تفریحات

زمان و تاریخ ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ و نحوه ثبت نام و هزینه

0

زمان و تاریخ ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ و نحوه ثبت نام و هزینه

زمان و تاریخ ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ و نحوه ثبت نام و هزینه ویزا و ارز و تاریخ شروع پیاده روی را با جزئیات کامل و خبرهای جدید از سامانه سماح و روابط عمومی کمیته ثبت نام و اعزام ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) (سامانه سماح) و پیش ثبت نام از دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۲ را بخوانید

زمان و تاریخ ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ و نحوه ثبت نام و هزینه

جزئیات جدید از ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

ثبت‌نام متقاضیان زیارت اربعین و پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ در سامانه سماح از سوم مرداد ۱۴۰۲ آغاز می‌شود. زائران برای ثبت‌نام قطعی باید پس از وارد کردن اطلاعات گذرنامه، هزینه بیمه را نیز بپردازند.

این سامانه از ساعت ۱۰ صبح سوم مرداد با طراحی جدید در دسترس مردم قرار می‌گیرد و متقاضیان سفر اربعین، در کنار وارد کردن اطلاعات گذرنامه، برای نام‌نویسی قطعی باید مرز خروجی و زمان تشرف به عراق و بازگشت به کشور را مشخص و هزینه بیمه را پرداخت کنند.

نیمه شهریور اربعین حسینی است که اعزام زائران ۲۷ مرداد هم‌زمان با آغاز ماه صفر انجام می‌شود.
همچنین در این سامانه بلیت پرواز عتبات هم عرضه خواهد شد.

هزینه بیمه اربعین ۱۴۰۲

هزینه بیمه پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ هنوز نهایی نشده است. سال گذشته زائران برای ثبت‌نام در سامانه سماح باید ۱۸ هزار تومان به عنوان بیمه پرداخت می‌کردند.

هزینه بلیت پرواز

برخی از منابع مطلع هزینه بلیت پرواز اربعین را ۸ میلیون تومان عنوان کرده‌اند.

حسام قربانعلی، سخنگوی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفته است: فروش بلیت پرواز اربعین از چهارم شهریور آغاز و پروازها تا ۲۰ شهریور انجام خواهد شد.

امید کوثری، مدیر اجرایی ستاد اربعین با اشاره به لزوم ثبت‌نام در سامانه سماح، گفته بود که همه متقاضیان اربعین باید در این سمانه ثبت‌نام کنند.

امروز جلسه ستاد مرکزی اربعین است و در این جلسه برخی از موضوعات مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین در روزهای آینده گروهی از مسؤولان ستاد اربعین به عراق سفر می‌کنند تا با طرف عراقی مذاکراتی درباره برنامه‌های اربعین ۱۴۰۲ داشته باشند.

 نحوه ثبت نام و اعزام به پیاده روی اربعین 1402

شروع ثبت نام پیاده روی اربعین از ۳ مرداد ۱۴۰۲ در سامانه سماح Samah.haj.ir

رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نام نویسی از زائران و متقاضیان سفر به کربلا در ایام اربعین حسینی از روز سه شنبه سوم مرداد آغاز می‌شود.سیدعباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت، اظهار کرد: با تلاش شبانه روزی کارشناسان و دست اندرکاران، سامانه سماح به آدرس samah.haj.ir آماده شده است و از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه ۳ مرداد در دسترس متقاضیان نام نویسی راهپیمایی اربعین، قرار دارد.وی اضافه کرد: متقاضیان عزیمت به راهپیمایی اربعین حسینی باید با مراجعه به سامانه سماح برای ثبت نام خود اقدام کنند.

معاون سازمان حج و زیارت، متقاضیان می‌توانند با ورود به سامانه سماح تاریخ سفر و مرز خروج خود را انتخاب و روند بیمه اربعین را تکمیل کنند. همچنین متقاضیان می‌توانند برای نام نویسی به دفاتر خدمات زیارتی مراجعه کنند.

بنابر اعلام رییس ستاد مرکزی اربعین، زائران اربعین باید عملیات بیمه خود را انجام دهند تا ثبت‌نام آن‌ها در این سامانه قطعی شود. مبلغ بیمه زائران به ازای هر نفر ۳۵ هزار تومان است.

همچنین عنوان شده است: برای سفر اربعین لازم است گذرنامه هر شخص حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ اعزام داشته باشد. ثبت دقیق شماره تلفن همراه هر یک از زائران در اطلاع‌رسانی‌ها مهم و ضروری است؛ چرا که امور گمشدگان و ارتباط هم‌گروهی‌ها در پیاده‌روی اربعین، بسیار حائز اهمیت است.

تاکید شده است زائرانی که قصد عزیمت به صورت گروهی دارند حتماً به صورت گروهی ثبت‌نام کنند. در این صورت باید یک نفر به عنوان سرگروه معرفی شود. ثبت‌نام گروهی در اطلاع‌رسانی هم‌گروهی‌ها و امور گمشدگان بسیار مؤثر خواهد بود.

با توجه به میزان جمعیت به زائران توصیه شده است برنامه برگشت خود را حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ اعزام تعیین و برنامه‌ریزی کنند.

همچنین توصیه شده است پس از پایان ثبت‌نام، کارت شناسایی چاپ شود و در طول سفر همراه زائران به خصوص افراد مسن و کودکان باشد. همچنین بارکد (QRcod) تولیدشده نیز به تعداد نیاز چاپ و به وسایل همراه چسبانده شود. کارت شناسایی همراه زائران و بارکد الصاق‌شده به وسایل، در امور گمشدگان بسیار راه‌گشا خواهد بود.

سازمان حج و زیارت یادآور شده است چنانچه هرگونه محدودیتی از سوی دولت عراق برای تشرف به زیارت اربعین در نظر گرفته شود، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

شرایط سفر اربعین امسال (۱۴۰۲)

داشتن گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ اعزام الزامی است؛ در صورت لزوم نسبت به دریافت گذرنامه جدید اقدام گردد.
ثبت دقیق شماره تلفن همراه هر یک از زائرین در اطلاع رسانی های مهم و ضروری، امور گمشدگان و ارتباط هم گروهی ها در پیاده روی اربعین، بسیار حائز اهمیت است لذا دقت لازم صورت پذیرد.
تأکید می نماید زایرینی که قصد عزیمت به صورت گروهی را دارند حتماً به صورت گروهی ثبت نام نمایند. در این صورت می بایست یک نفر به عنوان سرگروه معرفی شود. ثبت نام گروهی در اطلاع رسانی هم گروهی ها، امور گمشدگان و … بسیار موثر خواهد بود.
با عنایت به سیل مشتاقان زیارت اربعین حسینی و با توجه به محدودیت های موجود و به منظور امکان بهره مندی سایر زائرین از این فرصت ارزشمند، خواهشمند است زائرین گرامی برنامه برگشت خود را حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ اعزام تعیین و برنامه ریزی نمایند.
از شرایط و تعهدات بیمه اربعین آگاهی کامل حاصل گردد.
دستورالعمل های بهداشتی، توصیه های کنسولی و امنیتی، آموزش ها و … مطالعه و مورد توجه جدی قرار گیرد.
پس از اتمام ثبت نام، کارت شناسایی چاپ شود و در طول سفر همراه زائرین به خصوص افراد مسن و کودکان باشد. همچنین بارکد (QRcod) تولید شده نیز به تعداد نیاز چاپ و به وسایل همراه چسبانده شود. کارت شناسایی همراه زائرین و بارکد الصاق شده به وسایل، در امور گمشدگان بسیار راه گشا خواهد بود.
چنانچه هرگونه محدودیتی از سوی دولت عراق برای تشرف به زیارت اربعین در نظر گرفته شود، اطلاع رسانی خواهد شد.

شرایط برای بیماران

طبق نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مصوبه ستاد مرکزی اربعین و با توجه به شرایط خاص ایام اربعین:
الف) بیماران ذیل از تشرف به عتبات در این ایام منع شده اند و تاکید می شود از ثبت نام خودداری نمایند:- بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام.
*بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند.
*بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته.
* بیماران دارای عوارض و علایم قلبی و عروقی.
* بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای ۲۵۰ و بالاتر دارند.
* بیماران مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند.
* بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند.
* بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده.
* افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیر می باشند (بالاخص بیماریهای تنفسی، گوارشی و پوستی).
* افرادی که دارای بیماری حاد تب دار می باشند تا حداقل ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از قطع تب بدون استفاده از داروهای تب بر، بالاخص بیماریهای تنفسی و گوارشی و پوستی با انجام معاینه مجدد.

ممنوعیت های سفر اربعین

افراد ذیل الذکر نیز حتی الامکان از ثبت نام و تشرف به زیارت اربعین خودداری نمایند:
* زنان باردار.
*سالمندان بالای ۶۵ سال.
* افراد دارای بیماری های زمینه‌ای صعب العلاج.
* افراد دارای فشارخون بالای کنترل نشده.
* افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده.
* افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از ۴۰.
* افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی.
* افرادی که در حال طی دوران درمان شیمی درمانی می باشند.

تاریخ شروع اعزام زائرین اربعین ۱۴۰۲

نیمه شهریور امسال (۱۴۰۲) اربعین حسینی است که اعزام زائران ۲۷ مرداد هم‌زمان با آغاز ماه صفر انجام می‌شود.

همچنین در این سامانه بلیت پرواز عتبات هم عرضه خواهد شد.

پیشتر در همین رابطه محمد جلال‌ مآب رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اعلام خبر آغاز ثبت‌نام از متقاضیان پروانه موکب‌داری اظهار کرد: تدابیر لازم در خصوص دو احتمال برگزاری عمومی (بدون محدودیت) یا محدودشده و با تعداد کمتر زائران در اربعین اندیشیده شده و هنوز مسؤلان دو کشور ایران و عراق درباره چگونگی برگزاری پیاده‌روی اربعین امسال تصمیم نهایی را نگرفته‌اند

او افزود:‌ برپایی پیاده‌روی اربعین به شکل‌ سال‌های قبل از پاندمی کرونا (بدون محدودیت) و برگزاری محدود و بر اساس سهمیه اعلامی از سوی مسؤولان عراقی، دو احتمالی است که درباره اربعین ۱۴۰۰ وجود دارد.

رییس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین حسینی ادامه داد: در صورت اجازه مسؤولان ذی‌ربط برای برگزاری بدون محدودیت مراسم، موکب‌های ایرانی با تمام ظرفیت به مناطق مشخص‌شده در مرز، مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا و شهرهای زیارتی عراق اعزام خواهند شد و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی فعالیت خواهند کرد.

جلال‌مآب به احتمال دوم، یعنی برگزاری محدود مراسم اربعین حسینی و اعلام سهمیه برای زائران غیرعراقی اشاره کرد و افزود: در این صورت از میان بیش از یک‌هزار موکب ایرانی، ۵۰۰ موکب بزرگ و توانمند برای کمک به برادران عراقی در قالب موکب مشارکتی دو ملت اعزام خواهند شد.

او اضافه کرد: سایر موکب‌های ایرانی همچون سال گذشته در قالب پویش «مهر حاج قاسم» در داخل کشور فعال بوده و به تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی در قالب کمک مؤمنانه و خدمات بهداشتی در قالب موکب سلامت اقدام خواهند کرد.

او با تاکید بر لزوم واکسیناسیون تمام خادمان موکب‌ها پیش از اعزام به عراق، اظهار کرد: در حال رایزنی با مسؤولان وزارت بهداشت دو کشور هستیم تا نگرانی از این بابت و انجام تست‌های لازم وجود نداشته باشد.

نظرات