تحصیل ارزان در کدام کشورها امکان‌پذیر است؟

0

بسیاری از ما علاقه داریم که برای پیشرفت بیشتر برنامه‌های تحصیلی و کاری خود را در یک کشور پیشرفته و جدید دنبال کنیم. مهاجرت تحصیلی یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت است، اما بسیاری از دانشجویان به دلیل هزینه‌های تحصیل و شهریه بالا، از اقدام برای آن خودداری می‌کنند. باید بدانید که برخی از کشورها امکان تحصیل ارزان و به‌صرفه را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. اگر شما هم به تحصیل کم هزینه در خارج از کشور فکر می‌کنید، بهتر است با این کشورها آشنا شوید.

 تحصیل ارزان

مهاجرت تحصیلی به چه هزینه‌هایی نیاز دارد؟

وقتی به تحصیل ارزان و رایگان فکر می‌کنیم، ابتدا بهتر است درک درستی از آن داشته باشیم. یادتان باشد برای مهاجرت به کشور مقصد شما به صرف هزینه‌های مختلفی نیاز خواهید داشت که این هزینه‌ها عبارت‌اند از:

–        هزینه‌های قبل از ویزا شامل ترجمه مدارک در دارالترجمه رسمی، آزمون زبان، هزینه اپلیکیشن فی، هزینه سفارت و ویزا، هزینه سفر.

–        ارائه مدارک تمکن مالی

–        هزینه شهریه و تحصیل

–        هزینه مسکن و زندگی

برای دریافت ویزای تحصیلی شما باید قبل از اقدام برای درخواست، درباره این هزینه‌ها فکر کنید و برای آن‌ها بودجه کافی در نظر داشته باشید تا با مشکل مواجه نشوید.

تحصیل ارزان چگونه امکان‌پذیر است؟

در بخش قبلی درباره هزینه‌های تحصیل صحبت کردیم. در این میان بعضی از هزینه‌ها با توجه به کشور مقصد، نوع دانشگاه و همچنین مقطع دانشجو می‌تواند کمتر شود. اگر می‌خواهید ویزای تحصیلی بگیرید و مدیریت هزینه‌ها برای شما مهم است، پیشنهاد می‌کنیم راه های تحصیل ارزان را پیدا کنید و با توجه به بودجه و شرایط خود برای دریافت ویزا اقدام کنید. در ادامه مهم‌ترین روش‌ها برای کاهش هزینه های مهاجرت تحصیلی را مرور می‌کنیم.

۱. بعضی از دانشگاه‌ها برای ارائه درخواست شما، هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند و در این صورت نیازی به پرداخت اپلیکیشن فی نخواهید داشت.

۲. برای کاهش هزینه‌های سفر و رفت‌وآمد به ایران می‌توانید کشورهای نزدیک‌تری مانند ترکیه را انتخاب کنید.

۳. برخی از کشورها مانند ایتالیا میزان تمکن مالی کمتری را از شما درخواست می‌کنند. بنابراین اگر تامین تمکن برای شما دشوار است به سراغ این کشورها بروید.

۴. مهم‌ترین بخش هزینه های تحصیل، بخش شهریه است که کشورهای زیادی وجود دارند که شهریه کمتری از دانشجویان خود می‌گیرند. این روند به‌خصوص در مقطع ارشد و دکتری رایج‌تر است.

۵. برخی از دانشگاه‌ها بورسیه‌ها، وام‌های دانشجویی و کمک‌هزینه‌های متنوعی را برای دانشجویان در نظر می‌گیرند تا افراد بتوانند تحصیل ارزان داشته باشند. شانس دریافت کمک هزینه تحصیلی و فاند برای دانشجویان دکتری و ارشد بیشتر است.

۶. به‌طور کلی برخی از کشورها هزینه زندگی کمتری دارند و ارزان‌تر از سایرین هستند. بنابراین برای اینکه در هزینه زندگی صرفه‌جویی کنید، می‌توانید به این کشورها مهاجرت کنید.

چه کشورهایی فرصت تحصیل ارزان دارند؟

حالا که راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های تحصیل را می‌دانید، می‌بینید که با توجه به میزان هزینه خود می‌توانید کدام راه را برای مدیریت بودجه خود انجام دهید. کشورهای بسیاری هستند که تحصیل ارزان در آن‌ها امکان‌پذیر است. بیایید با این کشورها آشنا شویم تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

آلمان؛ رویای تحصیل رایگان

وقتی درباره تحصیل کم هزینه و ارزان صحبت می‌کنیم، بدون شک باید به آلمان اشاره کنیم. این کشور فرصت‌های متنوعی را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است تا بتوانند در این کشور تحصیل کنند. کشور آلمان معمولا در دانشگاه‌های دولتی شهریه‌ای دریافت نمی‌کند یا میزان آن بسیار کم است. بنابراین می‌توانید تمرکز خود را بر تامین تمکن مالی و هزینه‌های زندگی بگذارید. یادتان باشد که مدارک خود را در دارالترجمه به زبان آلمانی ترجمه رسمی کنید.

ایتالیا؛ یک مقصد کم‌هزینه و محبوب

یکی از کشورهایی که در سال‌های اخیر توانسته هزاران دانشجوی بین‌المللی را جذب کند ایتالیاست. این کشور با طی‌کردن مراحلی، امکان ارائه بورسیه‌های متنوع استانی را فراهم می‌کند. بنابراین شما می‌توانید با کمک این بورسیه‌ها هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهید. از طرفی ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای بزرگ اروپایی هزینه‌های به‌صرفه‌تری برای زندگی دارد. برای رفتن به ایتالیا فقط باید به تامین تمکن مالی فکر کنید.

تحصیل ارزان

فرانسه؛ تحـصیل به‌صرفه و پرخاطره

از دیگر کشورهایی که امکان تحصیـل به‌صرفه را در اختیار شما قرار می‌دهند، فرانسه است که شهریه کم و هزینه نسبتا کمتری در مقایسه با کشورهای گران‌تری مانند انگلیس دارند. همچنین در صورت ارائه رزومه مناسب و ممتاز می‌توانید برای دریافت کمک‌هزینه تحصیـلی نیز درخواست دهید تا زندگی دانشجویی برای شما راحت‌تر بگذرد.

ترکیه؛ تحـصیل ارزان و آسان

ترکیه یکی از کشورهایی است که برای رفتن به آن نیاز به ویزا نخواهید داشت. شما می‌توانید در دوره‌هایی با زبان ترکی تحصیـل کنید و هزینه کمتری بپردازید. البته هزینه زندگی و تحصیـل به زبان انگلیسی نیز در مقایسه با بعضی از کشورهای اروپایی بسیار مناسب‌تر است. همچنین امکان دریافت کمک هزینه به‌خصوص برای دانشجویان ارشد و دکترا نیز وجود دارد.

به‌جز این کشورهایی که معرفی کردیم، گزینه‌های دیگری هم پیش روی شما وجود دارد که می‌توانید درباره آن‌ها نیز فکر کنید. لهستان، هلند، جمهوری چک، تایوان و اتریش نیز هزینه‌های تحصیـل معقولی دارند و می‌توانید برای تحصیل به کمک‌هزینه‌ها و کار دانشجویی نیز تکیه کنید.

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل ارزان در خارج از کشور

برای اینکه بتوانید به کشور دیگری مهاجرت کنید و در آنجا درس بخوانید، باید مدارکی را آماده کنید. این مدارک عبارت‌اند از:

–        شما باید مدارک تحصیـلی مقاطع قبلی و مدارک شناسایی مورد نیاز را از قبل آماده کنید و آن‌ها را در یک دارالترجمه معتبر و باکیفیت به‌صورت رسمی ترجمه کنید.

–        گردش مالی یا تمکن مالی را در میزان مبلغ مشخص به سفارت ارائه دهید.

–        نامه فاند یا کمک هزینه تحصیلی را در صورت وجود از دانشگاه دریافت کنید و به سفارت ارائه دهید.

–        سی‌وی، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه استادها را به همراه مدرک زبان آماده کنید.

سخن پایانی؛ انتخاب کشور مقصد برای تحصیل ارزان

در این مطلب با کشورهای کم‌هزینه برای تحصیـل آشنا شدیم. همچنین سعی کردیم راه‌های کاهش هزینه مهاجرت تحصیـلی را بررسی کنیم. انتخاب کشور مقصد برای تحصیل به اولویت‌های شما بستگی دارد. رفت‌وآمد آسان، امکان کار در حین یا بعد از تحصیـل، امکان دریافت ویزای همراه، امکان دریافت فاند و کمک‌هزینه، بازار کار حرفه‌ای برای تغییر ویزا، شرایط دریافت اقامت، کیفیت زندگی کشور مقصد و علاقه‌های شما همگی در انتخاب کشور موثر هستند. بنابراین بهتر است قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیـلی، به تک‌تک این موارد دقت داشته باشید./۲۰۴۲۱۰

نظرات