تفریحات

طرز تهیه باقلوا رولی به روش استانبول + آموزش دقیق و مرحله به مرحله باقلوا رولی

0

طرز تهیه باقلوا رولی : باقلوا یکی از انواع شیرینی ها خوشمزه و معروف در سراسر جهان است که با روش های متنوعی تهیه می شود به همین منظور ما طرز تهیه بهترین باقلوا از نوع رولی به روش استانبولی ویژه ۱۴۰۲ را برای شما آماده کرده ایم. همراه ما باشید.

طرز تهیه باقلوا رولی

مواد لازم شربت باقلوا :

شکر   ۲ لیوان
آب   ۱٫۵ لیوان
آب لیمو ترش   ۱ قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده   ۱ قاشق غذاخوری غلیظ
هل   ۴ عدد

دستور تهیه :

ابتدا شکر را به همراه آب داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا شکر به طور کامل در آب حل شود و شربت به جوش بیاد، سپس حرارت را ملایم و اجازه می دهیم شربت به قوام برسد و اماده شود.پس از اینکه اطراف شربت قل های ریز زد، زعفران دم کرده و هل را اضافه می کنیم و اجزاه می دهیم شربت ۱۵ دقیقه بجوشد، سپس آب لیمو ترش را اضافه می کنیم و شربت را از روی حرارت بر می داریم و کنار می گذاریم تا خنک شود.

طرز تهیه شربت باقلوا

مواد لازم باقلوا رولی

خمیر مخصوص باقلوا   ۱ بسته
مغز گردو پودر شده   ۲۰۰ گرم
کره   ۲۰۰ گرم
روغن مایع   ۱۰۰ گرم

دستور پخت:

برای تهیه باقلوا استانبولی ابتد خمیر مخصوص باقلوا را به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم و روی آنرا با پارچه می پوشانیم تا خشک نشود. حالا کره را به روش بن ماری روی بخار آب ذوب می کنیم و با روغن مایع مخلوط کرده و درون یک کاسه به همراه قلمو جلوی دستمان قرار می دهیم.چسبیده از خمیر باقلوا را بر می داریم و روی ان با قلمو کره ذوب شده می زنیم و روی انرا مقداری مغز گردوی پودر شده می پاشیم. حالا یک سیخی چوبی به قطر مداد ابتدای خمیر قرار می دهیم و خمیر را دور سیخ چوبی می پیچیم.

باقلوا رولی

پس از اینکه خمیر را به طور کامل دور سیخ چوبی پیچیدیم بالا و پایین خمیر لوله شده را به سمت وسط سیخ چوبی جمع می کنیم تا خمیر چروک دار شودف سپس سیخ چوبی را از وسط خمیر بیرون یم کشیم و خمیر را داخل سینی ۲۵ در ۳۵ سانتی متری می چینیم.به همین ترتیب تمام باقلواها را اماده می کنیم و کنار هم داخل سینی می چینیم. حالا روی تمام باقلواها را با کره برش می کشیم. فر را باید از ۱۵ دقیقه قبل با حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد روشن کنیم تا به طور کامل گرم شود.

باقلوا رولی به روش استانبول

حالا باقلواها را به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه درون فر قرار می دهیم تا طلایی شوند، حتما صبر کنید باقلواها طلایی شوند سپس از فر خارج کنید. زمانی که باقلوا اماده شد آنرا از فر خارج یم کینم و کمی صبر می کنیم تا از حرارت بیفتد.در این مرحله شربت را که خنک شده است روی باقلواها می ریزیم و اجزه می دهیم یک تا دو ساعت در دمای محیط بمانند تا شربت کاملا جذب باقلواها شود، سپس روی باقلواها سلفون می کشیم و در محیط آشپزخانه نگهدار می کنیم.

باقلوا رولی ترکی

همراه ما باشید

نظرات