arongroups

جاهای دیدنی مازندران، استان سرسبز شگفت‌انگیز ایران

0

مازندران دریایی از شگفتی و زیبایی است. دشت‌های سراسر سبز، دریاچه‌های آرام و رمز‌آلود و آبشارهای خروشان رویایی‌ترین مناظر ذهن‌تان را به تصویر می‌کشند. گوشه‌گوشه این استان شمالی مملو از سوژه عکاسی است، البته اگر مقصد خوبی برای این سفر انتخاب کنید.  در این نوشته شما را با زیباترین جاهای دیدنی مازندران و مسیر دسترسی به آنها آشنا می‌کنیم.

 جاهای دیدنی مازندران

۱.  جنگل لفور

جنگل لفور بخشی از جنگل‌های هیرکانی شمال کشور و مملو از جاذبه‌های دیدنی مثل هفت آبشار، گزو، پلنگ‌دره و آبشار آهکی اسکلیم است. اگر از تماشای چشمه‌ها، آبشارها، درختان، گیاهان، پرندگان و گونه‌های جانوری در کنار هم لذت می‌برید و عاشق طبیعت‌گردی و جنگل‌نوردی هستید، این منطقه سرسبز و خوش آب‌و‌هوا را از دست ندهید.

 • آدرس:  مازندران، سوادکوه شمالی، شیرگاه، روستای لفور

۲.  پل تاریخی ورسک

پل ورسک از زیباترین و قدیمی‌ترین پل‌های ریلی ایران و ارزشمندترین آثار فنی و مهندسی راه‌آهن کشور است که در جنگ جهانی به پل متفقین معروف شد. از دور که نگاه کنید، دشت‌های سرسبز رشته‌کوه‌های البرز این مسیر ریلی را در آغوش گرفته‌ و منظره حیرت‌انگیزی خلق کرده‌اند. آرامگاه والتر ایگنر اتریشی، یکی از مهندسین سازنده این پل، در همین منطقه است.

 • آدرس:  مازندران، جاده فیروزکوه، شهرستان سوادکوه، ۲۷ کیلومتری شهر پل سفید

۳.  آبشار اسکلیم یا گالش‌کلا

جاهای دیدنی مازندران

با حدود ۳ ساعت پیمایش در جنگل‌های هیرکانی لفور به بی‌نظیرترین آبشار آهکی با ارتفاع ۳۲ متر، یکی دیگر از مکان های دیدنی مازندران می‌رسید. در مسیر رسیدن به آن حدود ۲۰۰ حوضچه آهکی و آبشار‌های کوچک‌تر را پشت‌سر می‌گذارید که تماشای هرکدام به‌تنهایی بیننده را به وجد می‌آورند.  هروقت گذرتان به این مسیر افتاد، روی حوضچه‌های آهکی با کفش قدم نزنید.

 • آدرس:  مازندران، سوادکوه، روستای گالش‌کلا لفور

۴.  روستای اوریم

در دل کوه‌ها و جنگل‌های سوادکوه، روستایی همیشه مه‌آلود با آب‌و‌هوای معتدل و خنک وجود دارد که آن را اوریم می‌نامند. اینجا یکی از خنک‌ترین روستاهای ییلاقی برای سفر در تابستان و یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی مازندران است.

 • آدرس:  مازندران، سوادکوه، جاده فیروزکوه، ۸ کیلومتر بعد از ورسک، سمت چپ جاده

۵.  دشت دریاسر

از یک سمت در آغوش جنگل‌های سرسبز شمالی و از سوی دیگر هم‌‌جوار یخچال‌های رشته کوه الموت، دشت دریاسر بهشت اردیبهشت ایران در تنکابن است. در اردیبهشت‌ماه با بازشدن گل‌های طلایی‌رنگ، کوهنوردان و تورهای گردشگری برای بازدید یک‌روزه یا کمپینگ راهی این دشت زیبا می‌شوند و مسافران با رزرو اقامتگاه و هتل از اسنپ لذت ماجراجویی در دل طبیعت را به خودشان هدیه می‌دهند.

 • آدرس:  مازندران، جنوب تنکابن، منطقه دوهزار (عسل‌محله)، کوهنوردی ۲ساعته تا رسیدن به دشت

۶.  دریاچه الیمالات

الیمالات درست شبیه یک تابلوی نقاشی، هنر دست یک نقاش حرفه‌ای است! کوه‌های سرسبز و مناظر خیره‌کننده‌ این دریاچه بهشتی را احاطه کرده و فضایی دل‌انگیز و آرامش‌بخش به وجود آورده‌اند که یک سرپناه عالی برای فرار از شلوغی شهر است.

 • آدرس:  مازندران، نور، ۸ کیلومتری جاده نور به چمستان، روستای کارگرکلا

۷.  دریاچه ارواح

تصوری که از آرامش دریاچه‌های دیگر در ذهن دارید را دور بریزید! دریاچه ارواح سراسر رمزوراز و دلهره و هیجان است. زیبایی نفس‌گیر این دریاچه مه‌آلود فضایی مخوف ایجاد کرده که طبیعت‌دوستان را به ماجراجویی و کشف ناشناخته‌ها دعوت می‌کند.

 • آدرس: مازندران، ۳۲ کیلومتری نوشهر، در نزدیکی روستای صلاح‌الدین کلا، دریاچه ممرز یا ارواح

۸.  ییلاق ارفع ده

ارفع ده یکی از زیباترین ییلاقات سوادکوه و از مناطق دیدنی مازندران است. در فصل بهار و تابستان، اگر خوش‌شانس باشید، دریای ابر بی‌نظیرش را خواهید دید و در فصل پاییز با ازدحام برگ‌های زرد و نارنجی مواجه می‌شوید. مراتع و چمن‌زارهای روستا را که پشت‌سر بگذارید، به منطقه جنگلی مملو از درختان درهم‌تنیده و مناظر بکر و زیبا خواهید رسید.

 • آدرس:  مازندران، سوادکوه، جنگل ارفع ده

۹.  دریاچه شورمست

اینجا به‌معنای واقعی کلمه، ترکیب بی‌نظیری از شوریدگی و سرمستی است. دورتادور دریاچه پر از درختان تنومند و پر شاخ‌و‌برگ توسکاست که تا کمر در آب فرو رفته‌اند. اگر فرصت دارید حتما قایقی اجاره کنید، روی آب‌های ساکن شورمست پارو بزنید و تا می‌توانید از آرامش و سکوت دریاچه لذت ببرید.

 • آدرس:  مازندران، پل‌سفید، جنوب غربی سوادکوه، مجاورت روستای شورمست

۱۰.  ییلاق جواهرده

جاهای دیدنی مازندران

جواهرده جواهری شناخته‌شده در قلب رامسر و از زیباترین مکان های دیدنی مازندران است. این ییلاق خوش آب‌و‌هوا میان کوه‌های البرز و جنگل‌های سرسبز شمالی محصور شده و از دیدنی‌های نزدیک به آن می‌توان به کوه‌های سماموس، پارک جنگلی صفارود، دریاچه قو، دشت لپاسر و بازارچه محلی اشاره کرد.

 • آدرس:  مازندران، رامسر، خیابان فلسطین، دهستان سخت‌سر، روستای جواهرده

۱۱.  تنگه خیرودکنار

اگر اهل تنگه‌نوردی هستید و به‌دنبال مکانی برای فرار از گرمای تابستان می‌گردید، آب‌بازی در تنگه خیرودکنار نوشهر را از دست ندهید. می‌توانید در حوضچه‌های عمیق این تنگه شیرجه بزنید و شنا کنید یا به مسیر ادامه دهید و به مناطق بکرتر و خلوت‌تر برسید.

 • آدرس:  مازندران، نوشهر، دهستان خیرودکنار، روستای کوشک‌سرا، منطقه تنگه، رودخانه کوشک

۱۲.  مازیچال

دهکده مازیچال شاهکار طبیعت در دل جنگل‌های کلاردشت است. جنگل‌های بلوط و کلبه‌های چوبی این روستای ییلاقی چشم‌انداز دل‌انگیزی برای عکاسی در طبیعت پدید آورده‌اند: دشتی همیشه‌بهار بر فراز کوه‌ها با جنگل‌های انبوه، پوشش گیاهی ارزشمند و دریایی از ابرهای در‌حال حرکت.

 • آدرس:  مازندران، فاصله ۴۸ کیلومتری چالوس، نزدیک کلاردشت

۱۳.  جنگل سی‌سنگان

سی‌سنگان محل تلاقی جنگل و دریا است. یک پارک جنگلی بزرگ که به‌دلیل دسترسی بی‌دردسر و امکانات رفاهی متعدد، نسبت به جاهای دیگر شلوغ‌تر و شناخته‌شده‌تر است. شوکا، مرال، خرس قهوه‌ای، پلنگ، روباه، گربه جنگلی، گراز و شغال از گونه‌های جانوری این پارک جنگلی هستند.

 • آدرس: استان مازندران، ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور

۱۴.  روستای فیلبند

تقریبا تمام مسافران فیلبند به‌شوق تماشای اقیانوس ابری این روستای مرتفع بار سفر بسته‌اند تا برای یک بار هم شده، گذر ابرها زیر پاهای خود را ببینند و احساس کنند. این منطقه زیبا و آرامش‌بخش زیستگاه امنی برای حیات وحش و مملو از خانه‌های بومگردی برای پذیرایی از مسافران است.

 • آدرس:  مازندران، شهرستان بابل، بخش بندپی غربی، روستای فیلبند

۱۵.  چشمه‌های باداب سورت

یکی دیگر از جاهای دیدنی مازندران چشمه‌های معروف باداب سورت در ساری است. این چشمه‌های پلکانی رنگارنگ با استخر‌هایی طبیعی از جنس سنگ تراورتن محاط در میان درختچه‌های زرشک وحشی، منظره زیبایی در دل کویر خلق کرده‌اند که در هر فصل سال زیبایی خاص خود را دارد.

 • آدرس:  مازندران، ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت‌کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال

۱۶.  تله‌کابین نمک‌آبرود

جاهای دیدنی مازندران

تله‌کابین نمک‌آبرود زیبایی طبیعت را به هیجان و ماجراجویی گره می‌زند تا خاطره دلنشین سفر به مازندران برای همیشه در ذهن‌تان ثبت شود. از پشت دیوارهای شیشه‌ای کابین‌ها منظره خارق‌العاده جنگل، تپه و دره‌های اطراف را ببینید و برای چند دقیقه زندگی رؤیایی در اعماق آسمان را تجربه کنید.

 • آدرس:  مازندران، دوازده کیلومتری غرب چالوس، جنوب شرقی نمک آبرود

حرف آخر

مازندران بکربودن خود را مدیون تمام مسافران و گردشگرانی است که طبیعت را خانه دوم خود دانستند و برای حفظ آن با جان‌و‌دل تلاش کردند. خواهشمندیم شما هم در سفر به مازندران یا هر شهر دیگر، دلسوزانه مراقب طبیعت باشید تا فرزندان ما از تماشای این حجم از زیبایی محروم نباشند.

شما تجربه سفر به کدام‌یک از این مکان‌های دیدنی را دارید؟ جاذبه دیگری می‌شناسید که از قلم افتاده باشد؟/۲۰۷۰۷۸

نظرات