arongroups

بیوگرافی فخری گلستان همسر ابراهیم گلستان + فرزندان و علت درگذشت

0

بیوگرافی فخری گلستان همسر ابراهیم گلستان + فرزندان و علت درگذشت

فخری گلستان کیست؟

فخری گلستان همسر و دخترعموی ابراهیم گلستان متولد ۲۹ شهریور ۱۳۰۴ شیراز ۱۶ تیر ۱۳۹۱ در ۸۶ سالگی درگذشت. فخری گلستان مترجم و سفالگر بود. فخری گلستان همسر و دخترعموی ابراهیم گلستان بود که در سن ۱۹ سالگی با هم ازدواج کردند . ثمره این ازدواج دو فرزند به نام های لیلی و کاوه می باشد.

فخری‌گلستان، در سال ۱۳۰۴ متولد شد و در ۱۷ سالگی با پسرعموی خود، ابراهیم گلستان، نویسنده و فیلمساز معروف ایرانی، ازدواج کرد.

زندگی غم بار فخری گلستان وقتی همسر ابراهیم گلستان بود به او خیانت شد و همسرش با فروغ فرخزاد رابطه عاشقانه داشت. اما او طلاق نگرفت و در کنار همسرش ماند و زندگی کرد

بیوگرافی فخری گلستان همسر ابراهیم گلستان کیست + فرزندان و سرنوشت عجیبش

بیوگرافی فخری گلستان

فخری گلستان با نام کامل سیده مریم فخر اعظم تقوی شیرازی، زاده ۲۹ شهریور ۱۳۰۴ در شیراز معروف سفالگر، مترجم و فعال حقوق کودکان ایرانی بود. همسر ابراهیم گلستان در روز ۱۶ تیر ۱۳۹۱ در تهران در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

سوابق

“فخری گلستان”، را جزو نخستین کسانی می‌دانند که در تهران، اقدام‌هایی را در جهت سر و سامان دادن به وضعیت کودکان خیابانی انجام داد. او تا سال‌ها مدیر پرورشگاهی بود که به تربیت فرزندان معتادان می‌پرداخت.

فخری‌گلستان علاوه مترجمی، به سفالگری می پرداخت می‌کرد و چند نمایشگاه انفرادی از آثارش برگزار کرده بود.

«فیل»، نوشته اس‍لاوم‍ی‍ر م‍روژک، نویسنده لهستانی، و «ک‍س‍ی م‍را ن‍م‍ی‌ش‍ن‍اس‍د؛ ص‍دای ک‍ودک‍ان زاغ‍ه‌ن‍ش‍ی‍ن ام‍ری‍ک‍ا» از ترجمه‌های فخری‌گلستان است.

عکس فخری گلستان همسر ابراهیم گلستان

همسر و فرزندان

او مادر کاوه گلستان، عکاس و مستندساز بود که در عراق کشته‌شد. وی از سال‌ها قبل تا هنگام مرگ، جدا از ابراهیم گلستان زندگی می‌کرد

علت فوت و درگذشت

لیلی گلستان مدیر گالری گلستان به خبرگزاری ایسنا گفته‌است که مادرش بعد از انقلاب از سن ۵۰ سالگی به سفالگری پرداخت و آثارش را چند بار به نمایش گذاشت. لیلی گلستان کهولت سن و ضربه مرگ کاوه را علت درگذشت مادرش فخری ذکر کرده‌است. «ایشان بیماری خاصی نداشت، اما از مرگ پسرش، کاوه گلستان، ضربه بزرگی خورد که فکر می‌کنم علاوه بر کهولت سن، تحمل داغ فرزند یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ ایشان بود.»

فخری در گفتگویی با روزنامه سرمایه گفته بود:

“آدم‌ها نمی‌میرند، عدم حضور جسمانی مرگ نمی‌آورد، نگاه حقیقت طلب این آدم هاست که نگهشان می‌دارد، برای همین است که من هرگز برای دیدن کاوه بر سر مزار نمی‌روم. کاوه رفتنی نیست، چشمانش را همیشه زنده، وام داده به تصاویری که دنیا را تکان داده‌است.”

همسر ابراهیم گلستان کجاست

ابراهیم گلستان در ۲۱ سالگی با دخترعموی خود، فخری گلستان که مترجم، سفالگر و فعال حقوق کودکان بود ازدواج کرد. خانم فخری در آن زمان ۱۹ ساله بود. حاصل این ازدواج یک دختر به‌نام لی‌لی و یک پسر به‌نام کاوه بود.

رابطه ابراهیم گلستان و فروغ فرخزاد زندگی فخری را دچار چایش کرد. با اینکه ابراهیم گلستان متاهل بود و داری دو فرزند بود، اما رابطه عاشقانه ای را با او آغاز کرد، اما با این تفاسیر فخری گلستان همسرش را رها نکرد و از او جدا نشد.

کاوه گلستان درباره مرگ فروغ گفته است: وقتی که فروغ مرد همه‌چیز عوض شد. پدرم به یک حالت عجیبی گرفتار شده بود و فضای خیلی سنگینی در خانه ما حکم‌فرما بود. برای من و مادرم خیلی سخت بود که بتوانیم فشار غم پدر را تحمل کنیم. او آدمی شده بود که نمی‌شد باهاش حرف زد؛ نمی‌شد باهاش ارتباط برقرار کرد. توی خانه حضور داشت ولی انگار در این دنیا نبود. من یادم می‌آید از پنجره اتاقم بیرون را نگاه می‌کردم. پایین حیاط درخت‌های کاجی بود که پدرم کاشته بود. هردفعه که بیرون را نگاه می‌کردم پدرم را می‌دیدم که مثل آدم‌های در خواب، لای این کاج‌ها ایستاده بود و داشت آنها را بو می‌کرد. امواج غم دور و برش خیلی شدید بود.

نظرات