آشنایی با بخش های آزمون ورودی پزشکی در کانادا

0

آزمون ورودی پزشکی در کانادا نه تنها در این کشور بلکه در هر کشوری یکی از مهمترین دغدغه های متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از ایران است. به طور کلی می توان گفت در سطح دنیا اکثر کشورها چه در قاره اروپا و چه در کشورهای انگلیسی زبان برای شروع تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و هم چنین داروسازی یک امتحان ورودی را به عنوان فیلتر اساسی برای تحصیل در نظر میگیرند که همان به عنوان مانع بزرگی برای ورود به کشورهای توسعه یافته می شود بنابراین متقاضیان تحصیل پزشکی مجبورند برای فرار از آزمون ورودی به کشورهایی مانند چین و یا رومانی روی بیاورند.

  • امتحان پزشکی کانادا جند مرحله است؟
  • آزمون ورودی پزشکی کانادا در چه شرایطی برگزار می گردد؟

کشورهای مقاصد پزشکی در دنیا کاملا روشن و واضح هستند اما می توان گفت در صدر این لیست آمریکا، کانادا، انگلیس و استرالیا قرار دارند و الباقی کشورها علی الخصوص کشورهای حوزه شنگن و اتحادیه اروپا در رده های بعدی قرار دارند گرچه در تمام آنها نیز باز مانعی بزرگ به نام ازمون ورودی به قوت خود باقی است که می توان در اروپا به آزمون آی مت برای ورود به رشته پزشکی در کشوری به نامه ایتالیا اشاره نمود که همواره جزو مقاصد بسیار مقرون به صرفه تحصیل پزشکی به حساب می آید. در ادامه با ِآزمون ورودی پزشکی در کانادا آشنا خواهیم گشت تا مقاله پیش رو که توسط مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است، دید کافی در این زمینه را به ما بدهد.

شناخت آزمون ورودی پزشکی در کانادا

همانطور که گفته شد برای ورود به دانشگاه های پزشکی در بیشتر کشورهای دنیا نیاز به عبور از سد آزمون ورودی آن کشور است. کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست اما با این تفاوت که برای شروع تحصیلات پزشکی فرد متقاضی می بایست در ابتدا یک مدرک لیسانس در علوم پایه و یا علوم زیستی را گذرانده باشد و پس از آن اقدام به شروع تحصیل در رشته پزشکی نماید لذا باید به الزامی بودن دانش زبان انگلیسی با ارائه مدرک معتبر در حد آیلتس ۶٫۵ که نمره ماژول آن کمتر از ۶ نباشد، اشاره نمود.

آزمون ورودی پزشکی در کانادا که با نام Medical College Admission Test شناخته می شود و در سراسر دنیا به آن به اختصار MCAT میگویند به عنوان آزمونی سخت ولی بسیار معتبر می تواند راه متقاضی را برای تحصیل در برترین دانشگاه های کانادا باز کند که در جدول زیر تعدادی از دانشگاه ها و دانشکده های پزشکی آمده است که متقاضیان می توانند در پایان مقاله، خود برای انتخاب مسیر جهت تصمیم گیری های لازم برای ادامه روند اداری و مهاجرتی خود تصمیم متقنی گرفته و شرایط را برای مهاجرت خود رقم زنند.

دانشگاه های برتر پزشکی در کانادا:

  • دانشگاه دالاهو
  • دانشگاه مک گیل
  • دانشگاه مک مستر
  • دانشگاه مموریال
  • دانشگاه مونترال

 آزمون ورودی پزشکی در کانادا

بخش های آزمون ورودی پزشکی در کانادا

آزمون وردی پزشکی در کانادا نیز مانند بخش های مهمی که در آزمون های وردی سایر کشورها از اهمیت برخوردار است، مولفه های مختلفی را دارد. بصورت کلی می توان گفت در چند دهه اخیر یا به عبارتی از سال ۱۹۲۸ الی ۲۰۱۵ شکل و شمایل متفاوتی از آنجه تا قبل از ۲۰۱۵ گفته می شود، داشت. که به گونه ای آزمون ورودی در رشته های پزشکی کانادا تاریخچه ای متفاوت دارد که قابل تامل و مطالعه خواهد بود.

اما می توان به طور کلی گفت در حال حاضر آزمون ورودی پزشکی کانادا و یا همان MCAT به ۴ بخش کلی تقسیم می شود که مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی به همراه مهارت های تحلیل انتقادی و استدلال، اولین و دومین مولفه های مهم این آزمون را شامل می شود و پس از آن می توان به مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زنده اشاره نمود که در آخر، به بخش نهایی یعنی مبانی روانی، اجتماعی و زیستی رفتار، ختم  می شود.

آزمون ورودی پزشکی در کانادا

هزینه های تحصیل پزشـکی در کانادا

به طور کلی می توان گفت هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا به اندازه یک کشور توسعه یافته است، در نتیجه به همان میزان که درآمد خانواده سالیانه به قدر قابل ملاحظه ای میزان رضایت شهروندان را به همراه دارد به  همان میزان نیز هزینه های خرید اقلام مصرفی و هزینه های زندگی بالا است. همین امر موجب شده است افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند به میزان تمکن مالی بیشتری نسبت به کشورهای اروپایی احتیاج دارند مگر اینکه دانسشجویان بتوانند با رزومه تحصیلی خوبی که دارند موفق به دریافت بورسیه شایستگی از ایالات کانادا شوند که این امر مستلزم داشتن مقالات بین المللی و جوایز خوارزمی و بین المللی و شرکت در کنفرانس های بین المللی و هر مدرکی که اثبات کند دانشجو فرد شایسته ای است که از سطح علمی بالایی برخوردار است. در شکل زیر تعدادی از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آمده است.

آزمون ورودی پزشکی در کانادا

چنانچه متقاضیان موفق شوند بورسیه تحصیلی دریافت نمایند می توانند تا حد زیادی هزینه های تحصیل خود را کاهش دهند اما چون تعداد بسیاری موفق به دریافت بوسیه نمی شوند باید بدانند که هزینه های تحصیل در کانادا و یا به عبارتی شهریه دانشگاه های کانادا در ایالت های متفاوت این کشور مقدار متفاوتی دارد اما می توان به طور کلی گفت شهریه های دانشگاه ها در مقطع لیسانس بین ۱۷۰۰۰$ الی ۲۵۰۰۰$ (دلار کانادا) باشد و این عدد در شهرهایی مانند تورنتو می تواند تا دو برابر نیز افزایش پیدا کند و شهریه دانشگاه ها در مقطع ارشد نیز همانند کارشناسی متغیر خواهد بود.

از آنجا که تحصیل در دانشگاه های کانادا و شرکت در آزمون ورودی پزشکی در کانادا و همچنین ویزا گرفتن از چنین راه هایی مستلزم داشتن شرایط مناسبی از جمله لوکیشن منطقی (هر جایی به غیر از ایران که شانس اول با افرادی است که در کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن قرار دارند) و سابقه سفرهای مناسب و سطح زبان بالا است ما پیشنهاد می کنیم حتما قبل از اقدام به هر کاری شرایط خود را با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در میان بگذارید./۱۹۵۵۷۹

نظرات