تعویض پانسمان زخم بخیه شده

0

اگر شما به تازگی زخمی شده اید یا زخم بخیه شده دارید ، ممکن است از خود بپرسید که چگونه پانسمان زخم را عوض کنید و بهترین راه برای مراقبت از آن  چیست؟ آیا راه بهتری برای مراقبت وجود دارد یا نیاز به کسب اطلاعات از جدیدترین انواع پانسمان دارید؟ در اینجا با نحوه تعویض پانسمان زخم بخیه شده آشنا می شوید. البته می توانید از طریق تماس با موسسات ارائه دهنده خدمات پرستاری برای اعزام پرستار به خانه خودتان جهت انجام پانسمان زخم در منزل اقدام کنید.

تعویض پانسمان زخم

مراقبت از زخم چیست؟

مراقبت پزشکی از زخم ها همان چیزی است که ما آن را مراقبت از زخم یا مدیریت زخم می نامیم. این شامل مواردی مانند تمیز کردن زخم ، استفاده از داروها ، گذاشتن باند یا پانسمان بر روی آسیب و سایر اقدامات لازم برای بهبود پوست می باشد.

انواع زخم از نظر پزشکی

به هر گونه شکستگی یا اختلال در پوست سالم ” زخم ” گفته میشود. تقسیم بندی انواع زخم عبارتند از :

۱ . زخم باز ( زخم های که با پارگی پوست همراه اند)

 1. زخم بسته ( زخم هایی که در آن، پوست دچار پارگی نمیشود.)
 2. زخم حاد (زخم هایی که اخیراً رخ داده اند)
 3. زخم مزمن ( زخم هایی که برای چندین هفته یا بیشتر وجود داشته اند)

البته برخی از انواع رایج زخم ‌ها عبارتند از: زخم‌ های فشاری یا زخم بستر، زخم‌ های روی پا ناشی از مشکلات ورید یا مشکلات شریان و گردش خون. زخم هایی روی پا وجود دارد که ممکن است در دیابت ایجاد شود. سرطان پوست یا مشکلات سیستم ایمنی نیز می تواند منجر به زخم شود. اسامی بسیاری وجود دارد که پزشکان برای این نوع زخم ها استفاده می کنند. شایع ترین آنها «زخم فشاری»، «زخم وریدی»، «زخم شریانی» و «زخم دیابتی» یا «زخم پای دیابتی» است.

پوست

پوست ، اولین سد دفاعی بدن است که ما در در برابر سرما ، گرما ، عوامل میکروبی و سایر آلاینده ها محفوظ می دارد. در زیر پوست ما ماهیچه ها و استخوان ها قرار دارند. در صورتی که زخم عمیق نباشد ، فقط لایه‌ های بالایی پوست آسیب می بینند ( مانند  خراش در حین زمین خوردن). اما با عمیق تر شدن زخم ، عمیق‌ ترین لایه‌ های مربوط  به چربی ، ماهیچه یا استخوان زیر آن نیز درگیر می شوند (  بریدگی که نیازمند بخیه است ).

چگونه زخم خود را اندازه گیری کنیم؟

برای اندازه گیری عمق زخم ، به فاصله بین پایه زخم تا سطح آن توجه میشود. بدین منظور می توانید از یک تکه کاغذ تمیز که در کنار زخم نگه داشته شده و از یک خودکار برای علامت گذاری روی کاغذ استفاده کنید که زخم چقدر است.

انواع پانسمان

انواع اصلی پانسمان های مراقبت از زخم که می توانید استفاده کنید کدامند؟ سه دسته هستند:

 1. آنهایی که زخم را خشک می کنند،
 2. آنهایی که زخم را مرطوب می کنند.
 3. آنهایی که زخم را محافظت می کنند.

نحوه پانسمان زخم

هنگام استفاده از باند یا پانسمان جدید مراقبت از زخم، رعایت استریل سازی ضروری است . مراحل و اقدامات لازم برای بستن یا تعویض پانسمان زخم بخیه شده عبارتند از :

گام اول ( تهیه لوازم )

 • تمام لوازم مراقبت از زخم خود را که برای تعویض پانسمان نیاز دارید جمع آوری کنید.
 • دستکش تمیز را تهیه کنید ( از دستکش های با عمر بالا و مقاوم در برابر پارگی استفاده نمایید).
 • یک سطح تمیز برای قرار دادن همه چیز (مانند یک تکه کاغذ آلومینیومی تمیز یا کاغذ تمیز) آماده کنید.
 • محلول نمکی یا پاک کننده زخم برای تمیز کردن زخم استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن یا پاک کردن زخم ، چند تکه گاز را در نظر بگیرید.
 • کیسه زباله ای مناسب ( زرد برای زباله های عفونی ) را تهیه کنید.

مرحله دوم

دستان خود را با آب گرم و صابون به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه بشویید. پس از شستن و خشک کردن دست ‌ها ، دستکش ‌های تمیزی بپوشید . مشاهده کنید که آیا مایعی روی زخم وجود دارد؟ زخم هایی که مایع زیادی از آنها خارج می شود، زخم های تراوش کننده هستند. حالا زخم را با مقداری گاز و آب نمک یا پاک کننده زخم پاک کنید. زخم را در دایره های کوچک از وسط زخم به سمت بیرون و در نهایت پوست اطراف لبه زخم را پاک کنید. ممکن است به چند تکه گاز نیاز داشته باشید. باند کثیف، گاز مورد استفاده برای تمیز کردن زخم و دستکش های کثیف را در سطل زباله بیندازید.

مرحله سوم

بعد از انجام پانسمان زخم بخیه شده می توانید زخم خود را اندازه بگیرید و طول و عرض و عمق زخم را یادداشت کنید. اندازه گیری باید حداقل یک بار در هفته انجام شود. اندازه ها را یادداشت کنید تا بتوانید آنها را به پزشک یا پرستار خود بدهید.

مرحله چهارم

دستان خود را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه با آب و صابون بشویید و خشک کنید. یک جفت دستکش تمیز جدید بپوشید . از پماد ، ژل ، مایع یا اسپری و سایر داروها برای بهبود زخم بر طبق دستور پزشک استفاده کنید./۲۰۸۰۷۲

نظرات