آموزش موسیقی را از کجا شروع کنیم؟

0

آموزش موسیقی علاوه بر اینکه یک مهارت سرگرم کننده و جذاب است، تاثیرات مثبت بسیار زیادی هم بر نحوه عملکرد مغز و حافظه می‌گذارد. به همین دلیل حیف است که این لذت بزرگ را از خودمان دریغ کنیم و یادگیری آن را بیش تر گذشته به تعویق بندازیم. شاید شما هم زمانیکه که اجرای یک نوازنده ی موسیقی مشهور را می‌شنوید ته دلتان می گفتید کاش جای او بودید و می توانستید آن قدر زیبا احساساتتان را با زبان موسیقی بیان کنید. دقیقا مسئله بر سر این است که وقتی دیگران توانسته اند به این زیبایی موسیقی بنوازند چرا ما نتوانیم؟ اگر شما هم مانند هنرجویان وب نوازان که اکنون پس از شرکت در کلاس موسیقی آنلاین به زیبایی می نوازند، رویای یادگیری ساز مورد علاقه خودتان را دارید فقط باید تصمیم بگیرید و قدم به قدم وارد مسیری شوید که همه‌ی بزرگانی که می‌شناسیم روزی از آن عبور کرده اند. اما این مسیر دقیقا شامل چه مراحلی است؟ فراهم کردن چه مقدمات و شرایطی برای شروع یادگیری یک ساز نیاز است؟

 آموزش موسیقی

مراحل شروع آموزش موسیقی

چه به سازی علاقمند شده باشیم و چه دنبال ساز مورد علاقه خود باشیم باید بدانیم که آموزش موسیقی را از کجا شروع کنیم؟ این بزرگترین سوال همه ی کسانی است که تصمیم خود را گرفته اند تا در این حوزه شروع به فعالیت کنند. حقیقت این است که برای ورود به دنیای موسیقی یک مسیر استاندارد و ثابت وجود دارد که همه ی موسیقیدانان بزرگ آن را طی کرده اند.

گاهی اوقات ما با وجود اینکه می‌دانیم به موسیقی علاقه داریم و وجود آن به ما آرامش می‌دهد و حتی از صمیم قلب آرزوی این را داریم که نوازنده شویم بازهم انگار سردرگم هستیم و می ترسیم که شروع کنیم. شاید یکی از بزرگترین دلایل این سردردگمی این باشد که اصلا نمی‌دانیم باید آموزش موسیقی را از کجا شروع کنیم؟ حتی زمانی که این مسیر را شروع می‌کنیم نمی‌دانیم در ادامه باید چه اقداماتی انجام دهیم و خلاصه که زمانی که مسیر را نمی‌شناسیم و به توانایی های خودمان شک داریم اصلا وارد آن نمی‌شویم. در ادامه قصد داریم که برای شما که یادگیری موسیقی را دوست دارید بیاموزیم که  باید از کجا شروع کنید و چگونه در این مسیر قدم بگذارید.

قبل از آموزش موسیقی حتما علاقه خود را کشف کنید!

بدون شک شما هم مثل اگر افراد این کره خاکی عاشق موسیقی هستید. شاید حتی بزرگترین تفریحتان این باشد که هدفون در گوشتان بگذارید و ساعت های زیادی از روز را فقط موزیک گوش کنید. گوش دادن به آثار دیگران خیلی لذت بخش است اما زمانی که خودمان تصمیم می گیریم موسیقی را شروع کنیم با یک سوال بزرگ مواجه می‌شویم و آن هم این است که خب من موسیقی را دوست دارم و به خیلی از سازهای موسیقی علاقه دارم اما خودم باید از کجا شروع کنم؟ چه سازی را  یاد بگیرم؟

اولا تبریک می‌گویم که حالا که فهمیده اید موسیقی همان چیزی است که می‌خواهید، برای ورود به آن تلاش می کنید. این طوری چند سال بعد به خودتان نمی‌گویید کاش علاقه ام را نادیده نمی‌گرفتم و زودتر شروع می‌کردم. پس حالا که می‌خواهیم شروع کنیم اول باید کشف کنیم که علاقه واقعی مان در چیست و باید با چه سازی شروع کنیم. برای فهمیدن این موضوع باید اول به این فکر کنیم که ژانر موسیقی مورد علاقه من چیست؟ آیا من طرفدار کدام سبک موسیقی ام ؟ یا قطعات کلاسیک را  می‌پسندم؟ اصلا شاید سلیقه من به موسیقی اصیل کشور خودمان و قطعات ایرانی نزدیکتر باشد. بهترین راه برای کشف این علاقه این است که از سازهای مختلف موزیک ویدئو تماشا کنید و به صدای ساز و نحوه ی نواختن و حتی دست گرفتن آن توجه کنید. پیدا کنید که صدای کدامیک برایتان دلنشین تر و همچنین نواختن کدامیک برایتان جذاب تر است. قبل از خرید ساز و بررسی قیمت سازها حتما علاقه خود را در اولویت قرار دهید و صرفا بخاطر پیشنهاد فردی و یا قیمت پایین تر یک ساز به سراغ آن نروید، چرا که اگر به این دلایل سازی را شروع کنید امکان رها کردن آن بسیار خواهد بود.

آموزش موسیقی

چگونه برای شروع ساز انتخاب کنم؟

زمانی که  فهمیدید طرفدار کدام سبک موسیقی هستید، اول چند تا از قطعات مورد علاقه تان را در همان سبک مد نظر قرار دهید و بعد از آن بیایید سازهای اصلی آن ژانر را یک به  یک  پیدا کنید. برای مثال اگر طرفدار موسیقی کلاسیک  هستید قطعا با سازهای اصلی این ژانر پیانو، ویولن، گیتار کلاسیک، چلو و…  آشنایی کمی خواهید داشت. هرکدام از این سازها صدای خاص خودشان را دارند و به اصطلاح رنگ صدای هر کدام با دیگری متفاوت است. برای اینکه بتوانیم بین این سازها یکی را برای شروع یادگیری انتخاب کنیم باید به دو نکته توجه کنیم. اول اینکه نحوه نواختن آن ساز را دوست داشته باشیم و دوم اینکه صدای آن ساز برای ما مجذوب کننده باشد.

روش و نحوه نواختن

دقت به نحوه نواختن ساز یکی از مهم ترین نکاتی است که برای شروع یادگیری موسیقی باید به آن توجه کنیم. سازهای موسیقی انواع مختلفی دارند. مثلا برخی سازها مثل ویولن و کمانچه آرشه‌ای هستند و با یک کمان مخصوص نوازندگی نواخته می‌شوند. برخی مثل کیبورد و پیانو کلاویه دارند و برای نواختن آن هر دو دست ما باید به طور مجزا کلیدهای خاصی را فشار دهد، برخی دیگر مثل گیتار ، تار و سه تار سازهایی زهی اند و روش خاص نوازندگی خود را دارند. تازه علاوه بر این ها گروه های دیگری هم وجود دارند که می‌توانند کاملا متفاوت باشند. درست مثل سازهای بادی و سازهای کوبه ای که هر کدام از آن‌ها دنیای خاص خودشان را دارند. خلاصه این که ، شما باید روش نواختن سازتان را دوست داشته باشید و برایتان جذاب باشد چون قرار است ساعت های زیادی را به این صورت به تمرین کردن بپردازید.

آموزش موسیقی

صدای ساز

ممکن است ما متوجه شویم که از صدای چندین ساز خوشمان می‌آید اما شک داشته باشیم که کدام یک را برای آموزش انتخاب کنیم. به همین علت باید صدای این سازها را بهتر مورد بررسی قرار دهیم و بفهمیم کدام یک بیشتر باب میل ماست. علاقه داشتن به صدای ساز موسیقی ای می‌نوازیم نکته ی خیلی مهمی است چون اگر سازی را انتخاب کنیم که آن قدرها دوستش نداریم و یا اینکه به خاطر حرف دیگران به سراغ آن رفته ایم خیلی زود از نواختن آن خسته می‌شویم و حتی ممکن است بعد از مدتی به طور کلی موسیقی را کنار بگذاریم. پس در این مرحله باید صدای موسیقیایی مورد علاقه مان را کشف کنیم! برای اینکار فقط کافیست سری به ویدئوهای داخل اینترنت بزنید و اجرای تک نوازی های هر کدام از این سازها را مشاهده کنید و تصمیم بگیرید که صدای تکی کدام یکی را بیشتر از بقیه دوست دارید. البته نباید یک نکته را فراموش کنید و آن این است که مثلا اگر شما اجرای یک ویولنیست را می‌بیند و شدیدا تحت تاثیر قرار می‌گیرید حتما به این معنا نیست که ویولن همان ساز رویایی شماست. زیرا باید قبل از تصمیم گیری نهایی و پیش از اینکه مطمئن شوید چندین ویدئو دیگر هم ببینید و بعد تصمیم بگیرید که مثلا صدای ویولن را در همه ی حالت ها دوست دارید.

آموزش موسیقی

آیا باید قبل از شروع نوازندگی تئوری موسیقی را یاد بگیریم؟

یکی از سوالات رایج هنرجویان بعد از پرسش آموزش موسیقی را از کجا شروع کنیم؟ این است که آیا قبل از شروع ساز زدن باید کلاس تئوری موسیقی برویم؟ حقیقت این است که تئوری موسیقی بخش جدا نشدنی یادگیری موسیقی است و همانند الفبای زبان است. شما از همان ابتدای شروع یادگیری یک ساز موسیقی آرام آرام با مفاهیم تئوریک سازتان آشنا می‌شوید و به عبارتی تئوری موسیقی در کنار آموزش نوازندگی ساز به شما آموزش داده می‌شود.

اما دوره های جداگانه ای برای آموزش تئوری موسیقی وجود دارند که با شرکت در این دوره ها می‌توانید به طور مفصل تر با این مفهوم آشنا شوید. ما به هنرجویانی که قصد دنبال کردن موسیقی برای تبدیل شدن به  نوازنده حرفه ای را دارند یا اینکه می‌خواهند به هنرستان یا دانشگاه موسیقی وارد شوند وحتی دوست دارند در آینده در کنار ساز زدن آهنگسازی هم بکنند توصیه می‌کنیم تا بعد از چند ماه شروع ساز، در کنار یادگیری نوازندگی دوره های تئوری موسیقی را هم بگذرانند. اما باز هم تاکید می‌کنم که در همان دوره های نوازندگی تئوری موسیقی به حد کفایت به شما آموزش داده می‌شود پس اصلا نگران نباشید.

آموزش موسیقی

در یک کلاس موسیقی آنلاین خوب ثبت نام کنید

حالا که هم یاد گرفته ایم چگونه ساز مورد علاقه خودمان  را انتخاب کنیم و هم می‌دانیم که باید آموزش موسیقی را از کجا شروع کنیم؟ نوبت به شروع آموزش ها در یک کلاس موسیقی خوب رسیده است!

آموزشگاه موسیقی ای که انتخاب می‌کنید تاثیر بسیار زیادی در انگیزه و یادگیری شما دارد به همین دلیل باید نسبت به انتخاب آن بسیار حساس باشید. مثلا اگر شما به شاخه های مختلف موسیقی علاقه دارید بهتر است در آموزشگاهی آموزش ببینید که امکان آموزش تمام زیر شاخه های موسیقی را به صورت حرفه ای در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر به دنبال یک هدف حرفه ای هستید باید از همان اول کار خود را در یک نظام آموزشی حرفه ای شروع کنید که موسیقی در آن فقط به آموزش ساز خلاصه نشده باشد. شاخه های مختلف موسیقی مثل آواز، آهنگسازی، سلفژ و تئوری مکمل ساز زدن شما در مراحل حرفه ای تر هستند و اگر از همان ابتدا در آموزشگاهی باشید که امکان ارائه تمام این آموزش ها را داشته باشد می‌توانید به طور پیوسته و تخصصی موسیقی را ادامه دهید.

آموزش موسیقی

آموزش آنلاین موسیقی

اگر فردی هستید که نیاز به یک برنامه آموزشی انعطاف پذیر و شخصی برای آموزش دارید می‌توانید روش آموزش آنلاین موسیقی را پیش بگیرید. این روش آموزشی مزایای بسیار زیادی دارد که علاوه بر کاهش هزینه های مالی و زمانی شامل یک برنامه ی سازماندهی شده و پیوسته است که شما حتی در روزهای تعطیل هم می‌توانید بدون نگرانی از وقفه افتادن در کلاس آن ها را ادامه دهید و همواره از حضور اساتید متبحر بهره مند باشید. همچنین اگر نگران این مسئله هستید که در کلاس حضوری تمرکزتان به هم بریزد و برخی از نکات آموزشی را جا بیندازید با آموزش آنلاین فرصت این را دارید تا در حین برگزاری کلاس فقط با یک کلیک تمام جلسه را ضبط کنید و هر تعداد دفعاتی که می‌خواهید آن را مرور نمایید. برای اطلاعات بیشتر درباره دوره های موسیقی آنلاین وب نوازان فقط کافیست که به هر طریقی با ما تماس بگیرید، کارشناسان ما در اسرع وقت برای مشاوره و راهنمایی با شما تماس خواهند گرفت./۱۹۸۷۱۵

نظرات