بیوگرافی مرتضی پورصمدی فیلمبردار سینما و همسرش و فرزندان +‌علت فوت و سوابق

0

بیوگرافی مرتضی پورصمدی فیلمبردار سینما و همسرش و فرزندان +‌علت فوت و سوابق

مرتضی پورصمدی کیست

مرتضی پورصمدی فیلمبردار سینما متولد ۱۸ مهر ۱۳۳۱ در همدان بوده که در متاسفانه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ در سن ۷۰ سالگی به علت ایست قلبی درگذشت. او در هنگام فیلمبردار و در صحنه فیلمبرداری پرورژه جدیدش به نام سریال گناه یک فرشته فوت کرد.

زنده‌یاد پورصمدی در روزهای اخیر درحال فیلمبرداری سریال «گناه یک فرشته» بود که دچار ایست قلبی می شود و پس از انتقال به بیمارستان از دنیا می رود. وی همچنین در آثاری همچون سریال تلویزیونی «مدار صفر درجه»، فیلم سینمایی «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» و فیلم سینمایی «دایره زنگی» فعالیت داشته است.
آقای مرتضی پورصمدی عکاس، مدیر فیلمبرداری و از فعالان سینمای مستند و یکی از هنرمندان برجسته و سرشناس در حوزه فیلمبرداری سینما و تلویزیون و عکاسی بود

بیوگرافی مرتضی پورصمدی فیلمبردار سینما و همسر و فرزندان +‌علت فوت و سوابق

بیوگرافی

مرتضی پورصمدی در زادهٔ ۱۸ مهر ۱۳۳۱ در همدان چشم به جهان گشود. او عکاس، مدیر فیلمبرداری سینما و تلویزیون بود.

آقای مرتضی پورصمدی یکی از هنرمندان برجسته و سرشناس در حوزه فیلمبرداری سینما و تلویزیون و عکاسی بوده است که جوایز متعدد جشنواره های فیلم را از آن خود کرده بود که از جمله می توان به جایزه بهترین فیلم‌برداری جشنواره رشد در سال ۷۳ و سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۷ اشاره کرد

بیوگرافی مرتضی پورصمدی کیست و همسرش و فرزندان

زندگی شخصی و حرفه ای

مرحوم مرتضی پورصمدی اهل همدان و اصالتا همدانی بود. وی تحصیلات را تا دوره متوسطه در همدان ادامه داد و سپس برای ادامه تحصیل در رشته فیلمبرداری در مدرسه عالی رادیو و تلویزیون به تهران آمد و پس از فارغ‌التحصیلی، به عنوان فیلمبردار در تلویزیون مرکز کرمانشاه مشغول به کار شد.

در سال ۶۲ وی به تهران کوچ کرد و فیلمبرداری مستند را به شکل حرفه‌ای ادامه داد. وی از جمله فعال‌ترین فیلمبرداران سینمای مستند بود که با مهمترین مستندسازان معاصر همکاری داشته است.

ازدواج و همسر مرتضی پورصمدی کیست

ازدواج و همسر مرتضی پورصمدی

مرحوم مرتضی پور صمدی در اوج جوانی ازدواج کرده بود و ثمره این ازدواج یک پسر به نام عادل می باشد. از تعداد فرزندانش اطلاعی در دست نیست
سوابق

زنده‌یاد مرتضی پورصمدی در سال ۶۲ وی به تهران کوچ کرد و فیلمبرداری مستند را به شکل حرفه‌ای ادامه داد. وی از جمله فعال‌ترین فیلمبرداران سینمای مستند بود که با مهمترین مستندسازان معاصر همکاری داشته است.

فیلم‌های سینمایی گیلانه، دایره زنگی، اقلیما، ، هیس ! دخترها فریاد نمی‌زنند، هویت، روایت سه‌گانه (اپیزود رخشان بنی‌اعتماد) و یک گزارش واقعی از جمله فیلم‌هایی است که او در فیلمبرداری آن‌ها نقش داشته است. همچنین سریال‌های مزد ترس، مدار صفر درجه و حیرانی نیز از جمله سریال‌های تلویزیونی است که تصویربرداری آن‌ها برعهده پورصمدی بود.

سوابق مرتضی پورصمدی

پورصمدی سال ۱۳۷۵ برای فیلم موشک کاغذی به کارگردانی فرهاد مهرانفر توانست در پانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری نامزد شود. همچنین مرتضی پورصمدی سال ۱۳۸۷ برای فیلم شبانه روز به کارگردانی امید بنکدار و کیوان علی محمدی توانست در بیست و هفتمی دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری برنده شود.

ماجرای سکته سر صحنه فیلمبرداری

زنده‌یاد پورصمدی در روزهای اخیر درحال فیلمبرداری سریال «گناه یک فرشته» بود که دچار ایست قلبی می شود و پس از انتقال به بیمارستان از دنیا می رود. وی همچنین در آثاری همچون سریال تلویزیونی «مدار صفر درجه»، فیلم سینمایی «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» و فیلم سینمایی «دایره زنگی» فعالیت داشته است.

بارنشستگی

مرتضی پورصمدی در سال ۱۳۷۶ بعد از ۲۵ سال فعالیت بازنشسته شد و سپس به عنوان فیلمبردار در سینما و تلویزیون به شکل آزاد به کار اشتغال داشت.
مرگ

پورصمدی، در ۱۱ شهریورماه ۱۴۰۲ در حین کار در یک پروژه درگذشت.

زندگی شخصی مرتضی پورصمدی فیلمبردار سینما

فعالیت در عکاسی

او عکاس قابلی بود و در این زمینه نیز فعالیت حرفه ای داشت . مرحوم پورصمدی نمایشگاه‌های عکاسی در سوئد و پاریس و کانادا برگزار کرده بود و بیشترین موضوعات عکاسی وی نیز زندگی عشایری بود.

مرحوم پورصمدی به جز عکاسی و فیلمبرداری در زمینه مستدسازی نیز دستی بر آتش داشت و چند فیلم مستند از و به یادگار مانده است.

علت فوت و درگذشت مرتضی پورصمدی

هرام بدخشانی همکار این سینماگر و یکی از فیلمبرداران سینمای ایران ضمن تایید خبر درگذشت مرتضی پورصمدی در گفتگویی کوتاه گفت: روز ۱۱ شهریور ماه مرتضی پورصمدی سر صحنه سریال شبکه خانگی به کارگردانی حامد عنقا بوده که حالش بد می‌شود و متاسفانه پس از انتقال به بیمارستان با وجود تلاش پزشکان از دنیا می‌روند. این فیلمبردار قدیمی عوارضی شبیه سکته قلبی داشته است.

علت درگذشت مرتضی پورصمدی

سوابق کاری و آثار مرتضی پورصمدی

فیلم‌های مستند

یوفک
چارشو
همسران حاج عباس
پیر حرا
من با خدا حرف می‌زنم
مریم جزیره هنگام
پابرهنه تا هرات
چشم‌اندازهای سیاوش آباد
خشکسالی بلوچستان
خدایخانه
هور دورق
آوای برکه‌ها
آب غلطک آتش
تاراز
سنگ مادر خاموش
شناسنامه یک کارخانه فراموش شده
پیر شهریار
مجموعه کودکان سرزمین ایران:
راویان کوچک روستای غریب
ملا خدیجه و بچه‌هایش
حوض نقاشی
عروسک‌های کمس
در مدرسه سید قلیچ ایشان
چیغ
میلکان
پیش
مسافران کوچک سفر بی‌انتها
دوبه
خط باریک قرمز

فیلم های مرتضی پورصمدی عکاس طبیعت

فیلم‌های سینمایی

۲۸۸۸
هویت
سراب
گل سرخ
باغ سید
مسافران دره انار
آهوی وحشی
آنها هیچ‌کس را دوست ندارند
عصیان
سال‌های بی‌قراری
موشک کاغذی
بال‌های سپید
تهران ساعت ۷ صبح
مرثیه‌ای برای برف
گیلانه
دایره زنگی
شبانه
یک گزارش واقعی
خاطرات یک هفتاد و پنج ساله
شبانه روز
ترانه کوچک من
طبقه سوم
شیر تو شیر
هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند

سریال‌های تلویزیونی

جنگل‌ها و مراتع
نقشه و نقشه‌برداری
مزد ترس
غبار نور
مسافران دره انار
منطق الطیر
آوای مه (به همراه عظیم جوانروح)
مدار صفر درجه
حیرانی

افتخارات و جوایز

جایزه بهترین فیلم‌برداری – جشنواره رشد ۱۳۷۳
نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم‌برداری – جشنواره فیلم فجر ۱۳۷۵
جایزه بهترین فیلم‌برداری – جشنواره رشد ۱۳۷۵
جایزه بهترین فیلم‌برداری – سومین جشنواره سیما فیلم ۱۳۷۹
جایزه بهترین فیلم‌برداری – جشنواره یادگار (اولین جشنواره فیلم میراث فرهنگی)
جایزه بهترین فیلم‌برداری – جشنواره فیلم کودک و نوجوان ۱۳۸۳
سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری – بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۷
جایزه بهترین فیلم‌برداری -سیزدهمین جشنواره سینما حقیقت ۱۳۹۸

نظرات