۳۲۸۳

نظرات