طلایی‌ترین و اثربخش ترین زمان برای مصرف داروهای فشار خون

0

قرص فشار خون خود را شب‌ها بخوریم یا در ابتدای روز؟ اگر قرص کاهش فشار خون در روز مصرف شود چه تاثیر متفاوتی نسبت به مصرف آن در طول شب دارد؟

بسیاری از افرادی که داروهای فشار خون را مصرف می‌کنند با این دست از سوالات درگیر هستند و به دنبال پیدا کردن زمان طلایی مصرف داروهای فشار خون هستند. بهتر است دقت داشته باشید هر زمانی از شبانه روز را که به خوردن داروهای فشار خون خود اختصاص می‌دهید، به آن پایبند باشید و هرگز قرص‌های خود را قطع نکنید!

در ادامه همراه ما باشید تا علاوه بر شناخت بهترین زمان مصرف داروهای فشار خون در طول روز، با عوارض نخوردن این داروها نیز آشنا شویم.

بهترین زمان مصرف داروهای کنترل کننده فشار خون بالا را بشناسید!

زمان مصرف داروهای فشار خون به نحوه مدیریت و پایین آوردن سطح آن تاثیر گذار است. یعنی تاثیری که مصرف داروی فشار خون در طول روز دارد با تاثیری که مصرف داروی فشار خون در طول شب دارد متفاوت است.

در واقع شناختن بهترین زمان برای مصرف داروهای فشار خون در کنترل نوسانات فشار تاثیر دارد. نوسانات فشار خون هم اگر تحت کنترل باشد و با دارو مدیریت شود، شما را از جراحی بیماری دریچه قلب یا جراحی قلب باز بی نیاز خواهد کرد.

پس این امر دلیلی بر این است که حتماً قرص‌های فشار خون را در زمان درستی که دکتر قلبتان تشخیص داده است مصرف کنید. به هر حال بهتر است تا پیش از مراجعه به پزشک متخصص جراحی قلب، با تاثیر مصرف داروهای فشار خون در هر زمانی از روز آشنا شوید:

 دکتر رامین بقایی

  1. مصرف صبحگاهی قرص کاهش فشار خون، راهی مناسب برای آغاز روز

داروهای فشار خون اگر در روز (صبح) مصرف شوند، می‌توانند تاثیرات مثبتی برای سلامتی شما داشته باشند. اما علت اینکه مصرف قرص‌های فشار در روز می‌تواند راه خوبی برای شروع روزتان باشد چیست؟

اگر در ابتدای صبح و دقیقاً زمانی که فشار خون تمایل به افزایش و بالا رفتن دارد قرص‌های کاهنده فشار را مصرف کنید، سطح فشار خون شما مدیریت شده و از حد طبیعی خود بالاتر نمی‌رود.

به دنبال ثابت ماندن سطح فشار خون، بدن شما آرام و بدون جوش و خروش ناشی از بالا بودن فشار خون خواهد بود. در نتیجه صبحی آرام و روزی بدون تنش و استرس را تجربه خواهید کرد.

  1. مصرف قرص فشارخون در شب، راهی برای تجربه خوابی آرامش بخش!

درست است که مصرف داروهای فشار خون در طول روز برای شما بهتر بوده و آرامشی درونی را به شما هدیه می‌دهد، اما اگر شب‌ها قرص فشار خود را مصرف کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مصرف داروی کنترل کننده فشار خون به شما کمک می‌کند تا بهتر بخوابید و همچنین ریسک ابتلا به افزایش فشار خون ناگهانی و بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش خواهد داد. البته رویکرد مصرف داروهای کاهنده فشار خون بالا در هر فردی متفاوت است. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم تا برای تعیین بهترین زمان مصرف داروهای فشار خون، با دکتر رامین بقایی تهرانی، بهترین جراح قلب در تهران، مشورت داشته باشید.

  1. برقراری تعادل در دوز و زمان مصرف داروهای کاهش فشار خون

بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند تا داروهای فشـار خون در طول روز مصرف شوند و برخی دیگر بر این باورند که بهتر است قرص‌ها را در شب مصرف کنید. اما گروه دیگری از پزشکان جراحی قلب نیز هستند که معتقدند بهترین راه برای مصرف داروهای فشـار خون، تقسیم دوزها و برقراری تعادل در زمان مصرف این داروهاست. یعنی چه؟

یعنی شما دوز داروی فشار خونی که باید در روز مصرف کنید را به دو بخش تقسیم کنید، سپس یک دوز را در روز و دوز دیگر را در شب مصرف کنید. تقسیم دوز دارو و مصرف آن هم در روز و هم در شب، سبب می‌شود تا میزان داروی فشار خون در بدن ثابت بماند و پایداری اثرات دارو را در بدن به همراه خواهد داشت.

دکتر رامین بقایی

اگر داروی فشار خون را مصرف نکنیم چه می‌شود؟

بسیاری از افراد بر این باور هستند که اگر داروهای فشـار خون را مصرف کنند بدنشان به این داروها عادت می‌کند و عوارض جبران ناپذیری را برایشان به دنبال خواهد داشت. اما دقیقا بر خلاف آنچه که تصور می‌کنند، اگر مصرف داروهای فشـار خون به صورت سر خود قطع شود، شما را با عوارض جبران ناپذیری مواجه خواهد کرد!

از جمله عوارض مصرف نکردن داروهای کنترل کننده فشار خون، عبارتند از:

  • احساس حالت تهوع
  • احساس سردرد شدید
  • ایسکمیک میوکارد قلب
  • تاکی کاردی یا تپش قلب شدید
  • احساس استرس و اضطراب بی دلیل
  • نوسانات سریع و ناگهانی فشار خون

به دنبال نوسانات مداوم فشار خون و عدم مصرف داروهای کنترل کننده این بیماری قلبی، آسیب‌های مخربی به عروق قلبی وارد شده و در دراز مدت ممکن است شما را به کاندید مناسبی برای جراحی دریچه‌های قلبی تبدیل کند.

دکتر رامین بقایی

مدیریت و درمان بیماری فشار خون خود را به دکتر رامین بقایی تهرانی بسپارید

دکتر رامین بقایی تهرانی جراح فوق تخصص قلب است که علاوه بر راهنمایی شما در جهت معالجه و درمان بیماری فشار خون، به شما کمک می‌کند تا اختلالات دریچه‌های قلبی خود را درمان و جراحی کنید.

ایشان مهارت و تبحر شگفت انگیزی در جراحی دریچه قلب باز دارند و به علاوه می‌توانند زندگی دوباره را به کاندیدهای جراحی پیوند قلب، هدیه دهند./۴۷۷۴۱۸

برای آشنایی بیشتر با دکتر رامین بقایی می‌توانید به وبسایت Dr-baghaei.com مراجعه فرمایید.

نظرات