arongroups

قیمت بلیط هواپیمای تهران چطور تعیین می­شود؟

0

همانطور که میدانید، خرید بلیط هواپیما یکی از اولین اقدامات و مهمترین نگرانی های سفر هوایی است که توسط خطوط هوایی مختلف با قیمت های مختلف ارائه می شود. در این مقاله، چگونگی محاسبه قیمت بلیط هواپیما تهران توسط شرکت‌های هواپیمایی و عوامل مؤثر بر آن مورد بررسی قرار می‌ گیرد، چراکه شناخت روش محاسبه بلیط وعوامل مؤثر در قیمت آن می‌ تواند بر میزان رضایت شما از انتخاب شرکت هواپیمایی و خرید شما نیز تاثیر بگذارد.

 قیمت بلیط هواپیمای تهران

عوامل تاثیرگذار بر نحوه محاسبه و قیمت ارزان بلیط هواپیما چیست؟

مهم ترین عوامل مؤثر برتعیین قیمت بلیط هواپیما تهران شامل مواردی از جمله هزینه سوخت هواپیما، استهلاک این وسیله نقلیه، پروازهای مستقیم و غیر مستقیم خدمات مسافری و تامین هزینه های پرواز، تبلیغات و بازاریابی، حقوق کارمندان و حمایت هواشناسی می باشد.

اما به طور کلی، به ویژه در پروازهای خارجی، برخی از هزینه ها مانند سوخت، عوارض فرودگاه، عوارض ناوبری، هزینه های خدمات و پذیرایی، و بیمه مسافر به طور مستقیم و برخی از جمله حقوق کارکنان، تعمیرات و نگهداری، عملیات فرودگاه و غیره به طور غیر مستقیم روی نرخ پرواز تاثیر می گذارد.

سوخت مهمترین عامل محاسبه قیمت بلیط‌های هواپیما است.

قیمت بلیط هواپیمای تهران

اگر فکر می کنید که سوخت هواپیما تاثیر زیادی بر نرخ های ارائه شده توسط خطوط هوایی ندارد، شما در اشتباه هستید! زیرا در بررسی ها، این عامل ۲۶٪ بر قیمت بلیط تاثیر دارد. این بدان معنی است که بیش از یک چهارم قیمت بلیط تحت تاثیر سوخت هواپیما قرار دارد. به طور کلی، با همان کلاس پرواز و سازماندهی هواپیمایی، هرچه فاصله هوایی شما بیشتر باشد، قیمت بلیط بالاتر است.

تاثیر پرواز مستقیم و غیر مستقیم بر نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما تهران

در هنگام خرید بلیط هواپیما ارزان یا بلیط پرواز داخلی، به ویژه برای مسیرهای کوتاه، بخش بزرگی از هزینه‌ها از بین می‌رود؛ زیرا تمام پروازها مستقیم و در زمان کوتاهی انجام می‌شود. اما در رابطه با هزینه پروازهای خارجی، بهتر است بدانید که گذر از مرز هر کشور مستلزم پرداخت هزینه برای آن کشور است.

تاثیر کاهش بهای بلیط هواپیما بر نحوه محاسبه قیمت بلیط تهران

مفهوم تحت‌اللفظی استهلاک، از دست دادن تدریجی است. هرچه عمر هواپیما بیشتر باشد، سوخت بیشتری تولید می کند و علاوه بر اینکه یکی از عوامل مخرب محیط زیست است، میزان هدر رفتن سوخت نیز افزایش می یابد. در این حالت، شما باید هزینه بیشتری برای مسافرت هوایی خود پرداخت کنید. این عامل حدود ۸٪ در نرخ پرداخت شما برای خرید بلیط موثر است.

حقوق کارکنان خطوط هوایی چه تاثیری بر نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما دارد؟

بسته به بزرگ بودن ایرلاینی که از آن بلیط تهیه کرده اید، طبیعی است کارکنان مختلف در آنجا کار کنند. از این رو اگر تعداد این افراد زیاد باشد، هزینه بلیط شما نیز افزایش خواهد یافت. اما خیلی نگران نباشید زیرا این عامل فقط ۱۰٪ بر قیمت بلیط هواپیما تاثیر می گذارد. به دلیل این عامل اگر از هواپیماهای خارجی برای سفر به خارج استفاده کنید، مبلغ بیشتری پرداخت خواهید کرد. چون حقوق کارکنان شرکت بر اساس دلار محاسبه می شود و میزان پرواز شما بیشتر خواهد شد.

تاثیر خدمات ارائه دهنده و پذیرایی در محاسبه قیمت بلیط هواپیما چیست؟

شرکت‌های هواپیمایی برخی از خدمات مسافرتی مانند فاصله صندلی، خدمات پذیرایی، کیفیت ارائه دهنده خدمات را در نظر می‌گیرند و تلاش می‌کنند تا مشتریان را به خود جذب کنند. آن­ها تفاوت های زیادی دارند که باعث تفاوت قیمت بین این شرکت ها نیز می شود. کیفیت ارائه دهنده خدمات شامل امکانات رفاهی در پرواز، سر و صدای کمتر در کابین و ایمنی هر هواپیما است.

آیا هزینه تبلیغات و بازاریابی خط هوایی بر بهای بلیط اثر دارد؟

قیمت بلیط هواپیمای تهران

بلی، چون شرکت های هواپیمایی در واقع یک شرکت اقتصادی هستند، درآمد و هزینه بخشی از فعالیت های روزانه این شرکت ها می باشد. خطوط هوایی، به منظور کسب سود بیشتر و پذیرش مسافران بیشتر، از طریق شبکه های اجتماعی، بیلبوردها، تبلیغات در سایت های مختلف و غیره بازاریابی می کنند.

البته، این بدین معنی نیست که هر هواپیمایی که تبلیغات بیشتری داشته باشد از مسافران پول بیشتری دریافت خواهد کرد. عامل هزینه های بازاریابی و تبلیغاتی تنها ۵ درصد هزینه های بلیط است.

هزینه های ناوبری و آب و هوا بر خرید بلیط ارزان هواپیما تاثیر می گذارد؟

جالب است بدانید که هزینه‌های ناوبری و پشتیبانی هواشناسی شامل اطلاعات مختلف در مورد آب و هوا، ردیابی هوایی برای جلوگیری از ربودن هواپیما است. این اطلاعات برای ایجاد و لغو پروازها استفاده می شود. به همین دلیل، شرکت های هواپیمایی برای این کار هزینه ای دریافت می کنند و شهروندان ۵ درصد از بهای بلیت خود را برای این مبلغ می پردازند.

نحوه محاسبه قیمت بلیط هواپیما تهران برای محدوده سنی مختلف

عوامل بسیاری بر روی قیمت صندلی های هواپیما تاثیر می گذارند؛ که مهمترین آن محدوده سنی مسافران است. اگر شما یک صندلی در یک پرواز برای یک کودک (۲ تا ۱۲ ساله) رزرو کنید، شما می توانید از تخفیف های مختلف برای رزرو بلیط هواپیما برای کودکان بر اساس قوانین این شرکت استفاده کرده و لذت ببرید. شما همچنین می توانید برای نوزادان (زیر ۲ سال) بلیط با ۱۰-۱۵٪ از قیمت بزرگسالان خریداری کنید.

تاثیر زمان خرید بلیط بر نرخ پرواز

احتمالا شنیده اید که اگر پرواز خود را در روز جمعه رزرو کنید، هزینه بیشتری خواهید پرداخت. اما این همیشه درست نیست و برای شهرهای مختلف متفاوت است. برخی از سایت‌ها به ارزان‌ترین زمان رزرو پرواز در بالای صفحه اصلی خود اشاره کرده‌اند تا به مشتریان خود در رزرو بلیط ارزان کمک کنند.

تاثیر پر کردن صندلی بر هزینه بلیـط هواپیما

در برخی مواقع، قیمت بلیط به شدت افزایش یافته‌است و در نتیجه تمام یا بخشی از صندلی‌های پرواز خالی باقی می‌ماند. این شرکت‌ها تصمیم گرفته‌اند که در این حالت نرخ پرواز خود را کاهش دهند و بلیط را به قیمت ارزان‌ تری به فروش برسانند.

رقابت بین خطوط هوایی چه تاثیری در نوسانات قیمت بلیط ها دارد؟

یکی از نکاتی که کمتر کسی به آن توجه می‌کند این است که بلیط‌های پرواز قیمت‌گذاری شده عامل رقابت برای فروش بلیط است. به همین دلیل, رقابت برای قیمت ارزان بلیط هواپیما تهران و یا بلیط هواپیما برای تهران و سایر شهرهای بزرگ که پروازهای فراوانی از فرودگاه های خود دارند, بیشتر شده است و نوسان بیشتری در بهای بلیط در این شهر وجود دارد. اما رزرو بلیط پرواز خارجی اغلب در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و یکشنبه با ارزان‌ترین نرخ انجام می‌شود.

آیا میزان تقاضای مسافران تاثیری بر نوسان بهای بلیط ها دارد؟

قطعا بله، یکی از مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت بلیط, میزان تقاضای مسافران برای رزرو پرواز است. مثلا در پاییز و زمستان که تقاضا برای سفر به جزیره کیش افزایش می یابد, قیمت بلیط این جزیره به طرز محسوسی زیاد می ­شود.

سخن پایانی

اگر به دنبال قیمت ارزان بلیط هواپیما تهران هستید، بهتر از قبل از هرچیز عامل تعیین کننده این قیمت را بدانید. در این مقاله سعی شده است به تمام عواملی که در تعیین قیمت بلیط اثرگذار است اشاره شود. اگر به دنبال خرید ارزان بلیط هواپیما بودید و قبل از خرید با نوسان قیمت مواجه شدید، با دانستن این عوامل اثرگذارمیتوانید انتخاب بهتری داشته باشید./۱۹۴۶۱۹

نظرات