arongroups

نکات مهم در حمل بار بین شهری با استفاده از کامیون یا وانت

0

شرکت های باربری می ‌توانند انواع بار در ابعاد و وزن ‌های مختلف را از شهری به شهر دیگر ارسال کنند. اگر قرار است مرسوله مهم و حساسی را به شهر خاصی بفرستید، بهتر است برای اطمینان خاطر بیشتر، این کار را به شرکت ‌های متخصص و مجرب بسپارید. حمل بار بین شهری با توجه به شرایط خاص جاده ‌ها چندان راحت نیست و تنها مجموعه ‌های با تجربه می ‌توانند این عملیات را با موفقیت انجام دهند. این مجموعه‌ ها برای به سلامت رسیدن بار به مقصد، نکات و فاکتورهای زیادی را در نظر می‌گیرند. در ادامه این مطلب به بررسی نکات مهم حمل بار بین شهری می پردازیم.

 حمل بار بین شهری

نکات مهم در حمل بار بین شهری با استفاده از کامیون یا وانت

باربری و ارسال مرسوله ‌های مهم و حساس از شهری به شهر دیگر، می ‌تواند یک فرایند سخت، طاقت فرسا و در مواردی بسیار چالش برانگیز باشد. شرکت های باربری بایستی بتوانند در تمامی فصول سال در شرایط سخت جاده ‌ای بهترین و با کیفیت ‌ترین خدمات را به مشتریان خود ارائه کنند. این مجموعه ‌ها بایستی از مجرب ‌ترین نیروهای انسانی و پیشرفته ‌ترین وسایل نقلیه برای حمل بار بین شهری استفاده کنند تا بتوانند رضایت و توجه مشتریان خود را تا حد زیادی جلب نمایند.

معمولا رایج ‌ترین وسایل حمل و نقل بین شهری، کامیون ‌ها و وانت ‌ها هستند که در مدل‌ ها و اندازه‌ های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. قبل از اینکه شرکت ‌های باربری با مشتریان خود شروع همکاری داشته باشند و بار مورد نظر را برای ارسال به مقصد از آن ها تحویل بگیرند، یک سری سوالات را از مشتریان خود می ‌پرسند. از جمله این سوالات می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محصول یا کالای مورد نظر که قرار است از شهر مبدا به شهر مقصد ارسال شود چه نوع محصول یا کالایی است؟
 • میزان حساسیت کالا به چه صورت است؟
 • آیا کالا جزو کالاهای فوق العاده ارزشمند محسوب می ‌شود؟
 • ابعاد، اندازه و وزن کالا به چه صورتی است؟
 • مقصد مورد نظر برای ارسال کالا کجاست؟
 • تاریخی که باید کالا به مقصد برسد چه زمانی است؟
 • و…

مشتریان با ارائه پاسخ ‌های صحیح و دقیق برای هر سوال می ‌توانند به کارشناسان مربوطه کمک کنند تا آن ها با توجه به شرایط بار، بهترین خدمات را در اختیار مشتریان قرار دهند. اما در ادامه برای روشن ‌تر شدن قضیه و شرایط لازم برای حمل بار بین شهری، به چند فاکتور اساسی و مهم در این رابطه اشاره می‌کنیم.

روش ‌های حمل بار

برای حمل بار بین شهری معمولا روش ‌های مختلفی پیشنهاد می ‌شود. از جمله این روش ‌ها می ‌توان به روش زمینی، هوایی و دریایی اشاره کرد. در روش زمینی معمولاً بار به دو صورت ریلی و جاده ‌ای به مقصد می ‌رسد. در این بین درصد بالایی از مشتریان از روش جاده ‌ای استقبال می‌کنند. دو مورد از مهم ترین دلایل استقبال مشتریان از روش حمل بین شهری جاده ‌ای، مقرون به صرفه ‌تر بودن این روش و امن بودن آن نسبت به دیگر روش ‌های مذکور است.

البته با توجه به امکانات و وسایل نقلیه ‌ای که برای حمل جاده ‌ای استفاده می‌ شود، طبیعی است که این روش در مقایسه با روش‌ های دیگر کندتر بوده و به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. به عنوان مثال یک شرکت باربری در مشهد این امکان را برای مشتریان خود فراهم می‌آورد تا بتوانند انواعی از بار و مرسوله خود را از مشهد به دیگر شهرهای کشور از طریق زمینی و به صورت جاده ‌ای ارسال نمایند.

در این روش از بهترین و پیشرفته ‌ترین کامیون ‌ها و وانت ‌های باربری استفاده می ‌شود. وسایل نقلیه دارای ظرفیت و گنجایش‌ های متفاوتی هستند. بنابراین شرکت ‌های باربری با توجه به ابعاد، وزن و حجم کلی بار، بهترین وسیله را برای حمل بار بین شهری انتخاب می‌کنند.

بارگیری برای کامیون

قیمت حمل بار

در خصوص تعرفه و قیمت حمل بار بایستی به فاکتورهای زیادی توجه داشت. عوامل زیادی هستند که در قیمت نهایی کار تاثیرگذارند. از جمله این عوامل می‌ توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

وزن و حجم بار

با توجه به وزن، حجم و شرایط کلی بار، شرکت ‌های باربری از وسایل نقلیه متفاوتی استفاده می‌کنند. کارشناسان بایستی به مواردی همچون سوخت خودرو، ظرفیت و گنجایش خودرو، چالش های رانندگی با این وسیله نقلیه و… نیز توجه داشته باشند. پس می ‌توان گفت وزن و حجم کلی بار تاثیر مستقیمی بر روی قیمت نهایی حمل بار دارد.

ارزش بار

کالاها و لوازم ارزشمند و حساس باعث می‌ شوند تا فرایند باربری کمی سخت ‌تر شود. پروسه جابجا کردن بار به داخل کامیون یا وانت، نحوه رانندگی کردن در جاده ‌های ناهموار، تکان خوردن ‌های شدید بین جاده ‌ای و… از جمله عواملی هستند که بایستی به آن ها توجه ویژه ‌ای داشت. اگر در بار مورد نظر، کالای شکستنی وجود داشته باشد، حساسیت کار بالا می ‌رود و به همین جهت قیمت و تعرفه کار نیز افزایش پیدا می کند.

مسافت بین مبدا و مقصد

قطعاً فاصله مکانی و مسافتی که بین مبدا و مقصد وجود دارد در تعرفه حمل بار تاثیرگذار است. هرچه مسافت طولانی ‌تر باشد، قیمت نیز بیشتر خواهد شد. به عنوان مثال هزینه حمل بار از مشهد به تهران نسبت به حمل بار از مشهد به تبریز، برای یه بار یکسان، قطعا کمتر خواهد بود.

نوع سوخت وسایل نقلیه

وسایل حمل و نقلی که برای حمل بار بین شهری به کار می روند، با انواع سوخت گازوئیلی و بنزینی کار می کنند. قطعا هزینه و قیمت سوخت در بازار داخلی، در قیمت حمل بار بین شهری تاثیرگذار است.

علاوه بر این موارد، عواملی همچون هزینه بیمه نامه بار، شرایط جاده ‌ای، شرایط آب و هوا، نحوه بسته ‌بندی و… نیز در قیمت نهایی کار موثر هستند.

خدمات شرکت ‌های باربری

هر کدام از شرکت ‌های باربری با توجه به بودجه و اهدافی که در نظر دارند، خدمات خاصی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. مشتریان برای اطمینان خاطر از سلامت بار خود بایستی این عملیات را به شرکت ‌هایی واگذار کنند که از کیفیت خدمات رسانی آن ها مطمئن هستند. اما خدمات شرکت ‌های باربری دقیقاً شامل چه مواردی می ‌شود و کدام شرکت صلاحیت این را دارد تا مشتریان با اطمینان خاطر، حمل بار بین شهری خود را به آن ها بسپارند؟ از مهم ترین خدمات شرکت ‌های باربری می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حضور کارشناسان و کادر مجرب برای بررسی و ارزیابی دقیق بار به جهت ارائه خدمات شایسته
 • برخورداری از بهترین و مجرب ‌ترین رانندگان بین شهریکه شناخت بسیار دقیق و کاملی از شرایط جاده ‌ها دارند.
 • انتخاب بهترین و سریع ‌ترین مسیر برای ارسال بار به مقصد.
 • مسئولیت پذیری بالا برای به موقع رسیدن بار در زمان تعیین شده
 • پیگیری مرتب در زمان ‌های مختلف برای اطمینان از سلامت بار
 • در نظر گرفتن تعرفه مناسب برای حمل بار متناسب با شرایط و میزان حساسیت بار
 • استفاده از جدیدترین و پیشرفته ‌ترین وسایل حمل و نقل بین شهری
 • برخورداری از بهترین نیروهای کارگر جهت جابجایی بار به داخل کامیون
 • استفاده از بیمه نامه برای هر بار به طور مجزا برای ایمنی بیشتر
 • داشتن برخورد و رفتاری کاملاً حرفه ‌ای و محترمانه با مشتریان و اطمینان دادن به آن ها جهت به سلامت رسیدن بار به مقصد
 • پشتیبانی مناسب و در دسترس بودن برای پاسخگویی به سوالات مشتریان

نوع بسته ‌بندی

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در حمل بار بین شهری توجه به نوع بسته ‌بندی بار است. شرکت ‌های معتبر به این نکته توجه ویژه ‌ای دارند. چرا که یکی از فاکتورهای بسیار مهم در به سلامت رسیدن بار به مقصد، کیفیت بسته ‌بندی آن است. معمولاً با توجه به نوع، ابعاد و اندازه، وزن و حجم بار از بسته ‌بندی ‌های مختلفی استفاده می ‌شود. بسته‌ بندی‌ ها در انواع فلزی، پلاستیکی، کاغذی، فومی، چند لایه، پالت و… وجود دارند.

کارشناسان، با تخصص و تجربه ‌ای که پس از سالیان سال کار کردن به دست آورده ‌اند می ‌توانند بهترین نوع بسته ‌بندی را برای مرسوله‌ های مشتریان خود انتخاب کنند. به گونه ‌ای که بار در برابر هر نوع آسیب خارجی در امان باشد.

کارگر مورد نیاز برای بارگیری

همانطور که پیش از این اشاره کردیم یکی از خدمات ویژه شرکت ‌های باربری، استفاده از بهترین نیروی کارگر  برای جابجایی بار به داخل کامیون است. در واقع می ‌توان گفت بارگیری اولین و مهم ‌ترین مرحله در حمل و نقل بین شهری است. بار بایستی با دقت عمل و ظرافت بالایی به داخل ماشین انتقال پیدا کند.

معمولاً کارگرانی که در این بخش فعالیت می‌کنند می ‌بایست ازحس مسئولیت پذیری بالایی برخوردار باشند و تمام تلاش خود را به کار گیرند تا فرایند جابجایی بار به داخل کامیون یا وانت به درستی و بدون هیچ گونه مشکلی انجام شود. از مهم ‌ترین ویژگی‌ های کارگران جهت بارگیری بار می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حس مسئولیت پذیری بالا
 • دقیق و منظم بودن
 • داشتنصبر و حوصله بالا
 • دارای روحیه کار تیمی
 • داشتن بنیه قوی و آمادگی برای کارهای سخت
 • خوش برخورد بودن

سلامت راننده

یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که در کیفیت حمل بار بین شهری تاثیر بسیار زیادی دارد، توانمندی و سلامت رانندگانی است که در این حوزه فعالیت می‌کنند. از مهم ترین و اصلی ‌ترین مهارت ‌های رانندگان، قطعاً تسلط بالا روی وسایل نقلیه و روش کار با آن هاست. آن ها بایستی از مهارت ‌های رانندگی بالایی برخوردار باشند و بتوانند با شرایط سخت، خود را وفق دهند.

رانندگان در عین حال بایستی به خوبی با قوانین و مقررات رانندگی بین شهری آشنا باشند و به سلامت رسیدن بار را  به شرکت باربری و صاحب بار تضمین دهند. معمولا رانندگانی که در شرکت ‌های باربری فعالیت می‌کنند به خوبی با شرایط جاده ‌ها آشنا هستند و می ‌دانند کدام مسیر آن ها را سریع ‌تر و راحت ‌تر به مقصد مورد نظر می ‌رساند. این رانندگان در عین توانمندی بالا بدون خطر رانندگی می‌کنند.

این افراد مسئولیت پذیری بسیار بالایی داشته و متعهد می ‌شوند که با اخلاق و صبوری بالا، بار را در زمان مقرر به مقصد برسانند. داشتن گواهینامه پایه یک، هوشیار بودن، داشتن مجوز رانندگی تجاری از مهم ترین ملزومات یک راننده معتبر و مطمئن هستند که معمولاً شرکت ‌های باربری برای استخدام رانندگان به این موضوعات توجه زیادی دارند.

سلامت خودرو

کامیون ‌ها و وانت ‌های باربری که برای حمل بار بین شهری جاده ‌ای به کار می روند، انواع گوناگونی دارند. هرچه امکانات و تجهیزات این وسایل نقلیه بیشتر و پیشرفته ‌تر باشد، قطعاً فرایند باربری از شهری به شهر دیگر با کیفیت و امنیت بالاتری انجام خواهد شد. معمولا کامیون ‌ها بهترین گزینه برای حمل بار با حجم بسیار بالا هستند. این  وسایل نقلیه به خوبی از جاده ‌های ناهموار و صعب العبور گذر کرده و به خوبی از کالا و بار مورد نظر محافظت می‌کنند.

کامیون ‌های باربری در انواع تک محور و دو محور موجود هستند و مشتریان می ‌توانند با خیال آسوده بار خود را در وزن و حجم بالا به شهر مورد نظر ارسال کنند. بنابراین می ‌توان گفت آن چیزی که در حمل بار بین شهری اهمیت بسیار زیادی دارد، سلامت خودرو و امکانات آن است. معمولاً شرکت‌ های باربری تمامی خودروهای خود را بیمه کرده و سعی دارند برای خدمات رسانی شایسته به مشتریان، بخش اعظمی از بودجه خود را صرف خرید بهترین و پیشرفته ‌ترین وسایل نقلیه کنند.

داشتن مجوز کار عضویت در اتحادیه

قطعاً مشتریان برای اینکه بتوانند با اطمینان خاطر وسایل و کالاهای ارزشمند خود را به شرکت ‌های باربری بسپارند، نیاز دارند تا از اعتبار شرکت باربری اطمینان حاصل کنند. یکی از نکات مهم برای حمل بار بین شهری این است که مجموعه مورد نظر دارای مجوز کار بوده و در اتحادیه عضویت داشته باشد. شرکت ‌هایی که بتوانند اسناد و مدارک موجود را جهت اعتماد و اطمینان مشتریان در اختیار آن ها قرار دهند، معتمدتر هستند. همچنین این شرکت ‌ها قیمت و تعرفه مناسب ‌تری برای حمل بار در نظر می‌گیرند./۲۰۳۵۱۶

نظرات