بیوگرافی محسن زمانی داور فوتبال کیست +‌علت فوت و همسر و فرزندان / سوابق

0

بیوگرافی محسن زمانی داور فوتبال کیست +‌علت فوت و همسر و فرزندان / سوابق

محسن زمانی کیست

محسن زمانی داور فوتبال ایران متولد ۹ فروردین ۱۳۲۰ در کرمانشاه بوده که متاسفانه پنجشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۲ پس از دوره ای بیماری چشم از جهان بست و درگذشت.
مرحوم محسن زمانی یکی از داوران پیشکسوت دهه ۴۰ تا ۷۰ فوتبال ایران بود. او داور اسبق بین المللی فوتبال ایران و رییس کمیته داوران فوتبال بود که پنجشنبه گذشته از دنیا رفت.

محسن زمانی داور ایرانی فینال المپیک ۱۹۸۰ بود که برگی از کارنامه افتخارات فوتبال ایران را رقم زد

بیوگرافی محسن زمانی داور فوتبال کیست +‌علت فوت و همسر و فرزندان / سوابق

بیوگرافی

مرحوم محسن زمانی در ۹ فروردین ۱۳۲۲ در کرمانشاه دیده به جهان گشود. او داور ایرانی فوتبال است که به عنوان پرافتخارترین داور بین المللی فوتبال ایران شناخته میشود. او دوره‌های تخصصی داوری را در انگلستان به مدت دو سال از ۱۳۵۰، آلمان (۱۳۵۳) و ترکیه (۱۳۵۴) گذراند. محسن زمانی از ۱۳۳۷ با قضاوت در مسابقات آموزشگاهی کار داوری را آغاز کرد و در ۱۳۷۳ با قضاوت دیدار تیم ملی ایران و سائو پائولوی برزیل از کار داوری کناره گرفت

سوابق در فوتبال

مرحوم زمانی فوتبال را از نوجوانی و بطور حرفه ای در سال ۱۳۳۵ و با عضو باشگاه نادر تهران آغاز کرد. او در سال ۱۳۳۹ عضو تیم ملی جوانان ایران شد.

وی قضاوت در مقدماتی جام جهانی، فینال المپیک ۱۹۸۰ و چهار داربی پایتخت را در کارنامه داشت.

بیوگرافی و سوابق محسن زمانی داور ایرانی فینال المپیک ۱۹۸۰

سوابق داوری

محسن زمانی، دوره‌های تخصصی داوری را در انگلستان به‌مدت دو سال از ۱۳۵۰، آلمان (۱۳۵۳) و ترکیه (۱۳۵۴) گذراند.

مرحوم زمانی پس از خداحافظی از فوتبال وارد حوزه داوری فوتبال شد. او از ۱۳۳۷ با قضاوت در مسابقات آموزشگاهی کار داوری را آغاز کرد و در ۲۴سالگی داور بین‌المللی شد. در کارنامۀ داوری او، چهار بار قضاوت بازی‌های استقلال ـ پرسپولیس، بازی‌های تیم‌های اروپایی در دورۀ مقدماتی جام جهانی آلمان (۱۹۷۴)، بازی‌های تیم‌های اروپایی در دورۀ مقدماتی المپیک (۱۹۷۳)، دوبار قضاوت فینال ارتش‌های جهان (۱۹۷۵ و ۱۹۷۶)، فینال بازی‌های المپیک (۱۹۸۰) بین تیم‌های شوروی و لهستان، جام ملت‌های آسیا (تهران، ۱۹۷۴)، فینال دو دوره جوانان آسیا (۱۳۵۱ و ۱۳۵۵) دیده می‌شود.

محسن زمانی داور فوتبال کیست

خداحافظی از داوری

در ۱۳۷۳ با قضاوت دیدار تیم ملی ایران و سائو پائولوی برزیل از کار داوری کناره گرفت و به ریاست کمیتۀ داوران فدراسیون فوتبال ایران برگزیده شد. او ناظر مسابقات و مدرس رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا و رئیس کمیته اجرایی، برنامه‌ریزی و داوری کمیتۀ پیش‌کسوتان ایران است. دیدار خداحافظی او از داوری بین دو تیم پرسپولیس و گرمیو برزیل بود.

علت فوت و درگذشت محسن زمانی داور فونبال

علت فوت و درگذشت

متأسفانه باخبر شدیم محسن زمانی داور پیشکسوت فوتبال ایران دارفانی را وداع گفت. محسن زمانی، داور با سابقه فوتبال ایران پس از ۸۲ سال زندگی و قضاوت در مسابقات مختلف داخلی و بین‌المللی روز (پنجشنبه ۹ شهریور) درگذشت.

مهمترین قضاوت وی شهرآورد چهارم بهمن ۱۳۷۰ بود که به تساوی بدون گل انجامید. او داوری با فیزیک خوب و قد بلند و کاریزماتیک بود که بازیکنان در زمین از او به خوبی حساب می بردند. زنده یاد زمانی در تصویر، نفر وسطی این عکس است.

مراسم تشییع و خاکسپاری محسن زمانی

مراسم تشییع پیکر زنده یاد محسن زمانی،پیشکسوت ارزنده داوری با حضور مهدی تاج،رئیس و مهدی محمد نبی،نایب رئیس فدراسیون و جمعی از پیشکسوتان ورزش و آحاد مردم از ورزشگاه شهید شیرودی برگزار شد.

مهدی محمدنبی، نایب رئیس فدراسیون در این مراسم عنوان کرد: این ضایعه را به خانواده زمانی و جامعه داوری تسلیت می گویم. استاد زمانی هم در خارج زمین و هم داخل زمین مدیر مدبری بود.ایشان یکی از اشخاصی بود که وقتی دربی را با داور خارجی برگزار می کردیم،به من مراجعه کرد و گفت اگر از داور ایرانی بهره مند شویم اتفاق بسیار نیکویی است و باعث رشد و توسعه هر چه بیشتر داوری در کشورمان می شود. امیدوارم نسل های جدیدتر از ویژگی های اخلاقی و فنی آن عزیز بهره مند شوند.

نظرات