مضرات دوچرخه برای دیسک کمر

0

ستون فقرات انسان از چندین مهره در ناحیه گردن، ناحیه توراسیک یا قفسه سینه و ناحیه کمر تشکیل شده است. دیسک‌ها در هنگام راه‌ رفتن، دویدن، چرخیدن یا بلند کردن اجسام با جذب ضربه از مهره‌ها محافظت می‌کنند. دیسک‌های ناحیه کمر در صورت ضعیف شدن یا ضربه دیدن از جای خود حرکت می‌کنند و اصطلاحا فرد دچار بیماری دیسک کمر می‌شود. سالانه تعدادی از مردم در سراسر جهان به دیسک کمر مبتلا شده و با مشکلاتی مانند کمردردهای متناوب، اسپاسم عضلات کمر، ببشتر شدن درد هنگام ایستادن، راه‌ رفتن و خم شدن دست و پنجه نرم می‌کنند. برخی از ورزش‌ها مانند دراز نشست، وزنه‌برداری، دوچرخه‌سواری و … برای دیسک کمر مضر هستند. البته مضرات دوچرخه حتی دوچرخه کوهستان برای دیسک کمر با اصلاح نحوه دوچرخه سواری از بین می‌رود‌‌. در این مقاله قصد داریم درباره مضرات دوچرخه برای دیسک کمر صحبت کنیم و توضیح دهیم که استفاده از دوچرخه‌ ثابت چه فوایدی برای دیسک کمر دارد.

مضرات دوچرخه

آشنایی با مهم‌ترین مضرات دوچرخه برای دیسک کمر

همانطور که در مقدمه نیز اشاره کردیم، دیسک کمر یکی از دردهای بسیار شایع است که هر فردی با هر سن و سالی ممکن است با آن مواجه شود. یکی از ورزش‌های هوازی که هم می‌تواند به بهبود دیسک کمر و کاهش دردهای ناشی از آن کمک کند و هم آسیب‌های جدی به دنبال داشته باشد، ورزش دوچرخه سواری است. به طور کلی دوچرخه سواری به عنوان یک ورزش هوازی فشار خیلی کمی به ستون فقرات افراد وارد می‌کند. افراد با انجام اصولی ورزش دوچرخه سواری به مرور زمان می‌توانند درد کمر خود را تسکین ببخشند. مضرات دوچرخه برای دیسک کمر زمانی خود را نشان می‌دهند که افراد با اصول صحیح دوچرخه سواری آشنا نباشند. مهم‌ترین مضرات دوچرخه برای دیسک کمر شامل موارد زیر است.

استفاده از کوله‌پشتی سنگین و نامناسب هنگام دوچرخه سواری

بسیاری از دوچرخه‌ سواران که برای تفریح و گردش به مناطق کوهستانی و کمپ‌های گردشگری مسافرت می‌کنند، برای سفر یک روزه خود مقدار زیادی مواد غذایی، وسایل رفاهی، لباس و … را در داخل کوله پشتی خود قرار می‌دهند. بالا بودن وزن کوله پشتی در هنگام دوچرخه سواری فشار زیادی را به ستون فقرات و مهره‌های ناحیه کمر وارد می‌کند. کمردرد ناشی از دوچرخه‌ سواری با کوله‌پشتی سنگین یکی از مهم‌ترین مضرات دوچرخه برای دیسک کمر به شمار می‌رود‌ و گاهی تا چند روز به طول می‌انجامد. دوچرخه سوارانی که دچار دیسک کمر هستند، هرگز نباید از کوله پشتی سنگین استفاده کنند و در صورت بروز چنین مشکلی حتما باید به یک پزشک متخصص خوب مراجعه کنند. دوچرخه سواران با مدیریت وزن کوله پشتی و حذف لوازم غیرضروری سفر می‌توانند از بروز این مشکل جلوگیری کنند.

افزایش درد دیسک کمر در افرادی با عضلات مرکزی ضعیف

یکی دیگر از مضرات دوچرخه برای دیسک کمر این است که درد ناشی از دیسک کمر را در دوچرخه سوارانی که عضلات مرکزی بدن آن‌ها ضعیف است، به شدت افزایش می‌دهد. پزشکان به این افراد توصیه می‌کنند که با استفاده از ورزش‌های خاص تحت نظر یک مربی حرفه‌ای ابتدا عضلات مرکزی بدن خود را تقویت کنند و بعد از تقویت شدن عضلات مرکزی بدن به دوچرخه سواری بپردازند.

افزایش درد دیسک کمر در افرادی با عضلات ران کوتاه

عضلات ران برخی از افراد نسبت به دیگران کوتاه‌تر است. این افراد هنگام دوچرخه‌ سواری مجبورند که ناحیه تحتانی کمر خود را بیشتر حرکت دهند و همین امر باعث می‌شود که به دیسک کمر فشار وارد شود. افزایش درد دیسک کمر در افرادی با عضلات ران کوتاه را می‌توان به یکی دیگر از مضرات دوچرخه برای دیسک کمر معرفی کرد. این افراد با تقویت عضلات ران و افزایش دامنه حرکات مفصل ران خود می‌توانند مشکل خود را تا حدودی حل کنند.

مضرات دوچرخه

استفاده از دوچرخه با سایز غیراستاندارد و نامناسب

یکی دیگر از مضرات دوچرخه برای دیسک کمر این است که دوچرخه سوار مبتلا به دیسک کمر به دلیل استفاده از یک دوچرخه غیراستاندارد و نامناسب درد زیادی را در ناحیه کمر خود حس می‌کند. به طور کلی دوچرخه‌هایی که سایز مناسبی برای افراد ندارند، علاوه بر افزایش درد کمر، به تمام عضلات بدن از جمله ران‌ها، ساق‌های پا و زانوها آسیب وارد می‌کند. دوچرخه سواران برای جلوگیری از این مشکلات حتما باید در زمان خرید دوچرخه به متناسب بودن سایز و استاندارد بودن آن توجه ویژه داشته باشند.

عدم استراحت حین دوچرخه سواری در مسافت‌های طولانی

افرادی که دچار دیسک کمر هستند، در هنگام دوچرخه‌سواری در مسافت‌های طولانی حتما باید استراحت کنند و در طول هفته فقط ۲۵ درصد نسبت به روزهای قبل مسیر دوچرخه سواری را افزایش دهند. عدم توجه به این نکات درد ناشی از دیسک کمر را بیشتر می‌کند و به عنوان یکی از مضرات دوچرخه سواری برای دیسک کمر به شمار می‌رود.

فواید استفاده از دوچرخه ثابت برای بهبود دیسک کمر چیست؟‌

اگر افراد با تکنیک‌ها و نحوه قرارگیری روی دوچرخه ثابت آشنا باشند، استفاده از این وسیله ورزشی برای بهبود دیسک کمر آن‌ها فواید زیادی دارد. این افراد قبل از هر اقدامی باید با یک فیزیوتراپیست مجرب یا یک مربی حرفه‌ای مشورت کنند. فیزیوتراپیست‌ها و مربی‌ها به دوچرخه سواران کمک می‌کنند که به خوبی با نحوه قرارگیری روی دوچرخه حفظ فرم درست بدن خود آشنا شوند. راهکار دیگری که از وارد شدن فشار به کمر جلوگیری می‌کند؛ تنظیمات درست دوچرخه ثابت است. کسانی که دیسک کمر دارند و تا به حال از دوچرخه ثابت استفاده نکرده‌اند‌، هنگام استفاده از این وسیله ورزشی باید از استراحت بعد از تمرین و مشاوره با پزشک غافل نشوند.

مضرات دوچرخه

خرید دوچرخه از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر

افرادی که به دیسک کمر مبتلا هستند، برای بهبود و تسکین درد ناشی از این بیماری به ورزش دوچرخه سواری روی می‌آورند. هنگامی که دوچرخه سواری برای درمان دیسک کمر انتخاب می‌شود، باید به چند نکته مهم توجه شود. خرید انواع دوچرخه استاندارد از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر، تنظیم دوچرخه بر اساس فرم و آناتومی بدن، رکاب زدن اصولی و استفاده از لباس‌های راحت مهم‌ترین نکاتی هستند که رعایت آن‌ها برای شروع دوچرخه سواری لازم است. در فروشگاه‌های اینترنتی معتبر بهترین دوچرخه‌ها از برندهای معروف با مناسب‌ترین قیمت به همراه گارانتی و خدمات پس از فروش در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

جمع‌بندی

در این مقاله ابتدا مهم‌ترین مضرات دوچرخه برای دیسک کمر شامل استفاده از کوله‌پشتی سنگین و نامناسب هنگام دوچرخه‌سواری، افزایش درد دیسک کمر در افرادی با عضلات مرکزی ضعیف، افزایش درد دیسک کمر در افرادی با عضلات ران کوتاه، استفاده از دوچرخه با سایز غیراستاندارد و نامناسب و عدم استراحت حین دوچرخه سواری در مسافت‌های طولانی را معرفی کردیم و سپس فواید استفاده از دوچرخه ثابت برای بهبود دیسک کمر را توضیح دادیم. امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید./۵۳۲۱۶۴

نظرات