تفریحات

آموزش خیاطی

2

خیاطی یکی از مهم ترین فعالیت های بشر است که قدمت آن به شکل گیری فرهنگ و تمدن باز می گردد. اما در دنیای معاصر این هنر، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

در حال حاضر صنعت پوشاک یکی از مهم ترین فعالیت های تولیدی بشر محسوب می شود. از این رو آموزش خیاطی مورد توجه بسیاری از زنان و مردان است.

اگر شما نیز علاقمند هستید که با زوایای فراگیری هنر خیاطی و کاربرد آن در سبک های مختلف دوخت و دوز آشنا شوید با ادامه این مقاله همراه باشید.

 آموزش خیاطی

نکات مهم برای آموزش خیاطی

اگر می خواهید کار خود را در یادگیری خیاطی آغاز کنید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید.

علاقه و انگیزه

یادگیری مهارت خیاطی، نیاز به علاقه زیاد و انگیزه بالایی دارد. زیرا این کار می تواند برای بسیاری از افراد سخت و طاقت فرسا باشد. بنابراین در قدم اول باید مطمئن شوید که یادگیری خیاطی برای شما جذاب است و می توانید صبر و حوصله فراوانی را برای آن خرج کنید.

تهیه تجهیزات

برای شروع فعالیت خود در زمینه خیاطی، باید یک سری وسایل اولیه را تهیه کنید. مهم ترین وسیله برای خیاط شدن، خرید چرخ خیاطی مناسب است. همچنین باید یک قیچی مناسب پارچه، نخزن و بشکاف، نخ و سوزن، انواع لایی مانند لایی چسب و لایی حریر فراهم کنید.

همچنین باید برای ترسیم الگوی خیاطی و اندازه گیری پارچه باید از قبل وسایلی مانند متر، کاغذ الگو، انواع خط کش، چسب نواری، سوزن ته گرد، قیچی کاغذ، صابون خیاطی، گچ و رولت خیاطی را خرداری کنید.

شناخت پارچه ها

شناخت پارچه ها و تهیه آنها برای شروع خیاطی بسیار مهم است. تنوع پارچه ها به اندازه ای است که برای حرفه ای شدن در کاربرد و دوخت آنها، باید کار با انواع مواد نخی را به خوبی یاد بگیرید.

تمرین زیاد

برای حرفه ای شدن در خیاطی، باید به طور مداوم تمرین داشته باشید و تا جایی که می توانید لباس بدوزید. تنها از طریق کسب تجربه است که به یک خیاط کاربلد و ماهر تبدیل می شوید. به طور کلی ۳ تا ۵ سال زمان می برد که صفر تا صد خیاطی را یاد بگیرید.

آموزش خیاطی

آموزش خیاطی از پایه

آموزش خیاطی به دو دسته ساده و پیشرفته تقسیم می شود. معمولاً می توانید در خانه و با استفاده از ویدیوها و کتاب های آموزشی، مراحل ساده خیاطی را یاد بگیرید. اما برای پیشرفت در این زمینه احتیاج به شرکت در کلاس های تخصصی تر دارید.

اگر از همان سنین نوجوانی به خیاطی علاقمند هستید، می توانید در هنرستان های فنی و حرفه ای در رشته طراحی دوخت ثبت نام کنید و تا کسب مدارج بالای دانشگاهی ادامه تحصیل بدهید.

اما اگر احساس می کنید برای تحصیل آکادمیک در رشته خیاطی فرصت ندارید یا از شما گذشته است، می توانید با شرکت در آموزشگاه های خیاطی و تمرین بیشتر به هدف خود برسید.

اهمیت آموزش خیاطی

بسیاری از افراد تنها برای سرگرمی و یادگیری یک هنر در کلاس های خیاطی ثبت نام می کنند. در حالی که این حرفه یکی از پردرآمدترین کسب و کارها به ویژه برای بانوان محسوب می شود. خیاطی در حال حاضر به یک حوزه کاربردی و مفید در صنعت و تجارت تبدیل شده است.

نحوه یادگیری خیاطی

برای یادگیری خیاطی می توانید از منابع مختلفی استفاده کنید که در ادامه معرفی شده است.

شرکت در کلاس خیاطی

یکی از ساده ترین روش های یادگیری هنر دوخت و دوز، شرکت در دوره های آموزشی است. این دوره ها اغلب ترمیک هستند و برنامه های آموزشی متفاوتی را دنبال می کنند.

کتاب

یکی از بهترین منابع برای یادگیری خیاطی استفاده از کتاب های خیاطی است. امروزه منابع متعددی برای دسترسی آسان همه اقشار جامعه به آموزش ارزان و کاربردی وجود دارد.

ویدیوهای آموزشی

می توانید ویدیوهای آموزش خیاطی را در سایت های مختلف مشاهده کنید یا از طریق برنامه های تلویزیونی که در آن به آموزش خیاطی پرداخته می شود، به یادگیری این هنر بپردازید.

آموزش خیاطی نازک دوز

یکی از مهمترین و اساسی ترین دوره های آموزشی خیاطی، نازک دوزی است. در این دوره مفاهیم پایه، دوخت های اصلی و انواع پارچه معرفی می شوند. نازک دوزی در واقع دوره اولیه و مبانی یادگیری خیاطی محسوب می شود.

در این دوره همچنین با شناخت وسایل دوخت و کاربرد آنها آشنا خواهید شد. همچنین می توانید محاسبات خیاطی، استفاده از الگو و برش ها را یاد بگیرید.

در مرحله نازک دوزی انواع دوخت مانند دوخت درزها و گوشه های سجاف یاد داده می شود. و هنرآموزان می توانند در پایان این دوره انواع دامن، یقه، جیب، دکمه، کت، جادکمه، چادر، شلوار، پیراهن و لباس مجلسی ساده را بدوزند.

مرحله نازک دوزی بین چند ماه تا یک سال طول می کشد. پس از گذران این دوره است که هنرجویان می توانند برای شرکت در دوره های حرفه ای اقدام کنند.

آموزش خیاطی

آموزش خیاطی ضخیم دوز

پس از گذران دوره نازک دوزی، هنرجویانی که می خواهند مهارت بیشتری در خیاطی به دست آورند، برای یادگیری ضخیم دوزی اقدام می کنند. در این مرحله، خیاط قادر خواهد بود لباس های پیچیده تری مانند لباس عروس، پالتو، کاپشن، سویشرت، پانچ، کت و شنل بدوزد.

آموزش خیاطی ضخیم دوز، معمولاً برای کسانی که می خواهند مزون خود را راه اندازی کنند، بسیار جذاب است. هدف اصلی از شرکت در این دوره یادگیری جامع و کامل لباس های پاییزی، زمستانی و آشنایی با پارچه های ضخیم است.

علاقمندان به خیاطی، پس از گذران دوره ضخیم دوزی، کار با پارچه های ضخیم مانند جین، چرم، پشم و کتان را به خوبی یاد می گیرند. همچنین هنرجویان یاد می آموزند الگوهای پیچیده تر، آسترکشی و دوخت های سخت تر را انجام دهند.

آموزش خیاطی

کلام آخر

آموزش خیاطی، فرصت مناسبی برای کسب درآمد است. می توانید با یادگیری این حرفه، برای خود و اطرافیانتان لباس های زیبایی بدوزید. یادگیری خیاطی همچنین، در تعمیر لباس ها، تغییر لباس های قدیمی و صرفه جویی در هزینه ها موثر است. پس از یادگیری سطوح حرفه ای تر می توانید سفارش دوخت لباس بگیرید، یک تولیدی یا مزون راه بیندازید و خودتان کارگاه های خیاطی برپا کنید.

شما می توانید با مراجعه به سایت کتاب نوین منابع معتبر که مورد استفاده آموزشگاه های فنی و حرفه ای و بسیاری از مهارت آموزان، دانش آموزان کار و دانش همچنین متقاضیان آزمون های ادواری و مربیان که مورد تایید فنی و حرفه هم هست با خیالی آسوده راهنمایی بخواهید و خرید کتاب خود را انجام دهید./۱۹۷۵۱۸

2 دیدگاه در “آموزش خیاطی

  1. مسعود گفت:

    مقاله بسیار خوب و کاملی بود پیرامون خیاطی.من مقاله های بسیاری در مورد خیاطی خوندم ولی این مقاله بسیار عالی بود و آخرن متدهای بازار هم صحیت شده بود.

  2. مهناز گفت:

    بنظر من هم فیلم آموزشی خوبه هم کتاب کنار هم خیلی خوب هست ولی برای آزمون بیشتر کتاب مورد استفاده قرار میگیره

نظرات