راهنمای تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت – سامانه mob.gov.ir

0

راهنمای تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت + ورود به سامانه mob.gov.ir

تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت در حال حاضر در مرحله آزمایشی است و به زودی می‌توانند از دو روش ثبت‌نام از طریق سایت mob.gov.ir و ثبت‌نام با اپلیکیشن دولت همراه نسبت به اتصال کارت سوخت به کارت‌بانکی خود اقدام کنید

تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت

درصورتی‌ که کارت سوخت خود را گم‌کرده‌اید، می‌توانید کارت سوخت مفقود شده را روی کارت بانکی خود فعال کنید. برای فعال کردن کارت سوخت روی کارت‌ بانکی این مراحل را انجام دهید:

 

مراحل فعال کردن کارت سوخت روی کارت‌ بانکی

اگر به دلایلی مثل سوختن کارت سوخت یا مفقود شدن کارت سوخت دچار مشکل شده‌اید، اولین راه‌حل تبدیل یکی از کارت های بانکی تان به کارت سوخت است .

بجای درخواست صدور کارت سوخت المثنی، کافی است از یک راه میانبر استفاده کنید که آن هم تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت می باشد.

شما با مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی www.mob.gov.ir (تنها از طریق گوشی موبایل امکانپذیر است) و ورود به گزینه درخواست کارت سوخت المثنی می‌توانید نسبت به ثبت‌نام برای اتصال کارت سوخت به کارت‌بانکی خود اقدام کنید. استفاده از این سامانه و ثبت اطلاعات رایگان است و هزینه‌ای برای مراجعه‌کنندگان در پی ندارد.

در زیر اقدامات ذکر شده  را برای تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت را انجام دهید:

👈 وارد سایت دولت الکترونیک «www.mob.gov.ir» شوید.

👈 شماره موبایل خودتان را ارسال د و رمز پیامک شده را برای ورود به سامانه وارد کنید.

👈 کد ملی و تاریخ تولدتان را در پنجره مخصوص بزنید.

👈 اطلاعات فردی خودتان را تکمیل و تایید کنید.

👈 کدvin یا شماره بارکد خودرویتان را وارد بزنید.

👈 اطلاعات کارت بانکی موردنظرتان را به سامانه بدهید.

👈 کار دیگری باقی نمانده و سهمیه سوخت به کارت بانکی که اعلام کرده‌اید، اضافه می‌شود.

👈 در توضیح طرح جایگزین کردن کارت‌ بانکی به‌جای کارت سوخت

شرایط متقاضیان تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت:

  • مشخصات فردی مالک خودرو با صاحب کارت بانکی حتما باید تطابق داشته باشد.
  • مفقود شدن، سوختن یا صادر نشدن کارت سوخت برای ماشین یا موتورسیکلت
  • هنگام استفاده از اپلیکیشن دولت همراه یا سامانه «www.mob.gov.ir» باید مالکیت سند شماره تلفن همراه و دارنده خودرو باشد.
  • مالکین خودرو یا موتورسیکلت که کارت سوخت فعال در سامانه هوشمند دارند در صورت ثبت تقاضای صدور کارت المثنی، کارت اولیه آن‌ها ابطال خواهد شد.
  • دارندگان خودروهای عمومی مانند تاکسی‌ها شامل این طرح نیستند و باید به مراکز پلیس + ۱۰ مراجعه کنند.

وضعیت افرادی که دارای چند خودرو هستند

در طرح جدید اتصال کارت سوخت به کارت‌ بانکی، این امکان برای افرادی که بیش از یک خودرو دارند هم فراهم‌ شده تا کارت سوخت تمامی خودروهای خود را به کارت‌های بانکی متصل کنند. برای این کار باید اطلاعات تمامی خودروها و کد ملی مالک خودرو در سامانه دولت همراه ثبت شود تا به ازای هر خودرو یک کارت سوخت ادغام‌شده در کارت‌های بانکی داشته باشید.

نحوه اتصال کارت‌ بانکی به کارت سوخت

طبق اعلام دولت، دارندگان خودرو می‌توانند بدون پرداخت هرگونه هزینه‌ای نسبت به ثبت‌نام و متصل‌ کردن کارت سوخت به کارت‌بانکی خود اقدام کنند.

مرداد ۱۴۰۲: علی‌اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، خبر داد که برای جایگزینی کارت‌های بانکی به جای کارت سوخت اقداماتی انجام شده و به نتایج خوبی رسیده ایم. وی توضیح داد این طرح به صورت پایلوت در یکی از جایگاه های سوخت اجرایی شد. برای استفاده از کارت های بانکی دو راهکار وجود داشت که هر دو راهکار را در دستور کار قرار دادیم و نظر ما این بود که وقتی این طرح از فاز مطالعاتی خود خارج شد اطلاع رسانی ویژه انجام دهیم.

وی افزود بررسی آزمایشی باتوجه به اینکه یک کار فنی است، زمان نیاز دارد. در بحث استفاده از کارت بانکی، تاکسی های اینترنتی طرح موضوع کردند و فرایند استفاده از کارت در داخل جایگاه ها به معنای حذف کامل کارت هوشمند سوخت نیست. یعنی آنچه با تاکسی های اینترنتی برخورد می کنیم استفاده از کارت آزاد جایگاه ها روی تجهیزات قدیمی است. زمان دقیق اجرای طرح را نمی توان اعلام کرد تا به نتایج درخشان برسیم؛ زیرا یک کار جدید است که پیاده سازی آن زمان بر است.

اتصال کارت‌ بانکی به کارت سوخت برای افرادی که کارت سوخت خودروی شخصی آن‌ها مفقودشده است، از طریق سامانه همراه دولت و به‌صورت رایگان امکان‌پذیر است.

روش های تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت

در حال حاضر امکان تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت وجود ندارد، اما رییس شرکت پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده این طرح مشغول گذراندن مراحل آزمایشی خود است و به زودی متقاضیان می‌توانند از دو طریق زیر نسبت به تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت اقدام کنند:

ثبت‌نام از طریق سایت

شما با مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی www.mob.gov.ir (تنها از طریق گوشی موبایل امکانپذیر است) و ورود به گزینه درخواست کارت سوخت المثنی می‌توانید نسبت به ثبت‌نام برای اتصال کارت سوخت به کارت‌بانکی خود اقدام کنید. استفاده از این سامانه و ثبت اطلاعات رایگان است و هزینه‌ای برای مراجعه‌کنندگان در پی ندارد.

ثبت‌نام با اپلیکیشن دولت همراه

بعد از نصب اپلیکیشن دولت همراه که از ۵ آذرماه ارائه‌شده بر روی گوش همراه خود، واردکردن شماره تلفن همراه اولین اقدام شما برای ثبت‌نام خواهد بود. بعد از ورود شماره تلفن، کدی برای شماره پیامک می‌شود که به منزله تأیید ثبت‌نام شما است. با ورود به گزینه دریافت کارت المثنی سوخت و ثبت کد ملی و تاریخ تولد به مرحله بعد که انتخاب نوع وسیله نقلیه (خودرو یا موتورسیکلت) خواهید رفت تا با واردکردن شماره ۸ رقمی زیر بارکد کارت شناسایی خودرو، وسیله نقلیه شما ثبت شود. در مرحله آخر، شماره کارت‌های بانکی متعلق به شما (بر اساس شماره ملی) نمایش داده می‌شود تا با انتخاب و تأیید آن کارت، اطلاعات کارت‌بانکی شما به اطلاعات وسیله نقلیه متصل شود.

اطلاعات موردنیاز ثبت‌نام:

کد ملی و تاریخ تولد مالک
اطلاعات شناسایی وسیله نقلیه (شماره‌سریال هشت‌رقمی مندرج در بارکد پشت کارت خودرو یا شماره VIN)
انتخاب شماره ۱۶ رقمی یکی از کارت‌های بانکی عضو شتاب که به‌صورت خودکار در پنجره ثبت اطلاعات نمایش داده می‌شود (صرفاً شش رقم اول و چهار رقم آخر کارت نمایش داده می‌شود)

نظرات