arongroups

همه چیز درباره خرید گردو؛ از کیفیت تا نگهداری آن

0

گردو، میوه‌ای محبوب و پر فروش در سراسر جهان است. این میوه شگفت‌انگیز از محصولات مهم و با ارزش در دنیای غذایی‌ست که در بازار هم به‌صورت سبز و تازه و هم به‌صورت میوه‌ای خشک فروخته می‌شود. گردو خواص غذایی بالایی دارد و یکی از بهترین منابع پروتئین، فیبر، ویتامین و مواد معدنی به شمار می‌رود. معمولا همه‌ی ما دوست داریم این میوه‌ را با کیفیت بالا تهیه کنیم و اغلب این سوال را داریم که چطور به کیفیت خوب گردو پی ببریم؟

 خرید گردو

خرید گردو نیازمند دانستن نکات ریز و مهمی است که اگر آن‌ها را بدانید، می‌توانید گردوهای باکیفیت و مرغوب را تهیه کنید. لحظاتی همراه ما باشید تا با این نکات آشنا شوید.

چگونه می‌توانیم گردوی خوب را بشناسیم؟

گردوها اگر چه خواص و مزایای یکسانی دارند اما در ظاهر و مدل متنوع هستند. در ایران گردوهای زیادی از جمله: پوست کاغذی، تویسرکان، خوشه‌ای، سوزنی، کرمان، سبزوار و… کشت می‌شوند. برای خرید گردو شاخصه‌هایی وجود دارند که با کمی دقت می‌توانید به خوب و یا بد بودن کیفیت آن پی ببرید. فاکتورهای زیر در کیفیت گردو تاثیر دارند:

  • رنگ مغز گردو: گردوها رنگی بین آردی و قهوه‌ای دارند. اما اگر به‌دنبال گردوی با کیفیت می‌گردید، گردوهایی با رنگ سفید و یا آردی گزینه‌های خوبی خواهند بود. گردوهای تیره رنگ ممکن است به دلیل نداشتن شرایط نگهداری مناسب کیفیت خوبی نداشته باشند.
  • پوست گردو و ظاهر آن: ظاهر مولفه‌ی دیگری است که نشان‌دهنده کیفیت گردو خواهد بود. گردوهایی که ظاهری صاف و بدون خط دارند، کیفیت بهتری به خود اختصاص می‌دهند. ظاهر و حالت مناسب نشان‌دهنده این است که گردو علاوه بر این که به درستی جمع‌آوری شده، شرایط نگهداری مناسبی هم داشته است.
  • طعم گردو: کمی از گردو تست کنید، گردوهایی که طعم تلخی دارند مشخص است که کیفیت مناسبی ندارند. گردوهایی که طعم تلخی دارند، احتمالا در شرایطی نامناسب نگهداری شدند.
  • اندازه گردو: گردوهایی که سایز بزرگتر دارند، طبیعتا از کیفیت بهتری برخوردارند. اگر شرایط کشت درست باشد، گردوها کاملا مناسب رشد می‌کنند و زمانی که گردوهای درشت و متناسب می‌بینید متوجه این موضوع خواهید شد.
  • شکستن گردو: گردوهایی که به راحتی شکسته شوند، کیفیت بالایی دارند. سعی کنید هنگام خرید گردو به این نکته توجه کنید و سعی کنید چند گردو را از این نظر امتحان کنید.

شرایط نگهداری گردو به چه صورت است؟

شاید دوست داشته باشید بدانید که شرایط نگهداری مطلوب گردو چگونه است؟ زمانی که گردو چیده می‌شود، یک پوسته سبز دارد. این پوست سبز باید بلافاصله و در مدت زمان کم به‌صورت دستی و یا اتوماتیک از گردو جدا شود. اگر اینکار انجام نشود مغز گردو سیاه می‌شود و دیگر کیفیت نخواهد داشت. پس از آن باید گردو را خشک کرد تا رطوبتی باقی نماند، رطوبت می‌تواند باعث کپک زدن مغز گردو شود.

پس از آن گردو را هم می‌توان با پوست نگه داشت و هم به‌صورت مغز شده نگهداری کرد. دقت کنید نگهداری گردو با پوست بسیار راحت‌تر از مغز گردو است.

خرید گردو

بهترین زمان برای خرید گردو چه زمانی است؟

پیش از خرید گردو باید هدفتان را از اینکه چه نوع گردویی می‌خواهید روشن باشد. گردو با پوست می‌خواهید یا مغز گردو؟ مغز گردو خشک یا گردو با پوست سبز؟

به‌طور کلی فصل برداشت گردو در ایران از اواخر شهریور شروع می‌شود. اگر قصد خرید گردو دارید، فصل پاییز بهترین زمانی است که می‌توانید از آن بهره ببرید. عرضه گردو با پوست از آبان شروع می‌شود اما مغز گردو از اوایل آذر وارد بازار می‌شود. اگر مغز گردو خشک می‌خواهید باید کمی بیشتر صبر کنید تا مغز گردوها کاملا خشک شوند. اوایل پاییز گردو با پوست سبز به صورت نوبرانه عرضه می‌شود و می‌توانید تهیه کنید.

اگر به‌دنبال خریدی اقتصادی هستید، سعی کنید آبان ماه خرید خود را انجام دهید چون وزن کمتری دارند و قیمت کمتری هم به خود اختصاص می‌دهند.

مناسب‌ترین زمان برای مصرف گردو

مصرف گردو زمان مشخص و ثابتی ندارد و نمی‌توانیم زمان مخصوصی برای آن در نظر بگیریم. اما از گذشته تاکنون این مغز پر طرفدار یکی از عضوهای اصلی صبحانه بوده است و همه‌ی ما نان و پنیر و گردو و طعم بی‌نظیر آن را به یاد داریم. علاوه بر این گردو را با غذاها و سالادهای مخصوص می‌توانید سرو کنید.

همانطور که می‌دانید طبع گردو، گرم است و افراد گرم‌مزاج باید در مصرف آن از حد تعادل خارج نشوند. در فصل‌های بهار و تابستان بهتر است کمتر این مغز را مصرف کنید.

سعی کنید خرید گردو را از جای مطمئن انجام دهید تا گردوهای باکیفیت و تازه تهیه کنید. اگر آگاهی لازم را نداشته باشید ممکن است برخی از فروشگاه‌ها گردوهای کهنه و بی‌کیفیت را به شما بفروشند و شما با هزینه‌ای بالا، گردوهای بی‌کیفیتی را تهیه کنید./۲۰۱۹۰۳

نظرات